Kako da spojim ormar na licu mesta?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Napravi to kao zasebna 3 elementa, sa podom i nozicama. Cetvrti element ti moze biti onaj gornji, preko sva tri samostojeca, sirine celog plakara. Tako mozes da dobijes knap do plafona iskoriscen prostor.
Onaj je sklapan na licu mesta, nije sklopljen na podu pa uspravljen
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nisam mislio da na ladičaru ne napraviš pod. Mislio sam da ladičar napraviš kompletan i uguraš ga u prazan prostor između stranice i zida.
Ali to i tako nema veze jer ne možeš napraviti takav ormar. Jedan zid, u ovom slučaju ti ne znači ništa. Najbolje ti je napraviti tri ormara, a pokušati uštediti na nečemu drugom. Npr, klizačima. I obična vrata fino izgledaju.

Pod ne moraš ravnati ako praviš tri zasebna ormara. Napravi ih sa coklom i po potrebi niveliši. Ne moraš praviti zaseban okvir.

Leđa, u ovom slučaju stavi obavezno - ona drže vinkl.

Klizna vrata se, u slučaju da ih staviš, preklapaju za debljinu dva klizača.

Ormar sa slike je sklopljen uspravno(vjerovatno na sredini prostorije), leđa prikucana i onda uguran na mjesto. Bar bih ja tako uradio. Može se sklopiti vijcima, ekscentrima, kreg jigom (undercover jigom)...
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

je i obična vrata izgledaju ok, ako nisi žena :)
a pošto curi radim ormar, mora imati klizna vrata.
ok, budem onda napravio tri zasebna korpusa. one gornje elemente neću raditi, ostavit ću 30 cm prostora do stropa pa će se gore moći stavljati neke kutije ili koferii slično.
hvala na pomoći.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Samo razmisljaj da ti plafoni i podovi sva tri elementa moraju biti dublji za sine, kao i krajnji bokovi.
Donje sine mozes i u pod fiksirati.
Elegantnije resenje bi bilo da plafon i bokovi budu zasebne ploce, preko korpusa
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

ninja wrote:.......................................... jer ima jako malo mjesta do plafona a korpus je iz jednog komada.................. da li je moguće da je to sklopljeno na podu pa onda dignuto? jer ormar ima i leđa a i mislim da ga je jako naknap dignuti sa poda zbog same dijagonale bokova.

https://i.imgur.com/9qHlVIg.jpg
Naleteh na ovaj klip , mozda pomogne ?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9vFo7vPAhXQ[/youtube]
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

pod kojim imenom je moguce nac ove "nasade stopice" koje su koristene u izgradnji ormara, cini mi se kao relativno brzo rijesenje za ormare bar za dio s policama a moze donekle i pomoc u dodanoj cvrstoci umjesto standardnih polica koje stoje na onom malom klinu.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Uguglaj "hafele tab 18". Dobio sam na probu Wuerthovu varijantu, nije me se dojmilo. Treba naročit alat, a Rafix radi isto i puno je jednostavniji za ugradnju.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

BILJEŽNIK wrote:Uguglaj "hafele tab 18". Dobio sam na probu Wuerthovu varijantu, nije me se dojmilo. Treba naročit alat, a Rafix radi isto i puno je jednostavniji za ugradnju.
to sam sve vec pregledao, samo sto ovi iz videa samo nasjednu gore i to je to. ili mi se samo cini uglavnom uspio sam ih samo ovdje naci na alibabi

https://yingda-gd.en.alibaba.com/produc ... 5cabY1fFBP
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

obzirom da smo se svi sada zapricali o "ugradbenim" ormarima a to trenutno podrazumijeva ormar od poda do lafona sa kliznim vratima pa evo malo par od mene

-takav ormar nema ledja, jedini razlog za montiranje istih je da je i vasa mama ili baka imala ormar sa ledjima
-nema poda i plafona vec za to koristi pod i plafon prostora - jeli ugradbeni ili nije
-klizna vrata se ucvrscuju na pod i plafon i nemaju nikakave veze tj nisu ni na koji nacin povezana sa korpusom unutra
-korpus ide do visine zadnje police - dakle ako je visina prostorije 250cm a zadnja polica je na 220cm onda je ukupna visina korpusa 220cm
-naravno da ne duplirate vertikale vec koristite jednu zajednicku i sve skupa spojite rafixima i onda korpus ucvrstite za zid

nozice, naslonske letve, odvojeni korpusi, ledja, izvedba plafona i sl su samo nacini kako majstori vole sami sebi zakomplicirati zivot - valjda se tada osjecaju vrijednije ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U svemu ovome ima samo jedan "sitan" problem.

