Zamena frontova na staroj kuhinji

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
dzoninho
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 15 Oct 2015 13:37
Location: Beograd

Zamena frontova na staroj kuhinji

Post by dzoninho »

Pozdrav svima,

Nov sam na forumu, i zeleo sam da Vas pitam za pomoc, koja u mom slucaju ne mogu da kazem da je mala, treba mi malo veca pomoc obzirom da sam totalni pocetnik.

Naime, imam staru kuhinju koju su koristili moji roditelji, koja je ovako zdrava ali je malo demode, pa sam zeleo da je osvezim tako sto bih zamenio frontove i radnu plocu. E sad, potrebna mi je pomoc oko nekih stvari, pa cu krenuti redom jer imam dosta toga da pitam.

1. Pocecu od demontaze. Postojeca radna ploca je koliko sam uspeo da vidim, pricvrscena drvenim tiplovima i zalepljena. Da li se ta veza moze raspinuti a da ne budu velika ostecenja na korpusu za koji je zalepljena i ako da, kako da to izvedem. Da li gumenim cekicem da polako lupkam ili da sa nekim ostrim predmetom probam da prosecem...

2. Posto novi frizider ne moze da stane, fali mi 2 cm, potrebno je jedan deo skratiti i planiram da ga sskratim za 5 cm ali je problem sto moram da skratim i donji i gornji deo jer su dupli, ne mogu jednostavno da jedan deo samo izvadim. Isti problem sa odvajanjem cu imati i tu jer je isto sve zalepljeno ali tu svakako planiram da napravim novu stranicu, odnosno korpus pa ako mozda ima neko bolju ideju, rado bih poslusao.

3. Prica oko demontaze je gotova pa mi sad treba pomoc oko izrade novih frontova. Naime, posto sam planirao da frontove uradim od univera u nekoj vristecoj boji, verovatno zeleno bela kombinacija, koliko je potrebno da vrata fronta i fioke budu uza u odnosu na korpus bez kant trake i da li se prilikom kupovine i davanja na secenje daju podaci sa kantovanjem ili bez kantovanja? Konkretno, jedan kuhinjski element je dimenzija 700*400mm pa koliko je potrebno da uzi bude front obzirom da imam 3 dela vezana pa da se vrata ne bi sudarala prilikom zatvaranja?

4. Izrada fioka. Potrebno je da napravim 4 nove fioke ciji front bi bio 140*(400) a otvor za fioku je 362*110 i dubina fioke bi bila 500mm. E sad, posto se ne razumem mnogo u klizace, stavio bih one klizace koji ne lupaju kada gurnes fioku nego je uspore i lagano zatvore. Pitanje je koliko fioka mora da bude uza od otvora da bi se ti klizaci pravilno ugradili i stali?

5. Jos jedno pitanje vezano za sarke. Obzirom da bih sa postojece kuhinje poskidao stare sarke, koliko je potrebno pomeriti rupu gore/dole za nove sarke da se ne bi gadjale sa starim rupama sa unutrasnje strane postojeceg korpusa?

Da naglasim da sam pocetnik u ovome, sklapao sam dosta ovog kupljenog namestaja tipa regala i tv polica kod komsija i drugara ali bih sada malo da se igram sa svojom kuhinjom jer svakako u skorije vreme planiram da u novom prostoru koji opremam napravim potpuno novu modernu kuhinju.

Jos jedan pozdrav za sve, a ako jos nekim podatkom koji mi je mozda promakao mogu da doprinesem laksem odgovoru, molim Vas pitajte. Okacicu veceras i sliku stare kuhinje kao i njene dimenzije.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Uufffffff, ajde ja da probijem led :-), pre svega, ako ti treba neki savet probaj da ga malo raščlaniš i da se nadovezuješ pitanjima, ovako, kad neko vidi ovaj esej, u startu mu se ne kuca :smejanje:, ali dobro, trenutno mali spava pa dokle stignem:

1. Definitivno gumenim čekićem ,jer ako je stara kuhinja, izleteće ploča vrlo lako, osušio se taj lepak i odradio svoje...

