Koju kantaricu kupiti

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Po mom misljenju je mmnogo bolja opcija vertikalni formatizer. Ako planiras da konkurises velikim proizvodjacima plocastog, tu nema secenja pod uglom i gerovanja.
Vertikalni je daleko zgodniji za rad i nekoliko puta brzi.
Naravno, vremenom ce i ovakav neki horizontalni postati potreban. Predrezac je obavezan a kod vertikalnog bi mogao i bez ali nece da skodi. U slucaju da nema predrezac ili parac, rezanje iz dva prolaza je resenje u ono na vertikalcu nije problem raditi.
Polovan vertikalac mozes kupiti za 3-4k eura, cesto i manje.
Formatizer koji si naveo zahteva ogroman prostor za rad i manipulaciju, verovatno i preko 40 kvadrata. Vertikalnom treba npr 6,5 metara zida i minimalno u dubinu.
@Dule je pre par godina pored horizontalnog sa kolicima kupio dobrog vertikalca. Mesecima se smejao "oko glave" :) Horizontalni mu stoji, odavno nije upaljen. On i radi takav program namestaja. Kanterica mu je jako slicna onom Holzheru a ja sam i dalje za OTT ;)
Verujem da ce videti temu i posavetovati te nesto
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kada uporedis ove dvije OTT koje si postavio, zasto prednost dajes ovoj K154?
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Ako vec planiras serije plocastog namestaja ( kako sam kazes od 50 tak komada ) mozda ne bi bilo lose da razmislis o nabavci neke polovne TIPLERICE ( visevretenaste bushilice ) i umnogome ubrzas postupak izrade i sklapanja a samim tim jos malo dobijes lufta i smanjis cenu gotovog proizvoda ?

Ima ih raznih , od jednostavnihImage

do slozenijih ( i skupljih ) ImageImage
Last edited by LepoJeBitiFin on 29 Oct 2016 10:18, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Book - jesmo li te sad zbunili? Nigdje dva ista odgovora :) Realno, šta god da kupiš ima svoje prednosti i mane. Jedostavno razmisli šta ti više odgovara. I uzmi u obzir da ti je rezanje i kantovanje samo pola posla. Namještaj moraš io sklapati negdje, a veliki stol za sklapanje zlata vrijedi koliko ti može ubrzati proizvodnju. Računaj dimenzija 3x1m, pogotovo ako vas više radi.
Koliki ti je prostor?
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Image
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Image


Pre tri dana Dule i ja u SCM malo smo isli u soping
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

radmit wrote:[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/746_20161027_104035.jpg[/url]


Pre tri dana Dule i ja u SCM malo smo isli u soping
Jel možda riječ o formatnoj pili.....gledam par modela i ne mogu se odlučiti....jedna od njih je i ova sa slike.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Gazda Rade... vi ste se to opet prosirili a ne prijavljujete :)
User avatar
book79
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 20 Oct 2016 10:52
Location: Banja Luka

Post by book79 »

Å to se tiče formatizera, odlučio sam se na horizontalni (ima predrezač) i to najvjerovatnije nov. Razumijem da vertikalni ima neke prednosti (brzina, prostor....itd) ali sam ocjenio da je za ovo što ću raditi bolji horizontalac.

Å to se tiče kantarice, pojma nema šta da radim :). Sve sam više za varijantu da ABS 2mm nosim na kantanje (jer ću ga imati manje) a da kupim neku jeftiniju kantaricu kaja može dobro ljepiti barem tanku kant traku.

LepoJeBitiFin
Tiplericu u svakom slučaju planiram kupiti (21-vretenu), polovnu, jer pitanje je kako bi bez nje uopšte postigao preciznost bušenja kod serijske proizvodnje (bez obrira što su to mini serije). Samo što mi je kantarica ENIGMA pa tiplericu i nisam spominjao.
User avatar
book79
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 20 Oct 2016 10:52
Location: Banja Luka

Post by book79 »

Sasa wrote:Kada uporedis ove dvije OTT koje si postavio, zasto prednost dajes ovoj K154?
Nije da joj dajem prednost, nego sam nju postavio zbog cijene od 2790 e, jer ona druga, mlađa mašina košta toliko, pa mi je cilj bio da se uporede dvije mašine u istom cjenovnom rangu.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

@book79, zasto mislis da je bolji horizontalni formatizer? Koje su njegove prednosti u tvom slucaju?
Zasto mislis da ce i jedna od te dve kanterice da lose lepi abs 2mm traku? Mislis da im je problem obrada ili?
User avatar
book79
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 20 Oct 2016 10:52
Location: Banja Luka

Post by book79 »

@maricaiivica,
Nekako sam više za novi (ili skoro nov) formatizer, vertikalni takav košta puno više nego horizontalni, što se ne uklapa u moju finansijsku konstrukciju. A druga stvar bio sam u dvije manje proizvodne linije gdje koriste horizontalce i nekako ti ljudi daju prednost horizontalcu najviše zbog malih komada i preciznosti. A treće moram nešto da prelomim..... :) .....tako da sam prelomio na horizontalca.

A što se tiče kantarice u ove dvije proizvodnje imaju malo skuplje mašine (10-15 ooo e) koje su meni skupe. Ne sumnjam da i ove o kojim pričamo loše lijepe abs 2mm, nego nisam siguran upravo u obradu, nisam imao priliku nigdje da vidim kako rade, mošda te mašine mogu da zadovolje uz nekakvu ručnu doradu, ali kažem nemam iskustva pa ne znam.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Koliko sam shvatio, planiras da radis komade kakve rade veliki proizvodjaci. U toj prici 1mm greske koji pravi vertikalac je potpuno nebitno. Brzina rada jeste i vertikalni je mnogo brzi. To kazu iskustva vlasnika obe varijante masina.
Ako si pak odlucio da kupis novo a za te pare, nema sta da razmisljas.
Sto se kanterice tice, video sam ih mnogo i znam ponesto o njima.
Sa takvom masinom mozes sve da radis i sluzice te odlicno ako umes malo oko mehanike. Ona trazi povremeno cackanje, stelovanje. Odma racunaj na promenu svih nozica i jedan servis. Mana je sto ce ti svaka dorada odnositi vreme a ono kosta. OTT ima jednu operaciju vise, stedi tvoje vreme.
User avatar
book79
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 20 Oct 2016 10:52
Location: Banja Luka

Post by book79 »

Evo nakon mjesec i više glavne mašine nabavljene, doduše nisu još instalirane jer prilagođavam instalacije u hali, ali uglavnom uzeo sam:

- formatizer horizontalni, Robland Sigma - nov,
- tiplarica 21-vretena, SCM - polovna (novije generacije)
- kantarica, TECNOMAX ME20 - polovna
- odsis (usisivač) - jedna vreće - nov

Ostalo je još da uzmem kompresor i nekakav ručni kant frezer za doradu kant trake.

E upravo mi je taj frezer enigma, jer ne znam šta je najbolje uzeti, pa vas molim za par prijedloga.

P.S. hvala svima na ranijim savjetima oko mašina
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Festool ofk 700
Post Reply