Da li grijesimo?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajmo redom.

Uz ivericu sa kakvom si radio u FI, ne postoji nacin spajanja koji ce dati dobar rezultat. Da ne pominjem katastrofalne greske u konstrukciji.

Do pre 4-5 godina sam imao garderober, od dva metra, kupljen negde 1966-7, koji je seljen ako me secanje dobro sluzi jedno 8 puta.
Na kraju je bacen posto se nije vise uklapao, inace funkcionalno je radio savrseno.

Da bio je od iverice, ali ne one koju si ti koristio, i koja se po posebnoj narudzbini pravi za FI posto Kronospan nece da stavi svoje ime na nesto takvo.

Eskcentar nema nikakve veze sa kvalitetom. Izmisljen je zbog jednostavnosti i mogucnosti za laku montazu. Kilaviji je od svih ostalih spojeva, iz prostog razloga sto uklanja najvecu kolicinu materijala koji je ionako najslabiji (iverice).

Ako vec dolazis iz FI, zivota ti batali se prica o kvalitetu. Tamo on nikada nije ni postojao. Uvek cu kupiti amaterski rad pre nego djubre koje stize otuda.

"Profesionalci" tipa FI, IKEA i slicno, nigde nisu sinonim kvaliteta vec upravo obrnuto, sinonim jeftinog il lose uradjenog namestaja.

Tako da ne preporucuj ono sto oni koriste :)

Izbusio si hiljade rupa na roveru, i to samo znaci da umes da busis rupe na roveru. Ako mislis da si nesto naucio o konstrukcijama gledajuci ono sto se tamo pravi, lose si naucio, posto su im konstrukcije lose.

Ja volim konfirmat vijak i jako cesto ga koristim, ali to ne znaci da je on savrsen spoj koji cim vidis onda je to super.
Eksscentar, sa druge srtrane, kosristim samo kada je apsolutno neophodno, i kada ta veza nece trpeti maltene nikakvo opterecenje.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Mbole je skroz u pravu. Ako neko hoce plakar na ekscentre ode u ikeu i kupi. momak prosto ne kapira da kad neko odvali par hiljada eura za plakar tu ekscentri nisu ni u mislima, o cvrstini da i ne govorimo.
Mbole sacekaj da se otvori ikea I Hoff pa ces videti da moze losije nego forma ideale
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Sad uvideo da se pise i o nekom standardu i normama...... odo da tiplujem
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Iverica sa kojom je radjeno je kronospan i ti i ja je placamo 1200-1500dinara forma je placa 350 tako da mislis da koristis bolju .
Greske koje navodis u konstrukciji tj taj komentar je smesan jer u99% slucajeva je ista kod svih firmi .
Sto se tice tvog starog garderobera ako si procitao"celu recenicu i razumeo" ja sam i naveo da je nekad bio drugi tip iverice tj kvalitetniji tako da ne znam sto to navodis .
A sto su sinonim za lose je zasluzna losa iverica a ne nacin izrade o kome ja govorim al nema kome .
Ikea prodaje stocic od10 pa do 500€ to da im je sva roba krs su takodje gluposti u koje ce se Beogradjani brzo uveriti. Isto kao i za kinesku robu kod nas se uvozi krs i svi pricamo kinesko sranje a druga strana ??

Ti naravno da branis svoj rad ali je smesno i u najmanju ruku tuzno da se ne izrazim drugacije sto omalovazavas i potcenjujes tudje iskustvo tako da ne bih vise komentarisao tvoj nastup dalje.
Daleko* bas bi voleo da vidim taj projekat od par hiljada evra sa ivericom ?
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

venzinatiko wrote:
daleko wrote:....
U tome i jeste poenta taj majstor nece da se cima da nisani da izbusi rupe za excetre................................................................................... ........................................................................................................................................................................................ Ja posle i jednog o drugog vidjenog uvek bi uzeo namestaj spajan excentrima jer je to pokazatelj da nije amaterski rad .
Vidis ima nas jos ovde koji smo godinama ( par desetina ) radili u industriji namestaja ( fabrika jasen )

I to u mnoogo ozbiljnijim firmama nego ova Forma Ideale .

