Nacini izrade "leđa" ormarića?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Zbog vlage. Prilikom busenja probija se i melaminska folija koja štiti ivericu od vanjskih uticaja (pored toga sto joj daje izgled). Bez obzira što je element (po običaju) naslonjen na zid vlaga lako dopre do ledja elementa, pogotovo u kuhinjama. Onda iverica bubri, trune, cijepa se i sta sve jos ne. I da, krunila bi se na mjestu gdje je najtanja, mada to u navedenom slučaju i nije neki problem.
Sad, ako bi se rupe zatvorile tiplama i ljepilom vlaga i ne bi pravila problem. Tu je već pitanje koliko se isplati raditi na taj način. Više vremena bi oduzelo montiranje ledja nego sklapanje čitavog elementa zajedno sa montažom. Puno jednostavnije a i praktičnije bi bilo utiplati ledja iznutra. Mada je to i dalje, bar što se mene tiče, puno muke ni oko čega.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pocket hole je namenjen prvenstveno za drvo, ne za ivericu.
Sto ne znaci da ne moze da radi i u njoj.

Problem je sasvim druge prirode.
Najpre treba napraviti/kupiti sablon, sto aj recimo da nijt toliko neresivo (u krajnoj liniji samo pitanje para)

Mnogo veci problem su sami srafovi.
Ako se tu upotrebe klasicni srafovi za ivericu koji su sa konusnom glavom, imas 99% sansi da rascepis ivericu. A pronalazenje srafova sa navojem za ivericu i sa glavom koja je sa donje strane ravna, je mission impossible na ovim prostorima.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Evo neko vrijeme sam citao i promatrao kako se rade leđa korpusa i mislim da sam dosao do najboljeg rijesenja.
Prvo sam mislio staviti kompletna leda od pune iverice 18/19mm, ali onda je problem sto ako iverica nije savrseno izrezana a vidim da se dogada, da taj milimetar tu, milimetar tamo moze smetati. Da se ormaric jednostavno nemoze savrseno spojiti ako ima milimtera ili dva viska na ledima. Jos jedan problem sa punim ledima je sto imam osjecaj da se trosi iverica nepotrebno, i sto je ormaric puno tezi sto nije dobro za visece elemente.

Mislim da je ovako najbolje napraviti leđa:

Image

Image

Znaci leđa napravljena tako da imaju uzdužne prečke, kao i gornja stranica, ali da na njih sa unutarnje strane ide lesonit 3mm, koji je "ufrezan" u ostale stranice.

Znaci donja, lijeva, desna stranica, i gornja zadnja stranica da imaju ufrezana 3mm za taj lesonit, koji bi sjeo ravno na zadnje prečke.
Cak je moguce i bez frezanja, cavlicima zakucati lesonit za te prečke. Ali mislim da je cvrsce ako je lesonit "naspanan".

Prednosti:
- ne trosi previse iverice 18/19mm
- ormaric je laksi
- "vinkl" mu daju i 2 uzdužne prečke i lesonit kao na ormaricu kako se inace radi

Mane:
Gubi se 18/19mm + 3mm unutrasnjosti ormarica
Treba imati vise rupa koje se mogu vidjeti izvana, ali mogu se busiti iza na leđima, 2 rube na svakom boku za zadnju gornju prečku, a prečke na ledima se mogu busiti odozgora i odozdola kroz gornju precku i dno ormarica, sto mozda nebi ni bilo dobro, mozda je bolje bas busiti zadnje precke na bokovima...

