Kako ispravno fiksirati kuhinju na zid?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Kako ispravno fiksirati kuhinju na zid?

Post by milanbetter »

Postovani prijatelji,

Dozvolite mi da izrazim veliko zadovoljstvo zbog rada ovog fenomenalnog foruma. Kao retko gde clanovi ovog formu se dopunjuju i konstruktivno pomazu jedan drugoga. Nema podrugljivosti i niskih startova. Zato mi i jeste pravo zadovoljstvo kada pisem temu na njemu. Jos jednom veliki pozdrav za sve aktivne clanove, majstore, ali pre svega umetnike i uzivaoce u svom poslu.


Evo mog pitanja:

Pravim gornji deo kuhinje. Medjutim nesiguran sam kako da je postavim na zid. Naime jasno mi je da u zid idu tipli i sl.
Ali kako je najbolje da se konstrukcijski sam elemenat drzi na te tipli. U radnji su mi pokazivali neke metalne ugaonike, ali i sine koje idu preko celog lesonita nazad.

Molim Vas za savet kako ispravno da postavim viseci elemenat, a da moze da ponese predvidjeni teret za kuhinju.

Unared hvala
Milan
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Oba sistema su dobra, i ugaonici i sine.
Korpus se malo razlikuje u zavisnosti koji od ova dva sistema koristis. Kod sina, ledja treba da budu uvucena za oko 1cm (ne secam se tacne mere, pise u katalozima), a kod ugaonika ledja su ravna sa zadnjom stranom elementa.

Sta od ova dva sistema upotrebiti, zavisi malo od alata kojim raspolazes (za sinu treba napraviti zleb u koji ce se ubaciti lesonit ledja), malo od toga kakav je zid i sta ti sve smeta na njemu (kablovi, cevi...).
Sina je fleksibilnija sto se tice rasporeda, i na nekim zidovima moze bolje da nosi posto puno malih tiplova drze za zid bolje nego dva velika. Takodje lakse se podesava po visini i dubini, to jest ima fino stelovanje.

Sinu je moguce postaviti i bez uvlacenja ledja, ako ti se plocice uklapaju tako da mozes da oslonis donji deo elementa preko njih (plocice koje nisu postavljene celom visinom), i da tako dobijes tih oko santimetar, ili da postavljas neke podmetace pri dnu elementa, ali meni je to ruzno.

Ugaonici su jednostavniji za ugradnju, a ako mozes da u dve tacke stavis dva dobro stabilna tipla, drzace isto tako dobro.

Ugaonike kacis za bokove elementa, pri vrhu, srafovima 4.5X16 ili posebnim euro srafovima 5mm (kojih bas i nema svuda da se nadju).
U zid ide tipl 10mm, i odgovarajuci sraf sa sestougaonom glavom (6mm precnik stabla, glava za kljuc 10). Duzina tipla/srafa zavisi od zida. Sto je deblji malter, to duzi tipl/sraf. Cilj ti je da tipl drzi za ciglu ili od cega je vec zid, a ne za malter.

Toplo ti preporucujem da uzmes kvalitetne tiplove tipa Fisher SX ili jos bolje UX (za mekse materijale tipa siporeksa ili gipsa, obavezno UX). Jesu skuplji, ali to je na prosecnoj kuhinji 10-tak tiplova, pa to sto kostaju duplo znaci veci trosak od oba evra.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

mbole je napisao sve sto se trebalo na tvoje pitanje ja samo da skrenem pozornost na tiple.
Osobno ne koristim fischer tiple jer mi se previse puta dogdjalo da je zbuka predebela a cigla preduboko pa se usarafljeni saraf dosta klima i ne daje mi onaj osjecaj kad stegnes da znas da si obavio posao. Trazio sam dosta dobru kombinaciju i na kraju uspio pronaci ono sto meni odgovara.
Mozda je malo pre jaka kombinacija, ali kad jednom probusim rupu ne pitam vise nista samo ubacim ovo i zaboravim kakakv je materijal.

dakle moja standardna tipla kada ne znam kakav je zid je ova http://tinyurl.com/kft8558 a saraf je sa seterougaonom glavom duzine 15tak cm

ako pak znam da je zid cvrsta opeka koristim ove http://tinyurl.com/pbkna7q + 10cm saraf ovo je inace odlicna tipla i njih imam u svim debljinama od 6tice do 12tice
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

nosač kuhinjskog elementa - ugaonik, ne mere bolje od toga :prs: , tipla , kako je profesor napisao, ja od nje bolju nisam koristio i to za sve vrste materijala http://www.stilles.rs/products/view/tiple-guzvajuce
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Joj skoro sam se napatio sa slicnim ovima koje je djuro postavio. Slicne po obliku, to jest bas istog ovakvog profila, ali u nekoj kinesko/turskoj varijanti. Nismo mogli da nadjemo druge tako dugacke. Postavljali smo OG prekidace preko fasade od stiroporra, fasada 10cm debljine, pa treba dobaciti do zida koji je iza.

Izbusim rupu fi 10 ko sto treba, sam zid je od dosta jakog cemntnog maltera i iza puna, pecana cigla. Cvrc... nece da udje tipl u zid, ni nakon ubedjivanja cekicem??? Uzmi drugu burgiju (iako je i prva bila skoro nova). Isto. Sta je gledaj okreni obrni... daj subler. Tipl koji je nazivno 10 ustvari je 11.3mm na vrhu. Skalpel u sake pa delji.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Moj prijedlog je na kutnike , s obzirom da su ti ovo prvi viseći elementi , ovo ti je lakše za napraviti , a dovoljno čvrsto da drži kuhinjski element
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Hvala puno svima na kvalitetnim savetima i izdvojenom vremenu.
Pozzz
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Da li je spajanje keksićima dovoljno jako da drži teret koji normalno ide u korpus gornjeg elementa kuhinje, ili to treba pojačati šrafovma ili ugaonicima?
Koliko keksića ide na spoj recimo od 30 cm ili od 50cm?

