Izrada police - početnička pitanja

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
Shushumiga
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Oct 2015 17:51
Location: Beograd, Dorćol

Izrada police - početnička pitanja

Post by Shushumiga »

Pozdrav svima :)

Potrebna mi je polica u ostavi i došao sam na fantastičnu ideju da je sam napravim :) Stolarskog iskustva nemam ali sam godinama radio kompjuterske mreže i barem mogu da kažem da znam da koristim burgiju jer sam rupa za kanalice izbušio onoliko :D

Dakle, polica bi trebalo da bude visoka 2m, sa 5 polica dužine 1m i dubine 0.25 metara. Isekao bih univer bele boje i to: 2 komada 200x25 i 5 komada 100x25. Polica bi stajala na podu u ostavi, naslonjena na zid. I sad imam par pitanja:

1) Da li je za ovo dovoljna standardni 18mm univer?

2) Spajao bih policu tako što bih na tu širinu od 25cm stavio 3 iver-šrafa, e sad samo ne znam koja bi dimenzija bila najbolja? Å ta mi predlažete? Da, uzeo bih i onu stepenastu burgiju da lepo izbušim rupe za iver šrafove.

3) Ako bih stavio samo tih 6 šrafova po jednoj polici, da li je to dovoljno i kolika bi nosivost po polici bila?

4) Da li bi, možda, bilo dobro da umesto iver vijaka iskoristim neke L profile pomoću kojih bi spojio stranice i police? Napominjem, vizuelna komponenta nije bitna, samo upotrebna.

Hvala svima koji odvoje vreme da pročitaju i odgovore na moja pitanja :prsgore:
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Pročitasmo mi tvoja pitanja, pročitaj i ti pravila foruma
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Shushumiga
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Oct 2015 17:51
Location: Beograd, Dorćol

Post by Shushumiga »

ropee wrote:Pročitasmo mi tvoja pitanja, pročitaj i ti pravila foruma
Ops, izvinjavam se ako sam nešto pogrešno uradio. Iskreno, nisam čitao pravila. Ako sam na bilo koji način prekršio neko pravilo, slobodno obrišite post. Nije bilo namere.
User avatar
Shushumiga
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Oct 2015 17:51
Location: Beograd, Dorćol

Post by Shushumiga »

Shvatam da sam promašio temu. Izvinjavam se. Premestiću u pravu a ovo može da se obriše. Hvala na upozorenju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Temu nisi promasio, ali si propustio da procitas ono sto pise VELIKIM SLOVIMA na vrhu svake stranice foruma (a naravno i u pravilima).

Posto je ovo ustvari na pravom mestu, obrisacu onu drugu temu.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Ajd samo upisi od kud si u profil i rijesen problem...

1)Dovoljno 18mm debljina

2)Dovoljna su ti i dva sarafa. Osobno koristim iver vijak 4x50 i to ce ti drzati fino. Nema potrebe za stepenastim svrdlom obicno ce biti dobro samo koristi obicne iver vijke.

3)Nosivost ti zavisi od konstrukcije same police, al kao sto je bilo spomenuto ovdije neces tenk na tome drzati. Izdrzat ce to sve sto ces staviti.
Na duzinu police od 100 cm svakako po sredini moras staviti jos jedan kutnik u zid koji ce drzati policu da se ne savije previse. Ako ti se to ne svidja uzmi jos jedan komad iverala zarotiraj ga za 90 stupnjeva i usarafi u policu od ispod da glumi ukrutu police.

4) Ako vizualno nije vazno kao sto si i rekao sarafi ce biti ok, makar mozes i razmisliti o PVC kutnicima oni ce biti jos jaci od sarafa za tu namjenu.
User avatar
Shushumiga
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Oct 2015 17:51
Location: Beograd, Dorćol

Post by Shushumiga »

Izvinjavam se što nisam pročitao, a stvarno piše da ćorav, soproštenjem, vidi :D

Hvala na odgovoru. Videću nekako da smislim kako da rešim tu sredinu a da ne bude ružno. Na kraju, ako ništa, ima da ušrafim to što si rekao u zid i to je to.

Samo mi, molim te reci, kakva je razlika između običbog iver vijka i tog, nazovimo ga neobičnog? Takođe, šta je to pvc kutnik?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

"Obican" iver vijak je bas to, obican sraf, sa malo tanjim stablom, i malo sirim navojem, tako da se lepo useca u ivericu.
Nesto ovakvo:
http://www.artinvesthome.com/lih-lin-sraf-4x40-beli

"Neobican" iver vijak, ili konfirmat je onaj za koga ti je neophodna stepenasta burgija, to jest ovo:
http://www.artinvesthome.com/top-iver-v ... 5x50-inbus

Nevolja je sto nasi trgovci i za jedno i za drugo koriste isti termin.

