Kako da spojim ormar na licu mesta?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da, znam, cena je oko 150 eura po kubiku. Problem je sto transport mnogo promeni tu cenu, kao i porez.
I ja da zivim tu, samo bi o hrastu razmisljao ali je ipak poredjenje njega i iverice lose.
I sirova iverica (bez folije) kupljena ispod ruke (bez poreza, taksi za posumljavanja i sl) je smesno jeftina, daleko ispod onih 150 eura. Ali ti opet poredis dasku koja za nekoga sa srafilicom i dve veste ruke, nema nikakvu upotrebnu vrednost, dok od sirove iverice moze sklepati nesto :)
Ja sam skoro kupovao bukvu u plocama po 800 eura/m3. Za mene je to vrhunska cena i krajnje upotrebljiv proizvod. Ploca za sto od 2 m2 i debljine 40mm za 64 eura :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

sasasasa wrote:... Ovdje je kvadrat iverice 9,10,12 eura i to neokantane....
Pricamo o korpus beloj, koja je ovde na malo (kupac koji je jednom dosao i nikad vise), ono sto sam na brzinu nasao na netu 850-930 dinara, to jest oko 7-8 eur (nepunih).

Ko se bavi ovim sigurno ima rabat.
Ko kupuje na tablu, ima jos veci rabat.

Ah da...
To sto musterija nesto ne vidi, ili ne zna sta da gleda, ne znaci da ja ne vidim.
Nikada nisam hteo da varam svoje musterije (u poslu kojim se inace bavim, nebitno sto to nije stolarija), a svako prikrivanje smatram varanjem.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

mbole nije varanje to sto 99% ljudi apsolutno ne brine dali je korpus ormara ( dakle NE kuhinjska radna ploca ) nagnut u jednu stranu za 1 stupanj ili sto su klizna vrata nagnuta na zid jer je zid isto kos ( npr nosi 15mm na visinu od 2,5m )
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

maricaiivica wrote:Da, znam, cena je oko 150 eura po kubiku. Problem je sto transport mnogo promeni tu cenu, kao i porez.
I ja da zivim tu, samo bi o hrastu razmisljao ali je ipak poredjenje njega i iverice lose.
I sirova iverica (bez folije) kupljena ispod ruke (bez poreza, taksi za posumljavanja i sl) je smesno jeftina, daleko ispod onih 150 eura. Ali ti opet poredis dasku koja za nekoga sa srafilicom i dve veste ruke, nema nikakvu upotrebnu vrednost, dok od sirove iverice moze sklepati nesto :)
Ja sam skoro kupovao bukvu u plocama po 800 eura/m3. Za mene je to vrhunska cena i krajnje upotrebljiv proizvod. Ploca za sto od 2 m2 i debljine 40mm za 64 eura :)
Ja nekako peferiram voće, hrast mi je više za prodaju. Mada i sa njim radim kad nemam s čim drugim.
Ovo što si rekao za ivericu ima smisla. Ali, s druge strane pokazuje da ni ovaj zanat ne mora izumrijeti kao što mnogi pričaju da će se desiti. Čudno kako se niko (bar kod mene u okolini) nije dosjetio da nudi najmještaj od punog drveta po konkurentnijoj cijeni, a ivericu ostavi kvazimajstorima. Em bi oni imali više posla em bi ja prodao više daske :D

Mbole - nije to varanje, u svakoj branši imaš dozvoljena odstupanja. Isto kao što zid može odvući na stranu, tako može i ormar
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Blago meni, skoro gledah jednog amera koji napisa (u slobodnom prevodu):
Da li postoje tolerancije u gradjevini? Naravno da postoje.
Dal je zid dugacak 3 metra ili 3 metra i 3 cm... nebitno.
Al mora da bude u vinklu, horizontalan i vertikalan.
Jel postoji tolerancija za to?
Postoji.
Da bude u vinklu, horizontalno i vertikalno :)

Standardna tolerancija za zemljane radove (iskop temelja npr)? 1/10 stope. To jest 3.5cm!
Moze da se zahteva finija, tipa +2cm -1cm.
I ne... nije problem to iskopati, problem je sto svakoga mrzi da to obelezi. Merenje je za strebere, "pravi" majstori to ne rade.
E tih "pravih" mi je pun kufer.

I da.. to jeste prevara, cim ti znas da nesto niej u redu a to ne kazes musteriji.
Inace, sto je musterija gluplja mozes vise da ga zajebes?
Ovde je stvarno merilo uspeha postaolo: koliko sam njih zajebo?

Ajde da ponovim, 1 stepen na 2 metra je 3 santimetra, dva stepena su 7cm. To se bre vidi iz aviona.

Kakve veze ima sa tvojim poslom sto je zid los? Ti pravis orman, ne pravis zid.

To ko kad bi se ja vadio: znas onaj pre mene je lose dizajnirao informacioni sitem, i ja tu sad samo mogu nesto da zbudzim na brzaka, da drzi vodu...
Sory.. stvari ne funkcionisu tako.
Ako je full s*****o...
Ovo mora da se uradi iznova, zbog toga toga toga i toga. To ce naravno da kosta toliko i toliko. Al nije moja odluka dal ce to da se plati i odradi ili nece, nego musterijina.

