Kako napraviti ovu vezu čvrstom?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
dusanld
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 May 2012 16:55
Location: Beograd

Kako napraviti ovu vezu čvrstom?

Post by dusanld »

Pozdrav majstorima.
http://nitea.rs/proizvod_prikaz.php?lan ... id_pro=151
Na ovoj slici se vidi da je ploča stola oslonjena sa jedne strane na fiokar, a sa druge na vertikalu. Nije mi jasno kako je vezana ploča za ovu vertikalu, a da je to dovoljno stabilno? Nema ugaonika, nema poprečne veze- Da li je moguće da je u pitanju nešto ovako:
http://www.schachermayer.rs/sortiment/a ... _mauri.pdf
I da li bi to bilo dovoljno za kvalitetnu vezu između ploče i vertikale?
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Na ovo pitanje ce sigurno neki iskusan stolar odgovoriti, ameni kao laiku pada na pamet da je spajano drvenim tiplovima ili keksicima. Aovaj vezni okov to je valjda excentar spojnica?
User avatar
dusanld
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 May 2012 16:55
Location: Beograd

Post by dusanld »

Keksovanjem nije, slabo je to ovakvu priču, ne verujem ni da je tiplovima. Ovakav ekcentar sam video na nekom nemačkom klub stolu, ali je i on bio drugačije konstrukcije, a i od pune orahovine pa je dobro držao. Ovo je duplirana iverica, a čak ne vidim ni poklopce za ekscentre.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako pricas o prvoj slici, veza izmedju ploce i vertikalnog boka, moze da se ostvari bilo cime.
Taj spoj ne trpi maltene nikakvo naprezanje.
Po vertikali, ploca se oslanja na bok i samo treba nesto da ih drzi na okupu.

Ono sto verovatno zbunjuje se kako se cela stvar ne upreda, to jest ako primenis silu u horizontalnom pravcu, kako se ne "naheri".
Taj deo posla odradjuje fiokar.
Posto je on krut a ploca fiksno vezana za njega, kako on ne moze da se nakrivi ne moze ni ploca da se pomeri.

Naravno to zahteva da fiokar ne moze da otkliza po patosu, to jest da nema tockica, i da nogice u zavisnosti od podloge imaju recimo gumu na donjoj strani.

Nevolja je sto je sto vrlo zaguljen za premestanje, to jest, maltene moras da ga sklopis tacno na mestu gde ce biti i vise nema mrdanja, upravo zato sto kad se fiokar odvoji od patosa, taj bok postane "klimav".
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Eto javio se covek i objasnio :)
Last edited by Bojan88 on 03 Apr 2016 22:05, edited 1 time in total.
User avatar
dusanld
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 May 2012 16:55
Location: Beograd

Post by dusanld »

Mbole, to je ono što me brine, taj momenat ako neko recimo zakači nogom ovu vertikalu pri dnu. Ne vidim kako ona neće da ode levo ili desno, a to mi deluje neozbiljno ako se pravi skup i dobar sto. Moram da provalim šta je u pitanju, sad me baš kopka. Mogu ja da predložim mušteriji i drugo, sigurnije rešenje, sa poprečnom vezom je sve rešeno, nego me sad baš nervira što ne znam kako je to rešeno :).
Bojane, što si siguran da nije ekcentar? Ja ih inače ne volim, ali ova koju sam video je jako moćna, ozbiljan komad metala, ne nekog špaltjera.
Hvala obojici na odgovorima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako zakacis nogom, sto je prilicno tezak, tako da tesko da ces lako pomeriti bok (naravno opet uz odgovarajuce nogice koje ne klizaju lako po podu)

Ne postoji nikakva standardna spojka koja to moze da odradi a da ta veza bude kruta i dovoljno cvrsta.
Jednostavno poluga je prevelika.

Jedino neke pravljene varijante, recimo flah ili celicna ploca koji se zasrafi odozdo za sto, a ima navarenu sipku (ili vise njih ako je ploca) koja tesno ulazi u bok jedno 15-tak cm. Mada, i to je znak pitanja koliko moze da izdrzi kad ga potegnes polugom od 80-tak cm prema nekih 4-5cm koliko je debljina boka. Daklem silu uvecas jedno 16 puta.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Pa mislim da nije, jer bi za ovakav sto ruzno bilo da se vide plasticni poklopci. A i ne znam bas koliko sam pricao sa ljudima sa foruma koliko je excentar spoj jak. I ja sam slicno razmisljao kao mbole i ako sam ga dobro razumeo mislio je da se napravi neka spojka na ovakav nacin:
Image
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Samo šipke da budu 150mm, moja greška sa 0 viska na slici :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pretpostavljam da si crtao na brzinu, pa su sipke malo predebele.
Ne bi ostalo dovoljno "mesa" u iverici pa bi ona pukla.
Nesto reda fi 10-12mm bi bilo primerenije. Ne smes da iskopas vise od trecine debljine iverice, inace si nju previse oslabio.
I ova ploca mora da bude dosta sira, recimo nesto tipa 20 tak ili vise cm inace opet imas preveliku polugu i srafovi koji drze metalnu plocu za plocu stola bi se iscucpali.

Excetar je jak onoliko koliko je jaka veza njegovog srafa i iverice. A posto je taj sraf relativno plitak, to nije bog zna koliko.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Da,da, na brzinu nacrtano,cisto da vidim da li razmisljamo u istom smeru. S obzirom da je metal u pitanju naravno da bi fi 10 bio dovoljan za debljinu sipki,a i ploca da bude sira.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ne mislim da ce metalni spoj ista bolje držati od tiple jer lateralni pritisak trpi samo ploča, budući da je tipla čvršća. Ipak vjerujem da je metalni spoj u pitanju, bar zbog lakšeg prenošenja.
I dalje sam skeptičan oko čvrstine stola, mozda bi bilo dobro da ga dodatno ojačaš
User avatar
dusanld
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 May 2012 16:55
Location: Beograd

Post by dusanld »

Još jedanput hvala na odgovorima. Promenio sam konstrukciju, ali i dalje me to kopka pošto ne vidim način na koji bi to zadovoljilo moje kriterijume stabilnosti. O svemu predloženom sam i ja razmišljao, najbliže rešenju mi je da se tipluje, ali dublje nego što je uobičajeno. Ako je dupla iverica 36mm, da se ubuši po 30mm u ploču i bok, pa kad uhvati dobar lepak nije loše. Usput, svaka preporuka za onaj okov iz prvog upisa, jako moćna stvar. Nije kao uobičajeni prcvoljci od ekscentara, već ozbiljan okov.
User avatar
niko
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 12 Jul 2009 13:02
Location: Banja Luka

Post by niko »

Pozdrav, skoro sam radio slican sto, ploca je 900 x 2700 mm ,debljine 55mm.Veza je tipla lijepljena, i nema pomijeranja , nego ga postavi na mjesto i zalijepi. Nece se pomjeriti sa mjesta jer ga drzi ladicar, a ako neko udari nogu , sta mu ja mogu, objasnio sam da ta veza nije stabilna jer nema vezaca.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

dusanld wrote:Usput, svaka preporuka za onaj okov iz prvog upisa, jako moćna stvar. Nije kao uobičajeni prcvoljci od ekscentara, već ozbiljan okov.
Koja je cena tog okova? Pretrcaosam njihov sajt, vidim da su uglavnom katalozi,ali cene nisam primetio? Jel moze da se narucuje par komada ili samo pakovanje?
Post Reply