Kako da spojim ormar na licu mesta?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

ZAAK wrote:ne zezam se, napravis sablonu i netko drugi crta u cad-u , netko drugi to odradi na cnc-u , sve to ljudima platis i sve to stranki na kraju naplatis ;)
a ormar sa coklom je ostavstina prosloga vremena a estetika mu je grozna, sto ce ti cokla kada nemas niti pod ormara ;)

zasto je lasersko kantiranje zaludjivanje?
To sto pricas je cista prevara musterije, koja placa za losiji kvalitet i nepotrebne postupke. Umesto majstora zanatlije, praktcno postajes prevarant.

A lasersko kantovanje je prevara iz potpuno jedanok razloga kao i ovo gore,. Ne postoji nikakav dodatni kvalitet, a cela prica sluzi samo za izvlacenje para od krajnjeg kupca.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

BR wrote:
ZAAK wrote:ne zezam se, napravis sablonu i netko drugi crta u cad-u , netko drugi to odradi na cnc-u , sve to ljudima platis i sve to stranki na kraju naplatis ;)
a ormar sa coklom je ostavstina prosloga vremena a estetika mu je grozna, sto ce ti cokla kada nemas niti pod ormara ;)

zasto je lasersko kantiranje zaludjivanje?
To sto pricas je cista prevara musterije, koja placa za losiji kvalitet i nepotrebne postupke. Umesto majstora zanatlije, praktcno postajes prevarant.

A lasersko kantovanje je prevara iz potpuno jedanok razloga kao i ovo gore,. Ne postoji nikakav dodatni kvalitet, a cela prica sluzi samo za izvlacenje para od krajnjeg kupca.
na izvodjacu je kako ce nesto i kojim postupkom napraviti , hoce li netko do obraditi na CNCu ili bilo kojim drugim postupkom nije izbor krajnjega korisnika

tvrdis li da ne postoji vidljiva razlika izmedju nekoga svijetloga materijala ( ne nuzno bijeli ) kantiranoga laserom i klasicnim postupkom
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

ZAAK wrote:tvrdis li da ne postoji vidljiva razlika izmedju nekoga svijetloga materijala ( ne nuzno bijeli ) kantiranoga laserom i klasicnim postupkom
Ako koristis lepak u boji, nema vidljive razlike. Obrada mora biti perfektna u oba slucaja.
Drugi problem su trake za lasersko kantovanje koje su nestale i sa naseg i sa vaseg trzista, a zamenile su ih trake na koje je nanesen sloj koga mogu da "aktiviraju" (citaj :rastope) laser ili vruci vazduh. Taj sloj je obican polyolephin, lepak vrlo slican klasicnim eva lepkovima, prilicno rasprostranjen i u RS i u RH.
Zbog svega navedenog i jeste prevara ;)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Masis sustinu. Moze da izvodjac bira kako ce da radi, sve dok je to na korist krajnjeg kupca, pa cak i ako kosta vise.

No, u ovom slucaju, ti izmisljas tehnologiju, koja kosta nekoliko puta vise, a krajnji rezultat je uglavnom losiji, nikako bolji a pri tome traje i nekoliko puta duze. Sve u svemu, za vece pare isporucujes manje, ubedis musteriju da ona dobija vise (ako je CNC onda je to fenomenalno) i to radis svesno.

Po meni, svi uslovi iz sledece definicije su tu:
Ko u nameri da sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist dovede koga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da ovaj na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini
Stio se tice kantovanja, itekako tvrdim. Laser je tu samo da bi se uzele pare. Kada se dobro podesi masina koja radi sa PU lepkom u boji, ne vidis razliku. Uz to, ako vec hoces tpljivu kant traku, isto sto se radi laserom, radi se i sa IC lampama ili toplim vazduhom, bez velike fame oko laserskog kantovanja i to triidesetak godina unazad u normalniom zemljama. Laser je dodat samo reklame radi.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pretece me Marica dok sam kucao :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Odosmo daleko.
Sustinu price od koje smo poceli je izneo ZAAK.
Nevolja je sto se svi boje da izgube posao, pa onda nude jeftino i lose, uopste ne dajuci musteriji priliku da izabere.
Musterija mora da zna sta placa i sta dobija za te novce.

Ko sto rece: varijanta A - oviliko, varijanta B - ovoliko.

Dal ce se to napraviti ovim ili onim, CNC-om, ubodnom, glodalicom... stvar je majstora, musteriju to ne zanima. Majstor racuna svoje troskove, vreme... i prema tome daje ponudu.
Naravno ako je za isti krajnji kvalitet preskup (recimo zbog nepotrebnog koriscenja skupe obrade), musterija nece prihvatiti ponudu i sve je cisto.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

opet došao na red ormar, ovaj put od zida do zida.
dakle, kako pogoditi točnu širinu zida, kao na slici?

