Idealan vijak za spajanje iverice

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

ako su dvije ploce u "alatu-sabloni" cvrsto stegnute sasvim je nebitn optericvati se dali je vijak 3, 3,5 ili 4mm i dali ima puni navoj ili ne ;)
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Nisam vise pametan sto se tice izbora vijka i busenja pilot rupa.

Prvo sam mislio ici sa konfirmatima 7x50, ali sam citao dosta o tome, i kaze da su idealni za ivericu, ako se strojno busi. Jer tad navlace ivericu, i ako su kantovi savrseno izrezani pod 90, onda sami ravnaju ivericu, i ako su buseni strojem znaci u desetu milimetra, da su pun pogodak. Ako busim iz ruke onda tesko da cu bas pogoditi bas tocno u desetu milimetra.

Drugi problem sa njima mi je sto je jako tesko nabaviti svrdlo za konfirmat vijak. Nesto ima za kupiti ali to su cifre od 300-350kn. To mi je puno dati za svrdlo koj je potrosni materijal i tupi se.

Pricao sam sa nekoliko ljudi, i nekoliko ljudi sa foruma mi je reklo da koriste male konfirmate, 5x5mm, i pilote buse 4mm svrdlom, to ajd i drzi vodu za navoj koji taman ugrize tih 1mm koliko mu treba, ali kraj onaj dio na vijku bez navoja, se mora sabiti u 4mm rupu i malo rasiriti ivericu. I naravno glava onda nije upustena, ali to je nekih pola milimetra...

Nekako sam najblije tome da idem tako sa konfirmatom 5x50mm i 4mm pilot rupom, ako ne nadem negdje povoljnije svrdla za konfirmate.

Ono sto je zanimljivo je da svrdla za konfirmate uopce nema za kupiti, ima na 2-3 mjesta u HR. Pa sam gledao Amazon i eBay, ni tamo bas nema nesto puno. Imam osjecaj da nitko niti ne koristi ta svrdla za konfirmate...

Jel ima netko iz HR da busi konfirmate sa svrdlom za konfirmate? Gdje ste ih nabavili?
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Potrosio hrpu kutija od 500komada spaxa 4x50 i svi do jednog drze jako dobro, potrosio nekoliko tisuca konfirmata 5x50 svi su bili jako dobri. Konfirmat 7x50 zahtijeva najvecu rupu i ostavlja vrlo malo mesa sa jedne i druge strane materijala. Uzmi iver vijak 4x50 i sarafi ili samo probusi rupu 3mm za 5x50 i sarafi. Ionako ce materijal popustiti prije bilo kojeg vijka!!
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Jel ima netko tablicu i neke informacije za konfirmat 5x50mm? Koliki su promjeri navoja, mislim od mesa do navoja?
Znam da je za 7x50mm meso 5mm, navoj 7mm, znaci 1mm sa svake strane... Koliko je meso kod 5x50?
Jel bolje onda ici sa 3mm ili 4mm pilot rupom, vidim da svi kazu da idu sa 4mm...
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ajmo ovo privest kraju... U Bauhausu kupi svrdlo za drvo promjera 4 mm, sa upuštačem (ferzenkerom) u kompletu. Idealno je za predbušenje jedne kuhinje za kofirmate 5 x 50. Jebalo te meso. Meso ide na roštilj.
User avatar
zec
Šegrt
Posts: 26
Joined: 04 Dec 2015 16:18
Location: Beograd

Post by zec »

Slucajno sam kupio tu burgiju za velike konfirmat vijke (7), ali nisam nasao za male (5) u Beogradu. Ako neko zna gde ima tih malih burgija povoljno...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

@zec
Slican je problem i u HR, nasao sam svrdla za konfirmat samo u dva ducana, i u oba su cijene poprilicne za jedno svrdlo, 250-350kn.
Pregledao sam i eBay i Amazon i tamo su svrdla za 7x50mm nesto jeftinija, ali nisam nasao svrdla za 5x50mm nego za 5x40mm :D
Prema tome koliko su svrdla dostupna, cini mi se da ih vecina ljudi niti ne koristi. A ono sto sam citao o njima je da su idealna, ali samo za strojno busenje, gdje se busi u desetu milimetra precizno.
Onda i ima smisla to sto mi se taj veliki konfirmat cini predebeo za ivericu 18mm, ako malo skrenes krivo i ne pogodis centar, lako poderes ivericu, pa je za mene bolje koristiti 5x50mm, ali svrdla nigdje za kupiti :/

@BILJEŽNIK
Mozda ne mislim busiti jednu kuhinju, nego kupiti alate koji ce me sluziti godinama, mozda se ovim kao hobijem zelim baviti do kraja zivota. I mozda zelim raditi stvari kako treba, a ne fušariti i raditi kako ja mislim da je bolje jer mi je tako lakse. Å to je loše u tome da znas sve o navojima, koracima i promjerima vijaka koje koristis, koliko grizu u meso itd...