I ja sam jedno vreme radio na vishevretenastoj bushilici ( tiplerici od kako kazes nekoliko desetina hiljada evra ) kao uostalom i ti pa me zato i cudi ovako tvoje razmisljanje .

Moram da te priupitam , jesi li ti osim u masinskom delu radio ponekada i na montazi namestaja ?

O kakvoj cvrstini i majstorstvu pricas kad su excentri u pitanju ?

Vidjao sam more starijeg ( polovnog ) namestaja gde su bas ti excentri popucali . radilo se o ekscentrima F 25mm Image,
kasnije su poceli da koriste i od 15mm .Image

Ajde ako mi ne verujes prvom sledecom prilikom kad budes sklapao taj tvoj garderober 2x2 ekscentrima , pre nego sto zakucas ledja pokusaj da ga uspravis .

Sa iver vijcima ces takvu konstrukciju sigurno podici jer je mnoogo bolje ukrucena i stegnuta .

pozZz
Last edited by LepoJeBitiFin on 10 Mar 2017 16:49, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Da odgovorim, svaki moj rad je nekoliko hiljada eura, korpusi su uglavnom od iverice. Sto se tice nekog standarda svi moji proizvodi su po ГОСТ standardu. Iverica koju koristim je nevski laminat.... А projekat.....
Image
Korpusi iverica, gornja vrata Akril, donja mdf furnir hrast dva milimetra debljine cena 4600 eura bez radne ploce i tehnike
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ikea..... Jedina firma na svetu kod koje se donji elementi kuhinje tipluju u zid... Mada iskreno za dvadeset dana je sajam namestaja alata i opreme.... I svi mi ucesnici obavezno odemo u ikea trzni center.... Imaju super cufte u restoranu
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Auuuuu, malo si se zaletio...
Na ovom forumu nikad ne uzimaj za primjer radove od Daleko i Tishlera... Možda da ih prvo pogledaš...

Krenuo pisati pa tek onda skontao da ima odgovora i na drugoj strani. Super, ovako će brže.

Radio sam par godina u sličnoj (doduše, malo manjoj) firmi, i sve smo radili većinom tiplama, dok gazda nije skontao da mu je brže sa iver vijcima. Tako se više zaradi...

Å to se tiče obuke, i u mojoj firmi govore da je naš sistem najbolji...

Å to se tiče kvaliteta , nijedan ormar koji sam IKADA uradio se nije ni rasklimao, a neki su stari po 18 godina. Å ta misliš koliki je predviđeni rok trajanja ormara iz Forme? Ili je to bilo samo u obuci za prodajno osoblje?

Još jedna o kvalitetu: SVE I JEDAN ormar koji sam ikada POPRAVLJAO je spajan vijcima (ovim ili onim)

Ormar 220x200 se ne pravi, pravi se par ormara. Osim naravno ako te kvalitet ne zanima i samo želiš da uštediš na materijalu.

Izvini, odgovaram nasumice na neke tvoje tvrdnje: Napisao si da je tipl primitivan. Japanski hramovi su spajani primitivnim tehnologijama i stoje preko 1000 godina. Rogovi na kući se spajaju , za drvo , "modernim" ekserima i koliko drže?????

To je amaterski nacin spajanja i ne bi prosao nikakvu normu-standard - Standardi su projekcija poslovanja preduzeća i ne moraju imati nikakve veze sa kvalitetom.

Daleko - "Sad uvideo da se pise i o nekom standardu i normama...... odo da tiplujem" - :hurra:

Vezinatiko - najveća greška koju možeš da napraviš je da pretpostaviš da sve znaš. Pogotovo sa iskustvom na samo jednom mjestu. Drvo i vještački materijali od drveta su strašno obimno gradivo koje malo koji majstor uspije savladati čak i nakon 20-30 godina rada.
Po ostalim porukama koje postavljaš vidim da planiraš da se samostalno baviš ovim zanatom. Vjeruj mi, za par godina ćeš misliti isto kao i mi. A dotle polako, malo po malo...
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Sve procitao al ne mogu svakom posebno da ponavljam delove texta koje ne zele da procitaju.
Ja rad sa ivericom ne smatram majstorstvom jer 70%posla vam odrade usluzno uglavnom . Vecina se svodi na busenje i montiranje.
Ja planiram sa drvetom da radim jer me pravljenje kocki ne zanima . To se moze videti po mom prvom postu. Posao koji se nauci za 2meseca nema veze sa majstorlukom! Naucite vrste okova i par sitnica i udri eto rodio se majstor. Za rad sa drvetom skidam kapu do poda a za plocaste materijale bogami ne pa moze i frontove da stavlja od iverice od 200e po kvadratu . Drugi ti isece ,okantuje, ti nacrtas srafilica kekserica par pomagala i opala .
Napominjem *stolare* koji rade sa drvetom smatram majstorima! jer oni to jesu a montazere plocastih poluproizvoda NE .
User avatar
venzinatiko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 219
Joined: 25 Feb 2017 12:55
Location: Kragujevac

