Viseci krevet

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
Misa
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 19 Nov 2015 21:04
Location: Kragujevac

Viseci krevet

Post by Misa »

Veliki pozdrav! Nov sam kako na forumu tako i u stolarskom poslu 😀 pa vas molim da mi oprostite pocetnicke propuste haha
Sve pohvale za forum i clanove!

Treba mi pomoc tj. savet vas iskusnijih majstora. Radimo zena i ja sinu sobicu. Sve smo osmislili, nacrtali, izmerili, narucili i preuzeli materijal. Oko ormara, ormarica, stepenica i donjeg kreveta nemam problema (nadam se da ce tako i ostati) 😀 Medjutim, ploca za gornji krevet koji se jos nece koristiti me muci. Osmislili smo da je "okacimo na zid". Treba mi savet kako to da odradimo. Iverica je 25ica, 200x80. Mislio sam da je onim vecim uskim L profilima/nosacima (25x15) vezem za dva zida (dva takva ispod uzglavlja i tri na jednoj duzoj strani). Kod nogu bih je "vezao" za ormar, mislio sam istim sistemom, dva takva L profila. Mene malo plasi cinjenica da na tome treba da lezi ploca koja nije bas lagana plus jedng dana dete.

Da li mi je za sada ovo dovoljno da nosi samo plocu (bez deteta 😀) i da li mi je uopste potrebno da kada dodje i dete na red da tu spava radim neku konstrukciju za prednji kraj kreveta (npr u obliku cirilicnog slova p)? Kazem, meni deluje tesko ali verovatno gresim jer sam po netu nalazio slike gde kreveti bukvalno stoje privezano samo sa jedne duze strane na zid (ne bih se ja tu peo nikako 😀)

Hvala unapred na pomoci i jos jednom pohvale za sve clanove, za forum znam tek par dana a vec sam brdo stvari naucio.

P.S. Ako sam pogresio mesto za temu prebacite me na pravo mesto, please.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne bi trebalo da imas problema.
Jedini uslov je da ti srafovi i tiplovi koji budu u zidu drze dobro. To ce reci, kvalitetni tiplovi namenjeni za vrstu zida koju imas, u kojima mozes lepo da stegnes srafove.

Sraf od 6mm, na smicanje moze da podnese ogromnu silu. Otprilike mogao bi auto da okacis o njega. A ti ces sigurno imati desetak takvih.

Pretpostavljam da ti je orman dubine 60, tako da taj prepust od 20-tak cm ne bi trebalo da bude problem.
Ako bas hoces da budes siguran, taj ugao koji "visi" ukruti odozdo jednom vertikalnom gredicom oslonjenom o pod, ili nekakvim lancem/sajlom povezanom za plafon.
User avatar
Misa
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 19 Nov 2015 21:04
Location: Kragujevac

Post by Misa »

I orman mi 80 dubok, bas zbog kreveta.
U radnji sam im objasnio sta mi treba i dali su mi tipl duzine 5,5cm (ne znam koje je marke) i sraf 5mm. Ako stavim pet tih nosaca na zid (2+3) i jos dva nosaca na orman mislis da ce mi za pocetak biti dovoljno da nosi plocu kreveta? A da kasnije ako treba uradim tu konstrukciju za prednju stranu (ako je uopste potrebna)? Verovatno sam dosadan ali bas mi je bitno da bude sigurno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno da je bitno da bude sigurno.
Ako je i orman toliki, i sve lepo uvezes, nema nikakve potrebe za dodatnim nogarima. Bar dok ne pocne da dovodi devojke :)

Uski L profili ti nisu bas...
Kako ja posmatram stvari, lepse i cvrsce resenje bi bila drvena letva recimo 5X5cm (ili nesto slicno moze i 3X5, gde 5 ide na zid, a 3 ispod ploce kreveta) koju stavis celom duzinom i sirinom kreveta.
Takvu letvu mozes lepo da usrafis na recimo 5 ili vise mesta duz duze stranice kreveta, na recimo 3 duz krace, dobijes fino oslonac celom duzinom/sirinom.
Odozdo prisrafis za plocu kroz letvu, ili mozes cak i odozgo, samo lepo upusti glave da ne zakacinju za dusek.
Letvu ofarbas u neku boju koja odgovara, stavis kapice da se ne vide srafovi...