PVC kutnik ili ugaonik je ovo:
http://www.artinvesthome.com/top-spojni ... opcem-bela

E sad...
da se vratimo na samu konstrukciju.
Posto se radi o polici u ostavi, po definiciji ce se na nju tovariti "svasta nesto" i to obicno nece biti nista lagano.
Nadalje kao svako normalan, trudices se da te to kosta sto je moguce manje, pa ces kupiti najjeftiniji belo belo univer. Potpuno razumljivo.

Ali...
Taj belo-belo takozvani "korpus bela" nije najjeftiniji zato sto nema fancy dekor, nego sto je najslabiji, sa ekstremno tankom melaminskom folijom, i jako retkom strukturom, to jest sa vrlo kilavom nosivoscu. Tanka folija za ostavu i nije neki problem, ali mala nosivost jeste.

Cak i kvalitetan univer na rasponu preko 80cm se nakon nekog vremena uvije ako je iole opterecen. Nekvalitetan se uvije sam od sebe, to jest od sopstvene tezine, cak i da imas samo postansku marku na polici.

Posto ne verujem da ces kupovati univer koji kosta 15-20 evra po kvadratu, vec onaj koji je reda 7, onda nesto mora da se menja u konstrukciji.

Ili ces ko sto ti je djuro napisao da svaku policu srafis za zid (sto za ostavu uopste nije lose resenje, posto estetika nije preterano bitna, a nosivost ce biti drasticno povecana), ili da stavljas vertikale izmedju polica, ili da napravis dve police koje su siroke po 50cm.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Imas i trecu opciju a to je da ta polica ima ledja debela 18mm. Jeste, to je jos dva kvadrata univera ali ce ozbiljno da promene pricu. Kada kroz ledja usrafis po 2 srafa u policu, mozes i 50kg da parkiras na nju.
Dva srafa kroz vertikale su dovoljna, tri su luksuz (ja preferiram luksuz).
User avatar
Shushumiga
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Oct 2015 17:51
Location: Beograd, Dorćol

Post by Shushumiga »

Čovek bi pomislio kako je jednostavno osmisliti i odraditi policu ali, očigledno, mnogo je tu faktora koji utiču. Za sada sam shvatio sledeće:

1) Sa samo dva/tri šrafa sa strane nema šanse
2) 100 cm je mnogo za policu bez dodatne potpore
3) Postoje barem tri opcije za rešenje problema

E sad, pala mi je na pamet i četvrta, koja nije navedena, pretpostavljam zbog komplikovanosti izrade. Dakle, možda bih mogao da police isečem na 50cm a dodam još jednu vertikalu po sredini pa da police izgledaju ovako I-I-I.
E sad, pitanje je kako da spojim police i tu središnju dasku?

Takođe, kao što ste i shvatili, ni jednu policu ne bih stavljao na dno. Interesuje me da li postoji neki minimum rastojanja prve police od poda da konstrukcija bude stabilna?

EDIT: Na sajtu Artinvesta sam video i nešto što se zove Ekscentar. Da li je to možda bolja varijanta?
Last edited by Shushumiga on 19 Oct 2015 14:53, edited 1 time in total.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

obzirom da ces raditi vijcima morati ces ici na varijantu I-II-I
sa raznim excentrima i sl mogao bi ostati na I-I-I ali specijalni alat za njih nemas i jedna dodatna ( II ) vertikala kostati ce drasticno manje nego alat za njih.
obzirom da su police duboke 25cm svakao bi ih trebao ucvrstti na zid iz dva razloga:
-kako nemaju ledja imati ce tendenciju naginjanja lijevo-desno , kao zvono npr
-plitke su i visoke i 99% su sanse da bi mogle pasti "na naprijed )

nema nikakav uvijet koliko prva polica mora biti "od poda" , naravno ako je 1m onda ce vertikale prilikom montaze se mozda pomaknuti pa na dnu nece vise biti 50cm ako na prvoj polici vec recimo 49 ili 51 ali to ne utjece na cvrstocu
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Ukoliko se odlučiš na spajanje polica sa PVC kutnicima onda možeš postaviti i I I I , no jednostavnije rješenje je u sredini svake police zabušiti jedan mali L profil u policu i u zid, držati će policu da se ne njiše, ne propada, ....
No kako god napraviš uvidjet ćeš da li je to dobro ili ne, ako napraviš dobro neće se raspast, ako negdje omaneš raspast će se, uvit će se, ..... a na greškama se uči, zar ne ? :)
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

ropee wrote:... a na greškama se uči, zar ne ? :)
Паметан учи на туђим а "онајдруги" на својим грешкама :oskyldig:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Shushumiga
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Oct 2015 17:51
Location: Beograd, Dorćol

Post by Shushumiga »

Hvala mnogo na savetima. Sagledaću situaciju sa prvenstveno finansijske strane pa ću da okačim finalni proizvod. Nadam se da će ispasti barem prihvatljivo :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ako napravis policu tipa I-I_I stvar je jednostavna. Ideja je da leva polica bude smaknuta u odnosu na desnu, dal na pola ili kako ali stvar je jednostavna. Mislim da ce tako ici minimalno materijala a bez previse tiplova u zidu (a samo dva tipla ti savetujem)
Post Reply