Kako je jeftinije napraviti fioku (ladicu)

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Kako je jeftinije napraviti fioku (ladicu)

Post by ZAAK »

*** mbole ****
izdvojeno iz: viewtopic.php?id=6832
*** mbole ****



drvene ( od iverice ) ladice.... pa dajte molim vas niste normalni.... ;)
dakle morate povezati dno + 4 vertikale, staviti sve u skvadru, pokantirati, odrezati.... pun k posla!

metabox tko nema para, tandemobox ( i silne podvarijante ) tko ima para......

ako netko ima zbilja jako puno para moze dobiti zbilja drvene ladice ali to se naplacuje kao suho zlato pa i jos malo vise
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

ZAAK wrote:drvene ( od iverice )
metabox tko nema para, tandemobox ( i silne podvarijante ) tko ima para......
ako netko ima zbilja jako puno para moze dobiti zbilja drvene ladice ali to se naplacuje kao suho zlato pa i jos malo vise
:prsgore::prsgore:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lici mi da je odnos cene rada i materijala prilicno razlicit od drzave do drzave.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

mbole wrote:Lici mi da je odnos cene rada i materijala prilicno razlicit od drzave do drzave.
To ti je više u glavama majstora.....ja radim samo i isključivo drvene ladice sa tandem vodilicama i cijena je sasvim prihvatljiva a i zarada je dobra. Za više novaca je potpuna izvlaka, a za jeftinije djelomična izvlaka.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Obican Fgv 2 evra,Blum 30 i + evra...kako je razlika u glavama majstora pogotovo na fiokar sa 4 fioke?
Last edited by nikola28 on 31 Oct 2016 09:24, edited 1 time in total.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

mbole wrote:Lici mi da je odnos cene rada i materijala prilicno razlicit od drzave do drzave.
izgleda da je tako ,

bilo bi zanimljivo da ovde malo uporedimo cene rada ( da za trenutak zanemarimo cene materijala) , recimo okacimo skicu neke ( koliko toliko ) standardne kuhinje ( neka za pocetak bude od plocastog materijala , univer , MDF . . . ) i onda se izjasnimo koliko bi smo uzeli za ruke ? ( ako recimo krila budu od mediapana uracunavamo naravno masinsku obradu i farbanje istih i sl , znaci ceo proces , izrada , pevoz montaza . . . )

Cene rada sigurno zavise i od standarda stanovnistva a po onome sto napisa ZAAK , mnogi sa ovih prostora bi nasli interes da samo izradjuju fioke ( ladice ) od drveta i nekako ih izvoze u Hrvatsku ?

pozZz . . .
Last edited by LepoJeBitiFin on 31 Oct 2016 09:34, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

nikola28 wrote:Obican Fgv 2 evra,Blum 30 i + evra...kako je razlika u glavama majstora pogotovo na fiokar sa 4 fioke?
Mozda ipak prvo treba procitati nesto sa razumijevanjem a onda odgovoriti.

Napisano je da se ladice sa stranicama od iverala rade samo za najskuplje stvari a ja sam napisao da to nije istina i nema real o opravdanje u cijeni vec je stvar samo majstora sto i sa cime zeli raditi, a sto se cijena tice nema smisla usporedjivati kruske i jabuke vec samo razlicite vrste jabuka....a kad to usporedis najjeftinija ladica sa ublazivacima je tandem vodilica sa drvenim stranicama.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

nisam siguran dali je najjeftinija ladica sa ublazivacem tandem sa drvenom kutijom
-vrijeme za izradu ladice, materijal za ladicu + (ne)komfor ucvrscivanja fronte treba svakako uracunati
-pogotovo ovdje mislim na vrijeme za izradu kutije od iverala i vrijeme za izradu ladice sa metalni bokovima, razilka je sigurno 1:10 , to je daleko najskuplji dio ;)
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ovdje bi trebalo diskutirati o vijcima za spajanje iverice. A bio bi korisno i otvoriti novu temu o ladicama...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo rastavljeno.

ZAAK - kao sto napisah, to jako zavisi od cene rada.
Ako ovde radnika mozes da placas 250-300 eur mesecno a razlika u ceni materijala je tipa 20 eur po fioci, na 15 fioka ti se vec isplati da angazujes tipa koji ce samo to da radi.
Ne znam tacne cene materijala, mozda lupetam gluposti. Pogotovu sto je moguce da se i cene materijala razlikuju od drzave do drzave.

No ko sto neko napisa, ne vredi porediti kruske i jabuke.

Dajte da vidimo nesto tipa:
ovo kosta toliko i toliko u materijalu ovo toliko i toliko.

