Iskrzane ivice

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

A koliko je to iskrzano daj ti to pokazi.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Možeš i ostaviti malo mesa , cca 2-3 mm i to proći sa blanjom - naravno moraju biti oštri noževi
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BILJEŽNIK wrote:A jel'mora u rikverc?
Kada vuces rucni cirkular u rikverc, on se ponasa kao predrezac.
Zubi pri ulasku u univer pritiskaju foliju o ivericu. Onako kako se pri normalnom secenju zubi ponasaju na donjoj strani ploce, koja se upravo zbog toga ne krza.

Posto je dubina reza minimalna, tj. 1-2mm, tek koliko da se skine sloj sa folijom i tik ispod nje, nema opasnosti da ce te cirkular "povuci".

Kada sad krenes unapred punom dubinom reza, zubi ne "udaraju" u gornji sloj folije odozdo (posto si je upravo isekao), pa samim tim i nema krzanja.

Da bi ovo bilo moguce izvesti, neophodno je da i prvi plitki rez u rikverc, i drugi pune dubine u napred, budu tacno na istom mestu. Jedini nacin za koji znam da se to izvede rucnim cirkularom je sina.

Jedino sto je zametno svaki cas stelovati i nisaniti dubinu reza, pa nije lose napraviti nekakvo sablonce, kojim mozes ne podizuci i ne zagledajuci donju stranu cirkulara da nastelujes zeljene dubine reza.
Recimo neka dva blokceta od drveta. Otpustis podesavanje visine, podmetnes odgovarajuce blokce pod motor ili neku drugu zgodnu povrsinu zavisno od konkretnog cirkulara, spustis dokle ti blokce dozvoljava, pa onda stegnes poziciju dubine na cirkularu.
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

ako imam potrebu rezati neki iveral na terenu redovito to odradjujem u dva poteza ( naravno festool i sina ) i to da radim prvi rez 1-2mm a drugi pune dubine. probao sam prvi rez raditi unazad i unaprijed i nisam primjetio nikakvu razliku. tj u oba slucaja krzanja skoro pa nema
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ja to radim na stabilnom cirkularu u dva prolaza na opisani način i rez je savršen, a list se pri prvom prolazu ne okreće unatrag... Naravno, potreban je namjenski list koji, kad je nanovo naoštren, reže bez krzanja i u jednom prolazu.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Стабилни циркулар је ипак СТАБјЛНј.
Машина која много мирније ради од мог ручног циркуларчића, пречник листа је сигурно доста већи од 160мм колико има моје циркуларче, верујем да је и бројобртаја већи па кад се то све сабере буде фин рез и у једном пролазу.
јмао сам и ја некад - у време кад је видија била ретка овуда - лист са зубима ширине 3,2 мм који ми је пријатељ иначе оштрач у заводу Мома Станојловић у Батајници наоштрио.
Чак је и чело зуба имало радијус па је оштрицом секло. Тајлист је секао као бријач и у једном пролазу је било без и најмање крзања. Лист се иступио, пријатељ одавно не ради а живот иде даље...
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Drugar je pocetkom godine kupio fest-ov cirkular i sinu za teren. Prva tri meseca je rezao bez krzanja i iz jednog prolaza...onda se list istupio a on u kofer ubacio komplet voskova...klasika...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa sto ne odnese taj list na ostrenje? Par evra se sigurno isplati, a i list ce mu tako druze trajati (tup list se brze trosi nego sto ce se istrositi ostrenjem, naravno ako ostrac brusi samo koliko je neophodno a ne ofrlje).

Feniks, nazlost ima tu jos jedna "sitnica" koja je pomagala da nekada taj list reze perfektno. U medjuvremenu je folija postajala tanja, pa jos tanja, pa jos i tako dok ne postade skoro providna (pogotovu na "korpus beloj").

Istovremeno je i iverica postajala sve redja i sve meksa, sa sve vise rupa u povrsinskom sloju... pa ta folija jos i nije lepo uhvatila celom povrsinom, posto za vazduh ne moze da se drzi...

I tako... bance po bance... trabance :)

Kad rezes kvalitetan univer (i skup naravno), tacno se vidi razlika u rezu.

Uz dobro ostar list, moguce je ko sto marica napisa i rucnim cirkularom na sini iseci bez primetnog krzanja. Ali... list se malo istupi, cirkular nije bas perfektan, vodjica nije bas bez trunke lufta... i eto ga krzanje.
Tu pomaze upravo varijanta povlacenja unazad.
Dok je list jos uvek u "pristojnom" stanju, iako ne vise perfektno ostar, i pod uslovom da je sam rucni cirkular kako treba, prolazi i da prvi plitak rez ide unapred.

@biljeznik
List naravno ne moze i ne sme da se vrti unazad (em nista ne bi uradio, em bi mogla da se odvije matica koja ga drzi). Daska bi se u slucaju stonog cirkulara vukla unazad, sto je ekvivalent povlacenja rucnog cirkulara u nazad.
No, to obicno nije neophodno na stabilnom, upravo iz razloga koje je naveo feniks.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cek, cek.. Festool list se istupio? ;)

A naravno da ne moze da se naostri. To moze samo u Nemackoj, u fabriskom servisu :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A list se ostri????

Meni ostrio neki Singerov, i lepo je to uradio.
Sad dal ga je nosio bas do Nemacke i nazad, il mu dosadilo, pa je stao negde kod Beca naostio i vratio se, to vec ne znam :)
User avatar
hak1
Majstor majstora
Posts: 600
Joined: 09 Jun 2008 02:33
Location: Titograd
Contact:

Post by hak1 »

Ukoliko nijesi još riješio problem, razmisli o kupovini namjenskog' noža za rezanje univera presvučenog melaminskom folijom.
Evo ti slike kako izgleda, provjereno savršen rez, bez krzanja.
ImageImageImage

Ako me sjećanje služi ovakav sam platio oko stotinjak €.
I mnogo je kvalitetniji nego drugi koje sam koristio,
Last edited by hak1 on 21 Oct 2015 22:24, edited 1 time in total.
Kad se spava, spavam. Kad se jede, jedem. Kad se radi, ne smetam.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Imam i ja ovakav, nešto manjeg promjera (200 mm, rupa 30 mm, 72 zuba, CMT), cijena 50 €. Doduše, za vrhunski rezultat često mora na oštrenje iako ima vidia zubce, ali vrijedi svaki cent.
Post Reply