Kako seci MDF ili ti medijapan u svojoj radionici?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pored informacije o broju zuba bila bi korisna i informacija o precniku testere. Nije isto 24 zuba na fi160 i na 350mm.
Generalno, i ja sam sekao mdf sa ostrom testerom za masiv. Sve je bilo perfektno. Nekazem da to tako treba da se radi ali ja sam zavrsio posao.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

maricaiivica wrote:Pored informacije o broju zuba bila bi korisna i informacija o precniku testere. Nije isto 24 zuba na fi160 i na 350mm.
Generalno, i ja sam sekao mdf sa ostrom testerom za masiv. Sve je bilo perfektno. Nekazem da to tako treba da se radi ali ja sam zavrsio posao.
Napisao da je rijec o rucnom cirkularu, tako da fi 350 otpada ;)
fi 160 broj zuba je 28 ne 24 ups oblik zuba pise W a kut je 15 stupnjeva
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

djuro2 wrote:Evo bas raskrojio nesto MDF-a za jedan projekt i sjetim se ove teme. Ne znam tocno u cemu je problem kod rezanja MDF-a. Ja to radim listom od 24 zuba koji je deklariran kao univerzalan. Ono sto ja dobijem kao nuspojavu nije krzanje vec lagano, ali lagano nadignut rub rezanja. To nikako nije problem jer se ionako mora brusiti pa se makne. Rezem rucnim cirkularom.
Ako ti treba perfektan rez rucnim cirkularom mozes raditi u dva prolaza. Prvi plitki do 2mm da imitira predrezac, a zatim drugi koji reze cijelu debljinu.
Mada i to vazi ako imas dobru vodjicu koja garantuje da ce oba reza ici istom putanjom. I naravno ako imas zivaca za sve to!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Djuro, ti to rezes festom? On ima "anti krzalicu" na sini, plus koliko se secam tvoj je noviji model, pa ima i onu plastiku napred sa desne strane lista, koja isto sluzi da ne bi bilo krzanja.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

mbole wrote:Djuro, ti to rezes festom? On ima "anti krzalicu" na sini, plus koliko se secam tvoj je noviji model, pa ima i onu plastiku napred sa desne strane lista, koja isto sluzi da ne bi bilo krzanja.
Jes, festo je u pitanju. Stariji model. Ima i on zeleni komad plastike koji pomaze u kidanju materijala. Makar je taj zeleni potrosen skroz i meni sluzi za pomoc kod skupljanja prasine. Kad cu rezat sljedeci put skinut cu taj zeleni da vidim kakav ce rez biti na spurotnoj strani, makar mislim da ce u mdf-u biti sasvim pristojan. Iveral trga sa zastitom il bez nje. Tu igra samo nova, ali nova pila onda reze super. Makar to ne traje dugo. Prestane biti nova za cas :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

djuro2 wrote:
maricaiivica wrote:Pored informacije o broju zuba bila bi korisna i informacija o precniku testere. Nije isto 24 zuba na fi160 i na 350mm.
Generalno, i ja sam sekao mdf sa ostrom testerom za masiv. Sve je bilo perfektno. Nekazem da to tako treba da se radi ali ja sam zavrsio posao.
Napisao da je rijec o rucnom cirkularu, tako da fi 350 otpada ;)
fi 160 broj zuba je 28 ne 24 ups oblik zuba pise W a kut je 15 stupnjeva
To sto ti znas, mi smo zaboravili. Jeste, Festool si pominjao... ali ono sto sam ja probao ti neznas da postoji :)
http://www.festool.com.au/CS-132-350mm-Circular-Saw
Obrati paznju na tehnicke detalje. Zver koja je teska za ruku i bez ukljucivanja u struju!
P.S. ja sam probao Mafell-ov model, slicna sprava.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

maricaiivica wrote:To sto ti znas, mi smo zaboravili. Jeste, Festool si pominjao... ali ono sto sam ja probao ti neznas da postoji :)
http://www.festool.com.au/CS-132-350mm-Circular-Saw
Obrati paznju na tehnicke detalje. Zver koja je teska za ruku i bez ukljucivanja u struju!
P.S. ja sam probao Mafell-ov model, slicna sprava.
:D:D jes me ulovio sa ovim hehe
Znam ja za ovaj model. Doduse samo iz kataloga, al nisam obracao paznju na promjer lista. Ok moze i 350mm u rucni cirkular :skratta:

