Jacina spajanja keksicima

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Jacina spajanja keksicima

Post by milanbetter »

Pozzz ekipi...

Imam GORNJE kuhinjske elemente od iverice 18mm. Dimenzije su 110cmx60cmx28cmx. Sa vratima i sa po tri horizontalne pregrade takodje od pune iverice 18mm (60cmx28cm).
Mislio sam spajanje uradim keksicima po celoj povrsini od 28cm u krug (ali ne i da keksiram pregrade). Da li ce to biti dovoljno jako da stoji okaceno na zid (samo dva drzaca gore). Mislim kada se to optereti sudovima i sl. Da li je dobra ideja da dodam uagonike, ili da ulimativno idem na holsfrafe (a zeleo sam da ih izbegnem).

Pozzz
Milan
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cuj... "PUNA iverica" :)

Po tri keksa na donjoj i gornjoj horizontali, sasvim dovoljno.

Dva drzaca se kace za bokove i za zid, tako da svaka polica (pa i plafon i dno) prenosi samo ono sto je na nju stavljeno preko veze sa bokom.
Ukupnu tezinu cele police nose jedino bokovi. Drzaci su sa njima povezani tako da su srafovi optereceni na smicanje, pa mogu da izdrze daleko vise nego na cupanje.

Plafon ionako ne drzi nista sem sebe samog (ajde mozda ces staviti nesto i na njega odozgo, mada uz tu visinu nece biti bas preterano mesta).
Dno drzi samo ono sto je direktno na njega postavljeno.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

milanbetter wrote:Da li je dobra ideja da dodam uagonike, ili da ulimativno idem na holsfrafe (a zeleo sam da ih izbegnem).Milan
Kada moram da stavim keks na gornji element, radim ovako: stavljam po jedan keks sa kraja i tri pvc vezača, po jedan na kraj i jedan u sredinu, drži kao za oči :prs:

Ovo se naravno isključivo odnosi na donju stranicu...
Last edited by -NIKOLA- on 27 Dec 2015 11:13, edited 1 time in total.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Po dva keksa je dovoljno na 28cm.Zadnja zona stranice je u plusu za ledja elementa.
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Razumem.

A da li je bolje da okacim elemente na SINU na zidu ili da sraf/tip u zid?
Btw. Da li ima negde uputstvo posavljanja na SINU. Gledao sam danas nesto u prodavnici ali mi nije najjasnije, a ni zenske koje tu rade nemaju pojma kako se postavlja. :)
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

milanbetter wrote:Razumem.

A da li je bolje da okacim elemente na SINU na zidu ili da sraf/tip u zid?
Btw. Da li ima negde uputstvo posavljanja na SINU. Gledao sam danas nesto u prodavnici ali mi nije najjasnije, a ni zenske koje tu rade nemaju pojma kako se postavlja. :)
Evo odgovora, ali neko treba da procita :cool::rodna::forvonad:
viewtopic.php?id=5751
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Last edited by milanbetter on 28 Dec 2015 22:27, edited 1 time in total.
User avatar
Borisav
Šegrt
Posts: 21
Joined: 08 Oct 2015 09:55
Location: Beograd

Post by Borisav »

Zdravo drugari! Molio bih za vaše mišljenje u vezi sa sastavljanjem fioka - da li je spajanje keksovima dovoljno čvrsto, pošto ne bih da mi se vide šrafovi kada se fioka otvori pa bih spajao keksićima? Hvala unapred!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dovoljno cvrsto jeste, samo je malo problem kod nas pronaci manje keksice (cini mi se da su No. 10) koji pasu za tanji univer od koga bi trebalo da se prave fioke.
Ako pravis od uobicajenog 18/19mm, No. 20 moze da se nadje na svakom cosku. Samo meni takva fioka izgleda ruzno.

Doduse, zavisi sta ces drzati u toj fioci. Ako je duboka 30cm i dugacka/siroka 60/60, a u njoj ce biti alat, ni srafovi se ne bi bas proslavili :)
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Ne moraju ni srafovi da se vide sa spoljne strane, zavisno kako spajaš strane fioke. Ako kraci delovi naležu preko duzih srafovi se neće videti, jel svakako veliki prednji deo naleže napred a i njega možeš sa unutrasnje strane fioke pricvrstiti. Zadnji se svakako neće videti. Jedino samo može neko od iskusnih stolara da ti objasni sto se tice spoja da li je bolje da manji delovi budu izmedju vecih ili da naležu na njih.
Last edited by Bojan88 on 07 Jun 2016 13:00, edited 1 time in total.
User avatar
Borisav
Šegrt
Posts: 21
Joined: 08 Oct 2015 09:55
Location: Beograd

Post by Borisav »

Fioke su prilično velike (širina 60cm, dubina 35cm) pa sam planirao da ih pravim od standardne iverice (18mm). Fioke su u kuhinji pa bi trebalo da budu solidno opterećene šerpama i posuđem.

Ako sam dobro razumeo, kod spajanja fioka je bolje da se šrafi sa strane zbog čupanja spoja prilikom povlačenja/otvaranja fioke.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

A i ne moras da kantujes celo / prednju stranu. Stavi flekice preko srafova ako te nerviraju. Ruznije izgledaju obicni klizaci od par glava srafova. Osim ako nisi resio da ides na neke "skrivene" ala Blum Tandem...
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Male keksice mozes naci u Uradi sam.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Originalnih Lamelo ima kod Furnexa. Na kutije od 1000 komada, ali je cena prakticno ista kiao i kung fu keksica.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Borisav wrote:...
Ako sam dobro razumeo, kod spajanja fioka je bolje da se šrafi sa strane zbog čupanja spoja prilikom povlačenja/otvaranja fioke.
Nije, iako na prvi pogled deluje tako. Naime, mnogo je teze iscupati sraf koji je uvijen u bok iverice, nego odlomiti (rascepiti) ivericu kojoj kroz sredinu ide sraf.

Isto kao sto je dno mnogo jace kad ga zasrafis odozdo, nego ako ga srafis kroz bokove.
Post Reply