Koju kantaricu kupiti

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
book79
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 20 Oct 2016 10:52
Location: Banja Luka

Koju kantaricu kupiti

Post by book79 »

Pozdrav svima!
Nov sam na forumu pa mi ne zamjerite ako nešto kiksam :).
Pošto imam salon namještaja, planiram pokrenuti i proizvodnju pločastog namještaja. Od mašina planiram nabaviti horizontalni raskrajač, kantaricu i tiplaricu i za sve to planiram potrošiti do 10 000 eura.
Proizvodio bih namještaj prvenstveno za potrebe vlastitog salona, a možda nešto i za dalju distribuciju. To ne bi bile velike serije, po mojoj procjeni max 50-tak komada različitog pločastog namještaja mjesečno.
Nikako ne mogu da prelomim oko kupovine kantarice, pa me zanim koje je vaše mišljenje, zapravo koju od ove dvije varijante bi kupili da ste na mom mjestu:

- OTT Kantomat K154 (1989 godište) ili
- Holzher 1435 MF C PVC (1998 godište)

Obe su polovne i koštaju svaka po 2800 e u Njemačkoj, imam i konkretne linkove ali nisam siguran smijem li ih postaviti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Smes naravno.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Jesi li do sad imao proizvodnju ili iskljucivo prodaju?
User avatar
book79
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 20 Oct 2016 10:52
Location: Banja Luka

Post by book79 »

Samo prodaju, plan mi je da počnem sa proizvodnjom najjednostavnijih elemenata kao što su komodice, dvokrilni ormari i slično. Imam montažere koji godinama sklapaju namještaj, nemaju iskustva u proizvodnji. Plan mi je da se prije svega ja obučim zajedno sa jednim od njih, a ako se ukaže potreba angažovažu još radnika.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Kupovati na slepo je lutrija. Mora se videti kako koja radi, da li ima luftova, problema sa nanosacem lepka i gomile drugih stvari. OTT, iako dosta stara, deluje kao kompletnija masina sa vise operacija. Holzher, koliko vidim, ima odsecanje na meru i ravnanje trake s povrsinom materijala / rundovanje u jednom. OTT, po prekidacima (sto nije merodavno) ima i ciklinge za skidanje viska, kao i (sto se da videti) filcane polirke.

Ovaj OTT pise da je 1950EUR ?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

I meni OTT deluje kao bolja kupovina i za pomenuti budzet bolje neces naci. I HolzHer te generacije je bio dobra masina ali neznija od OTT-a i njena jedina prednost je mogucnost nabavke rezervnih delova. Za OTT-a rezervni delovi se nabavljaju kod strugara ili budzenjem.
Ovaj HolzHer je koncipiran kao radionicka masina za razliku od OTT-a.
HolzHer ces lakse da prodas.
User avatar
book79
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 20 Oct 2016 10:52
Location: Banja Luka

Post by book79 »

Rendisha, postavio sam pogrešan link za OTT mašinu, zapravo je riječ o ovoj mašini:

www.maschinensucher.de/OTT-Kantenanleimmaschine-OTT-Kantomat-K-154/i-3015449

koja je jako slična toj koju sam prvobitno postavio i ova košta 2790 e, isto kao HolzHer.