Biljeznik, ajde malo smiri dozivljaj, ovako mi djelujes kao totalni fušer i amater.
Ovo sto kazes da je 4mm svrdlo idealno za busenje pilota za 5x50mm konfirmate prihavacam i cijenim tvoju pomoc i savjet.

Ali daj molim te preskoci te fore "Jebalo te meso. Meso ide na rostilj." i one fore o armiranju kuhinje samo zato sto se raspitujem o mogucim solucijama izrade leda korpusa, nema mi to nekog smisla i opcenito mi se ne svida tvoj stav... pa te molim da ako mislis nastupati sa takvim stavom, ne odgovaras na moja pitanja.

Znam da ces mi se sad uznemiriti, al moram na spavanje jer sutra radim, pa ti odgovorim navece kad se vratim :)

Pozdrav :)
Last edited by savage1337 on 18 Oct 2016 22:47, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel ima u Zagrebu buvljak?

Te burgije za male konfirmate ovde sam nabavljao na buvlajku (i na N.Bg i na Bubanj potoku).
U sustini prebrusena obicna burgija za drvo ili metal.

Ajd postavicu sliku kasnije

Evo je
Image
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Meni se svidio onaj dio sa rostiljem, mozda zato sto sam gladan. :)
Zasto svi sve shvataju previse licno? Ono sto ti Biljeznik pokusava reci je da previse komplikujes. Svi smo se ovdje raspisali sa stotinama postova a realno sve što trebaš znati o iverici može stati u trećinu toga. Sve ostalo je praksa.
Postoji mnogo načina da uradiš nešto i niko ne može reci koji je najbolji. Pitanje je koji nacin tebi najviše odgovara, a to nećeš saznati dok ne kreneš raditi. Neki koriste konfirmat vijke - ili vijke za ivericu, neki koriste vijke za drvo, Kole najviše koristi kekse (koliko sam razumio), ja najviše tiplam... Ti možeš čitati naše razloge za ovaj ili onaj način spajanja ali iz toga ćeš malo naučiti. U ovom poslu se uči tako da počneš raditi i stičeš iskustvo.
Iskreno ti savjetujem da, ako stvarno želiš naučiti ovaj zanat, naučiš sve metode spajanja i tek onda odlučiš na koji način ćeš raditi. Ispočetka sam ti mislio predložiti da, ako već insistiraš da prvo praviš kuhinju, spajaš svaki element drugim spojem. Tako bi se, o jednom trošku, najbolje uputio u rad sa pločastim materijalima a i shvatio šta ti najviše odgovara. Nisam ti to predložio jer imam utisak da si tip osobe koja bi tako nešto smatrala glupim. Da li ćeš tako misliti poslije nekog vremena, o tom potom.
I baci se na posao. Koliko god da planiraš kuhinja koju napraviš neće ispasti savršena. Ja sam dosad napravio par kilometara kuhinja, a i dan danas vidim ili čujem nešto novo što sam mogao upotrijebiti ovdje ili ondje.

Odo jesti, raspisao sam se
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vec ranije sam pisao negde.

Ne postoji idealan spoj za sve. Da postoji, ostali ne bi postojali.

Svaki od njih ima svoje prednosti i mane, i cela nauka je u tome da izaberes onaj koji ce u datom konkretnom slucaju imati najvise prednosti a najmanje mana.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

Ja sam se xy puta ( pa jos i vise od toga ) uvijerio da stolari vole sami sebi zagorcati zivot. Kao da su duboko u sebi nezadovoljni pa zele i banalne stvari napraviti kompliciranima, ocekujuci da ce tako biti bolji majstori i samim time cijenjeniji ;)
Zbilja neznam sto bi drugo mogao biti razlog kompliciranjima koje svakodnevno vidim.

to su ovakve price kada medjusobno razgovaraju cekajuci red u nekoj trgovini
-ja koristim vijke ( ostali misle jednostavno, supak )
-ja koristim konfirmate ( ajde ovaj je ispao malo bolji )
-ja koristim excentre ( totalni supak, kao IKEA )
-ja koristim kekse ( oke malo je boli ali keksi dopustaju malo stelanja )
-ja tiplam ( ooooo ovaj je majstor )
- nadopunite niz po zelji
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Evooo meee :D