Sto mislite o ovome? Meni se cini kao najbolje rijesenje... Onaj lesonit je meni tako tanak i tako mi to nekvalitetno izgleda kad vidim kuhinje da stvarno nebi to volio tako raditi...
Last edited by savage1337 on 18 Oct 2016 20:50, edited 1 time in total.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Jednu stvar ne kapiram...mislis li ti tu kuhinju pomerati svakih nedelju dana? ;)
Ako ne mislis pomerati,onda slobodno stavi samo lesonit...
Evo,iz licnog dugogodisnjeg iskustva ja ti GARANTUJEM da ti je lesonit dovoljan...i dovoljno je samo ekserima zakucati...slazem se sa kolegama da su srafovi bolji ali nije to garderober koji ce se pomerati prilikom krecenja...
U tvom slucaju,lesonit je tu da samo drzi dijagonale i da nista ne ispadne pozadi...nikad ni za jedan komad nisam radio ledja od iverice niti donje rasponke i nikad nisam imao reklamacije...a radio sam svasta jer volim da eksperimentisem...
A ne volim falcani lesonit jer ,pogotovo u manjim sredinama kao sto je moja redovno ti ne iseku kako treba,vece,manje,losa dijagonala da mi je toliko postala navika da ukalkulisem eventualne greske u konstrukciju ;)
Last edited by nikola28 on 18 Oct 2016 21:06, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Mislim da previše analiziraš. Apsolutni si početnik a dovodiš u pitanje nešto što se primjenjuje već desetljećima. Najbolje da na leđa staviš lakirani medijapan debljine 25 mm, na bokove obavezno 36 mm, sve poveži traverzama od čeličnih profila. Znaš li da postoje radna ploče debljine 60 mm? Ta je idealna za tebe. A možeš je napraviti i od armiranog betona, ali zaista. I od kamena. Dosta sarkazma, iako si zaslužio i više. Drži se standardnih rješenja i ne "talasaj" previše, sve će biti dobro i trajati će barem trideset godina. Više pažnje posveti izboru okova, na primjer. Neki dan sam bio u kuhinji koju sam radio prije deset godina i fuge su i dan danas jednake kao prvog dana. Danas je standard prilikom izrade korpusa otprilike ovaj: Bijeli iveral, 18 mm, spojen konfirmatima 5 x 50, leđa od 3 ili 4 mm hdf-a, traverze širine 6 do 8 cm. Puno je dno bokovi, gore idu traverze. Sudoper i pećnica nemaju leđa kao ni ormarić ispod ploče za kuhanje.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Biljeznik,preduhitrio si me,to je bio moj sledeci odgovor :)
Samo sto sam ja hteo da predlozim da sve bokove i podove duplira...
Salu na stranu,Savage,kapiramo te da hoces da napravis sigurno i da traje,sebi radis,hoces da uradis kvalitetno ali preterujes...nista duze nece trajati sa sirim rasponkama,falcovanim lesonitom,itd,jer danas je materijal toliko los da ce pre da "rikne" materijal nego konstrukcija...npr kvalitet povrsine radne ploce a na to me mozes da utices kad su svi slicni po kvalitetu...
I poslusaj Biljeznika,mnogo je bitniji okov jer se kuhinja koristi svaki dan,tu nemoj stedeti...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Ne, ne dečki, nisam ja neki "šlajh" majstor i fušer... :D
Ma znam da treba raditi kako svi rade i da je to sve vec iskušano i provjereno. I ne radim sad nesto savrseno sve jer radim sebi pa zelim napraviti dobro za sebe.
Nego me cisto zanima koje sve mogucnosti postoje, da znam sve sto postoji i koji nacini spajanja postoje pa da izaberem izmedu toga sto je najbolji.
A i po prirodi sam takav da sve sto radim radim ono tip top i da sve provjerim i odmjerim i radim perfektno, to nemogu opisati, to je jednostavno tako kod mene u svemu ha, ha... :D

Svida mi se ova ideja sa uzdužnim prečkama i lesonitom urezanim iza tih ploča :D Ali naravno zelim cuti i misljenja ljudi koji se ovime bave duzi niz godina...
Last edited by savage1337 on 18 Oct 2016 21:39, edited 1 time in total.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Znas li da se mnogo razlikuje "tip top" za pocetnika i nekog iskusnog?
Naucis vremenom da prepoznas ono bitno i da se ne zamaras sitnicama...a ti se zamaras sitnicama...opusti se i pocni da pravis tu kuhinju! ;)
A mi smo tu da pomognemo ako negde zaslajfujes..m
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Hvala Nikola :) Ma znam da iz prve necu napraviti kako treba ha, ha... :D :D :D
Ali napravit cu najbolje sto mogu, samo zelim znati sve mogucnosti koje postoje.
Sad se jos ucim i citam neke knjige i promatram mogucnosti, promatram kako drugi ljudi rade :D
Proci ce jos godine dok to ne bude tip top he, he... :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Potpuno su ti nepotrebne ove dve "letve" sa zadnje strane.
Lesonit usrafljen direktno u bokove sa zadnje strane savrseno drzi vinklu.

