Posto kujna

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A ja popio pet kafa dok je on gledao
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

BILJEŽNIK wrote:Po meni je poanta u tome da se osnovna cijena nekako mora odrediti. Kao što se vidi iz prethodnih postova, postoje razne metode za određivanje iste. Osnovnoj se cijeni dodaje vrijednost posebnih zahtjeva (rizik sa skupljim materijalom, razlika u cijeni osnovnih i skupih okova, zahtjevnost konstrukcije i još barem stotinjak koječega). Na kraju, kad se sve zbroji i oduzme, ostaje jedna istina: ... Kao da ih je sram što su nešto isto ili slično platili jeftinije od nekog drugog s kim se vole uspoređivati.
Svako gleda na svoj nacin i izvodi neku racunicu...
Ne treba musteriji gledati u novcanik i na osnovu toga naplacivati, nije posteno ni ti njega da zavrces niti on tebe. Zato mislim da bi bilo fer da se poredi prema ostalim zanatlijama i trzistu... Ako je satnina zene za ciscenje i pranje prozora na primer cistih 4 eura po satu (a obezbedjujes joj sav materijal i opremu), onda bi ti trebao zaradjivati vise jer ti je potrebno dosta alata i iskustva, radni prostor i prevozno srestvo... svacije vreme kosta, dodje ti elektricar da ti zameni grejac na bojleru i 10 minuta njegovog rada sa dolaskom te kosta 25 eura, kod brice 10 minuta sisanja 3-4 eura i tome slicno... Nisam za odokativne metode i naplatu po procentu jer se tesko tako moze utvrditi tacna racunica. Ja tacno znam koliko danas nekog posla mogu da uradim i zato mi je jasno koliko cu dana na kompletan posao utrositi. I znam da ja za satnicu cistacice necu ni da razmisljam, ako hoce za tu cenu neka angazuje cistacicu. Ko hoce, neka kupi radionicu i masine i neka radi i gratis, to je individualna stvar, ostajem pri stavu da je bolje dzaba lezati nego dzaba raditi :) Konkurencije ima, ali to ne znaci da moras sam sebe potcenjivati.
Cene na trzistu se jako razlikuju, to jeste tacno, ali treba odvojiti cenu rada od cene materijala i ostalih troskova (struja, prevoz, nabavka..).
I ovde na Balkanu ima dosta pogresne logike, ili se ja mozda varam, mozda se radi o tome ko ce koga nadmudriti, jer smo mogli videti i ovde na forumu da se pojedinci registruju da bi postavili link nekog proizvoda iz serijske proizvodnje i pitaju posto bi im neko to isto napravio... Pa ja, da bih mu to isto napravio po slici, morao bih prakticno da pravim prototip, a zna se da je za svaki prototip potrebno daleko vise vremena nego u serijskoj proizvodnji i kad se na kraju sracunas, dobro si prosao ako nisi na gubitku.
E sad, sto se tice cena kuhinja po metru, koliko se secam, najjeftinije sto sam cuo, da su se ovde kuhinje sa frontalima od mdf prodavala za 300 eura/m. E sad, da li je sa montazom i prevozom, to ne znam, niti koje su materijale koristili. Znam da ja ne fusarim i da kupujem samo proverene i kvalitetne lakove, jer ne zelim da se zamlacujem dok radim, nego to odradim profesionalno. I ako ima posla ima, ako nema onda radim nesto drugo.
Kod nas se u sustini jako mnogo vremena gubi zbog svastarenja, neorganizovanosti i nesaradnje sa drugim zanatlijama. Nisam primetio ni da je neko na celom forumu uopste i pomenuo da robu pakuje, ja je uvek i obavezno propisno upakujem i kad sebi radim, da se ne bi ostetila pri transportu, kosta i to ali za mene to mora.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Svi koji kazu da ne treba sebe podcenjivati su vec uspeli u ovom poslu i iza sebe imaju iskustvo i ime
Ovde ima mladih stolara koji tek pocinju da rade koji se dokazuju ,sticu alat i znanje a mnogi su ovde tako poceli i nisu mogli da biraju poslove
Mislim da ova tema najvise njima moze pomoci .
Svako ko je duze u ovom poslu ima svoj model za racunanje cena,recimo ko pravi po dve tri kuh dnevno uposte se nebi isplatila racunica obracuna po satu nego po kolicini uradjenog posla
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Daleko - tu si i pogrijesio - trebao si mu sipati votku umjesto kafe :D

