Idealan vijak za spajanje iverice

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

sasasasa wrote:Ugaone stege bi trebale biti dobre za ladice. Sjajna ideja
Pogledaj si ovako nesto: http://www.wolfcraft.com/en/products/p/ ... index.html
U HR ima u Bauhausu, 60kn su 2 komada. Odlicno nesto!
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kod nas, naravno, toga ni za lijeka. Sta god da kupujem moram ili u BG ili u ZG... Mada to inije loše. Da ima, garant bih imao punu garažu alata i sudske izvršitelje na vratu :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iskreno, ja sam na pocetku koristio stege, al kako je vreme prolazilo, sve vise i vise sam poceo da radim "iz ruke".

Odokativno nanisanim da stranice budu u vinklu (neverovatno koliko mozes da budes precizan ako su ivice stola u vinklu, a ti delove korpusa odokativno postavis da budu paralelni s njima, smao kao ih privuces dovoljno blizu).
Doduse to radim samo kad nisam sam, posto mi treba neko da drzi drugu stranu da "ne bezi".

A i ako za malo pobegne iz vinkle, to se resi kad srafim ledja.

U 99% slucajeva potrefim da se ivice bolje sloze nego kad ih 5 minuta nisanim u stegi (ili stezi... nema pojma kako treba, a cerka gramaticarka je sa drustvom u sobi, pa da ih ne ometam).
Jednostavno "na palac" osetim kad su se ivice lepo poravnale, ukocim saku, i probusim. Posle sraf sam prati rupu.

Par puta, kada sam bio sam cak sam busio za tiplove fi 6 sablonom, samo da mi poravnaju ivice (nisam ih lepio, srafljeno je, tiplovi su samo drzali pravac). Po ekoj mojoj racunici ispalo je brze i preciznije nego da sam radio sa stegama.

Eh da...
I malo manje strasti molim.
Niko nikome ne otima devojku, samo diskutujemo sta i kako se moze raditi sa ivericom.
Naravno da neko ko je tek krenuo u zanimaciju ima svojih ideja, i naravno da propusti 5 stvari. Al niko od nas se nije naucen rodio. Mnogo je bolje pitati i isprobavati, nego se drzati ko pijan plota onoga sto svi okolo rade (i sami znamo kliko je onih sto nisu zasluzili ni s od stolara, a kao bave se ovim poslom).

Ko zna, mozda neko takav provali nesto sto nikome nije palo do sada napamet. Neko je morao prvi da dodje na ideju i za ekscentar (koji nije tu od pre 300 godina), i za konfirmat i za keks...
Ustvari, ne ko zna.... jedino tako se i dolazi do necega novog i boljeg.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Sve sam probao .
Ekscentre , precnu maticu , kekse , tiplovanje , vijke 5x50 ali veza konfirmatima ( 7x50 ) mi je najbrza, najjaca i rekao bih najpreciznija .
Prvo postavim jednu horizontalu ( pod) i vertikalu ( bocnu stranicu ) i stegnem ovim ugaonim stegama.
Image
Image
Image
Tako dobijem pocetni spoj i pravi ugao .
Zatim ovim stegama , razlicitih duzina ( 800 , 1000, 1200 . . . . ) u zavisnosti od shirine povatam i ostale elemente . ( druga bocna str , plafon i eventualno ako ima jos neka horizontala )
Image
Gumenim cekicem nastelujem sve spojene ivice kako treba ( mozete biti 100% precizni i u dlaku sve nastelovati jer nema tiplova ni keksa koji bih vas u tome sprecavali i vukli na neku stranu ) ) , zatim PREMERIM DIJAGONALE KAKO BI SE UVERIO DA JE SVE U VINKLI ( ako nije lako nastelujete laganjim cukanjem u jedno ili drugo choshe ) dotegnem stege i tek onda busim stepenastom burgijom 5x7x10 CEO KORPUS ( nema gde da mrdne sve drze stege ) a zati shrafim konfirmate . ( nikada mi se na ovaj nacin nije desilo da korpus pobegne iz vinkle i da ga posle sa ledjima doterujem u prav ugao )
Price kako je ovo predebeo shraf za ivericu 18mm , kako ostaje premalo mesa , kako moze da izbije na jednu ili drugu stranu jednostavno ne stoje . ( bas me zanima da li je neko od ovde prisutnih nekada uspeo da tokom bushenja toliko iskrivi ruku , pobegne iz ose i probije ukoso horizontalu ??? )
Neko pametan je nekada izmislio i projektovaoovaj konfirmat 7x50mm bas za ivericu ove debljine , samo za nju i nista drugo
I jos nesto , ledja za ormane ,plahare i sl vece korpuse ovavezno shrafim holsrafima 3x20mm , a manje kao sto su kuhinjski viseci elementi kucam eksericima jer su ionako naslonjeni na zid pa nemaju gde .
pozZz . . .
Last edited by LepoJeBitiFin on 22 Oct 2016 17:23, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

LepoJeBitiFin wrote:Sve sam probao .
Ekscentre , precnu maticu , kekse , tiplovanje , vijke 5x50 ali veza konfirmatima ( 7x50 ) mi je najbrza, najjaca i rekao bih najpreciznija .
Prvo postavim jednu horizontalu ( pod) i vertikalu ( bocnu stranicu ) i stegnem ovim ugaonim stegama.
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/2452_img_9008.jpg[/url]
Pitanje: Gde kod nas mogu da se nadju ove ugaone stege?
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Videh neki dan bas ove Stenlijeve u gvozdjari ovde u Bataji.
Tako da je lako moguce da ih ima po bolje snabdevenim radnjama.
Evo nadjoh i na netu:
https://www.takolako.com/stanley-stega- ... irect_link
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

A kako stoji stvar sa samoizgradnjom - ima li tu nekog videa ili tutorijala?
Posteno - cena mi je nesto poprilicna sa ovog tvog linka Bole.
Last edited by micha56 on 27 Oct 2016 20:40, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ta je niza nego sto je bila na jos jednom mestu gde je rasprodato :)
Nisu ugaone stege nikada bile bas jeftine.
Kineski womax je 1500-1650 din. Doduse ni Stanley vise nije daleko, al ...

