Cime najbolje popuniti prosirenu rupu od kekserice?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

A kako uvuci plafon dela u odnosu na bok napravljen od iverice za debljinu abs-a,tj,za 2 mm?
Sta tu poturiti,ili kako sve pricvrstiti da ne bezi?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne vidim bas sto bi to radio, al u sistemu sa plocom stola i letvom (referenca ti je dno kekserice)poturi parce ABSa izmedju letve i kekserice kada usecas bok.

Moglo bi da se potura i kada se useca plafon, ali tada bi bojim se ostalo premalo "mesa" to jest keks bi bio previse blizu gornje povrsine plafona.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Mbole,pitam za bok i plocu npr,cipelarnika ili neke police,gde bok mora da bude uvucen zbog runda abs-a....ja tako i radim,poturim parce abs-a,ali treba drzati sve to,i plocu,i keksericu,hoce i da prokliza po tom komadu abs-a....mislio sam na neki "jig" gde bi sve to bolo stacionarno,da ti ruke budu slobodne,samo da upalis i gurnes keksericu napred....
User avatar
Riomareca
Šegrt
Posts: 37
Joined: 22 Nov 2012 11:20
Location: Beograd

Post by Riomareca »

Nema potrebe poturati ABS kad kekserica ima fabrički firung koji savršeno rešava te stvari.

Namestiš firung tako da testera ubada sredinu (u ovom slučaju ne mora idealno) kanta koji se keksuje. Nakon završenog keksovanja bokova, firung se pomeri za 2mm(odigne se na gore u onosu na testeru) i onda se pristupi keksovanju ploče. Na ovaj način će bokovi biti uvučeni tačno 2mm u odnosu na ploču.

Ja koristim Makitinu keksericu čiji firung dobro radi posao. Ne znam kakva je situacija sa drugim keksericama.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nevolja je sto kod gomile jeftinijih kekserica firung jednostavno nije bas idealno resen, pa ume da bezi, uvije se...
Plus dno odnosno celo kekserice je otprilike duplo vece od firunga i mnogo bolje lezi, to jest daje stabilniji oslonac pri rezanju.

@nikola
Kapiram zasto spustas, mada sam ja to obicno malo drugacije izvodio (ne kazem da je bolje). Kad je moguce, trazim da iskljuce rund vec da samo poravnaju ABS sa univerom, pa rund gde treba napravim sam. Druga varijanta je da ako je univer tamniji, jednostavno zafarbam ivice plafona nekim tamnim flomasterom. I treca je da se i plafon kantuje (keks drzi sasvim dobro i kad prodje kroz ABS).

No da se vratimo... ako koristis sistem sa letvom, jednostavno sa jedne strane letve zalepi parce dascice ili drvene kant trake debele 2mm tako da ispod nje ostane oko 20mm slobodno. Na to zalepis parce smirgle neke fine granulacije reda 1000, 2000... samo koliko da se kekserica ne kliza (inace to nije lose zalepiti celom povrsinom na onoj "redovnoj" strani letve, a moze i na dno i celo same kekserice). Istu tu smirglu zalepis i na onih 20mm letve koji su slobodni, kako bi i dalje ostao razmak 2mm, a i da ti ploca ne bi bezala.
I sad kako ti kad treba, koristis jednu ili drugu stranu letve.
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Bole,

TI kao profofesor, ako ti nije tesko, kada imas vremena i volje postavi neku sliku pracenu komentarima da pomognes ostalim clanovima.
Ipak si ti PROFESOR!

Inace hvala puno za sve dosadasnje nesebicne savete koje si dao nasoj zajednici.

Veliki pozdrav iz Nis
Milan
Last edited by milanbetter on 19 Feb 2015 18:49, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

nikola28 wrote:Mbole,pitam za bok i plocu npr,cipelarnika ili neke police,gde bok mora da bude uvucen zbog runda abs-a....ja tako i radim,poturim parce abs-a,ali treba drzati sve to,i plocu,i keksericu,hoce i da prokliza po tom komadu abs-a....mislio sam na neki "jig" gde bi sve to bolo stacionarno,da ti ruke budu slobodne,samo da upalis i gurnes keksericu napred....
Ma te su ploče u pravilu dimenzija koje omogućavaju da ih se uspravi na ravnoj podlozi. Prethodno je dovoljno za podlogu stegama pritegnuti komad kuhinjske radne ploče, na primjer, debljine 38 mm. Ploča koju treba keksati se prisloni uz pritegnuti komad koji daje dobar oslonac, do njega se postavi komad plexiglasa ili nešto drugo debljine 2 mm, na taj se komad postavi kekserica i udri. A kad bi za svaku radnju za koju je moguće napraviti "jig" isti i napravili, uskoro u prosječnoj radionici ne bi bilo mjesta za ništa drugo, sve bi bilo puno "jigova" :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Milane ovde imas slike za "letva sistem": viewtopic.php?pid=17359#p17359

A ovo sto sam sad pisao ne mogu da slikam, posto nisam koristio, to jest ne prepustam za ta 2mm. Sto kaze Biljeznik uzmem obicnu letvu, pritegnes stegama za sto i udri.
Imam doduse jednu bukovu gredicu dugacku 70-80 cm lepo ravnu koja sluzi za razne stvari gde treba nesto ravno i u vinklu. Sa dve strane je oblepljena plavom lakirerskom trakom (ona je mnogo izdrzljivija od obicne), koja sluzi da bi manje klizala.
Post Reply