Nabavio keksericu pa sad imam dilemu kako konstruisati korpus

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Nabavio keksericu pa sad imam dilemu kako konstruisati korpus

Post by DataS »

Uskoro počinju radovi u kuhinji, nabavio keksericu i imam dilemu kako konstruisati korpus, a da spoj drži najbolje.
Bila je slična tema kod spoja sa iver vijkom. Koristio sam opise koje je mbole koristio u toj temi.:)

U kojim situacijama (spojevi kod gornjih i donjih elemenata kuhinje) koristititi sledeće spojeve :
1. Bok, odnosno vertikalna ploca korpusa lezi svojom donjom ivicom na dnu, odnosno na horizontalnoj ploci.
2. Dno korpusa, je bocno u odnosu na vertikalnu plocu.

Kako odrediti potreban broj keksova.
Last edited by DataS on 31 Dec 2014 13:22, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

bok vertikalno,dno izmedju vertikala.

donji el. obrnuto.

broj keksa,za gornje 3 kom a donje 5 komada,vezaci po 1 kom

:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Hvala singer, brzo i jasno objašnjenje.
Koristim praznike da pripremim specifikaciju za sečenje.
Delimično sam pregledao rasprave vezane za upotrebu kekserice pa pošto se preporučuje jedna stega po spoju, da li za pet keksova na nekih 80 cm treba pet stega?
Last edited by DataS on 31 Dec 2014 16:16, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

3 su dosta :stolt:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

iz kojeg razloga se različito radi korpus za gornje i donje elemente? ja i donje i gornje radim tako da je dno između bočnih stranica.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

zato sto donji nose opterecenje mnogo vece od gornjih :)

kad se stavljaju nogice sva 4 srafa su na jednoj poziciji a onako bi bili 2 na vertikali 2 na horizontali ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

ninja wrote:iz kojeg razloga se različito radi korpus za gornje i donje elemente? ja i donje i gornje radim tako da je dno između bočnih stranica.
Dno između bočnih za donje, hmmm :/, nije baš preporučljivo...
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Za gornje elemente ok,za donje nije bas naj sretnije resenje.Pogotovo ako je element na nogicama.
Last edited by BG ACA on 01 Jan 2015 18:01, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kod donjeg elementa, ako stavis dno izmedju bokova, i stavis nogice na dno, jedino sto nosi ceo element je pola debljine dna.
Ako stavis dno ispod bokova, bokovi se oslanjaju na celo dno, i keks, sraf, sta god da je, samo driz bok da ne sklizne sa dna.
Stavljanje nogica na pola, je pomocno resenje.
Ako radis klasicnu coklu, tj nema nogica vec se element oslanja na bokove, onda i nema drugog resenja osim da dno ide izmedju bokova, al tada ne lezi ceo element na dnu vec na bokovima.

Kod gornjih elemenata, ako stavis dno izmedju, ponovo nosi samo pola debljine univera, ali sada to dno nosi samo ono sto je na njemu, ne ceo element.
Kada se radi keksom, ako bi stavio dno izpod bokova, dno bi htelo da iscupa kekse iz bokova, a to nije najsrecnije opterecenje za lepljeni spoj.
Kad se radi sa srafovima, dno ispod bokova je bolja varijanta cak i kod viseceg elementa, posto je taj spoj veoma jak na cupanje. Mnogo jaci nego cepanje dna.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

Nogice na donje elemente stavljam ispod bokova, dakle pola nogice je na boku, pola na dnu, tako da bokovi imaju potporu.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ne
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Bio bi problem da ne postoji ovo: http://www.shop.iverpan.hr/artik.php?ar ... 04#naartik Baza za nogicu se postavlja tako da istaknuti dio bude ispod boka ormarića.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto napisah, to je "pola resenja" odnosno popravljanje u startu lose konstrukcije.
Pola opterecenja sada trpi dno, pola bok.

Zasto to raditi, kad je mnogo jednostavnije odmah postaviti dno ispod bokova? Kao bonus dobijes mogucnost da nogice setas kako god hoces. Uvuces ih par cm da ne budu tik jedna do druge, biras slobodno nogice bez obzira na njihove stopice dimenzije, oblik...

Industrija ima razlog za tako nesto, a to je unifikacija dimenzija, lakse pakovanje i slicne stvari koje kod pojedinacne izrade uopste nemaju uticaja.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Al smo se ispopravljali nekih 140 kancelarijskih ormara gde je dno bilo izmedju bocnih strana...cim se natovare,dno upadne posto je nogica u patosu...a posle sta god mi radili je krpez...
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

ako bočne idu na dno onda se sa gornje strane ne stavlja ojačanje nego puna daska, isto kao i dno?
Post Reply