Tako da... moje je da musteriji izlozim svaki problem, a koliko je on voljan da plati da se to sanira je sasvim druga prica.
Nece da plati nista... OK. Njegova odluka, al upozoren je, nikoga nisam varao.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Da, jer programi nikad ne baguju... :D

Da te stavim u realnu situaciju:
Mušterija ti traži ormar sa kliznim vratima od zida do zida, i od poda do plafona.Dimenzije uzimaš na licu mjesta. Stanje je slijedeće:

Å irina je - u podu 264 cm
- u plafonu 271 cm
- desni zid je uvijen prema unutra u sredini. Tu je širina 259 cm

Visina je - na desnoj strani 238 cm
- na lijevoj strani 236 cm
- u sredini je uvijen plafon 232 cm

Dubina je -
na lijevoj strani 52 cm u dnu
50 cm u sredini
51 cm u vrhu

Å ta ćeš uraditi? Hoćeš li odbiti posao ili napraviti nekog frankeštajna od ormara? Postoji opcija da napraviš uvinklan ormar po mjeri dovoljno velikoj da "sjedne"unutra, ali onda će ti mušterija nabijati na nos da se "vide rupe".

Ovakve mjere po običaju nalaziš na licu mjesta. Uvinklan prostor nećeš nigdje naći. To ti je nešto kao jednorog kad praviš namještaj po mjeri. Svi su čuli za njega, ali ga niko nikad nije vidio.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sasa, mozda kod nas ne, ali sam itekako video prostor u vinkl. U zemljama gde se ne radi ofrlje.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

sasasasa wrote:Da, jer programi nikad ne baguju... :D

Da te stavim u realnu situaciju:
Mušterija ti traži ormar sa kliznim vratima od zida do zida, i od poda do plafona.Dimenzije uzimaš na licu mjesta. Stanje je slijedeće:

Å irina je - u podu 264 cm
- u plafonu 271 cm
- desni zid je uvijen prema unutra u sredini. Tu je širina 259 cm

Visina je - na desnoj strani 238 cm
- na lijevoj strani 236 cm
- u sredini je uvijen plafon 232 cm

Dubina je -
na lijevoj strani 52 cm u dnu
50 cm u sredini
51 cm u vrhu

Å ta ćeš uraditi? Hoćeš li odbiti posao ili napraviti nekog frankeštajna od ormara? Postoji opcija da napraviš uvinklan ormar po mjeri dovoljno velikoj da "sjedne"unutra, ali onda će ti mušterija nabijati na nos da se "vide rupe".

Ovakve mjere po običaju nalaziš na licu mjesta. Uvinklan prostor nećeš nigdje naći. To ti je nešto kao jednorog kad praviš namještaj po mjeri. Svi su čuli za njega, ali ga niko nikad nije vidio.
situacija je ovdje vrlo jednostavna
opcija A je ormar napravljen po naravno najmanjim mjerama da bi isti "usao" u prostor i sa svih strana ce ostati vidljivi zazori
opcija B je da ga se maximalno prilagodi, sva odstupanja se poravnaju oblikovanim maskama sto znaci izrada sablone, obrada maski na CNC-u , 3-4 dolaska na teren ....

naravno opciju B naplacujes minimalno 2x vise ( ja bi ponudu i 2.5 - 3 x vise napravio ) i fino kupac izabere
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

BR - i vani su dozvoljena određena odstupanja. To znam jer sam iz Bosne :D

ZAAK - postavljena situacija je odgovor na Mboletovu poruku jer su najčešće situacije na terenu slične zadanim. Kad smo kod toga, nije ti palo na pamet da kod opcije A neravnine zatvoriš lajsnama? Ja bih to uradio.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

zatvaranje lajsnama ( maskama, letvama stovec ) dolazi u opciji B. najcesce neravnine nisu pravilne vec valovite, zakrivljene, krive ..... u tome slucaju na montazi napravis sablonu i napravis lajsnu kasnije na cnc-u i to jaaaako naplatis ;)
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

To se radi na montazi, a nosenje na cnc je tesko zaludjivanje. A onaj gore primer plakara bez cokle... tako profesionalci ne rade, to su delikventi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cek, zezas se sa skidanjem kriva, onda crtas u nekom CAD-u, pa od toga pravis putanje da bi ti plocu isekao CNC ?

Nije mogla da se napravi sablon za masku od lesonita, koji se oblikuje na licu mesta, a onda prenese na materijal od koga je orman sa kopir glodalicom. Em angazujes dalako jeftiniji alat, em je nekoliko puta brze.

Kod nas se CNC koristi za potpuno pogresne stvari. Srecom pa musterije ne znaju nista. Ja nikada ne bih platio dodatno za to sto je nesto radjeno na CNC-u, ili za lasersko kantovanje. No pretpostavljam da vecina sece vene.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

ne zezam se, napravis sablonu i netko drugi crta u cad-u , netko drugi to odradi na cnc-u , sve to ljudima platis i sve to stranki na kraju naplatis ;)
a ormar sa coklom je ostavstina prosloga vremena a estetika mu je grozna, sto ce ti cokla kada nemas niti pod ormara ;)

zasto je lasersko kantiranje zaludjivanje?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

I sva ta cnc preciznost prenesena sa kartona, ofrlje izrezanog skalperom.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ZAAK wrote:a ormar sa coklom je ostavstina prosloga vremena a estetika mu je grozna, sto ce ti cokla kada nemas niti pod ormara ;)
Ako ces drzati stvari na podu onda ti nista ne treba. Cokla ima svoju ulogu i radi se iz vise razloga. Ormar i stalaza su dva razlicita pojma. Ne treba zanemarivati i potcenjivati iskustva mnogih prethodnih generacija.
Post Reply