2. pojasni pitanje, fali ti dva cm u visinu , širinu, šta kratiš, ali ako sam ja shvatio moraš donji i gorni element suziti. Opet ista procedura, skineš element, skineš lesonit,sa kleštima ili šrafcigerom povadi klamarice, ako je zaheftan, jer taj lesonit od vremena postaje krt i ako probaš da ga izbiješ može da se polomi kao staklo, zatim gumenim čekićem, razdvojiš stranice, ako ne budeš imao oštećenja, odneseš uslužno da ti skrate stranice i lesonit i sklopiš element sa šrafovima. Å to se tiče odvajanja, najbolje je staviti još jednu dasku tamo gde udaraš da se sila ravnomerno rasporedi i da ne dođe do pucanja iverice. Iz par udaraca ćeš videti da li se odvaja lagano ili ćeš imati problema...

3. Mere za front, uvek daješ konačnu meru, a kantovanje napomeneš da je sa predfrezerom, ono je i skuplje malo ;-), tako da freza skida 2mm, a traka dodaje 2mm, razumeš? Å to se tiče odbijanja tj. umanjenja, umanjuješ dimenzije za 3mm po stranici tj. 700*400 korpus = 697*397 front, da bi mogao da šteluješ, ko hoće manje zazore i bolju estetiku umanjiće za 2mm npr, i tako dalje, jasno?
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

4. svi klizači su u standardu, tj. 13 mm debljine ima jedan ili ti 2,6 cm po fioci umanjuješ, znači unutrašnja širina korpusa minus 2,6 cm - klizači i 3,6 cm debljina bočnih stranica fioke (2*1,8cm), daju ti dimenziju prednje i zadnje unutrašnje stranice fioke...

5. Å to se tiče starih šarki, ako su one sa plastičnom glavom, njima šrafovi idu po sredini tela šarke, a na novijim modelima koji su dugo aktuelni šrafovi stoje sa strane na "krilcima", tako da se ne bi gadjale nikako, ali da budeš siguran, pomeriš za par cm ka sredini vrata i rešio si problem...

Toliko od mene, sada se nadovezuj sa podpitanjima, a kolege će da priteknu u pomoć :stolt:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

1. Ima mnogo nacina, ali jako zavisi od toga kako je tacno spojena ploca za donje elemente i cime od alata raspolazes. Za pocetak, da li je tiplovana samo na bokovima iili i napred i pozadi? Slike nikad ne skode :)

2. Ne znam kako ti je povezana kuhinja na zid, ali pretpostavljam da je srafljena a nije na sini. Ako je slucajno na sini, mozda sa druge strane imas jednostruki element pa ti je lakse da njega suzis i celu kuhinju pomeris za 2cm.

Drugo resenje je da jednostavno protrcis rucnim cirkularom ili ubodnom ili rucnom testerom ili sta vec imas na oko 1cm od boka preko plafona i dna viseceg elementa (prethodno odvojis ledja). Ionako ces kratiti za vise od toga, pa nije bitno da taj rez bude fin, a lakse je nego odvaljivati cekicem i manja verovatnoca da odvalis i deo isa iverice koji hoces da zadrzis..
Zavisno od toga kako je konstruisan donji elemnt (dal ima coklu ili nogice), nekada je moguce to uraditi i na donjem (rucnom testerom je moguce i kad ima coklu).
Ili, razmisli da ako imas coklu, kad vec radis odseces i coklu, pa postavis nogice.

3. Slazem se sa Nikolom, ali ako element ima dvoja vrata, zbir sirine oboja vrata bi trebalo da bude za 6mm uzi od spoljasnjih dimenzija korpusa. Pokusavas da ujednacis razmake izmedju svih vrata, bez obzira da li su elementi jednokrolni ili dvokrilni.
Naime ako imas dva jednokrilna elementa, kad ih stavis jedan do drugog, posto su svaka vrata uza sa svake strane za po 1.5mm, razmak izmedju vrata na jednom i drugom elementu ce biti ukupno 3mm (1.5 od jednih i 1.5 od drugih vrrata). Tako da teras sa tim istim razmakom i kad imas dvoja vrata na istom elementu.
Daklem, ako imas jednokrilni element sirine 400, sirina vrata je 397. Ako imas dvokrilni element sirine 800 sirina vrata je 794 (odnosno 398 i 796 ako ides na manje razmake od 2mm).