Ma ne zelim si komplicirati zivot, nego nauciti sve moguce nacine spajanja ploca od iverice, znati sve nacine na koje mogu spojiti ploce ili recimo na koji nacin napraviti leda korpusa. I onda znati koji nacin ima koje prednosti a koje mane. Isto tako zelim znati sve o vijcima, koji vijci postoje, koje promjere pilot rupa za koji vijak busiti, koliko koji vijak grize u meso svojim navojima. Koliko blizu rubova iverice smijes busiti i takve stvari... Zanima me to i zelim o tome nauciti sve, i onda ti pitam za vasa misljenja i iskustva. Ne sto si zelim komplicirati zivot, nego zato sto me zanima sve :D

Ne uzimam nista osobno, niti me je briga sto ce netko misliti o meni ako radim tiplama ili vijcima, bas me ono briga sto ce netko misliti, kad radim onako kako znam da je najbolje.
Ni ovog gore ne uzimam osobno, al kad mi netko uleti sa stavom da "meso ide na rostilj", i da je najbolje kuhinju armirati zato sto se raspitujem kako napraviti nesto malo bolje. I stav tipa, ne ljuljaj brod, radi kako svi radimo, nemoj nista novo izmisljat... pa ja bi ga zmazo odma da ga dohvatim, takvu nepristojnost jako ne volim, ali ne uzimam nista to osobno stvarno, svi smo mi na svoj nacin drugaciji :)

Mislim da cu na kraju ici sa 5x50 konfirmatima, i koristit cu svrdlo bas za konfirmat vijke. Ali kupit cu si i kutiju SPEX vijaka pa i njih malo isprobati :D
Last edited by savage1337 on 20 Oct 2016 09:49, edited 1 time in total.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

savage1337 wrote:Evooo meee :D

Ma ne zelim si komplicirati zivot, nego nauciti sve moguce nacine spajanja ploca od iverice, znati sve nacine na koje mogu spojiti ploce ili recimo na koji nacin napraviti leda korpusa. I onda znati koji nacin ima koje prednosti a koje mane. Isto tako zelim znati sve o vijcima, koji vijci postoje, koje promjere pilot rupa za koji vijak busiti, koliko koji vijak grize u meso svojim navojima. Koliko blizu rubova iverice smijes busiti i takve stvari... Zanima me to i zelim o tome nauciti sve, i onda ti pitam za vasa misljenja i iskustva. Ne sto si zelim komplicirati zivot, nego zato sto me zanima sve :D

Ne uzimam nista osobno, niti me je briga sto ce netko misliti o meni ako radim tiplama ili vijcima, bas me ono briga sto ce netko misliti, kad radim onako kako znam da je najbolje.
Ni ovog gore ne uzimam osobno, al kad mi netko uleti sa stavom da "meso ide na rostilj", i da je najbolje kuhinju armirati zato sto se raspitujem kako napraviti nesto malo bolje. I stav tipa, ne ljuljaj brod, radi kako svi radimo, nemoj nista novo izmisljat... pa ja bi ga zmazo odma da ga dohvatim, takvu nepristojnost jako ne volim, ali ne uzimam nista to osobno stvarno, svi smo mi na svoj nacin drugaciji :)

Mislim da cu na kraju ici sa 5x50 konfirmatima, i koristit cu svrdlo bas za konfirmat vijke. Ali kupit cu si i kutiju SPEX vijaka pa i njih malo isprobati :D
Da ne uzimas nista osobno nebi tako ni odgovorio, gore je netko dobro napisao moze ti netko napisat cuda ali dok neprobas neces znat. Druga stvar kad mislis da je nesto lose procitaj to kao vic pa mozda i shvatis da netko nije mislio nista lose u tom trenutku.
User avatar
dzonibbad
Šegrt
Posts: 37
Joined: 27 Nov 2015 14:48
Location: Novi Beograd

Post by dzonibbad »

Kao neko ko se spajanjem iverice ne bavi svaki dan, radim ovako:

- Ugaonim stegama stegnem dva komada
- Busim trostepenom burgijom stavljenom u elektricnu busilicu
- Zavrnem accu srafilicom konfirmat 7x50
- Ponovim koliko je puta potrebno za spoj ista dva komada materijala
- Oslobodim stege

Proces je dovoljno jednostavan, precizan i cvrst za ono sto mi je trebalo (nekolicina kuhinja, plakara i slicno)

Razlozi za promenu neceg bi bili ako je nesto od ovog, sporo, komplikovano, nepouzdano, skupo, ili zelim da se bavim naucnim istrazivanjem na temu spojeva iverice srafovima.
U mom slucaju ni jedan od prethodnih uslova nije ispunjen.

Uzmes jedan metod koji su ti predlozili. Probas. Pa ako ti ne radi, onda promeni nesto..
Ako radi - zavrsis posao na isti nacin i radis nesto drugo.
Last edited by dzonibbad on 20 Oct 2016 10:11, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ugaone stege bi trebale biti dobre za ladice. Sjajna ideja
Post Reply