Idealan vijak za spajanje iverice

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Idealan vijak za spajanje iverice

Post by savage1337 »

Evo da pokrenem novu temu, bilo je prije rasprave o izboru vijka za spajanje iverice, ali proslo je dosta vremena, siguran sam da ste stekli nova iskustva :)

Zanima me koje vijke koristite za spajanje iverice 18/19mm debljine.
Ono sto sam citao na ovom forumu i okolo po internetu je da su najpopularniji / najbolji konfirmat vijci.
Kod nas ih ima za nabaviti u 2 dimenzije, 5x50mm i 7x50mm, jesu li to ta dva, koje vi zovete konfirmat mali i konfirmat veliki? :)

Zanima me i kako busite pilot rupe za konfirmat vijke ako ih koristite? Cuo sam iskustva nekoliko ljudi koji koriste 5x50mm vijak, a pilot rupu buse 4mm svrdlom.
I zar nije 7x50mm vijak malo predebeo za 18mm ivericu, kad se uvrne, ostaje 5,5mm iverice sa svake strane? Cini mi se da se tako otvara puno prostora za "kidanje" iverice.
Zar nije bolje onda koristiti 5x50mm za 18mm ivericu, tako meni nekak izgleda razumnije.

Znam da je davno vec bila slicna tema, i znam da sad otvaram "can of worms" ovom temom, ali dajte svatko svoje iskustvo i misljenje kako spajate ivericu debljine 18/19mm.

Koje vijke koristite za spajanje iverice? Kakva su vam iskustva? Prednosti i mane vaseg nacina spajanja?
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Evo ovako,ja sam ranije probao i konfirmat vijke ali samo ove *male* 5x50 i meni se bas nije svidelo sto ne znaci da drugi ne rade tako :)
Za konfirmat vijke postoji specijalna trostepena burgija o kojoj je vec dosta pisano na forumu i s njom se izbusi rupa i bez muke zavrne konfirmat.
Kazu da te 7x50 su bas namenjene za ivericu 18mm debljine ma da mnogi koriste ove male a jos ako je neko pocetnik manje su sanse da ce mu sraf izbiti ili ce izbusiti ukrivo rupu i istetiti ivericu a i te male drze sasvim pristojno.

No ja radim sa vijcima 4x50 i to tako sto samo pilot rupu izbusim sa 4mm burgijom i onda prislonim komade utegnem ugaonim stegama i zavrcem :)
Ovo radim kada ide samo sraf ma da sve vise koristim keksove i ubacim ih da mi drze pravac i mnogo lakse i bez stega sastavim element a kad se radi neki komad gde nije pozeljno da se vidi sraf ili kapica istog onda ukeksam i slepim element.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kole - jesi li probao keksati vece elemente? Ormare ili nesto tako
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Da,keksao sam i vece komade al je sve bilo lepljeno bez srafa.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Keksic drzi odlicno. Sve se lepo samo poravnava, usecanje ide brzo, spoj se ne vidi...
Meni je jedini problem sa njim sto mora da se ceka na susenje lepka, i sto mora da se bude brz prilikom spajanja (narocito kada je nesto vec eu pitanju). Keksici pocnu da bubre cim ih namazes, lepak ima otvoreno vreme, malo je musavo (uvek se umazem ko prase :))
Naravno, treba i kupiti keksericu.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Znaci jos jedan koji koristi "male" konfirmate, 5x50mm, i pilot rupu busi sa 4mm svrdlom. Ima jedno 4-5 ljudi mi reklo da tako rade :D
Jel ima itko tko koristi 7x50mm za 18/19mm ivericu?
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

savage1337 wrote:Znaci jos jedan koji koristi "male" konfirmate, 5x50mm, i pilot rupu busi sa 4mm svrdlom. Ima jedno 4-5 ljudi mi reklo da tako rade :D
Jel ima itko tko koristi 7x50mm za 18/19mm ivericu?
Ja koliko sam razumeo Kole-Stolara, je da koristi vijke 4x50mm i da za njih busi samo pilot rupu od 4mm, i meni je isto tako najlakse i najbrze.
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Tacno @IvanR dobro si razumeo koristim obicne srafove 4x50 a ne male konfirmat vijke...

