Kvaliteta iverice različitih proizvođaca?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

najvise trosim Funder, ponekad se zaleti Kronospan ili Egger i nekako mi je sve to "tu negdje"

ono sto ne zelim vise niti pogledati a kamoli raditi su Egger radne ploce, doslovno smece. Laminat puca "po duhu svetom"
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Zaak,koje radne ploce preporucujes?
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

moj glas za kastamonu,mislim da im je bela korpus trenutno najbolja(kronošpan,falko,eger),mada i nije najjeftinija,ali je makar bela
,egger je napravio akciju sa belom(kazu da je ikeina) koja je vrlodobra,ali sam ostao na kronošpanu(valjda stvar navike)

dekori ok,mada nemam ništa protiv što su kopirali eggera,mnogo sam kivan na egger,kronošpan i falko zato što su nam udarali zauske pre dolaska Turaka,a kada dođoše Turci odjednom može i niže od Turaka.

ps.to su proizvođači sa kojima sam se susretao
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Vala da znas!Cene iverice se nisu menjale (ili jesu nesto minimalno) zadnjih 5 godina a koliko je evro otisao gore...pa ti vidi koliko je surenje bilo ranije pre Turaka ;)u
Last edited by nikola28 on 13 Oct 2016 22:19, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bizmis u Srba :)

Mada iskreno... nije to nas izum, samo mi to bolje radimo, tacnije... ovde je otvorena i dozvoljena utakmica gde je jedino pravilo: budi pokvareniji.
Zavrsili smo epohu prvobitne akumulacije kapitala, preskocili par faza i sad smo u mnopolskom kapitalu, tj. negde pri kraju 19-og i na pocetku 20-og veka.
Doduse... nismo jedini. Kompletan kapitalizam se polako vraca u rikverc, kapital postaje sam sebi svrha...

Prosto receno: dok mozes... deri.
Jos ako imas relativno usko trziste, gde je par igraca i lako mozete da se dogovorite... ihaaaaj...

Isto ti je sa koje god strane da se okrenes. Na jednoj trgovci prema musterijama, na drugoj poslodavci prema radnicima, na trecoj... ihaaaj koliko strana i sve naopake.

Jbg... odoh u stotu stranu, al ...
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Sve je to normalno Bole,vidiš da su korporacije jače od zdravlja,država. ......
Danas sam platio tablu Eggera 50€ ništa kvalitetniji od onog koji ima kopiju u kastamonu i košta manje od 35 a u kastamonu 32,jbg
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Kod mene svi presli na Kastamonu a uredno nose Eggerov katalog kad pogadjaju posao ;)
Last edited by nikola28 on 14 Oct 2016 20:09, edited 1 time in total.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

nikola28 wrote:Zaak,koje radne ploce preporucujes?
Od ovoga meni dostupno nekako mi se najbolji cini Duropal no njega mogu kupiti na 1/2 i cijelu pa to malo j**e stvar. Najvise potrosim Kaindla, izvrstan kvalitet, kupujem ju "na cm" , iz tvornice mi bilo koja 90cm ili zidni panel dolazi za 15ak dana + dostupan mi je iveral u istom dekoru ( lager ili narudzba )

Egger mi je na CNC spojevima pucao dok bi nosili plocu, nedaj boze da bi je brusnim papirom pokusali obraditi. Krzanja laminata prilikom rezanja ( Festool 55 sa ostrim listom ) su bila i do 1,5cm od linije rezanja, ma katastrofa
User avatar
milos_nis
Majstor početnik
Posts: 128
Joined: 16 Nov 2012 16:44
Location: Nis

Post by milos_nis »

Najbolju belu ivericu koju sam seko je bila Akritas Grcka.
Sve u svemu kolko pare tolko muzika,zavisi od blizine dobavljaca ali Turci se siree...:)
User avatar
Pero
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 15 Dec 2012 14:32
Location: Zagreb

Post by Pero »

Ovo su moja iskustva u zadnjih godinu dana.

Uglavnom poslujem s Elgradom. Oni imaju Eggerov iveral. Nešto rjeđe poslujem s Iverpanom koji zastupaju Kaindl.
Po mom subjekivnom dojmu, Egger je čvršči, tvrđi, gušči. Ali Kaindl je značajnije jeftiniji.

Kad se buši rupa za pant (fi 35), lakše i brže probušim rupu u Kaindlovom iveralu. Ali ga je i lakše oštetiti. Svako nepažljivo rukovanje završava odkrhnutom folijom.
Dok Egger je teže bušiti. Meni izgleda gušći. Pa pretpostavljam da je kvalitetniji.