Sad, cene zavrsnog proizvoda najcesce nisu definisane, tj. cesto se koristi sistem "materijal * neki procenat", tako da je i tu tesko govoriti o isplativosti.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Uletit cu u ovu pricu kao padobranac, ali na tandemobox ti isto trebas dno, prednju i zadnju ivericu/drvo? Tandemobox koliko sam vidio ima samo bocne strane metalne i one njihove dodatne sipke? Cijena za 500mm vodilicu je cca 150-200kn

Moja bi prica uvijek isla na drvo, jel ako vec nesto rezem onda mogu i ta dva komadica iverice a kasnije ako sve kantiram onda je cas posla pa ovih par komada iskantirat onda nije problem propustit, posto se na bocnima moze iskantirat samo gornja strana, dok ove ostale 3 strane zatvaras s prednjom i zadnjom ivericom. Nisam jos radio s Tandemobox vec obicne kutije od iverala + dijelomicna izvlaka, u bocnim stranicama je iver vijak 2 komada.
Image Image Image
Last edited by borism25 on 02 Nov 2016 10:09, edited 1 time in total.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Zasto bezati od fioka od univera , ako su osetno jeftinije ?
Neko pomenu kako je sporija izrada , mora se kantovati , tiplovati te ovo te ono . . . . . .
Korpuse fioka ne tiplujem a i zasto bih ? , a sto se kantovanja tice to mi odradjuju u istoj firmi gde i rezu univer ( naravno sve precizno obelezim u krojnoj listi ) ( nesto nisam siguran da vise bilo ko kantuje rucno na peglu ??? )
Sklapanje prilicno brzo ide , vec sam opisao gore postupak , bitno je sve posloziti u vinklu, stegnuti (1stega ) , zasrafiti konfirmatima , postaviti pod i naravno zasrafiti klizace .
Ove fioke su radjene pre tacno 10god i odlicno i dalje drze .
Image
Za fioke cije su bocne str 100mm , dovoljan je po jedan konfirmat vijak na spoju
Image
Ove malo sire , bocne str 300mm stavljao sam po 2
Image
I za sve ove god nigde nista mrdnulo nije .
Klizaci su obicni FGV , 130 din par .
Ince kuhinja se non stop koristi , u stanu je 5 osoba i svi treskaju fiokama kad nesto uzimaju.
U tu svrhu sam stavio i ove usporivace ( tada nisu imali druge )
Image
Pitanje je koliko bi kostale ovih 7 fioka u nekoj drugoj varijanti ?

P.s . . . . ako vam se cini da fuge nisu iste to vas oko vara jer je abs traka kontrirana ( na zute elemente sam stavljao braon a na braon zutu )
Last edited by LepoJeBitiFin on 02 Nov 2016 14:33, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Zar ladice ne zavise od ostatka elementa? Zar cijena ne zavisi od zelja musterije? Mislim da džaba poredite. Cijena iverice i nekog jeftinijeg drveta, recimo borovine je dovoljno slična da nema potrebe za premisljanjem.
Ako pravis nesto od drveta napravi drvene i ladice. Isto je i sa ivericom. Prvo, vizuelno ce bolje izgledati jer nece odstupati od elementa, a drugo mora izaci jeftinije jer uvijek preostane jos par komada materijala koji se moze iskoristiti za ladice.
Ili sam ja nesto pogresno procitao? :)
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Bilo koji tip ladice može se napraviti dobro i loše. Standardne vodilice mogu izdržati jednako dugo kao i tandem, ako ne i dulje. Kao i Metabox, pate ako nisu skroz precizno postavljene pa se jedna strana troši više od druge. Kod tandema nema tih problema jer su tolerantniji na mala odstupanja. Bitna je razlika tek u komforu prilikom korištenja a vezano uz djelomičnu i potpunu izvlaku. Usporeno zatvaranje je danas jednostavno izvesti čak i sa standardnim ladicama, samo traže više truda/rada da se to postigne. Ipak, jednostavnije je sklopiti i ugraditi kvalitetniju (čitaj skuplju) ladicu od one jeftinije. Zbog toga bi majstor ugradnju kvalitetnije ladice trebao naplatiti jeftinije, ali to najčešće nije slučaj, nego je baš obrnuto. Radim sve vrste ladica. Nekako su mi box sustavi (Metabox, Tandembox) isključivo za kuhinju. Za ormare, noćne ormariće i komode radim drvene ladice, tandem za punu i standard za djelomičnu izvlaku. Pri tome su stranice u pravilu od iverala debljine 16 mm a dna od medijapana debljine 6 mm lakiranog u bijelo. Uz doplatu nudim i ladice od brezove šperploče. Prije izbora ladica kupcima detaljno pojasnim u čemu je razlika i pri tome im navedem i razlike u cijenama, pa oni sami mogu izabrati. U pravilu se mlađi kupci odlučuju za skuplje varijante. Najskuplja ladica koju sam ugradio je blumova tip-on+blumotion. Otvara se pritiskom prsta/koljena, a zatvara usporeno kao tandem(box). Vodilice i stranice koštale su oko 80 €. Korisna je kao ladica ispod sudopera u kojoj se nalaze i kante za otpad. Budući direktno zamjenjuje daleko skuplji servo drive, pretpostavljam da će isti prestati proizvoditi ili će ga predstaviti kao još luksuzniju varijantu ladica za snobove pa mu podići cijenu u nebesa.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

zašto dno od 6mm lakiranog medijapana? zar nije lakše/jeftinije isto staviti 16mm iveral i gotovo? i koja je prednost ladice od brezove šperploče? da li se može staviti usporivač (onaj koji se stavlja na vrata) i na one najobičnije vodilice sa kotačićima?
Post Reply