Zapravo, suštinsko pitanje koje me zanima jeste: da li je pametnije kupiti stariju mašinu sa više opcija ili mlađu i savremeniju mašinu sa manje opcija, a u istom cjenovnom rangu i pod predpostavkom da su obe ispravne.
Da li te starije mašine dovoljno kvalitetno rade posao, ipak je u pitanju namještaj za prodaju. Nisam ranije napomenuo da ne bježim ni od ručne dorade kanta ukoliko je neophodno.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ja i dalje ne vidim da ti imas opravdanje da ulazis u tu pricu ako imas u okruzenju nekoga ko usluzno reze i kantuje na savremenim masinama.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Sasa wrote:Ja i dalje ne vidim da ti imas opravdanje da ulazis u tu pricu ako imas u okruzenju nekoga ko usluzno reze i kantuje na savremenim masinama.
Meni se isto vise sviđa ova opcija, cak bi se mogao dogovoriti na 50-tak komada da dobijes dobru cijenu posto to nije neka mala kolicina. A kao drugo i najbitnije ukoliko nesto nije dobro odradeno vratis nazad i dobijes ispravljen dio, a tebe to nece lupiti po depu.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Rekoh ti - bez licnog pregleda i dobre probe nema nista. A za 3000 eura, mozda i ocekujes malo previse. Ja jedino sto sam vidjao odlicno uradjeno, je po velikim stovaristima koja imaju moderne i jako skupe kanterice. Nijedna od ove dve kanterice nema predfrezere, sto znaci da ti formatizer / raskrajac mora odlicno obaviti posao, bez krzanja, da bi licilo na nesto.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Bolju ces obradu dobiti sa ott-om, to je sigurno.
Radijusni cikling para vredi.
Masine od 400-500 kg su mekane i zahtevaju stalno dostelavanje.
Rucna dorada je neizbezna za ove novce
User avatar
book79
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 20 Oct 2016 10:52
Location: Banja Luka

Post by book79 »

Sasa, borism25,
imam u blizini velike firme koje nude uslugu sječenja i kantanja na savremenim mašinama, moj je problem što namještaj koji mogu prodati ne smije biti skup, odnosno mora biti u rangu jeftinijeg namještaja kojeg nude velike firme. Računao sam sve varijante, ako platim rezanje i kantanje dobijem cijenu skoro istu (10-15 % nižu) kao što plaćam svojim dobavljačima. Ako sam režem i kantam imam neke računice, ne bi ni ovako bilo neke posebne računice da nemam mogućnost nabavke iverice po nešto nižoj cijeni nego što mi nude ovi koji vrše uslugu rezanja i kantanja.
Doduše planiram ja svojim kupcima ponuditi i nešto kvalitetniji i malo skuplji namještaj, koji ću sam dizajnirati, u tom slučaju mogu formirati malo opušteniju cijenu i ukalkulisati uslugu rezanja i kantanja. Samo nisam siguran da li bi uspio prodati nešto skuplji namještaj. Ali ću u svakom slučaju pokušati pa ću vidjeti kako ide.

Rendisha, maricaiivica,
Formatizer planiram ovakav:

http://www.olx.ba/artikal/13087923/rask ... 00-deluxe/

ili jako sličan ovome, u blizini imam firmu koja vrši oštrenje alata sa savremenim mašinama poslednje generacije. Tako da smatram da kvalitet rezanja ne bi trebao biti sporan.
Pošto će 90 % mog kantanja biti sa tankom kant trakom, zanima me da li ove jeftinije mašine mogu kvalitetno obraditi barem ovu tanku traku, a dijelove koje odlučim kantati debljim ABS-om (2mm) mogu odraditi na profi mašinama na stovarištima.
Od ručne dorade ne biježim ako se može dobiti dovoljno dobar kvalitet.

Hvala svima na savjetima i mišljenjima, sve što napišete je dobrodošlo.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Horizontalni formatizer je odlicna, univerzalna sprava, ali ako ti treba samo za plocevinu i raskrajanje pod 90 stepeni, mislim da ti je vertikalni bolja solucija. Manje sanse da ostetis foliju.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja sam više za horizontalni. Laksi je za rezanje manjih komada, manipulisanje ploče, rezanje pod uglovima (i horizontalno i vertikalno) a iz mog iskustva manje krza ploču od vertikalnog.
Doduše, ne vidim da li ovaj formatizer ima predrezač a on ti je pod obavezno ako želiš da se baviš izradom malo kvalitetnijeg namještaja. Bar iz mog iskustva. Radio sam na sva tri, mada odavno. Opet, vjerujem da se nije mnogo promijenilo
Post Reply