5. Ako imas stare sarke kojima se rupe gadjaju sa novima, da bi izbegao da se vide rupe, mozes da malo prosiris i zatiplujes stare rupe pa da srafis na istim mestima.
Razbusis staru rupu od srafa na recimo 6 ili 8mm, ulepis odgovarajuce debeo tipl, kad se lepak osusi, odseces, lepo poravnas dletom (ostrim), i sada srafis u tipl. Takav spoj je u sustini jaci od onog direktno u ivericu.
User avatar
dzoninho
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 15 Oct 2015 13:37
Location: Beograd

Post by dzoninho »

Hvala Vam puno na odgovorima, i vise nego korisni su. U prilogu Vam ostavljam neke fotografije kuhinje u sadasnjem stanju, slike spojeva kao i sarki. Takodje i jednu sliku crtanu u Corel-u kako sam zamislio da izgleda nakon je zavrsim. Moze slobodno neke ideje a zanimalo bi me ako neko moze okvirno da mi kaze koliko bi mi para za ovaj poduhvat bilo potrebno. Inace kuhinja je dugacka 2.8m + 0,75m dodnji deo a 4,8m gornji deo. Duboka je 60cm donji a 30cm gornji. Visina dodnjeg dela sa coklom i plocom je 85cm a gornjeg 60cm. Potrebno je naparviti nov deo za sudoperu 80cm sirine.


http://..com/a/img903/6476/fqjBIg.jpg
http://..com/a/img905/5492/Mdqc89.jpg
http://..com/a/img908/9679/kSrzwf.jpg
http://..com/a/img903/7334/EuYazt.jpg
http://..com/a/img911/1939/tMej3F.jpg
http://..com/a/img633/1/E3hs9O.jpg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ove sarke mozes da stavis na isto mesto, to jest nove ce pokriti stare rupe i nece se gadjati sa njima.

Mozda da ostavis malo vise mesta sa leve strane sudopera. Zgodno je da se tu smesti neka cantrica u kojoj ce stajati sapun, deterdzent, sundjer...

Vidi se da je ploca tiplovana i lepljena za bokove. Al dal je lepljena i za veznike (napred i pozadi)?
User avatar
dzoninho
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 15 Oct 2015 13:37
Location: Beograd

Post by dzoninho »

Koliko sam video, nije lepljena za veznike, tacnije ni nema veznike napred i pozadi. Imam jos jedno pitanje. Gornji delovi su usrafljeni za zid. Kada ih budem skinuo, da li da ih vratim isto kao sto su bili ili postoji neko zgodnije resenje kako da ih privrstim za zid?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako nije lepljena za veznike, i ako imas rucni cirkular, mozes i da "iskasapis" staru plocu. Ako nista drugo, bice lakse za nosenej do kontejnera :)

Podesis dubinu reza na malo manje nego sto je debljina ploce (reda 0.5 do 1mm), i fiknes plocu na po oko 5cm od svake vertikale. Viskove iscupas, malo cuknes odozdo pa izmedju ploce i vertikale zavuces neku tanju rucnu testeru (moze i bonsek za nuzdu, ako nemas nista drugo), kojom preseces tiplove.
Tako imas mnogo vece sanse da bokovi ostanu u komadu, to jest da se sa njih ne odvali komad prilikom skidanja ploce.

Kako su gornji delovi usrafljeni u zid? Nekim nosacima (tipa L nosaca za kuhinjske elemente), nekako drugacije, gde to jest na kojim mestima na elementu?
Pogotovu taj koji treba da kratis, posto ces na njemu verovatno morati da pomeras rupu (obicno se srafe uz sam bok).
Od toga zavisi dal se isplati razmisljati o nekoj novoj i boljoj vezi, ili je bolje samo vratiti sve nazad na isto mesto.
User avatar
dzoninho
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 15 Oct 2015 13:37
Location: Beograd

Post by dzoninho »

Unutar u gornjim uglovima ima L profil kroz koji ide sraf pravo u zid. Taj L profil spaja bocnu stranicu i zadnju stranicu i ima rupu na tom delu profila koji je na zadnjoj stranici i kroz njega prolazi sraf. Kada je budem skratio, verovatno ta rupa nece odgovarati ali tu planiram da napravim jos jedan deo koji ce doci iznad frizidera pa svakako moram da busim nove rupe ako budem na isti nacin pricvrscivao. Napravio sam upravo krojnu listu u MaxCut programu :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ta veza je sama po sebi sasvim dobra, tako da nema potrebe da menjas.
User avatar
dzoninho
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 15 Oct 2015 13:37
Location: Beograd