Javi kad nadjes negde zid, pod i plafon, koji su ravni, vertikalni, horizontalni i u vinklu :)
Ja godinama trazim da vidim to cudo.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

@mbole
nisu u vinklu nikada ali to nije problem
-klizna vrata tj cijeli klizni sustav na neku duzinu od 250-300cm trpi bez problema razliku u visini od 15mm
-zid ako je "nagnut" na njega nagnes i taj nazovi korpus, kakve ima veze ako korpus garderobnoga ormara visi 1-2 stupnja naprijed ili nazad
-ako se ormar zatvara bokom tada ga stavis vertikalno i vrata se naslanjaju na bok
-ako vrata zavrsavaju na zid tada nagnes vrata ( podesis ih ) tako da nasjedaju na kosi zid

sve u svemu prostorija bi trebala biti grozno losa da se ovo sve ne izvede
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da kazemo da jedan bocni zid treba da se nasloni na kriv bocni zid, a drugi na drugi zid koji je kriv, ali ne isto ko i porvi, ili recimo da je vertikala slobodna.
Ako uopste uspem da bok "ormana" naslonim na njega, posto je obicno ne samo van vertikale vec je i kriv, to znaci da ce mi police biti razlicitih duzina, i da ce nakoso lezati na boku.

Zid koji je pozadi... ok nagnem ceo bok. 2 setepena na 2 metra visine su 7 santimetara. To vec ima prilicno veze. Police, kako izgledaju? Nagnute i one ili su gorizontalne, pa su nagnute u odnosu na bok.
Ako je jedna ploca slobodna i nju doteram u vertikalu, a ussedna je nagnuta za tih stepen - dva, kako izgledaju police na njoj?

Ne mogu da samo nagnem vrata, posto ako jedna poravnam sa jednim zidom a druga sa drugim, a zidovi idu u V negde ce da zjapi rupa.

Jedino sto ja vidim je da ukrajas sve prema zidovima, al sta radis sa bocnim zidom koji je recimo udubljen na sredini (dosta cest slucaj). A nema ledja da povezu celu pricu i da ne daju toj vertikali da se izvija.

Svaka vertikala koju sam do danas video a duza je od metar se vremenom izvila na sredini. Tako da sam i dalje zagovornih deljenih korpusa a ne tabli od 2 i vise metara.
Nije univer tako skup, pogotovu ne onaj od koga se pravi korpus, da bi se isplatilo.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ide to, samo treba prakse pri postavljanju. 1-2 stepena nisu neki problem za pokriti, a za teže slučajeve staviš lajsnu.

Jedna stvar koju sam primijetio: Većina ljudi koji kupe namještaj se odmakne i gleda "čitavu sliku" a ne detalje i ivice. Čak i oni koji ih gledaju po običaju ne znaju šta traže pa im sitna odstupanja djeluju sasvim prihvatljivo. Pogotovo ako su iole simetrična.

A uvijek ti ostaje da psuješ onoga ko je radio prije tebe :)

Mbole - taman si me podsjetio. Već par puta sam pročitao kako je neko napisao da je iverica jeftina. Ovdje je kvadrat iverice 9,10,12 eura i to neokantane.Ja za te pare prodajem hrastovinu. Bukva se može naći skoro duplo jeftinije!!! Bar bi se mi trebali žaliti kako je skupa. Na običnom ormaru više zaradi onaj koji nam proda ivericu nego onaj koji ga napravi.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Sasa, ako prodajes hrast u plocama za 650 eura po kubiku, ti radis jako velike serije i prodajes bez poreza :)
Nije to bas za poredjenje.
Koliko bi kostao ekvivalentan plakar izradjen od hrasta, lakiran,...sa istim okovom? Ali da je sve kupljeno regularno u radnji
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ne prodajem u pločama već u samici ili polusamici. Jeste da od takve daske otpada do 30% prilikom obrade, ali to je i poenta. Zar je moguće da je hrast samo 30% vrijedniji od iverice? I to neokantane. Bukva i sa tih 30% otpada ispada jeftinija. Jeste da drvo zahtijeva dodatnu obradu ali je razlika nemjerljiva. Čak i za one koji tu obradu plaćaju.

Marice - koliko sam shvatio, ti radiš u toj industriji. Vjerujem da znaš kolika je nabavna cijena iverice. Po meni je to deranje. Bar nas.

Usput, ovdje se većina daske proda ispod ruke, tako da možda ne mogu realno porediti cijenu iverice i daske. Meni je ipak mnogo.
Post Reply