Post by venzinatiko »

Slikacu vam svoje radove sa alatom od 300e koje sam sebi uradio koji ne zaostaju za tom vasom kuhinjom od 5000evra i zbog toga ne smatram sebe majstorcinom nikada jer to nije majstorstvo!
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Dobra tema, taman smo malo zadremali na ovom forumu... Prolece se budi
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

90 posto nas ovde radi sa drvetom.....
Ima jedna stara srpska izreka :
Kad je date nevoljno ( nesposobno za bilo sta) majka ga da se uci za stolara .... Nek nosi daske
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

U pm. Niko ne odgovara.... Kako prekratiti vreme do kosarke?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Stolara? Kod nas ga zaposle u opštini :)
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Po meni o ovome se moze raspravljati u nedogled :)
Svako ima svoje misljenje i svako radi na nacin koji je njemu najpristupacniji :)
Eto ja da se pitam nebi ni radio sa ivericom al kad je to sad moderno a vremena su takva da ne moze da se bira radimo svi sve i svasta :)
Da moze da se bira ja bi radio sam mahagoni i rastovinu :smejanje:
No ipak pitanje je sta je bolje ili ti pravilnije...tj dal gresimo ili ne...
Eto recimo meni se svida kad su manji komadi namestaja da nema srafova i to sam u mogucnosti da radim keksovima pa tako i radim, a mogu slobodno da kazem i da je kvalitet ovog spoja dovoljno crvst tj i cvrsci od danasnje iverice a jos opravdanje sto tako radim je stara kuhinja mojih roditelja koju sam pre par godina skidao pa uzimao neke elemente za alat u radionicu a nesto sam rastavljao za ogrev....
Kuhinja je tad imala oko 25 godina i rastavljao sam je cekicem a zanimljivo je to sto se cepala iverica a keksovi nisu hteli ni da mrdnu pa zamislite kakav je taj spoj danas kad su lepkovi mnogo kvalitetniji nego pre 30ak godina...
S druge strane sraf i konfirmant imaju prednosti sto namestaj od iverice spojen tom metodom moze da se rastavi i ponovo sastavi a i ako se nesto pogresno sastavi li slicno moze da se popravi dok je kod lepljenja to maltene nemoguce a da se nesto ne osteti....
A ekscentar je raden po mom misljenju da industrija sebi olaksa i kad isporuci neki manji komad namestaja daju crtez sa istim i svako ko malo ume da procita taj crtez moze da se snade i sastavi taj komad a potreban mu je samo srafciger dok namestaj koji se u industriji radi sa srafovima ili ti konfirmantima nije tako jednostavno sastaviti (nama majstorima jeste al nekom ko nema iskustvo a ni alat i nije)....

Svako ima razlicita iskustva i razlicite metode rada....
Ja kad sam pocinjao imao sam samo busilicu i burgiju pa sam radio samo srafovima dok nisam skrpio za keksaricu sad radim keksovima i srafovima da bi ubrzao posao a spoj ostao dovoljno cvrst pogotovo police gde se slazu knjige i slicno a kad dode neka vidljiva povrsina jednostavno samo ukeksam i zalepim da nema srafova (meni postaju sve ruzniji)....
Probao sam i konfirmante i manje i vece i nesvidaju mi se ma kolko god da je istina da su jaci od holsrafova a jooos i burgije koje su mi za njih aj da kazem lako dostupne su tezak krs....
A po meni nista nije pogresno samo je nesto kratkotrajno nesto ne...
ps. ne zamerite malo sam se raspisao :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
Post Reply