kantovanje furnir kant trakama?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
goga
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 02 Jul 2008 23:47

Post by goga »

ali lepak se fino skida kada procuri
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

pa procuri višak lijepila, ali i ostane ga dovoljno na bridu kad pritiščem tvrdom spužvicom, a daskicom se nekad zna pritisnuti previše pa se istisne svo lijepilo sa brida i tada trak ne primi, već se odigne sa rubuva.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

zoranp wrote:pa procuri višak lijepila, ali i ostane ga dovoljno na bridu kad pritiščem tvrdom spužvicom...
Nisam siguran da kapiram o kojoj spuzvi/sundjeru pricas, mozes li naci kakvu sliku na netu?

Uzgred, kant traka je nepoznatog nemackog porekla, posto prodavacica nije umela da mi procita ime firme... kad budem tamo ponovo isao... procitacu sam... :rolleyes:
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Pa postoji firma Vileda koja proizvodi one sundjere koje svi imamo u kuhinjama u sudoperima. Ali to nije onaj debeli koji ima jednu hrapavu stranu, već onaj plosnati, tanki.
U mom ih kraju zovu spirek.
Da li znaš na što mislim?
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

zoranp wrote:...
Da li znaš na što mislim?
Jel ovo?
Image
Uzgred, saznao sam ko je proizvodjac kant trake... Heitz
User avatar
goga
Precizni šegrt
Posts: 56
Joined: 02 Jul 2008 23:47

Post by goga »

za tu traku prvi put cujem.mada radim vec 7 godina
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Eee, ta krpa. Nisam je probao zalijepiti na daščicu, pa da tako pritiščem traku, jer mnogo ne kantiram, ali budem.
Tada će biti spojeno sve najbolje od obje visoke tehnologije u jednom: čvrstoča pritiska komadića otpadne daske na kant traku u spoju sa amortizirajučim svojstvom spužvice da ravnomjerno rasporedjuje silu pritiska i na najmanje neravnine i nepravilnosti materijala koji se pritišče. To mora da bude hit u svim prodavaonicama alata i pribora za stolare.
:lol:
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

zoranp wrote:.....
Tada će biti spojeno sve najbolje od obje visoke tehnologije u jednom: čvrstoča pritiska komadića otpadne daske na kant traku u spoju sa amortizirajučim svojstvom spužvice da ravnomjerno rasporedjuje silu pritiska i na najmanje neravnine i nepravilnosti materijala koji se pritišče. ....
:lol:
Zamal' da te pitam "posto ti to cudo!" :lol:

Pitanje br. 1. : Kolika je velicina te tvoje "supersonicne" dascice. (izvni ako sam preterano radoznao!)
Pitanje br. 2. : Da li kant traku samo pritisnes tom dascicom kada si sve opeglao ili dascicu vuces iza pegle po kant traci dok peglas.
Last edited by boggy on 19 Jul 2008 14:56, edited 1 time in total.
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Ako pricate o klasicnom rucnom lepljenju kant trake koja je od furnira,evo mojih iskustava.Postoje 2 vrste kant traka od prirodnog furnira.Razni tipovi kao hrast jasen bukva i sl.Oni koji su se koristili pre 10 ak godina su klasican furnir isecen na trake sirine 25 mm,i on na sebi nema lepak.
Drugi tip je ovaj savremeniji noviji od raznih proizvodjaca i on na sebi ima sloj lepka.
1.kod starog tj. prvog tipa radio sam sledece.*nije nista komplikovano , svak to moze primenit


=SPAKLOM nanesem tanak sloj tigra lepka na kant traku i na kant od ploce gde traku treba zalepiti.
=sacekam 20 min pa sve ponovim jos 1.
=onda nalepim traku na povrsinu ploce i naravno traka je duza po 1cm levo i desno.
=uzmem bukovu paknicu i to dobro pritisnrm i trljam napred nazad.5 min
=tad ostavim jos 20 min da se osusi i onda u horizontalnom polozaju nozem od abrihtera rukom isecem viskove.
=tad smirglom suvobrusnom granulacije 150 lagano osmirglam ivice.
=To je cela nauka oko kantovenja
2.Za 2 savremeniji metod gde vec ima na kant traci lepak isto to uradim samo sto umesto nanosenja tigra lepka dobro zagrejem peglu i samo sibam napred,apomalo i nazad.
=Cim prodjem peglom moram brzo paknicom istrljati kant kako bi lepak prionuo za povrsinu
=Sa ovakvom kant trakom*(ako nije furnirana moze se raditi i u krug sve 4 strane) nije tesko raditi.

ZA mene se najbolje pokazao eurokant.
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

NEX@ Gdje se moze kupiti (furnir kant traka) ova savremenija sto na sebi ima lepak, o kojoj pricas.
User avatar
nikolaz
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 20 Dec 2008 18:28
Location: Kikinda
Contact:

Post by nikolaz »

1.furnirana kant traka sa lepkom-pegla temp. kao i kod melaminske,pakna sa smirglom granulacije 100-120,pa obaranje ivica.
2.furn.k.t. bez lepka-cetkicom za slikanje prvo dobro namazati kant iverice,zatim kant traku,pa ponovo kant iverice,dobro ispeglati paknom,a zatim oboriti (odstraniti visak) paknom sa smirglom i ostrim sirokim dletom.
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

Kod mene u Loznici moze.Kad ti bude trebalo javi mi ja ti mogu uzeti i poslati brzom postom.Nije problem.Znam da bukve i hrasta uvek ima a za jasen nisam siguran.Pozdrav za EMCANKE.
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

NEX@ hvala ti.
Trebace mi, kad bude javljam.
User avatar
NEX
Majstor
Posts: 375
Joined: 02 Feb 2009 21:34

Post by NEX »

OK.Pratim,pozdravljam.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3694
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Bojan wrote:Ima oni noževi za 300 dinara trouglasti sa drškom, pa ga prisloniš na ivicu i jednim potezom napraviš "fiiik", i gotovo. Nema cepanja, nema ništa. Nema zezanja frezerom, a ceo proces traje 2.67 sek. Nakon toga malo fine šmirgle, i gotovo.
Gde ima tih nozeva?
Trazim ih neko vreme...
Post Reply