Kako da spojim ormar na licu mesta?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Kako da spojim ormar na licu mesta?

Post by milanbetter »

Pozzz

Molio bih za pomoc moje drugare profesionalce.
Naime trebam da postavim/spojim ormar odmah usprvno, jer nema mesta da se polozi pa da se (sa oprostenjem) digne (:cool:).

Sve je iverica. Mislio sam da izbegnem kekseve tj. lepljenje, a i da se srafovi ne vide spolja. Da li moze pomoc?
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Tiplovi?Ekscentri?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

PVC kutnici
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

rafix
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Ok. Sta je najlakse... Neko uputstvo?
Gde se kupuje? Alat da li treba poseban

Hvala puno

Btw. Ne bih sa kutnicima
Last edited by milanbetter on 03 Nov 2015 19:41, edited 1 time in total.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

milanbetter wrote:Ok. Sta je najlakse... Neko uputstvo?
Gde se kupuje? Alat da li treba poseban

Hvala puno

Btw. Ne bih sa kutnicima
Kutnici najjednostavije i najjeftinije. Alat sarafciger i precizna ruka :) osnovna varijanta
Rafix skupa varijanta ali vrlo ucinkovita varijanta. Alat sablona za busenje rupa + glodalica i jos jedna sablona za precizno postavljanje svornjaka
Ekscentri jeftinije od rafixa skuplje od pvc kutnika. Glodalo moze i rucna busilica ili sto vec i... ma nakon sto sam probao rafixe ovo je prekomplicirano
:D

Rafix sam koristio jer sam bas htio probati, al su skupi jako. Ja bi odabrao bijele PVC kutnike supre stvar, a kad natrpas robu nece se nitko obazirati na njih.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

A sto ne bi taj ormar,ako nije vec narucen,napravio iz delova,donji od 2 m visine a ostatak nadgradnja do konacne visine,pa kad ga spojis srafovima,tj,holsafima,dodas naknadno bok sa strane koja se vidi u texturi,zasrafis ga sa 4x30 izntra pa se ne vide holsafi?
Po meni malo skuplje(za bok u beloj iverici),ali najjednostavnije resenje...
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

nikola28 wrote:A sto ne bi taj ormar,ako nije vec narucen,napravio iz delova,donji od 2 m visine a ostatak nadgradnja do konacne visine,pa kad ga spojis srafovima,tj,holsafima,dodas naknadno bok sa strane koja se vidi u texturi,zasrafis ga sa 4x30 izntra pa se ne vide holsafi?
Po meni malo skuplje(za bok u beloj iverici),ali najjednostavnije resenje...
:stolt::stolt::stolt: :prsgore:

Uf sto će biti skuplje, celih 1000 rsd... A može ormar i da se podeli na 4 ili 2 dela i napravi u drugoj sobi pa da se unese, tipa ako je ormar širine 2 metra, a ide do plafona, imao bi 4 elementa od 1,3 m x 1m ili 2 elementa od 1,3m x 2 m dubine 55-60 cm, sto možeš uneti na vrata od sobe, ja bih ga napravio iz 4 dela, i sve do spojio na licu mesta, a materijal bi bio uvećan za pola table bele...
Last edited by -NIKOLA- on 06 Nov 2015 07:05, edited 1 time in total.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

ja bih ga napravio cijeoga sa rafixima, naravno bez poda, plafona i ledja ( to je ostalo davno u 80-ima ) , sve vertikale digo do plafona, potavio ga vertikalno u 90, prisarafio za zid i postavio vrata ;)
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Mnogo hvala svima na savetima.
Odustao sam o pravljenja ormara, kupio u Simpu gotov. Imaju neke lude popuste, jeftiniji mi njihov ormar (srafljenje na centr) ceo sa prevozom i montazom, nego samo secenje iverice.

