Posto kujna

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A mozda kole nikad ne gresi pa ga bas briga koliko sta kosta
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Prost primer.... kupis sve gotovo, nista ti ne pravis samo sklapas i uzimas 25 eura po kvadratu.. Vozis u kombiju plakar od 200 i plakar od 1000 eura.... I desi se sudar. na plakaru od 1000 eura se slomila vrata koja kostaju 400 eura. A ti si za negovo sklapanje uzeo 50 eura posto je dva kvadrata. I sta tad?
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ne stvarno, kad pogresite ko placa materijal?
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A neko treba i da plati znanje. normalno da cena mog sata zavisi od toga sta radim.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

@sasasasa
ja sam u obzir uzeo plocaste materiale a sto se tice drveta tu si u pravu nije isto raditi sa camovinom ili sa hrastovinom... :)
ali dal radis sa belom ivericom ili sa nekom u dezenu ili boji to je bas isto :)

@daleko
kamo lepe srece da ne gresim :D
al ne mozes gresku predvideti pa je naplatiti a ako radis po projektu sigurno neces napraviti toliku gresku da ti pojede svu zaradu :) jedino mozes dodati neki procenat zbog *neceg tamo* sto ce ti oduzeti pola dana za izradu sablona ili ne znam ni ja cega :)
ma mani se jeza me uvati kad odosmo ovako daleko, ne daj boze sudar nikome... ali ako si firma i osiguran si nema sekiracije ako nisi ti kriv :)
a ako radis na crno sam rizik ti je odmah to sto radis na crno a ne daj boze sudar pa sta si vozio pa kome i ugasio si :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A sad tako. Meni se 2012 godine prevrnuo sleper namestaja u kazahstanu. Sve bilo osigurano al investitora bas briga sto meni treba pola godine da naplatim osiguranja. E tad mi je mnogo znacilo tih 30 posto sto dizem cenu da bih sebe osigurao. I sto nisam radio u fazonu briga me koji materijal ja uzimam toliko po kvadratu
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A osiguravajuca kompanija mi novac dala tek posle godinu dana
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

@daleko
dok sam pisao napisao si poruke koje nisam video pa da i tu odgovorim :)
dok sam bio zaposlen kao stolar ako smo nesto pogresili gazda je o svom trosku ispravljao greske ma da su bile retke i desavalo se recimo da se pogresno udari keks ili projekt je u meduvremenu izmenjen pa se nesto malo zezne al se uvek to sredilo...
A od kad radim sam isti princip ako nesto zeznem pa moram ponovo da radim ili porucujem novi komad placam ja.
Tesko je danas imati dobru satnicu i jos naplatiti znanje....
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kole - nije isto, bijela se brze uprlja :D

Daleko - čime se ti tačno baviš kad ti se Å LEPER namještaja prevrnuo? Koliku firmu imaš?
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A kod mene radnici placaju kad pogrese. Vas gazda bio dobar, verovatno je propao
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Namestajem se bavim i ponekad naidje veci poso tipa 800 stolica ili tako nesto
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Uopste nisam firma nego nesto kao kod nas DOO
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

U principu ima nas cetiri do sest coveka kako kad. radionici je 200 kvadrata sa farbarom I druga mala od pedesetak kvadrata gde ja sam radim. A kad naidje veliki posao fala bogu moze se sve naruciti u srbiji
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

mbole wrote:
maricaiivica wrote:Aman covece, isti je i rad. Sve je to isto, 4-5-6 kutijetina sa nekakvim vratima.
Treba li dragacije da naplatis ugradnju rucice sa jednim ili dva srafa? Vi ste poludeli, tom racunicom da se neko bavi.
Pa to i pricam sve vreme :) da je rad isti, pa samim tim i cena tog rada treba da bude ista.
Nisam bukvalno mislio na bas svaki sraf, nemojmo preterivati.
Ko sto sam negde na pocetku napisao, razlaze se do nivoa koji ima nekog smisla, neces racunati "zahvatanje srafova iz kutije", "podizanje srafilice", "zavijanje srafa" :)

Daklem tipa:
sklapanje korpusa
ugradnja sarke
ugradnja vodjice (ili izrada fioke, posto sta ce ti vodjica ako nema fioke)
...
montaza takvog elementa.

Pri tom sve ovo je racunica za tebe, koju radis jednom za neki standardni element. Na kraju dobijes cenu izrade 20-tak standardnih elemenata, i to je bar 95% onoga sto ces raditi.
Kad izleti nesto van standarda, ili uzmi nesto slicno pa koriguj odokativno, ili izracunaj kompletno po istom sistemu. Al to radis retko, dok za najveci broj stvari treba da saberes 10-tak cifara, to jest koliko vec elemenata ima kujna.

Na sve to se dodaje neki "pausal" koji predstavlja tvoje troskove za odlazak na teren, transport svega toga, app... sigurno onaj ko se ovim stalno bavi bolje od mene zna cega tu sve ima.

Druga stvar, koja je odavno izmisljena, je da ovu cenu ne treba izraziti direktno u parama, vec kroz "norma sate". Da ne bi sutra kada se promeni cena rada ponovo preracunavao svaku cenu. Samo promenis cenu norma sata. To je jedno mnozenje vise na kraju.

Kole :tummenupp:
Ali mbole, sve je to vec sracunato u pomenutih 240 eura/m :)
Zasto je potrebno sebi komplikovati?
Kada naidje nesto specificno, sednes pa racunas.
Kada je 8. sprat a ti pomnozis sa 250, kada gazda pozeli da se vidja sa tobom cele nedelje dok utanaci sa sobom sta hoce, mnozis sa 300,...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

citam sve vase postove i ja vise ne znam ko je u pravu a ko nije.:)

cenovnik mog posla je moto: svaki posao treba(mora)da opravda cenu-i tu se prica zavrsava ;)

kroz sve ove godine rada i truda naucio sam da cenim svoj rad i nikad nisam bio jeftin a uvek sam se trudio da uradim najbolje sto mogu.

p.s. ljudi vole da plate skupo jer tad vise cene to sto su kupili(samim tim i majstora)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply