Nacini izrade "leđa" ormarića?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Nacini izrade "leđa" ormarića?

Post by savage1337 »

Primjetio sam da sav namjestaj, "leda" ili zadnju stranicu ima napravljenu od nekog tankog materijala koji je kao ufrezan u bocne, gornje i donje stranice.

Zelim napraviti jednostavan ormarić i cinilo mi se najjednostavnije zadnju stranicu napraviti od iverice iste kakva je na ostalim sranicama, ali da se nalazi unutar ostalih stranica i ne vidi sastrane! Evo i slike kako sam to planirao: https://postimg.org/image/ympf96eo7/

Eh sad je moje pitanje, zasto svi namjestaj rade na nacin da je zadnja stranice neka tanka ploca od 3mm koja je uvucena u urezane utore na ostalim stranicam?
Zar nije cvrsce staviti iza ivericu debljine 18 ili 19mm? Ili ta tanka stranica kad upadne u te urezane prostore daje jacu cvrstocu?
Jeli jeftinije puno jeftinije raditi zadnje stranice od te 3mm debele ploce pa zato svi rade tako?

Znaci cisto me zanimaju razlike u cvrstoci ormarica i cijeni kad se radi sa tom 3mm plocom ili ivericom debljine kakva je i na ostalim stranicama?
Neke prednosti i mane?
Last edited by savage1337 on 01 Oct 2016 01:01, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice cvrstoce, cvrsce je ako uradis ledja od iverice.
Ali, kad se uradi kako treba, i sa lesonitom je sasvim dovoljno cvrsto.

Kod velikih serija, ta razlika u ceni izadje na jako veliku cifru. I za par komada ume da bude znacajna, psoto su to uvek veliki komadi, pa ih je tesko uklopiti u tablu, tako da cesto imas veliki otpad.

Nadalje, ledja su najcesce naslonjena na zid, pa nema potrebe da budu debela (ne mozes da ih probijes, posto ne da zid).

Ovako kako zelis da sklapas, ako sklapas srafovima, videce ti se srafovi na bokovima pozadi.
Pored toga ja sam pristalica konstrukcije gde dno i plafon dodju preko bokova, a ne izmedju njih.