Image

jedan "problem" je što sam mjere uzimao dok je običan ormar u toj rupi pa nisam uspio izmjeriti na nekoliko visina i dubina.
mislio sam korpus napraviti 20mm uži od širine zidova. a na zidove se stave ove blende širine 80mm (koliko su i gornje vodilice) do kojih će doći vrata.
Onda nemam problema sa točnom širinom zidova, imam 2 cm "lufta" koji se neće vidjeti jer će vanjske lajsne to pokriti.
ovako
Image
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Meni izgleda kao da je neko pričvrstio dvije daske na zidove, na plafonu i podu ih povezao sa klizačima, a između njih ubacio ormar 36 mm uži od izlazne širine prostora. Tako bih bar ja uradio.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ninja, ideja ti je dobra ali... Blende bi trebao lijepiti ili ušerafiti u zid koji nije uvijek idealno ravan pa se može dogoditi da ih zalijepiš ili prišerafiš krivudavo. Na kliznima je to jako vidljivo. Napravi korpus 46 mm uži od otvora, ubaci ga u otvor, bočno uguraj između zidova i korpusa po jednu blendu širine 20 cm koje pričvrsti vijcima kroz korpus. Fuge između zidova i blendi popuni akrilnim silikonom i izgledati će bolje od ovog na slici. Ja se bavim time godinama, ali uvijek kao savršene ističem ekipe koje montiraju Ed..o ormare. Ako imaš prilike, pogledaj neki od njihovih primjeraka. Zaista su vrijedni respekta i tome treba težiti.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

znam da zid nije ravan, mislio sam možda postaviti komad leđa ili nečega negdje gdje treba poravnati i onda ne pritegnuti toliko da se piga daska.
pola cm sa svake strane mi se čini dosta. kako to posilikonizirati a da ne potrošim dvije tube silikoma, dok se tolika rupa ne popuni po cijeloj visini?
nisam skužio koja ekipa montira ed...o ormare. jel ima negdje na netu njihovih radova/slika?
na bokove ormara trebaju ići nogice sa kojima se ormar može dovesti u vagu? jer vidio sam da neki pišu da ne treba ništa stavljati, ni pod ni strop ni leđa. kako vi radite?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Dobro, pa nije silikon toliko skup. Na netu ima slika, ali se detalji mogu vidjeti tek u živo. Najčešće radim pune korpuse sa leđima. Zadnji ormar sam napravio bez leđa. Vertikale su pune visine, a između njih su segmenti dna na soklu od 8 cm i police. Gnjavaža je to pri montaži, ali radi se o ormaru duljine skoro 5 metara u relativno skučenom prostoru s ograničenim pristupom pa sam se odlučio za ovu varijantu. Spojevi su odrađeni PVC kutnicima.

Image
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

znači i spojevi poda i bokova su isto odrađeni pvc kutnicima? i isto tako za bokove i zidove? na neke police ste stavili rafix?
drveni cokl od 8cm, znači nema mogućnosti nivelacije?
ako ormar ima dvoja klizna vrata, za koliko se preklapaju vrata, odnosno koliko je potrebno skratiti ladičar da se može normalno otvoriti? da li je dovoljno da je 5 cm uži od vrata?
Last edited by ninja on 07 Jun 2018 08:24, edited 1 time in total.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Cemu sluzi sokl visine 8cm?

Ormari sa kliznim vratima ispred radim iskljucivo bez ledja uz napomenu da zid iza ormra treba lakirati domflokom ili necim slicnim. Dno ide obavezno
da odredi sirine, vrha nema. Police idu na nosace polica a ostalo PVC kutnicima.

@ninja
narucujem vrata u iverpanu tamo odmah dobije sirinu krila. Kad to imas tu sirinu ubacis u nacrt tako da znas gdje ti sto dolazi. Ladicare stavljas na poziciju da se nesmetano otaraju kad se vrata otvaraju
Ovo plavo su vrata i kad imas sve dimenzije pola cm lufta ti je sasvim dovoljno da odradis sve do kraja.

Image
Last edited by djuro2 on 08 Jun 2018 13:56, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Misliš da sokl treba biti viši ili da ga uopće ne treba? Za odmak ladice je dovoljno i 18 mm. 50 mm je za ugodno korištenje idealna mjera, jer se krilo ne mora svaki puta otvoriti do kraja.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

BILJEŽNIK wrote:Misliš da sokl treba biti viši ili da ga uopće ne treba? Za odmak ladice je dovoljno i 18 mm. 50 mm je za ugodno korištenje idealna mjera, jer se krilo ne mora svaki puta otvoriti do kraja.
Ja stavim dno ormar direktno na pod pa me zanima cemu sokl sluzi kod tebe ?
Post Reply