Ugaona sudopera

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Ugaona sudopera

Post by lukank »

Pozdrav
Trebam napraviti kuhinju u uglu. Sudopera ce mi doci u uglu. Treba mi pomoc oko tog dijela u uglu, naime zanima me da li prednji kant na stranama korpusa treba da se sijece pod uglom kako bi dosao u pravcu sa donjom plocom. Mislim ako ga ne otkinem pod uglom da cu imati luft izmedju vrata i donje ploce. Nadam se da ste me razumjeli :). i da kuhinju radim od iverice
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa i nismo bas :)
Sta ti je "donja ploca"?
Daj neki crtez.
Jel ti ugao bas ugao (90 stepeni sa unutrasnje strane), ili imas "podrezan" ugao?

Nagadjam sta pitas, to jest ako imas ugao koji nije 90 sa unutrasnje, vec "zatupljeno", dal ce vrata naleci na ivice korpusa?
Nebitno, spolja se vidi samo linija gde vrata nalezu, a dal ona leze povrsinom ili samo u liniji, dal dodiruju donju horizontalu na korpusu, isto tako nebitno. To niko sem endoskopm ne moze da vidi, a i da ga vidi, nevazno je za funkciju.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Pa vecinom se kuhinje danas i rade od iverice(univera) ili kako je jos nazivaju oplemenjena iverica.
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Da unutrasnji ugao je zatupljen. Mbole razumio si odlicno, bas to sam pitao. Nije problem kod sudopere hoce li dodirivati donju horizontalu, to se svakako ne moze vidjeti ali kod visece je bzv da ostaje suplje tu vec moze da se vidi zar ne
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

E sad zanima me da li cu dobiti nesto ako kantove vertikala otkinem pod uglom tako da budu u liniji sa kantom gornje i donje horizontale, ako razumijes sta hocu da kazem. u tom slucaju mislim da bi vrata nalijegala cijelom povrsinom kanta i ne bi ostajalo nigdje supljina, ako sam u pravu?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da... kod viseceg bi se to vec videlo.
Msilim da je to da kantove sece spod uglom najjednostavnije i najbolje resenje.
Al javice se vec neko od kolega ko s tim cesce radi, aj samo koristim "zdravu logiku", bez nekog iskustva.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Mozes tako da resis zazor samo vidi koje sarke ces da koristis.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

za ugaoni element ,stranice vertikalne se ne seku pod uglom.

vrata ulaze tacno izmedju vertikalnih stranica i priljubljena su uz horizontalnu i vertikalnu stranicu.:)

horiz.i vertikalna stranicu (ivica) je u ravni sa ivicom (unutrasnjom)vertikala.

drugacija izrada od ove podrazumeva neotvaranje(cesanje) :)

pogledaj na netu katalog sarki(npr. Hafelle)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Nemoj tako Singer!
Mogu da se sijeku, al ne moraju!
Sto odmah znaci da ih je lakse napraviti ako ih ne sijeces pod uglom jer ih lakse i okantujes...
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

glupo je seci bez potrebe :P

14-ta strana ;)

http://www.artinvesthome.com/cms_upload ... rke_01.pdf
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

u tom slucaju tu bi trebala ici sarka polukoljeno ako sam u pravu. Ali ako stavim vrata da upadaju tacno izmedju vertikalnih stranica korpusa sta ce mi pokriti vertikalni kant jer je ruzno da se vidi samo na uglu ako ce kod ostalih elemenata okolo biti pokriven.
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

a ako bih sjekao kant da li isto ravnu sarku stavljam ili nesto drugo?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

za ugao nema polukriva ili kriva vec takva i samo takva(ima razlika ali samo u postoljima sarke).vrata idu na "0" ,nemas sta da pokrivas i prekrivas(u elementu valjda neces imati svetlo pa da se ne daj boze vidi linija):).

tu varijantu imas u drugoj opciji(slika ispod) sa secenim vertikalama pod 45"
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

Nisi me skontao Singer, kazem da ce mi na ostale elemente ici ravna sarka gdje vrata leze na kant korpusa, e sad kad na ugao stavim da vrata idu izmedju vertikalnih stranica kako da prekrijem kant na toj vertikali. Razumijes sta pitam?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kant se nece videti. Pogledaj sliku na 14 strani u ovom pdf-u, pa zamisli jos bok susednog elementa, i vrata na njemu (i ja sam prvo zaboravio da postoji jos po element sa svake strane :)).
Izmedju spoljasnjih ivica dvoje vrata, ostace procep od mozda 2-3mm.
Post Reply