Nego totalni off topic pa ako treba neka se baci negdje drugdje. Kad si vec probao to onda mu i naravno namjenu znas. Za sto koknretno sluzi taj cirkular? Sto nije jednostavnije piliti nekom motorkom ili ajd kad vec spominjemo Festool ovim http://is.gd/Rm7zl1 ako trebas vecu dubinu reza.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Da ti odgovorim ovako, jel si ti probao motorkom da razrezes taj tvoj mdf? Ko kroz sir al dronjavo?
Dobro, nema ni veze, kako da ukopas kanal tom motorkom?
Obe masine definitivno imaju svoje prednosti i podrucija primene a rucni cirkular je cesto upotrebljivija naprava.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

maricaiivica wrote:Da ti odgovorim ovako, jel si ti probao motorkom da razrezes taj tvoj mdf? Ko kroz sir al dronjavo?
Dobro, nema ni veze, kako da ukopas kanal tom motorkom?
Obe masine definitivno imaju svoje prednosti i podrucija primene a rucni cirkular je cesto upotrebljivija naprava.
Ova prva usporedba je bila dovoljna :D
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Uzeh nov-polovan cirkular.
Elektra bekum koji nosi testeru 250x30 i dobio sam neku kinesku testeru uz nju.
Na prethodnom stonom cirkularu sam koristio 190mm testeru sa negde oko 40 zuba i bio sam prezadovoljan. Ona ne moze na ovu masinu...
Da li sam bash moram da jurim one sa 80 zuba ili moze da prodje nesto sa 40 zuba.
Uglavnom secem 8-12mm mdf i to ne bash cesto-jednom u 10 dana po 45min maksimalno.
Mada kad vidim ovu CMTovu
http://www.cmtutensili.com/show_items.a ... lus-ffin~2
273.250.80M
Zao mi da ne dam pare :)
Mada 65e...

sa 60zuba daju za 53e.
Last edited by geronimo on 22 Jan 2016 20:04, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Broj zuba potrebnih za fini rez, zavisi od precnika testere i od broja obrtaja.
Sto je veci broj obrtaja, treba ti manje zuba, i obrnuto sto je veci precnik treba ti ih vise.

Na kraju se sve svodi na obodnu brzinu testere, odnosno koliko zuba u sekundi prolazi kroz materijal.

E sad... za ocekivati je da se tvoj prethodni cirkular od 190mm precnika, vrteo brze nego ovaj od 250. I to recimo da je proporcionalno brze, tako da postizu priblizno istu obodnu brzinu. Pretpostavka jeste prilicno smela, al nisi dao podatke, pa nagadjam. a u krajnjoj liniji nije preterano tesko preracunati razliku.

Ako si na testeri od 190mm precnika imao 40 zuba, to znaci da si imao po jedan zub na svakih:
Obim - 190*Pi=596.6mm
daklem zub je na svakih 595.6/40=14.915mm

Treba ti ista "gustina" zuba i na ovoj od 250 (pod uslovom da je obodna brzina ista), to jest:
obim - 250*3.14=785
broj zuba - 785/14.915=52.6

Daklem, ako je obodna brzina ista, sa 52 zuba bi trebalo da dobijes otprilike isti kvalitet reza kao na prethodnoj.

Of skroz, podrazumeva se da je i oblik zuba, uglovi... sve ostalo isto.
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Sad sam uzeo freud lud3d sa 80 zuba 250mm - trapezni zubi
Odličan rez na MDFu!!!
Ako je dobar firung i ruka mirna rez je savršen.
50e na tri rate-kako čovek da ne uzme...
Last edited by geronimo on 26 Jan 2016 11:22, edited 1 time in total.
Post Reply