Koji i koliki tipl i sraf su ti potrebni, zavisi najvise od zida.
Licno isao bih sa necim malo vecim, tj. recimo Fisherov SX tipl fi 10mm, u koji ide sraf fi 6 mm sa sestougaonom glavom. Ako koristis letvu a ne L profile, obavezno i siroka podloska.
User avatar
Misa
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 19 Nov 2015 21:04
Location: Kragujevac

Post by Misa »

Onda cu verovatno ici sa letvama. Iz radnje su mi poslali i visak ploce 25ice. Ako bih je isekao imao bih taman za duzinu i sirinu kreveta. Da li mi je to dovoljno posto si mi preporucio 5x5 ili 5x3, znaci bila bi 5x2,5? I naravno ostaje mi dilema sta da radim na drugoj kracoj strani... Da li L nosace, opet nekako letve (mada ne znam kako da vezem za orman), dasku koja bi isla do poda, vezivanje za plafon... Neiskusan sam pa samim tim i nesiguran/neodlucan.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sirina ne bi bila problem (pod uslovom da ti je zid dovoljno ravan), ali iverica je lako "cepljiva" kada u nju uvijas nesto s boka. Zato bi letva bila sigurnija varijanta.
I inace, proveri kako ti se ploca uklapa u zid kada je postavis na pravu visinu. Zidovi umeju da pobegnu po nekoliko santimetara iz vinkle, i da budu ozbiljno neravni. Mozda ces morati da malo doterujes plocu kako bi lepo legla uza zid a da nemas velike razmake.

Usrafis letvu za orman, tako sto srafis iz ormana. Uzmes srafove koji su kraci za par mm nego sto je zbir debljina boka ormana i letve. Recimo ako ti je letva 30mm sirine i bok ormana debeo 18mm to je zajedno 48mm, uzmes srafove recimo 5X45mm. Samo ih stavis vise a ne samo 3. Recimo na svakih 20 ili 25cm.

Ovi koji idu u zid, nisu veci zbog srafova, nego zbog tiplova. Najslabija je veza tipl-zid.
I ovamo na ormanu, vise srafova ide zbog tankog zida ormana, u letvi bi i 3 drzala sasvim dovoljno.

Pada mi napamet, estetike radi, i da ne bi morao da farbas letve, da iseces taj visak ploce koji imas, i zalepis ga preko letve. Ako mozes da izvuces malo sirine lajsne iz tog ostatka, tipa 10cm, mozes da dobijes i lepo udubljenje u koje moze da se postavi osvetljenje.
Ili da ti iseku iz tanjeg univera u istom dezenu, ili u nekom kontrastnom, ili da ih napravis od leksana ili... stvar ukusa i finansija.
Mozes i da zasrafis tu lajsnu umesto da je lepis (lakse, a i rastavljivo), samo sada ides sa mnogo manjim srafovima (to treba samo da drzi lajsnu), sa upustenom glavom, preko kojih mozes da nalepis flekice i da im sakrijes glave.

Samo lepo uklopi duzine letvi da ti i na celu ostane mesta da zalepis po parce, kako bi sakrio i celo letve.
User avatar
Misa
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 19 Nov 2015 21:04
Location: Kragujevac

Post by Misa »

Ha, kakvo resenje smo nasli... Zavrsili zena i ja posao planiran za juce (sklopili orman, ormaric, male pregrade...) i mozgamo kako cemo tu kracu stranu kreveta. Kad ja pogledam ka hodniku i "lupim" "ma na kraju cu da isecem civiluk. Razmislim malo... Ionako sam planirao da izbacim civiluk a da na zidu uradim novi. Civiluk je okrugao, precnika bar 5cm, od punog drveta i dosta visok. Njega cu da isecem na odgovarajucu visinu i eto mi potpore! Verujem da ce biti ok. Kroz plocu cu srafove da usrafim u civiluk a dole cu onim najmanjim L profilima da vezem sa parket sa tri strane da ne mrda. I trebalo bi da sam resio problem. Samo jos u radnji da nadjem ove srafove i tipl koje si mi preporucio za zid.
A videcu kako ce me sreca posluziti za prijanjanje ploce na zid jer nam skoro nigde ugao nije 90 stepeni. Cela zgrada je planski uradjena krivo i zovu je kifla.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Znam gde je kifla (rodjen sam u Kragujevcu, kod Paligorica) :)

Posto su ti te dve ivice uza zid, nece biti strasno ni ako budu malo krzave, tako da mozes da se snalazis sa ubodnom, ili sta vec imas od alata.
Nekako postavis plocu na mesto gde treba da bude (pomoc bar dva prijatelja). Uzmes neko blokce od drveta ili sta vec imas zgodno na njega naslonis olovku, blokce sa sve olovkom naslonis na zid, i povuces duz te dve ivice ploce koje nalezu na zid.
Idealno bi bilo da imas blokce toliko debelo da na delu gde je ivica ploce najdalje od zida, olovka crta po postojecoj ivici ploce, al posto je to ipak malo verovatno, uzmes blokce koje je malo deblje, pa posle docrtas novu liniju paralelno sa tom koju si crtao uza zid.

Ako ti se uklapa, mozes i tu plocu od ogledala da povezes sa ormanom (nekoliko srafova rasporedjeno po povrsini), kako bi sve zajedno dodatno ukrutio. Na toj duzini table umeju da se uvijaju, a posto orman ima 4 stranice, manje je podlozan tome, plus time efektivno uvecas debljinu ploce. U tom slucaju, nemas potrebe ni da srafis tu tablu za pod (verovatno je orman dovoljno velik i tezak).
Post Reply