Hvala
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedino ako ces tu tovariti nesto bas tesko na svaku pojedinacnu policu, idi na 3, inace su po dva dosta.

Na zid kacis bokove (ne plafon kao sto neki rade), tako da se svaka pojedinacna polica oslanja samo na svoje keksice i tako rasporedjujes opterecenje.
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

:tummenupp:
User avatar
prodek
Šegrt
Posts: 24
Joined: 07 Dec 2019 09:59
Location: Beograd

Post by prodek »

Dva viseca ormarica:
1. 60x100 sa teleskopskim aspiratorom, imao bi jednu policu i taj deo iznad aspiratora, sa policom, sluzio bi za odlaganje redje koriscenih stvari.
2. 80x100 ormar sa dve police, sluzio bi za odlaganje casa i eventualno porcelana.

Posto prvi put kacim visece elemente a da nisu fabricki a i veci su od komercijalnih, moim za savet iskusnijih majstora sa foruma.

Kupio sam fiser duo power tiple 10mm x 80mm i srafove sa sestougaonom glavom 6mmx100mm.
1. Da li je to dovoljno da L profilima okacim ova dva ormara u zid sa giter blogom i oko 2cm maltera u 4 tacke, svaki ormar u dve tacke na bocne stranice?
2. Vidim da je tipli deklarisan za srafove 6-8 mm ali kad sam probao 8mm cini mi se da ne nema sanse da se uvrne jer izgleda predebelo za otvor tiple.
3. Ako je dovoljno 6mm sledece sto me zanima je gde da stavim L profil na bocne stranice tj koliko udaljene od plafona ili da ih prislonim kantom na plafon?
Gde god sam video visece delove sa L proilima video sam da ih kace na horinzontalnu dasku na vrhu sto je meni losije resenje od bocnih stranica.

Drugo sto me zanima su viseci delovi iznad rashaldnih uredjaja, nigde nisam nasao komentare o kacenju istih.

S obzirom da se planiraju malo dublji 40-50cm i da lice na kocku (42x52x40-50) kako se oni kace, tj da li je dovoljno pomenutm tiplovima i u dve tacke
ili se kod ovakvih ormarica primenjuje drugacije kacenje, recimo u sva 4 ugla?

Image
Last edited by prodek on 11 Feb 2021 15:48, edited 1 time in total.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Po meni bolje u bok L profili nego u plafon.
E sad taj 6mm sraf ce da izdrzi opterecenje jedino je pitanje kako ce veza izmedju bloka i srafa da se ponasa.
Jer ima tih giter blokova koji se buse pogledom i razvale se odmah. Pa onda mora veci tipl i sraf.
User avatar
prodek
Šegrt
Posts: 24
Joined: 07 Dec 2019 09:59
Location: Beograd

Post by prodek »

Sad si me totalno zbunio.

Vise od 90% zidova i u staroj i u novijoj gradnji su od giter bloka. Cini mi se dase retko desava
da se kuhinja naslanja na neki od nosecih betonskih zidova tako da pretpostavljam da se majstori
na terenu uglavnom srecu sa giter blokom.

Drugo razmisljao sam da je bolje duza veza nego deblja a kraca.

Evo tiplova iz ove kategorije koji se mogu kupiti:

FISCHER TIPL DUOPOWER 10X80 sraf 6-8
FISCHER TIPL DUOPOWER 12X60 sraf 8-10
FISCHER TIPL DUOPOWER 14X70 sraf 10-12
Last edited by prodek on 11 Feb 2021 18:34, edited 1 time in total.
User avatar
prodek
Šegrt
Posts: 24
Joined: 07 Dec 2019 09:59
Location: Beograd

Post by prodek »

Koriscen je sledeci blok:

Image


A deo zida gde idu ova dva ormara je zidan na 20:

Image

Druga strana, za ostale elemente i pomenute iznad rashaldnih je zidan na 25.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sasvim su ti dovoljna po dva ta tipla/srafa.
I ni za sta ti ne treba sraf 8mm preseka (koji usput i ne moze da prodje kroz podlosku kakva je na L profilima koji se koriste za kacenje kuhinjskih elemenata)..
Jedan sraf m6 na kidanje nosi oko 500 Kg :)
Ko sto Fica rece... nikad nije problem sraf, problem je veza izmedju zida i tipla.
Ovo su dobri tiplovi i ne bi trebalo da imas problema.

Nisi naglasio, pa za svaki slucaj...
Ne uzimaj obicne L profile, imas namenske bas za to. Zovu ih "nosaci kuhinjskih elemenata" po trgovinama:
https://artinvesthome.com/product/nosac ... nata-beli/

Nosace postavljas blizu plafona, ali ne tik do plafona, najpre da bi mogao da navuces a i jednog dana da skines masku.
Odvoj od plafaona... sta znam... 2cm, koliko da mozes da zavuces prste.

Drugi razlog je sto taj L nosac, cas posla mrdne malo u stranu (povuku ga srafovi) i onda mozes da dodjes ponovo u situaciju da je ustvari oslonjeno o plafon a ne o bok (barem delimicno), sto nikako ne valja.

Za duboke elemente... ako neces u njih tovariti bas escajg ili gomilu tanjira... opet su dovojna dva.
Post Reply