Nacini izrade "leđa" ormarića?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Odlicno hvala Biljeznik! Ovo mi je sve jasno sad oko postavljanja lesonita bez i sa falcovima.

Daj mi samo molim te reci, jel moguce precizno urezati falcove rucnom glodalicom?
I sto se tice kacenja elemenata na zid, sto ti je bolje, "L" nosaci ili šine?
I te šine, jel imas jednu dugacku šinu za sve visece elemente, ili po jedna kratka za svaki element, koja je "uvucena" u element tako da element bude bas na zidu?
Ah, sad vidim da si napisao da se u slucaju koristenja sine ufreza na bokovima prostor za prolaz sine! Jel moguce staviti nekoliko kracih sina? Onda sina bas sama po sebi nema smisla ha?

Hvala!
Last edited by savage1337 on 25 Oct 2016 20:02, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Kraće šine su O.K. Komad šine duljine 10 do 15 cm sa dva vijka može držati jedan lijevi i jedan desni bok. Dakle, sredina šine se pozicionira na spoj bokova. Å inu u komadu koristim samo ako su zidovi jako grbavi (zgrade iz pedesetih i šezdesetih). Na njima je i debela žbuka koja kao da je od pijeska pa je uputno staviti šinu u komadu sa što više tipli i vijaka.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepota duge sine je sto mozes da biras gde ces da busis. Tipl moze da bude i 10cm sa jedne ili druge strane boka elemanta (recimo da izbegavs kabl za koji nisi bas siguran gde je, vodovodnu cev...)
Takodje puno malih tiplova drzi mnogo bolje nego jedan veliki.
Postavis sinu lepo u horizontalu i dalje je jednostavnije poravnavanje elemenata. Sinu u dobrom zidu mozes da kacis i ukucavajucim tiplovima, to jest busis direktno kroz sinu, bez obelezavanja.

Sto se tice falca za ledja, uvek sam ih radio pre sastavljanja. Ugao se malo pocisti dletom ili jako malim glodalom (fi 3mm), ili dremelom ili... sta god je zgodno.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Ta sina mi se cini perfektna, ali me muci sto ce meni viseci elementi biti iznad plocica, tj. tocno na njima, na njihvom zavrsetku.
Eh sad, ta sina je debela koliko, 1 cm? Sto znaci da ce mi gornji dio visecih elemenata biti odmaknut 1cm od zida, a donji elementi ce padati pod nekim kutem dolje na zid.
Sta hocu reci, nece biti savrseno uza zid, nego ce gore biti 1cm odmaknuti od zida. Zato sam i pitao jel moguce imati vise malih sina, pa da ih sakijem unutar viseceg elementa, ali onda sina pak nema smisla.

Kako to rijesavate? Kad imate visece elemente na zidu? Jer da su donji djelovi viseceg elementa na plocicama, to je taman tih 1cm razmaka, sve bi bilo nekako jednako razmaknuto.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Pažljivije pročitaj moj predzadnji post...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Da, znaci treba pomaknuti lesonit za 15mm od zida, i ufrezati prostor za prolaz sine na bocnim stranicama. Hm... OK, jasno je sve.

Veliko hvala!
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Post by Zuba1970 »

Planiram da napravim mami najobicniji sto. Sto bi se reklo "vulgaris" bez fioka. Mene interesuje kad su ledja stola u pitanju koja bi trebala da bude optimalna visina? Njima bih stabilizovao sto da se ne klati. Visina stola bi bila 72 cm sirine 100 cm a dubine 60 cm. Da li je dovoljno da budu visoka oko30-ak cm ili treba vise?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto su ledja vislja, sto je kruci i teze ga je razvaliti.
Mada je 30 dovoljno za tu sirinu.

Ako sto stoji okrenut ledjima ka zidu, sve jedno je kolika su ledja sa estetske strane.

Ako stoji na sred sobe, danas je moderno da budu "otvoreni", iako su oduvek u tom slucaju ledja bila maltene pune visine da bi sakrila sta se desava ispod stola (recimo zovnuo si sekretaricu na informativni razgovor, pa joj odletela mindjusa bas ispod stola :), tip sa druge strane ti nije bas simpatican pa mozda upotrebis gvozdje koje se tu nalazi za slucaj nuzde, gospodja koja sedi je mozda danas u malo kracoj suknji...)
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Post by Zuba1970 »

E sad ovo sa sekretaricom prilici jednom bivsem americkom predsedniku. :D Sto ce inace biti uz zid.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidi... ni nasi direktori nisu s raskida sto bi rekli :)

A ni ja za bolje nisam :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

A zasto ih ne bi stavio punom visinom? Nije ti neka razlika u cijeni , a svakako je bolje
User avatar
dkulic
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 19 May 2019 22:23
Location: Beograd

Post by dkulic »

BILJEŽNIK wrote:Ako se gornji elementi postavljaju na šinu, ne radi se falc već utor širine 3 mm na 15 mm od stražnjeg ruba, ali pravila su ista. Jedino se, u slučaju postavljanja na šinu i na zid bez pločica mora na bokovima ufrezati prostor za prolazak šine. Falc i utor se rade prije sklapanja elementa.
Zdravo,

U vezi sa ovim, kolika dubina utora treba biti? I spram toga, koliko lesonit treba biti siri od unutrasnjeg prostora?
Da li tu ima neka standardna vrednost, ako narucim da mi to urade ovi sto seku univer, da bih znao koje dimenzije lesonita da narucim?

Hvala,
Darko
Teorija i praksa su iste u teoriji, ali u praksi nisu.
User avatar
urosn
Precizni šegrt
Posts: 95
Joined: 17 Feb 2018 16:39
Location: Čajetina-Beograd

Post by urosn »

Ако немаш фалц позади, можеш да пустиш по 20мм и по дужини и по ширини од унутрашњег отвора. Може и да буде кнап са подом, плафоном и боковима али за мојукус то не изгледа лепо.
Post Reply