Ti posmatras lesonit na pritisak, i cini ti se da ce lako da se uvije. Hoce, ali kad krenes da izbacujes elemnt iz vinkle, i da skupljas jednu dijagonalu, druga bi da se rastegne, a na rastezanje lesonit ne da.

Nema nikakve potrebe ni za falcovanjem (to je cisto estetski detalj, da se ne bi videlo s boka, a tamo iza ce ga mozda videti neki pauk ili mrav :))

@nikola
Nije problem ekserima toliko povremeno pomeranje, koliko domacice koje bi uvek da ubace u bilo kakav orman vise nego sto u njega moze da stane. I jednostavno izbiju ledja ka nazad. Cak i tamo gde su fioke, uvek im nesto zapadne iza,a onda umesto da stanu kad osete da zapinje, one nalegnu svom snagom.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Da se ne ponavljam za kolegama o pretjerivanju...
Za ledja ti je dovoljan lesonit 3mm, izrezan 2mm uži od elementa (iz već pomenutih razloga) i pričvršćuješ ga sa zadnje strane elementa - ne unutra.
Gornja vertikala ti je nepotrebna ako imaš horizontalu.
Ono što ne razumijem je: Gdje ti je plafon ormarića? Možda nisam upratio najbolje iz proteklih postova...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Ajde da pitam jos jedno pitanje o ledima, ako se rade lesonitom 3mm.
Na koji nacin "falcujete" prostor za lesonit? Dali odmah jos dok nista nije sastavljeno, napravite "dado" za lesonit na svakoj ploci?
Ili kad vec sastavite ormaric, sa glodalicom napravite 3mm "falc" za lesonit po svim stranicama, i jos ostricom poravnate rubove za njega?
Last edited by savage1337 on 25 Oct 2016 19:18, edited 1 time in total.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Pre sastavljanja....kad sastavis ne mozes da pridjes glodalicom u coskove...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Ovaj lik se sa tim igra: https://youtu.be/Ay5NbTkTPos?t=505
:D :D :D

Samo onda imas problema sa lesonitom, moras i njegove coskove zaoblit na isti promjer :D
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Donje elemente možeš napraviti bez falca. To se kaže "tupo na korpus". Jednako tako je i sa gornjim elementima ako se postavljaju na gornji rub zidnih pločica i idu od zida do zida. Ako se bokovi gornjih emenata vide, a elementi se postavljaju na gornji rub zidnih pločica, dovoljno je frezati falc samo na bokovima,a gornju i donju naručiš 3 mm kraću po dubini. Dakle, ako su bokovi 330 mm, gornja i donja su u tom slučaju 327 mm. Ako su vidljivi i bokovi i donje plohe gornjih elemenata (postavljaju se tako da dno elementa prelazi gornji rub zidnih pločica ili pločica nema uopće), gornju naručuješ također 3 mm kraću po dubini, a na donjoj frezaš falc. Sve navedeno podrazumijeva da ćeš gornje elemente na zid pričvrstiti direktnim "L" nosačima. Ako se gornji elementi postavljaju na šinu, ne radi se falc već utor širine 3 mm na 15 mm od stražnjeg ruba, ali pravila su ista. Jedino se, u slučaju postavljanja na šinu i na zid bez pločica mora na bokovima ufrezati prostor za prolazak šine. Falc i utor se rade prije sklapanja elementa.
Last edited by BILJEŽNIK on 25 Oct 2016 19:39, edited 1 time in total.
Post Reply