Post by dzoninho »

Jos jedno pitanje. Koje srafove da uzmem za spajanje ovog novog korpusa koji moram da napravim za deo iznad frizidera?
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

dzoninho wrote:Jos jedno pitanje. Koje srafove da uzmem za spajanje ovog novog korpusa koji moram da napravim za deo iznad frizidera?
Spajanje korpusa sa šrafovima 4*50 mm, a međusobno spajanje korpusa 4*30 mm, šarke 3,5*16 mm ili 4*16mm, kačenje elemenata na zid 6*80 ili 6*90, tipli 10-ka, ako je na nosač kuhinjskog elementa
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

3. Mere za front, uvek daješ konačnu meru, a kantovanje napomeneš da je sa predfrezerom, ono je i skuplje malo ;-), tako da freza skida 2mm, a traka dodaje 2mm, razumeš? Å to se tiče odbijanja tj. umanjenja, umanjuješ dimenzije za 3mm po stranici tj. 700*400 korpus = 697*397 front, da bi mogao da šteluješ, ko hoće manje zazore i bolju estetiku umanjiće za 2mm npr, i tako dalje, jasno? - Nikola

3. Slazem se sa Nikolom, ali ako element ima dvoja vrata, zbir sirine oboja vrata bi trebalo da bude za 6mm uzi od spoljasnjih dimenzija korpusa. Pokusavas da ujednacis razmake izmedju svih vrata, bez obzira da li su elementi jednokrolni ili dvokrilni.
Naime ako imas dva jednokrilna elementa, kad ih stavis jedan do drugog, posto su svaka vrata uza sa svake strane za po 1.5mm, razmak izmedju vrata na jednom i drugom elementu ce biti ukupno 3mm (1.5 od jednih i 1.5 od drugih vrrata). Tako da teras sa tim istim razmakom i kad imas dvoja vrata na istom elementu.
Daklem, ako imas jednokrilni element sirine 400, sirina vrata je 397. Ako imas dvokrilni element sirine 800 sirina vrata je 794 (odnosno 398 i 796 ako ides na manje razmake od 2mm). - Mbole

Ovo je kad ima više elemenata u nizu. Ali ako je npr. samo jedan sa dva krila, koliko onda vrata moraju i da li uopće moraju, ukupno biti uža od širine korpusa zajedno s bočnim stranicama? Dakle ako je širina korpusa preko svega, uključivo s bočnim stranicama od 18mm, točno 100cm, smiju li krila biti široka svako po 50cm ili moraju biti uža koji milimetar, npr. 49,9 ili 49,8 cm svako krilo i o čemu to ovisi? Trebala bi se otvarati pod 90 stupnjeva.
Ili i u ovom slučaju vrijedi pravilo da su 6mm ukupno uža.
Ja ne vidim teoretsku zapreku da budu široka svako po 50 cm al u praksi bi se vjerojatno malo češala jedno o drugo prilikom otvaranja i zatvaranja.
Last edited by šantjer on 16 Feb 2018 07:29, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako za dve ipo godinice nije uradio... :)
Doduse, koristice nekome drugom.

Za krila na samostalnom elementu.
Radis ih isto ko i da je element u nizu.

1. Uvek radis na isti nacin, pa je manja verovatnoca da se zeznes.
2. Moras imati neki razmak izmedju vrata, upravo da ne bi cesala. Plus, ne seku se table u desetu tacno, ne uvinklas korpus u desetu tacno...
3. Ako se sutra neko resi da doda elemente, ili doda elemente na drugoj strani sobe, bolje je ako izgleda uniformno.
User avatar
šantjer
Majstor
Posts: 299
Joined: 12 Oct 2011 23:31
Location: Zagreb

Post by šantjer »

Ma pitam za sebe ali mi se čini da je bolje nastaviti u sličnoj temi nego otvarati novu :).

Situacija je takva da neće biti više elemenata pa ni vrata jer je između zidova. Čini mi se da je ukupno 6mm previše. Pitanje bi u stvari trebalo glasiti mora li baš 6 ili može i malo manje. Recimo, ja bih napravio da su vrata samo 2mm ukupno uža pa bi išla na jednu i drugu stranu elementa do kraja, a ta 2mm bi bila između njih kad su u zatvorenom položaju. Međutim ne znam na kakav problem mogu naići pa zato pitam :D.
Post Reply