@savage1337 a sto se tice zabusivanja sa obicnom burgijom 4mm ne znam kako funkcionise al znam jedno da to nije pravilno tako raditi i mislim da bi tu moglo doci do ostecenja samog univera jer se u takvom slucaju sam vijak uvija malo na silu da bi se lepo poravnao sa folijom :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

mbole wrote:Keksic drzi odlicno. Sve se lepo samo poravnava, usecanje ide brzo, spoj se ne vidi...
Meni je jedini problem sa njim sto mora da se ceka na susenje lepka, i sto mora da se bude brz prilikom spajanja (narocito kada je nesto vec eu pitanju). Keksici pocnu da bubre cim ih namazes, lepak ima otvoreno vreme, malo je musavo (uvek se umazem ko prase :))
Naravno, treba i kupiti keksericu.
Ma ne mora se ni preterano zuriti :D
Ja sam za lepljenje univera malo pohvatao tj video neke ajd da kazem cake od starijih majstora i radim na sledeci nacin:
Evo recimo da bude obican ormar sa vrhom dnom i jednom pregradom:
Prvo na vec iskeksane horizontale uzmem i namazem lepak i zalepim keksic i ostavim tako i on kad je vec zalepljen uzmem stranice i postavim na radni sto i namazem lepak u otvore i onda poslazem horizontale sa vec zalepljenim keksicima i onda kad je veci komad zovnem nekog da mi pomgne da drugu stranicu postavimo gore i onda sa samo dve stege malo pritegnem jedan i drugi kraj pa malo gumenim cekicem doteram sve da spojevi budu ravni tj da horizontale ne vire napred iz ormara i onda postavim i ostale stege kolko vec treba i ostavim tako :)
U pocetku sam i ja bio umrljan sav od lepka al kad su me malo stariji majstori pritisli naucio sam i nema muke vise :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Isto kao i tiplanje, jedino sto mozes podesavati poslije :)
Kako mislis nije pravilno raditi obicnom burgijom? Ja kad spajam vijcima busim rupe 3 mm, frezentujem sa osmicom i uvrcem vijke 4x40. Doduse, vijcima spajam ladice i eventualno neku pregradu koju bi bilo komplikovano utiplati, pa... Opet, nikad nisam imao problema sa uvijanjem, radi sasvim solidno.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

Spax 4x50, busim samo prvu rupu ( pilot rupu kako ju zovete ) sa 3mm i to je to

-malo posla dok si napravis sablone koje ce drzati ploce cvrsto kada vijak ide silom u drugu plocu ali nakon toga izrada korpusa je superbrza
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

@sasasasa
Mislio je na busenje za mali konfirmat. I u pravu je, neophodno je da na vrhu rupe imas prosirenje za onaj deo konfirmata na kome nema navoja.

@zaak
Koliko shvatam, ti busis prolaznu rupu, to jest onu koja ide u "povrsinu" table, a u bok uvijas direktno bez predbusenja (sto sa spax-om ima smisla).
Trebalo bi da je bolje da busis sa barem 4, to jest da ti je prolazna rupa ista ili malo veca od srafa.
Na taj nacin imas bolje pritezanje, to jest navoj samo privlaci ploce. U suprotnom ako je navoj i u jednoj i u drugoj ploci, bice stegnuto pro onolio koliko si ti pritegao ploce sablonom pre nego sto je sraf krenuo u njih, a posle toga deo momenta trosis na "kidanje" navoja koji su u prolaznoj rupi.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

A i dalje pricamo o konfirmatima? Malo sam odlutao....
zaak - kakve šablone koristiš? Ja ladice i dalje pridržavam stegama, mada to i nije neko rješenje. Imaš li kakvu sliku?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Paa, sad, Spax ima i srafove kod kojih je navoj samo na prednjem delu, a onda je predbusenje treba da bude samo sa precnikom tela, nikako vece. Sraf prodje kroz povrsinu table, i deo bez navoja se slobodno okrece u njoj.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da, naravno zavisi i od konkretnog tipa srafa.
Ali poenta je da sta god bilo, treba da moze slobodno da se okrece u prolaznoj rupi.
A isto tako ta rupa treba da bude sto je moguce manaja.
Post Reply