Fioke od iverice

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Fioke od iverice

Post by Bojan »

Interesuje me koji je po vama najbolji način za spajanje fioka od iverice. Nov sam sa ivericom, pa da ne istražujem, nego da odma saznam. :cool:
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

iver vijak 4 x 50 provjereno
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Korpus fijoke srafovima 3X25 po dva komada na svakom sastavu.
Dno srafovima 2.5X15 ako je od HDF-a ili lesonita, ili isto 3X25 ako je od 10mm univera (to jest ako je fioka sira ili predvidjena za vecu tezinu).
Pri tom su prednja i zadnja strana korpusa "jace" odnosno sraf ide kroz prednju stranu i uvija se u bok.
Front se za prednju stranu srafi sa 2 do 4 komada 4X30 (zavisno od sirine fijoke).

Ono sto ne uspevam da nadjem kod nas su relativno jeftini amortizeri koj se montiraju na dno fijoke ili u bok elementa (ima skupih varijanti u sklopu prefabrikovanih bokova komplet sa klizacima al to je bas skuuuuuupo).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

slaven.sa wrote:iver vijak 4 x 50 provjereno
Da nije 4X50 malo prevelik?
Jedino ako telo fijoke radis od 18mm, a ne od 10mm univera.
Last edited by mbole on 27 Oct 2007 01:08, edited 1 time in total.
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

na mom terenu je vrlo tesko naci iveral 10 mm , tako da sve fioke radim od 18 mm ,i 4 x 50 se savrseno pokazao, mada moze i 3,5 i4 x35 ali to je jos samo dodatna vrsta vijaka na polici Sto se tice amortizera , nji sam nasao u Hefle-u cijena im je 3 km. mada ih ja koristim samo za vrata.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

spajanje ladica (jesu li to fioke?):

stranice spajam keksima i lijepilom.
Dno ladice je od 8 ili 10 mm iverala spajanog vijcima 3,5 x 35.

Ako radim s tandem vodilicama, dno je 16 mm kao i stranice i sve je spajano keksima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

zoranp wrote:Ako radim s tandem vodilicama, dno je 16 mm kao i stranice i sve je spajano keksima.
Sta su tandem vodilice?
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

mbole wrote:
zoranp wrote:Ako radim s tandem vodilicama, dno je 16 mm kao i stranice i sve je spajano keksima.
Sta su tandem vodilice?
Pa znaš ono što ima amortizere pa kad uguraš ladicu ne lupa već sa zatvara samo od sebe bešumno je.
Poznatija je verzija kao tandembox, gdje šarafiš samo dno i zadnju stranu ladice, a tandem je predvidjen za nevidljivu ugradnju na drvene ladice (fioke), s punim izvlačenjem i bluemotionom 8amortizerim za tiho zatvaranje)

Ne znam kako to zovete kod Vas u Srbiji. Možda imate drugi naziv. Radi se o proizvodu tvrtke Blum, meni su oni prva liga, iako su i skuplji, s hafelle-om više uopće ne radim.

Evo link:
http://www.blum.com/hr/hr/01/30/index.php
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Znam sta je.
Samo nisam zano da postoji i verzija za drvenu fioku. Mislio sam da ih rade samo u tandembox varijanti (koja kosta nesto otrovno).
Bas cu da proverim kakve su cene.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

kod nas u hr, tandem je oko 20 do 25 eura. a tandembox od 45 do 50.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mislim da je i ovde otprilike toliko.
Jedino su ovde plate manje :(
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nasao sam prilicno dobru a ne tako skupu varijantu vodjica.
FGV Excel, postoji u varijantama slomotion (amortizovana) i One Touch (otvara se na pritisak). Radjena je kao da je sa kuglicama, jedino sto je u pitanju vise malih tockica od plastike a ne celicne kuglice. Bokovi ne smeju da budu deblji od 16mm (idealno je 10mm).
Verzija OneTouch je oko 5.5Eur (420 DIn), a amortizovana je nesto skuplja oko 7EUR.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Dobar je FGV, ja sam radio s njihovim prime boxevima (kao Blumov tandembox), ali sam prestao jer kod nas ne možeš nabaviti svu opremu kao što su ogradice, pregrade i nastavke za te ladice. Najgore j to što nisam mogao naći original nosać za reiling. Očito uvoznik ne vodi brigu o tim stvarima, njima je bitno da prodaju osnovni proizvod, a ostalo?

Nadam se da je kod Vas situacija drugačija, jer FGV je dobar okov.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Paaaa...
Tu i tamo. Nije bas onako kako bih zeleo, ali je izbor na jednom mesu dosta solidan (Artinvest).
Nema bas svega iz kataloga. Mada trebalo bi da obidjem jos jedno dva mesta, mozda tamo ima.
Ono sto mi se dopalo je sto artinvest bar ima site gde moze da se pogleda cega ima u ponudi, a i koliko kosta (sto je na ovim prostorima prava retkost).
Post Reply