Elgradom sam zadovoljniji jer imaju manje gužve u poslovnici, kraće vrijeme isporuke, i uglavnom nisam imao reklamacija.
U Iverpanu valjda nisam imao sreće, i zadnja dva puta je bilo dosta rezova koji su imali otkrhute stranice (rez nije bio savršen). Valjda im taj dan nisu radili predrezači... I par puta sam imao reklamaciju na kantiranje. I imaju strašno dugo vrijeme čekanja (pogotovo kad su akcije i preko ljeta). I jednom prilikom su mi krivo izrezali CNC komad, i tu je bilo povišenih tonova...

Samo jednom sam kupovao iveral u firmi "Sigma-plus". Jer su imali nijansu koja se sviđala investitoru. Ali ne sjećam se tko je proizvođač iverala. Nisam imao nekih zamjerki na materijal.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Hvala svima na odgovorima.

@Pero, ja sam trazio gdje bi uzeo ivericu, sa rezanjem i kantiranjem naravno, i Elgrad je bio ok, brzo napravio ponude...
Iverpan sam zvao 2x, prvi put su me otkacili na brzinu uopce nisu odgovarali na pitanja, drugi pun mi je lik doslovno poklopio slusalicu.
Pitao sam koliko im treba da zavrse posao, izrezu i kantiraju sve, lik je odgovorio, ja kazem "ok" i krenem pitati drugu stvar, lik mi sklopi slusalicu :D
Pokusao sam im poslati krojnu listu, da vidim okvirnu cijenu rezanja i kantiranja, mail im nije radio, uopce im mail nije radio puna 2 dana :D

Ono nema sanse da ikad ista kupim iz Iverpana, iako imaju sve Blum okove koji bi mi trebali, naci cu ih vec negdje, u Iverpan ne idem.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

Neki dan rastavio jedan ormar star oko 12-13 god. Egger iveral bijele boje, u to vrijeme postojala samo jedna bijela. Krenuo sa Festoolom prerezati frontu, list pile solidno tup, rez skoro pa savrsen. Samo dokaz koliko je nekada folija bila kvalitetnija
User avatar
Veky
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Feb 2010 14:33
Location: Bjelovar, HR

Post by Veky »

Upravo sam jučer na jednom forumu pojašnjavao istu stvar s obzirom da radim u toj industriji. Kaindl = Kronospan. Kaindl je vlasnik, po njemu se zovje još jedna tvornica, ostale tvornice su u grupaciji Kronospan. Tako je bivša velika exYu tvornica iverice Iverica iz Bjelovara sada Kronospan CRO, u srbiji je sestrinska firma Kronospan SRB, Mađari još imaju nazive Falco i Mohacz, itd. Pogledajte na stranicama Kronospana gdje sve posluju. Između sestinskih firmi se trguje, tako da često kupujete npr. U Hr, a dobijte ivericu iz Srbije, Madzarske, Rumunjske. Razlika se vidi u razlici tehnologije prešanja i kvaliteti drveta. Kolege kažu da npr. Rumunjska ima lošije i manje vlaknato drvo od Srbije, a oni pak od Hrvatske. Uskoro kreće i iverica iz recikliranih materijala. CRO i SRB koriste contiroll tehnologiju, s tim da CRO koristi najnoviju liniju, prvu takvu u svijetu, najkvalitetnijeg proizvođača. Je li je zbog toga bolja iverica? I da, i ne. Sirova tapetarska iz preše izgleda bolje nego nekad brušena, ni novije linije su tu zbog veće brzine proizvodnje, ravnomjernijeg nasipa, uštede energije, manje kemije i sl. Znatno je manje formaldehida. Smisao je da se proizvod zadrži u standardu, a koliko se standard s vremenim mijenjao je druga stvr, kao u svakoj industriji. Melamin je tanji, gustoća ili hidrofobnost se regulira drugačije, drugačija je vrsta nasipa (nasip za prešanje se radi u 3 sloja, 2 vanjska tvrda i srednji mekaniji), sada se radi iverjem sličnijim piljevini, nekad je bilo'sličnije onom u OSB-u. Da, i Kastamonou je Kronospan, trenutno se radi jos jedna tvornica u Turskoj. Može se reći da postoje samo'3 važna proizvođača, Kronospan, Egger i Funder.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

Veky

dali je Kronospan=Kaindl ili je Kaindl=Kronospan, mislim tko je ipak pravi gazda?
User avatar
Veky
Šegrt
Posts: 21
Joined: 24 Feb 2010 14:33
Location: Bjelovar, HR

Post by Veky »

Kronospan je grupacija.Vlasnici su obitelj Kaindl, inace Austrijanci.
Post Reply