Hvala puno vrhunskoj ekipi dobrih ljudi na ovom forumu!
IDEMO STOLARSKA RADIONICA NIÅ Å Å Å Å Å Å Å Å !
Last edited by milanbetter on 07 Nov 2015 17:21, edited 1 time in total.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

ZAAK wrote:ja bih ga napravio cijeoga sa rafixima, naravno bez poda, plafona i ledja ( to je ostalo davno u 80-ima ) , sve vertikale digo do plafona, potavio ga vertikalno u 90, prisarafio za zid i postavio vrata ;)
malo dizanje teme.
ja bi trebao napraviti jedan ugradbeni ormar, sa kliznim vratima.
ovako sam ja to zamislio, ali tu ide puno materijala pošto je za svaka vrata/krilo jedna kutija.
Image
kako pospajati okomice ako nema poda, stropa i leđa? na dnu se ušarafe u pod i iza u zid?da li je to dovoljno čvrsto? međusobno se povežu sa policama sa rafixom? da li sve police moraju imati rafix ili je dosta dvije po vertikali?
šta ako pod nije ravan (što je u većini slučajeva). kako se onda to nivelira pošto nema nogice ni ništa? unutarnji bokovi ne idu do stropa? da li je dubina ormara od 50cm dovoljna? jer jiš 8 cm uzme gornja vodilica.
i kako se radi takav ormar ako ide od zida do zida? kako dobiti točnu mjeru? rezati police na licu mjesta?
Last edited by ninja on 10 Dec 2017 14:00, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ako ide od zida do zida nemaš potreba za tolikim materijalom. Možeš ga dizajnirati tako da zidove koristiš kao stranice ormara u njih ubušiš nosače polica. Samo srednji element napraviš kompletan, a ostalo slažeš na njega. Ladičar napraviš odvojeno i uguraš ga u slobodan prostor. U tom slučaju ti ne treba pod, već samo nosač klizača, a to ti je daska širine 10-ak cm (u zavisnosti od klizača), najbolje drvena jer je možeš oblati dok ne sjede u ravninu. Istu takvu možeš utiplati u plafon. Bacanje zida rješavaš sa vertikalnim lajsnama koje pokrivaju odstupanja.
Malo ćeš se namučiti sa postavljanjem daski jer klizači moraju biti paralelni, ali se isplati.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

kod izrade mojeg ormara, sa lijeve strane je zid a sa desne je prostorija.
ovo za od zida do zida sam pitao informativno.
u zid ubušim rupe od 5mm za nosače polica? i daske na koje će se postaviti vodilica ladice?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

ninja wrote:kod izrade mojeg ormara, sa lijeve strane je zid a sa desne je prostorija.
ovo za od zida do zida sam pitao informativno.
u zid ubušim rupe od 5mm za nosače polica? i daske na koje će se postaviti vodilica ladice?
Ne, u zid utiplaš letvicu koja ti služi kao nosač polica. Nosač može biti bilo šta dok god da daje pravilan oslonac.
Opet, ne. Napisao sam da ladičar napraviš odvojeno i uguraš ga u predviđeni prostor na ormaru. Vjerovatno nisi dobro pročitao.
Zašto ne tiplaš ormare?
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

da, napisao si, zbunilo me ovo da mi ne treba pod za ladičar nego samo daska od 10-ak cm za vodilicu pa sam mislio da ladičari nemaju ni bokove.
kako misliš zašto ne tiplam ormare? kod spajanja koristim tiple 8mm i konfirmate ili ekscentre ako ne želim da se vide šarafi.
a da li bi ovako bilo dobro?
trebam pod da mogu izravnati ormar, napravim ovakvu kontrukciju, noge na vanjske i unutarnje čoškove, onda okomice sa ekscentrima stavim na dno i tuplam u zid.

Image

Image

visina prostorije mi je 260, napravio bi okomice 230 i još 30-ak cm ostane da se nešto stavi gore.
ako ormari nemaju leđa onda bi trebalo zid prefarbati sa onom nekom perivom bojom ili nešto, da se ne prlja odjeća?
i koliko se klizna vrata preklapaju? da znam koliko moram suziti ladice.

i kako je na ovom ormaru stavljen strop? jer ima jako malo mjesta do plafona, a korpus je iz jednog komada. valjda je pričvršćeno sa rafixom ili ekscentrima, ali kako ga pritisnuti odozgo? da li je moguće da je to sklopljeno na podu pa onda dignuto? jer ormar ima i leđa a i mislim da ga je jako naknap dignuti sa poda zbog same dijagonale bokova.

Image
Last edited by ninja on 10 Dec 2017 16:52, edited 1 time in total.
Post Reply