Kako seci MDF ili ti medijapan u svojoj radionici?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
JOCCCAAA
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 07 Apr 2015 21:54
Location: Krusevac

Kako seci MDF ili ti medijapan u svojoj radionici?

Post by JOCCCAAA »

Kako seci MDF ili ti medijapan u svojoj radionici?


Sta je potrebno da bi se uspesno bez krzanja sekao mdf?


hvala



Pozdrav
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prov procitas pravila foruma, i postupis po njima. Narocito po pravilu b. 6.
Do tad, tema zakljucana.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zavisi cime od alata raspolazes.
Idealno: stabilni cirkular sa predrezacem
Malo manje idealno: stabilni cirkular sa odgovarajucim kvalitetnim i ostrim listom, i "zero clearance" insertom.

Za dalje, ima gomila varijanti, pa dok ne znamo s cim od alata raspolazes, tesko mozemo da ti pomognemo.
User avatar
JOCCCA
Šegrt
Posts: 25
Joined: 23 Mar 2013 21:20
Location: Krusevac

Post by JOCCCA »

Treba mi najjeftinija varijanta.
Ne raspolazem ni sa cim.
Znam da je jadno ali takva mi je situacija.
Sta bih to trebao da uzmem a da bude jeftino i zadovoljava potrebu secenja mdf.
Imam oscilujucu testeru ili modelarku ali tesko je drzati pravac jer se list pomera a i nihe neka (proxon).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cek malo... za sta ti to seces?
To jest koliko je i sta je to sto pravis od MDF-a?
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

zamoli ili plati da ti neko isece,tako moze biti najeftinije po neki put.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Usput, proxon je sve samo ne "nije neka" :)
Vise nego pristojna modelarska.
Nije vrhunska masina tipa Hegner-a, ali daleko iznad vecine toga sto ovde moze da se nadje.

Ako resis da je "udas", po "nije neka" ceni, zainteresovan sam :)
User avatar
JOCCCA
Šegrt
Posts: 25
Joined: 23 Mar 2013 21:20
Location: Krusevac

Post by JOCCCA »

To sto bih sekao bi bilo na primer najmanje 60mm a najvise 300m debljina mdf a bi bila od 3-16 ali su sve to samo zelje.Vidim da od toga nena nista.

A ovo za Proxon se be slazem iz svog i iskustva prijatelja.Imam Proxon frezer i modelarku.Dosta se greje,detalje su radili poprilicno lose za ono za sta se izdaju.Navoj na frezeru sam morao da sredim jer nije bio kako treba.Podeoci su u stvari nalepnica koja se odlepila i uvila,...
Kajem se za modelarku sto nisam uzeo polovnu DeWalt (350e) vec ovu Proxon (200) novu.Razlika su kao Maserati i Fiat.
User avatar
JOCCCA
Šegrt
Posts: 25
Joined: 23 Mar 2013 21:20
Location: Krusevac

Post by JOCCCA »

Kada bi se sekao mdf na stonom cirkularu koji precnik noza-lista bi trebao i koji broj zuba(kakvi zubi)?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Treba ti list za plocaste materijale, pozeljno negativan ugao i svakako veliki broj zuba. Precnik zavisi od same masine na kojoj ces seci ali npr 250mm i 80 zuba
User avatar
JOCCCAAA
Brzi dodavač alata
Posts: 6
Joined: 07 Apr 2015 21:54
Location: Krusevac

Post by JOCCCAAA »

E sad opet gnjavim ali sta da se radi.
posto planiram za te potrebe da koristim neki rucni cirkular namontiran kao stoni zanima me koji da pazarim sto se tice velicine list je r ima onih od 160-... a mene zanima za koji je posle lakse naci listove i kvalitetnije posto po prici ovde shvatih da je jako bitno uzeti dobar list sto zbog bezbednosti sto zbog ostalog.
Kada uzimam list za plocaste materijale po cemu se on razlikuje jer vidim da negde prodavci nemaju pojma kad nesto pitas pa ti kazu to je to a ovamo ko zna za sta je taj list.
Gde naci dobar izbor?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nesto nisam bas siguran da ces se bas usreciti sa secenjem medijapana sa takvim resenjem testere. Izbo testera za rucne cirkulare je jako, jako ogranicen, i jako je tesko naci testeru koja nec cepati medijapan. Kod CMT-a, jedini izbor je 273, i to samo dok je savrseno ostar, cim se malo istupi pocece da kida laminat na izlaznoj strani. Jedino resenje za cisti rez bice ti secenje iz dva prolaza, prvi sa testerom koja je postavljena da sece samo 1 mm u dubinu, toliko da prosece melamin, i dugi, koji bi trebalo da presece plocu. Pri tom drugom, testeru podizes samo toliko da izadje milimetar dva izvan povrsine materijala sa gornje strane. No da bi ovo lepo radilo, moaces da napravis sto koji obebedjuje da mozes da seces bez ikakvog pomeranja, kao i da strogo kontrolises sta ti radis.

Cela ideja je da se zubi testre krecu sto vise paralelno sa povrsinom melamina, a ne upravno na nju, posto odgovarajucu testeru neces naci.

Na zalost, CMT izgleda da vise ne pravi seriju 273, posto je nema u cenovnicima.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Covek bi da sece MDF a ne univer :-)

Idi lepo na http://www.cmtutensili.com/viewdoc.asp? ... ~178~5~2~2 pa skini katalog proizvoda. Ako se snalazis sa engleskim, bice ti jasno iz slika u cemu je razlika kod listova za masiv / univer / alu ...

Od hobi cirkulara, minimum je (valjda) 160mm, ako nadjes nesto od 180-190mm - jos bolje.

Da bi imao sto cistiji rez, nije bitan samo list, vec i krutost samog alata-masine, odsustvo vibracija, paralelnost-upravnost... a to u slucaju pravljenja stonog cirkulara je diskutabilno i dosta ce zavisiti od tvog umeca.

Ako vec nameravas da pravis tako nesto, preporucujem ti da napravis i https://www.youtube.com/watch?v=0cFCyDTiCzc
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Izgleda da sam proppustio taj deo :D KAd ne citam celu temu.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Evo bas raskrojio nesto MDF-a za jedan projekt i sjetim se ove teme. Ne znam tocno u cemu je problem kod rezanja MDF-a. Ja to radim listom od 24 zuba koji je deklariran kao univerzalan. Ono sto ja dobijem kao nuspojavu nije krzanje vec lagano, ali lagano nadignut rub rezanja. To nikako nije problem jer se ionako mora brusiti pa se makne. Rezem rucnim cirkularom.
Post Reply