Jacina spajanja keksicima

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
Borisav
Šegrt
Posts: 21
Joined: 08 Oct 2015 09:55
Location: Beograd

Post by Borisav »

mbole wrote:Nije, iako na prvi pogled deluje tako. Naime, mnogo je teze iscupati sraf koji je uvijen u bok iverice, nego odlomiti (rascepiti) ivericu kojoj kroz sredinu ide sraf.

Isto kao sto je dno mnogo jace kad ga zasrafis odozdo, nego ako ga srafis kroz bokove.
Na to sam mislio - da prednja i zadnja stranica budu između bočnih pa da se šrafi kroz bočne u prednju, odnosno zadnju. U tom slučaju se šrafovi vide kada se otvori fioka. Dilemu sam imao da li su keksovi dovoljno čvrsti da tako drže fioku i koliko dugo traje takav spoj - da li lepak posle određenog vremena popusti (kao u slučaju starih fioka sa tiplovima).

U svakom slučaju zahvaljujem na odgovorima!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Dobro je znati da nekoga muči i to što se vijci vide kad se izvuče ladica... Naročito ako se sagne i pogleda sa strane. A što se čvrstoće tiče - i keksi i vijci drže ladicu na hrpi više nego dovoljno dobro. Ono što čini razliku je dno. Ja ga radim od mdf-a debljine 6 mm koji lakiram u bijelo. Ladica je tako lakša od one sa debljim dnom, pogotovo ako je dno veće površine, a opet je čvršća od one sa dnom od lesonita debljine 3 mm
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ja uvijek stavljam lesonit 3mm i jos se ni jedna nije razvalila. Sto jest jest, procvrstim ga sa puno eksera, mada ne vjerujem da bi bilo drugacije ni da ga ufalcam. Opet, uvijek pravim male ladice (za svaki slucaj ;)
Kako se mdf ponasa na vecim ( i dubljim) ladicama? Recimo 800x500x300mm. Nesto kontam da bi bio bolji od drveta, ali mi je draze da pitam nego da se poslije "fatam za glavu" :) Pretpostavljam da ovde lesonit ne dolazi u obzir, osim ako bi ladica sluzila za donje rublje ili nesto bas lagano.
Kako ga pricvrscujes? Da li bi mu smetali ekseri?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Borisav wrote:Na to sam mislio - da prednja i zadnja stranica budu između bočnih pa da se šrafi kroz bočne u prednju, odnosno zadnju. U tom slučaju se šrafovi vide kada se otvori fioka. Dilemu sam imao da li su keksovi dovoljno čvrsti da tako drže fioku i koliko dugo traje takav spoj - da li lepak posle određenog vremena popusti (kao u slučaju starih fioka sa tiplovima).

U svakom slučaju zahvaljujem na odgovorima!
Ne vec upravo obrnuto. Bokovi treba da idu izmedju prednje i zadnje stranice.
Fioka nikada nece biti razvlacena ka bokovima (osim ako nogom guras u nju nesto da bi stalo). Ono gde najvise trpi je trenutak kada se zatvara to jest kad front udari o korpus, a fioka sa svim onim sto je u njoj bi htela da nastavi dalje.
Pogledaj kako su nekada pravljene fioke na lastin rep. Upravo tako da budu jake uzduz.

@Sasasa
Sa malim fiokama nikad nema problema, posto jednostavno ne mozes u njih da natrpas dovoljno teskih stvari, a zbog malih raspona, konstrukcija trpi mnogo manja opterecenja sve i da je napunis gvozdjem.

Falc se radi iz dva razloga:
1. U doba kada su fioke pravljene od drveta, morao si da obezbedis da to drvo radi (isti princip ko kod vrata sa tablicama).
2. Zato sto je u industriji mnogo jeftinije i brze proslicovati falc i u njega uvuci dno nego da ga srafis, heftas...

Inace falc zahteva da korpus fioke bude krut sam po sebi, posto ga ne ukruti kako kada je dno cvrsto povezano sa njim.

Ekser nije napravljen za ivericu i u njoj ne drzi ni malo. Ekser drzi cistim trenjem, tako sto razmakne vlakna drveta, a ona ga stegnu. Kod iverice toga nema. Kad bi je razmakao da drzi ko u dasci, rascepila bi se. Jedino sto je dobro kod eksera je sto je brz.
Zasto onda ne pootpadaju sva zakucavana dna? Zato sto je najcesce na dnu klizac, na koji je cela fioka sa sve dnom oslonjena, tako da dno uopste nije optereceno tako da se cupa iz tela fioke, vec lezi na klizacu.

Idealni za fioke su tanki srafovi fi 3mm, koji koliko god delovali nezno, drze daleko bolje od eksera. E al zato nisu brzi ko ekseri.

Heftalica radi malo drugacije, odnosno njoj se najcesce vrhovi iskrive nakon sto prodru u ivericu, pa je to ono sto ih drzi.

Za vece fioke, mdf ili sper rade posao. Drvo nije za to zbog vec pomenutog rada.

Mada, fioka sirine 800 je cisto dizajnersko izivljavanje, i jednostavno nema nikakvog smisla osim za drzanje jastuka (a onda ce i lesonit savrseno raditi posao). Zahteva perfektan (i skup) mehanizam, upreda se kako volis...
User avatar
Borisav
Šegrt
Posts: 21
Joined: 08 Oct 2015 09:55
Location: Beograd

Post by Borisav »

mbole wrote:Ne vec upravo obrnuto. Bokovi treba da idu izmedju prednje i zadnje stranice.
Fioka nikada nece biti razvlacena ka bokovima (osim ako nogom guras u nju nesto da bi stalo). Ono gde najvise trpi je trenutak kada se zatvara to jest kad front udari o korpus, a fioka sa svim onim sto je u njoj bi htela da nastavi dalje.
Pogledaj kako su nekada pravljene fioke na lastin rep. Upravo tako da budu jake uzduz.
Hvala na odgovoru! Ukoliko sam dobro shvatio bolje je da fioke sastavim tako da uzdužne stranice (koje leže na klizačima) budu između prednje i zadnje?

Na taj način se šrafovi neće videti s obzirom da preko prednje stranice naleže front i estetski problem je rešen...:)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da, upravo tako.

Spojis lepo i korisno :)
Post Reply