Sa jedne strane nemas srafove sa strane, sa druge i to bitnije, takav spoj je daleko jaci. Mnogo je teze iscupati sraf iz iverice, nego rascepiti ivericu.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Vidis takve stvari su mi zanimljive, i to me mucilo kad sam crtao taj svoj ormaric, dali staviti dno i plavon preko i ispod bocnih stranica, ili ih staviti unutar bocnih stranica...
Jeli postoji neka dokumentacija ili clanci bas tako o sklapanju Iverice i o nacinu spajanja tih ploca, i koji su spojevi cvrsci i tako to? Da procitam pa te ne gnjavim sad tu :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nemamo bas "dokumentaciju", posto se cesto misljenja i ne slazu, pa svako mora sam da zakljuci sta ce na kraju izabrati.
Svaka od varijanti ima neku manu i neku prednost.
Recimo ako srafis "odozdo", vide se bokovi dna i plafona sa strane, a nekome to estetski smeta. Meni je vaznije da konstrukcija bude sto cvrsca, a izgled je u drugom planu (ionako se najcesce vidi samo jedan bok od celog niza).
Mada meni i ne izgleda ruzno kada se vidi taj bok. Nekad ga cak i namerno istaknem drugom bojom kanta.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Da vidis, kad sam prvo zamisljao kako napraviti ormaric u glavi, zamislio sam da bocne stranice budu bas tako kako ti preferiras. Ali kad sam poceo obilaziti salone namjestaja, vidim da svi rade potpuno drugacije, znaci da su pod i plafon unutar bocnih stranica. Po meni kao laiku to je bilo manje cvrsto rjesenje, jer kako si negdje napisao, lakse se vijak na taj nacin podere iz iverice nego da se iscupa. I nekako kad razmislis onako sva tezina visi na vijcima...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kao što reče mbole, često se ne slažemo. Ja skoro uvijek stavljam dno i plafon između stranica. Opet, ne mogu tvrditi da je to bolji ili gori način jer po potrebi radim kao i obrnuto. Po meni je to najviše stvar estetike, jer ako dobro napraviš držaće i ovako i onako. Ako ti se ne svidja kako izgleda sa rupama od vijaka naučićeš tiplati (što ti iskreno savjetujem)pa si rijesio i taj problem.
Lesonit je MNOGO jeftinija opcija, mada ćeš to vidjeti tek za par godina (pogotovo ako podvučeš šta si sve uradio i kolika bi ti bila razlika). Doduše, ja ne falcam ledja i donedavno sam ih ukucavao ekserima dok mi mbole nije objasnio zasto ih je bolje prisarafiti (jos jednom: hvala mbole)
Ledja od iverice ti ne preporučujem da stavljaš, pogotovo na način kao na slici bar dok se ne ispraksas malo. Ako bilo šta od izrezanog/napravljenog nije u vinklu primijetice se i ruzno izgledati. A i skuplje je.
Sta si jos pitao? Ona tanka ploca od 3 mm na ledjima se zove lesonit, čisto da se ne bi zbunio objasnjenjima.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Falcanje znaci urezivanje utora na ostalim stranicama za to zadnju stranicu od lesonita 3mm?
Na koji se nacin to radi? Koji alati mi trebaju da bi mogao urezati prostor od 3mm gdje bi isla leda od lesonita?
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Znaci nije preporucljivo leda ormarica raditi od iverice iste debljine kao i ostalih stranica?
Ono kako ja razmisljam je... narucit cu gotove izrezane ploce iverice po mojim mjerama, i ocekujem da ce dimenzije biti tocne u desetu milimetra :)
Ako sve bude precizno izrezano, mislim da nebi trebalo biti problema sa vinklom i da bi sve trebalo sjesti kako treba :)

A isto mislim da bi konstrukcija cijelog ormarica bila puno cvrsca ako bi kao leda koristio ivericu debljine 18 / 19 mm isto kao i za ostale stranice? Jesam li u pravu?

Sa cijenom se ne opterecujem jer radim za sebe i nije da imam masovnu proizvodnju :D

