Posto kujna

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nikako se ne slazem da musterija treba da placa tvoje greske. U bilo kom obliku.
Po tom sistemu, sto si losiji u svom poslu treba vise da naplatis (posto cesce gresis).

Ko mehanicari koji ne znaju svoj posao, pa menjaju dok ne potrefe, i svaki put naplate iako ustvari nista nisu uradili. Gde tu ima logike?

Spoljasnji faktori, tipa sudara, sigurno nisu stavka koju ni ti ni musterija treba da platite (zato i postoji osiguranje). Ali... onaj ko vrsi prevoz preuzima i rizik za njega. Jel sti ti taj prevoz naplatio musteriji? Ako jesi, onda je tvoj i rizik transporta i svega sto se tokom njega desi. Jbg... sranja se desavaju u svakom poslu. Uvek mozes da iznajmis drugoga da ti radi transport i da taj rizik padne na njega. Al ako si ti naplatio prevoz i zaradjujes od toga... taj rizik moze da udje samo u cenu prevoza, nikako u cenu rada.

Pa doo jeste firma. 90% posto firmi su upravo u obliku doo.

Dal majstori treba da placaju greske ili ne, jako zavisi od nacina kao ih placas. Ne mislim na visinu zarade, vec na princip: fiksna plata, na procenat od uradjenog/zaradjenog, neka mesavina toga... dal ih bolje placas kada dobro ili brzo urade posao ili ne... no to je vec sasvim druga tema.

Marice, vrtimo se u krug :)
240 eur po kvadratu NIJE vezano za cenu materijala. Posto je po kvadratu, a ne po parama koliko kosta materijal.

Nekako si dosao do tih 240. Nisi ih ispuco iz glave "nako". Iskustvom, racunom... nebitno. Nekom je lakse da isprobava pa dok ne "ubode", nekom je lakse da sracuna.

Neko pomenu da nije isto kad radis od univera i kad farbas medijapan. Pa naravno da nije isto. Imas farbanje i to je rad. I njega naplacujes, a ne to sto je ukupan materijal skuplji. Taj isti mdf mozes da fabas necim sto je 3 evra dinara litar ili necim sto je 30 evra litar. Zasto se cena rada za to razlikuje?

Drvo... isto tako. Naplacujes vise rada, i kvalitet tog rada, a ne drugu cenu materijala.

Naravno da kvalitetniji rad kosta vise. Uvek bilo i bice. No to samo znaci da je cena sata boljeg majstora veca.

PS
120 poruka u temi za par dana. Vidi se da na parama najvise boli :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Daleko - to sam i pretpostavio po fotografijama namjestaja radiona sa 5-6 ljudi, po potrebi koji vise ili manje. Zato sam te i pitao za sleper. Mada, i ima smisla. Mi smo u manjoj izbacivali narudzbe sa oko 100 - 200 sudopera u komadu.

Mbole, greske se podrazumijevaju i ulaze u cijenu svuda u proizvodnji.Mislim da sam vec pisao da je idealan kapacitet proizvodnje oko 80%, i to je kod dobro ustrojenih firmi. Cijena se, po obicaju formira tako da se firma pokriva sa 50% kapaciteta dok je ostalo zarada. Neiskoristeni kapacitet podrazumijeva dosta faktora od kojih su greske jedan od vaznijih.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Tema se zove "posto kujna" a cene izneli Marica i ja....ostali se raspravljaju oko procenta ili norme...
Bole,ja sam izneo cenu od 240 evra po metru,a ja radim na procenat,pa ti vidi ;)
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Ja neradim na procenat . Sagledam sta musterija hoce i koji kvalitet izrade (keksovanje ili na sraf spajanje).Hoce moju ugradnju ili ne . Konacno saberem i dam cenu radova , ako odgovara radimo.
Materijal moze da ukrade to me ne zanima.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nikola, dzaba da stavljamo cijene kad svi zivimo u razlicitim drzavama. Normalno da nisu iste, vjerovatno ni problizne
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ja prosto ne predlazem samo namestaj vec i usluge dizajnera, ako treba arhitekte, normalno i gradjevinske radove I svud dizem cenu maksimalno.... jednostavno sto vecu cenu das vise te postuju. Usput snabdevam neke prodavnice namestajem i uvek se skuplje brze proda, a ovde za vece poslove ako das popust u startu pocinju da sumnjaju i poso dobije skuplji
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

U velikim gradovima je lako formirati cenu (ima vise musterija na jednom mestu) :D
Satnica nije ista u Beogradu i recimo u Kikindi ,troskovi nabavke materijala ....mnogo faktora utice na cenu proizvoda malih privrednika,a uglavnom su cene svima slicne racunali ovako ili onako , dodjemo do istog rezultata ,sto znaci da cene odredjuju ponuda i potraznja datog proizvoda ,odnosno trziste
Ko ima srecu da ne mora da se nosi s tim (ima posla preko glave )moze da se frlja s cenama kako hoce
Last edited by art of wood on 26 Nov 2016 20:07, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Po meni je poanta u tome da se osnovna cijena nekako mora odrediti. Kao što se vidi iz prethodnih postova, postoje razne metode za određivanje iste. Osnovnoj se cijeni dodaje vrijednost posebnih zahtjeva (rizik sa skupljim materijalom, razlika u cijeni osnovnih i skupih okova, zahtjevnost konstrukcije i još barem stotinjak koječega). Na kraju, kad se sve zbroji i oduzme, ostaje jedna istina: daleko proizvodi Mercedese za Ruse i njemu se kao kupci javljaju Rusi koji imaju novca za Mercedes. Rusi koji nemaju za Mercedes, nego tek za neki Fiat ili Daciu vjerojatno niti ne znaju za daleko jer nisu česti gosti u kućama Rusa koji su kupili Mercedes od daleko. Moji su kupci, na primjer, u rangu od kupaca Fiata do Opela, Forda... Oni se međusobno druže i razmjenjuju iskustva pa i dijele preporuke za majstore koji su im napravili ovo ili ono. Jednko tako i kupci Mercedesa. Nije da nisam radio i za kupce Mercedesa, ali sam, čini mi se, to naplatio premalo pa me nisu preporučili nikome iako sam se potrudio i napravio posao vrhunski i ljudi su zaista bili zadovoljni i zvali me opet. Ali, preporuke - nula! Kao da ih je sram što su nešto isto ili slično platili jeftinije od nekog drugog s kim se vole uspoređivati.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

to si sto posto upravu
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

nesme se malo naplatiti ono sto treba da je skupo
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

neki hoce da se prica koliko su skupo platili namestaj,zato ga i poseduju :D
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

sto posto se slazem sa singerom!!! :prsgore: :skool:
smirglaj nikad dosta
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Aj da zatvorimo temu. Bitno je da svako radi kako zna i ume. Ko u onom starom francuskom filmu PLOVI PLOVI. Sve je razno al sve plovi
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Zasto bi zatvarali temu?
Samo se vratite na temu-posto kujna?!
A ne kako izracunati zaradu i ne prodati se jeftino ...
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Za beleznika. Da si im uradio skupo oni bi te preporucili. meni sinoc doso klijent iz moskve, gledao postavljena sobna vrata vise od tri sata i naravno naso zamerku, trebam zameniti jedan pervajz. I to je sastavni deo posla
Post Reply