Buduci da smo vec odavno prevazisli pločasti materijal da se opet uključim. Zidar kod nas ima dnevnicu 50 eura a na posao ponese visak i mistriju. S druge strane ima stolara koji su (nekako) prikupili 10-20 hiljada eura masina i alata, plaćaju porez, doprinose i sve ostalo i i dalje ne mogu izvući takvu dnevnicu!!!!!
Razumijem da je rad sa pločastim materijalom lak i kada se radi jednostavna kuhinja od iverice moramo manje racunati rad jer to isto moze uraditi i neko kome je vrhunac umijeca zavrtanje nekoliko šarafa.
S druge strane, kada je drvo u pitanju ne mozes racunati dnevnicu montera. Sta je sa amortizacijom masina? Potencijalnim kvarovima? Oštrenjem žaga? Od čega ćete to plaćati? Od dnevnice????

U nekoj od tema sam pisao o tome kako se računa radni sat (dan) i to se odnosi na pocetnike. Kada pogledamo radove od nekih clanova moramo proznati da njihov rad vrijedi vise od naseg. Kad bi Daleko radio na satnicu, mjesecno ne bi zaradjivao ni hiljadu eura. Onda bi mu bolje bilo da se zaposli kod nekoga za te pare i ne sekira se.
Na kraju, tako se posao i dijeli. Obicni majstori rade obicne stvari i na njih naplacuju obicnu cijenu. Vrhunski majstori prave vrhunske stvari i za njih odgovarajuce i naplacuju. I jednom i drugom treba isto vremena da napravi obicnu 4x4 kuhinju, samo je razlika u tome sto se boljem majstoru ne isplati trositi vrijeme na to i on radi nesto zahtjevnije. Negdje sam procitao da Tom Henks uzima 20 miliona po filmu i njega ce zvati samo u filmove na kojima je planirana zarada 200-300 miliona. Neki nepoznat glumac ce pristati i na to da bude statista.
Da se vratimo na temu - ako zelis da statiras citav zivot onda uzimaj takve poslove, a ako ne onda se potrudi da budes bar za klasu bolji od konkurencije i naplacuj shodno kvalitetu
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Sta bi? Sami sebi dosadismo? Sta je uopste kuhinja?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nije to, napravili smo pauzu i preracunavamo cijenu rada :)
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ajd da napravimo definiciju kuhinje
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

kuhinja je da se kuva u njoj ,da osetis miris bakine supe :D,bogu hvala danasne zene vole da se slikaju sa njima pa mi imamao posla :smejanje:
Last edited by art of wood on 27 Nov 2016 21:10, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

KUHINJA JE SNOBOVSKA ZAMENA ZA STARI DOBRI SMEDEREVAC I CESMU ISPRED KUCE (UGLAVNOM POD ORAHOM)
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Apsurd ,sve manje se kuva ,a kuhinje sve vece i modernije ,pomagala.blendera , ugrdnih ovih onih , frizider s displejem i kom podesavanjem?
Svako malo ucim iznova kako se sta ugradno montira
Jos nisam montirao ugradni pasulj s domacim kobasicama :smejanje:
Last edited by art of wood on 27 Nov 2016 21:21, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Art of wood - ali nas keramicari satrase po tom pitanju :D
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

dobro veče stolar

http://www.wish.co.rs/kuhinje-nana.html

kuhinja od univera(front kastamonu,korpus bela),dva dužna metra,abs 0,45,radna ploča 28mm,sudopera "turska",viseći delovi visine 600mm,na plastičnim nogicama sa coklom,šarka FGV ili hafele,klizač "beli" fgv,ručka od 50din kom kod mene u salonu 21000(cena formirana na osnovu konkurencije)

da vas čujem
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pola table kastamone je oko 2500, tabla bele malo vise, traka,...ostane tu i tebi nesto cim si kupio novu kantericu :)
Montaza i isporuka se doplacuju?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Sa cijenam kakve su kod nas uradio si je za 30 eura. Isplati se nabavljati ivericu naveliko
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Nece to cika Dule za 30 da radi :)
Post Reply