Jel imate iskustva sa tim, jel radio itko leda ormarica od iverice iste debljine kao i ostalih stranica?
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Zaa falcovanje ti moze posluziti rucni frezer i ravno glodalo ili veliki stoni frezer a moze se to izvesti i sa stonim cirkularom ma da moe i be falcovanja aali se onda taj lesonit sa strane vidi no dovoljno cvrsto je i bez falcovanja ako se lepo lesonit usrafi kako treba.
A sto se tice punih leda tj od iverice od 18mm jeste komad cvrsci i skuplji no kazes da ti cena nije problem pa cu ti malo objasniti kako to ja radim :)
Jaa leda od iverice stavljam kad je potrebno da leda budu istog dezena kao i korpus ili kad je neka otvorena polica i kad je takode bitno da bude isti dezen.
Imas par nacina kako ovo uraditi:
1. Da leda postavis preko korpusa i samo ih usrafis ili ukeksas i zalepis a u ovom slucaju se sa strane vide ivice (retko kad radim ovako)
2.Da ti bocne stranice budu vece za 18mm od gornje i donje stranice i onda tu ubacis leda tj sa strane ih usrafis i od pozadi preko ledja usrafis u korpus a jos lepse izgleda ako ih iskeksas i zalepis (ovo sa keksanjem je malo komplikovanije za pocetnika al je izvodljivo)
3.Da leda ubacis unutar korpusa i sa svih strana srafis ili keksujes (opeet se vide srafovi ako srafis)
No i srafove mozes pkriti kapicama :)
ps. ako resis da ubacujes izmedu bocnih strana ili izmedu svih strana dimenziju leda smanji za 1mm po sirini (kad bocne stranice zaklapaju) ili visinu a i sirinu smanji za po 1mm (kad leda ulaze u korpus)-ovo vazi za vece komade tipa ormare i garderobere a kad se radi neki manji komad sa punim ledima moze i tacna mera no ume i o po nekad da pravi problem al se onda malo *oceslja* cirkularem da bi svi spojevi bili kako treba :)
Last edited by Kole-Stolar on 01 Oct 2016 14:10, edited 1 time in total.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ufalcati možeš cirkularom tako što spustiš žagu na visinu od tri mm i "okrajcaš" ploču. Drugi način ti je frezerom, mada po meni samo komplikuješ sebi život. Držaće ledja i ovako.
Po mom iskustvu malo kad se izreze tako precizno, čak i sa profesionalnim formatizerima. Å to je veća ploča koja se reže veće su šanse da #malo pobjegne#. Drugi problem ti je taj što ti vjerovatno nećeš uspjeti spojiti stranice i podove tako precizno. Malo odvuče vijak, malo ukosiš bušilicu, ponekad ne postaviš ploče tako precizno... Svašta se dešava u praksi. I mada su to odstupanja manja od mm, ipak se vidi. S druge strane ledja pričvršćuješ na kantove, pa i ako i nije baš sve "u bocu" ne vidi se.
U pravu si što se tiče čvrstine, ali ostaje pitanje da li ti je potreban toliko čvrst ormarić. Razlika u cijeni je zanemarljiva ako je u pitanju jedan ormaric.
Jedina realna razlika je u tome što je teže upasati sve komade kod takve izrade, a iz razloga koje sam ti gore naveo. Pogotovo za početnika.
Ledja ormara nisam nikad radio na takav način, nisam imao potrebe, mada sam neke druge komade namještaja sklapao na sličan način. Uglavnom tamo gdje je potrebna dodatna cvrstina, stolice, recimo i sl.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Horizontale izmedju bokova su napravljene zbog transporta i serija u industriji (mada ima i nasledja" iz rada sa drvetom, al tu su sasvim drugacije stavke u igri).
Ovako kada su sve horizontale iste sirine, mnogo je jednostavnije i za serijsku proizvodnju i za pakovanje.

Sto se falcovanja tice, jeste dobro, ali nije bas obavezno.
Iseci ledja tako da su par mm uza od korpusa (ja obicno smanjim za 12mm, tj po 6 sa svake strane). Kada se element nasloni na zid, posto je lesonit malo uvucen, nece se videti.
Iste mere koristim i kada radim falc (radim ga glodalicom).
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

jedan od razloga zasto lesonit a ne iverica se najbolje vidi kad namestaj treba da popnes na peti sprat :smejanje: iverica je teska
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Da pitam i ja:
Naime oko srafljenja iverice, ali da se ne vidi sraf po sistemu spajanja, kako je @savage1337 zamislio na onoj slici.
A zar ne bi posluzilo ono koso srafljenje sa zadnje strane prema obema bocnim stranama, plafonu i podu.
Mislim na ovo:
Image

Mozda iverica ne bi drzala na ovaj nacin busena, a mozda i bi. Zbog toga i pitam.
Last edited by micha56 on 01 Oct 2016 18:06, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Art of wood - a nema lifta... :)
Micha -što bi rekle kolege amerikanci pocket hole. Nisam nikad radio na taj način jer ostaju rupe (povelike) koje ne znam kako bih zamaskirao. Standardni kit ne pomaže jer odudara od folije kojom je iverica presvučena. Mada izgleda kao dobro rješenje za šperploču ili mdf koji se poslije farbaju pa se kitovanje ne bi ni primijetilo. Iverica bi držala, ali bi se "krunila" na ulazu u rupu, tj tamo gdje je najtanja
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

A zasto da se zatvaraju te rupe. One idu prema zidu i "nevidljive" su. Doduse mogu i da se zatvore okruglim drvenim cepovima i lepkom, koji se kasnije odseku ukoso kako ide ploca.
Mene tu estetika manje brine, jer se rupe ne vide, ali da li bi se krunila iverica - to je pitanje?
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
Post Reply