Izrada police - početnička pitanja

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
Shushumiga
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Oct 2015 17:51
Location: Beograd, Dorćol

Post by Shushumiga »

maricaiivica wrote:Ako napravis policu tipa I-I_I stvar je jednostavna. Ideja je da leva polica bude smaknuta u odnosu na desnu, dal na pola ili kako ali stvar je jednostavna. Mislim da ce tako ici minimalno materijala a bez previse tiplova u zidu (a samo dva tipla ti savetujem)
Hehe, dođem ovde da napišem kako mi je takva ideja pala na pamet i imam šta da vidim, već je neko pisao o tome :)

Međutim, ovde se javlja problem koji sam imao na 3 mesta gde sam zvao za sečenje univera. Kažu oni meni lepo 207cm širina univera i 5mm odlazi na debljinu sečenja. Ja rekoh ok, to mu izađe za 4 ploče od 50cm i 3 reza ukupno 201.5cm, što se savršeno uklapa u ovih 207. Al' ne lezi vraže, kao tih 207 nije baš 207 nego mora da se seče okolo, pa otpada po 2cm sa svake strane pa to pada na maksimalno 204 ali u realnim uslovima to nije toliko, nego bude 202, odnosno da ja računam da tu može da se izvuče max 2x1m (??!!). Ja u šoku, rekoh, ajde dobro nek idu 2x1m pa nek to ide na pola. Kao ne može ni to jer to onda nije pola, ne može tako da se seče nego mora jedno za drugim da ide (?!),

Sve u svemu, shvatio sam da ću morati da idem 4x49cm i to će da reši problem. Ali opet, nije mi jasna ova njihova računica iz predhodnog pasusa, jel me to otkačinju samo ili je zaista realna situacija?

I poslednje pitanje pre "velikog praska", ako stavljam 4x50 iver vijke, kojom burgijom da bušim rupe i da li da izbušim za čitavu dužinu šrafa ili manje? Takođe, da li bih mogao i neki duži šraf da stavim? Predložili su mi 4.5x80 pa se mislim da nije to veliko? http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... em=0290912

EDIT: I da, bitno pitanje. Kada sam bušio rupe za kanalice, tu nije bilo bitno da li je baš pod pravim uglom ili ne. Ovde je već druga priča. Da li postoji neki metod koji je moguće iskoristiti u kućnoj radinosti da bi rupa bila izubušena pod pravim uglom (naravno ne idealnim ali dovoljno da ne odvede šraf previše levo ili desno) ? Video sam neke nosače za bušilice ali to je zaista preskupo za nas vikend majstore :)
Last edited by Shushumiga on 22 Oct 2015 18:35, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Realno je da tabla mora da se opsece pre nego sto pocne da se iz nje reze ono sto ti stvarno treba. Ivice table su fabricki malo neravne, plus obicno su i izudarane i iskrzane od manipulacije.
Kada se sece tabla, nema "na pola", "na cetvtinu"... nije to burek :)
Onaj koji sece mora da postavi tacnu meru kolika ce da bude sirina odrezanog komada. I kad jednom postavi meru, ne pomera je. TO je jedini nacin da ti sve police budu iste.

Za 4X50 obicno nema potrebe za predbusenjem. Ako bas hoces, mozes da perdbusis burgijom koja je debela koliko i stablo srafa (nemam pri ruci ni jedan 4, cini mi se da je oko 2.5mm, al bolje izmeri)

Nema nikakve potrebe za duzim i debljim srafovima. Cak, tolika srafcina moze i da lepo rascepi ivericu.
Nije problem u nosivosti srafa. Uvek ce pre puci iverica nego sraf.

Mozda ti je ipak bolje i lakse resenje da ides na plasticne ugaonike. Upravo zbog opterecenja koje ce te police da trpe. Kad uvijas sraf u bok, tezinu nosi samo polovina police i tada je iverica opterecena onako kako je najslabija, to jest na cepanje.
Ugaonici to menjaju, i opterecenje sad pokusava da pomeri sraf bocno kroz ivericu, to jest smicanje i malo cupanja. Plus idu mnogo manji srafovi 4X18, a sam spoj postaje jaci.

Ako nemas bas dve leve ruke, na duzini srafa od 50mm, ne bi trebalo da nesto strasno promasis 90 stepeni cisto iz ruke. Samo lepo iscrtaj linije na bokovima da ne promasis sredinu police. Opet ugaonici ti eliminisu i taj problem.
User avatar
Shushumiga
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Oct 2015 17:51
Location: Beograd, Dorćol

Post by Shushumiga »

Nadam se da nemam :)

Neizmerno hvala na opširnim i jasnim odgovorima, probaću sa po dva ugaonika na svakoj polici i to je to. Čak je lakše i za spajanje u varijanti I-I_I. Kad završim, kačim slike da se ili hvalim ili žalim :D
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Krajcovanje table od 20mm u krug je najcesce sasvim dovoljno. Iz dimenzije 207 mogu da se izvuku 4 ploce siroke 50cm.
Prosetaj do nekog drugog stovarista.
User avatar
Shushumiga
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Oct 2015 17:51
Location: Beograd, Dorćol

Post by Shushumiga »

Kupio sam sve, samo su mi prodali ovakve srafove kao one za ivericu
Image
photo storage

Jel to ok?
User avatar
Shushumiga
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 Oct 2015 17:51
Location: Beograd, Dorćol

Post by Shushumiga »

Samo jedan update situacije. Odem ja bezobrazno da tražim da mi iseku ipak 4x50 po dužini i šta se desi, program sam izbaci, pošto je širina 25cm, 8x25 a ne 4x50 :) I ja ga pitam kako sad to kad mi je rečeno da ne može ni 3 reza a sad, odjednom, ide 7 komada, on ćuti i smeška se kiselo. Malo je falilo da ga puknem nekom daskom tu preko face, ali sam se suzdržao. Sve mi radi u životu ali nemoj da mi vređaš inteligenciju...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To jesu srafovi za ivericu.
U sustini danas samo takve srafove za drvo i mozes da nadjes. Poenta je u tankom stablu i sirokim i ostrim navojima.
Tanko stablo je tu da ne bi cepalo ivericu a da moze da se uvije bez predbusenja a sirok i ostar navoj da bi drzao na sto vecoj povrsini.

Sa jedne strane, onako kako si ti trazio "na pola pa na pola" zaista ne moze.
Sa druge, verovatno je precenio opkrajanje za po 2 cm.

A naravno, mozda je samo stoka koja bi na mufte da proda sto vise.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Gde si rezao?
Post Reply