Samogradnja... ne znam, mozda se neko javi. Dok sam ih koristio, imalo se para, pa mi nisu bile neki trosak.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Evo nadjoj jedan prevedeni video za samogradnju ugaone stege:

https://www.youtube.com/watch?v=bvTl6bdZFb8

Video je preveo nas clan Bojan i verujem da ga je postavio i ovde negde, jer je i napisao na kraju u komentaru videa da je prevedeno zbog postavljanja na nasem forumu.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Uspio sam nabaviti ove kutne stege:
http://www.wolfcraft.com/en/products/p/ ... index.html
http://www.wolfcraft.com/en/products/p/ ... index.html

Dvije velike, cetiri male, iako male su vise za police, ladice... nisu bas previse cvrste, ali za police perfektne.

Eh sad sam u lovu na klasicne stege ali dimenzija kako je gore napisao "fini" :D Treba mi 1000, 800 i 600mm po 2 komada.
Daj mi recite jel ima neke razlike izmedu stolarske i zidarske stege?

Sad gledam te stege u jednom ducanu, 80kn je 1000mm stega ali je zidarska, u drugim ducanima stolarske su 250kn tih dimenzija :D Ali ove zidarske, ja ne vidim razliku izmedu njih i stolarskih.

@lepojebitifin, daj mi reci koliko stega ukupno koristis za stezanje jednog kabineta / korpusa? Znaci 2 kutne gore i dole u jedan kut, i koliko ovih klasicnih stega koristis da bi cijeli kabinet full ucvrstio?
Last edited by savage1337 on 28 Oct 2016 08:55, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Obe stege rade posao, s tim sto je ona sa navojem jaca. Nisam siguran koja je koja pa ovako odgovaram. Inace, imam ih obe i tek sad cujem da se dijele na stolarske i zidarske...
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Savage . . . ,

broj klasicnih stolarskih stega Image
zavisi od broja horizontala u korpusu .

Evo bas se spremam da odradim neke plahare 2350x900x550mm koji imaju jednu horizontalnu pregradu i naravno pod i plafon , znaci meni su potrebne par ovih ugaonih i jos 3 klasicne stolarske metarske ili duze .

Govorim o situaciji kada su plafoni i podovi upadajuci pa lako mozes da korpus uhvatis bocno i po sredini sa stegama .

Dovoljno je znaci jedna stega po sirini elementa ( sasvim lepo drzi dok ne izbusis i zasrafis )

Naravno , ne moras imati sve ove stege , za pocetak su ti dovoljno i samo 2 ( da uhvatis pod i plafon ) i tako dobijes pocetni korpus , pa kad zasrafis te elemente , skines stege , postavis na druge horizontale i odradis i njih .

Ove ugaoneImage , narucio sam skoro preko net_a 1400din kom , tezina im je 2,2 kg ( obe ) i platio sam brzu postu 220din .

Komsija bravar ima jednu ovakvu , koristi je kod varenja kutija 20,40,60mm , i cini mi se da bi i u stolariji bila prilicno korisna Image

Za sklapanje fioka koristim stegu od 600mm ili manje .
Prvo na ravnoj povrsini ( neko parce iverice ) nacrtam pravougaonik ( po dimenzijama fioke ) , i zatim po tim linijama poslozim elemente ( i tako je u startu sve u pravom uglu ) i stezem samo sa jednom stegom po sredini sto je sasvim dovoljno i ne mrda dok ne izbusite i zasrafite sve uglove
Podove fioka ne nutujem vec zakucavam odozdo ( kad se radi o iverici ) i mozda je jos bitno reci da dimenzije podova uvek smanjujem za milimetar da se slicajno ne bi desilo da foruju preko spoljnjih ivica korpusa fioke i kasnije smeta klizacima istih .

https://www.youtube.com/watch?v=bvTl6bdZFb8 , ako vam je kupovina stega prevelik izdatak i ove pravljene ce odlicno zavrsiti posao

Bas me zanima kako su se ove vase stege pokazale ciniImage mi se korisna stvarcica ali za ramove za slike ,goblene i sl , nisam nesto siguran koliko mogu da drze vece elemente od iverice ?

Ovo je neko moje skromno misljenje , ima ovde iskusnijih majstora i mozda se sa necim i ne slazu pa nek se ukljuce u diskusiju . . .

nadam se da sam malo pomogao , pozZZ
Last edited by LepoJeBitiFin on 29 Oct 2016 09:53, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Å to se tice ovi kutnih stega, ja sam kupio 4 ovakve prije 20-tak dana, dosle su nakon 2 tjedna...da mi pridrzi dok nesto izbusim vrijede tih novaca...Na prvu dijeluju onako slabašno, ali mislim nije da ce mi drzat 120kg, nakon par dana sam vec malo usao u neki ritam s njima pa su mi bile vise nego dobre.

https://www.aliexpress.com/item/90-Degr ... 71419.html
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

4 strane o vijcima. Dosada smo ih mogli napraviti :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ima ovde onih koji su vijke za drvo od mesinga pravili i pre ove teme.. Komad po komad, na strugu.
Post Reply