Izbor načina spajanja iverice

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Mozes podesiti ugao na keksarici. Mada ti ja licno ne bih preporucio takav spoj, brzo se "pohaba"
Opet, zavisi sta tacno pravis
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Znam da se moze podesiti ugao na kekserici, nego ne znam kako to odraditi na ovakvom spoju i kosinama. Pravim neku komodu, tako da spoj nece trpeti veliko opterecenje. Naravno za npr viseci deo kuhinje ne bih ni pomislio da radim ovakav spoj. Sad sam razmisljao samo zbog estetike.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepo si nacrtao i keksici bi isli pod uglom od 45 stepeni, to jest pod istim uglom pod kojim su gerovane stranice.
Ali...
Kao prvo, pravis sebi dodatni posao sa gerovanjem ivica.
Dalje to mora da bude uradjeno perfektno precizno, inace takav gerovani spoj "zeva" na nekoj od strana, a iverica nije bas najzgodniji materijal za tako nesto.
Na kraju, kada seces univer pod ostrim uglom, gotovo je nemoguce da se ne iskrza folija, plus kasnije tokom upotrebe ce se takodje veoma lako krzati na samom uglu.
Cini mi se da sam video neke neki trikove tipa da se stranice prvo okantuju debelim ABS-om, onda izgeruju pod 45 tako da je na ivici ustvari ABS kant traka, a ne sam univer, al nekako mi to deluje skupa i neizvesna igra. Ne tvrdim, nisam probao.
Ako se ipak odlucis, za uobicajenu debljinu univera (18-19mm) i uobicajene keksice (valjda #20) moras za 2-3mm da pomeris mesto gde je keksic ka unutrasnjoj strani spoja, da ne bi keksericom probio kroz povrsinu. Ako bude na sredini gerovane povrsine, proseci ces kroz spoljasnju povrsinu ploce. Najbolje probaj prethodno na nekom otpadnom komadu.

E sad, sto se tice keksica i tiplova.

Tiplove na merenje nema sanse da pogodis. Kirneri dosta pomognu ali nisu bajni, tj malo su nezgodni za rad, doduse kostaju smesno.
Sablona koji sasvim pristojno rade, ima za reda 20 evrica, recimo: http://www.alatiimasine.com/proizvod/ma ... wolfcraft/

Tacno je da keksici imaju toleranciju. Kekserica sama odredjuje jednu meru (udaljenost zleba od ivice), a druga je zbog oblika keksa vrlo tolerantna, to jest bez problema mozes da omasis i za par milimetara.

Ako je cena sablona i kekserice slicna, keksic ima gomilu prednosti (laksi i brzi rad, vecu povrsinu koja se lepi, bolje rasporedjeno opterecenje to jest na sirem delu iverice...). Ali, nesto nisam bas ubedjen da ces za te novce kupiti keksericu koja je iole pristojna.

Najpre sve jeftine kekserice koje sam video su ustvari male ugaone brusilice na koje je nakacena "glava".
Postoje dva problema. Vodjice glave su uglavnom tako klackave, da od preciznosti nema ni P. Cak i kad nadjes neku kojoj je taj deo odradjen kako treba, sam noz "landara" to jest nije lepo fiksiran duz ose okretanja, vec tu moze da seta reda pola milimetra, pa i vise. Imam jednu upravo takvu. Kad rezes kanal za keksic tako da kekserica stoji vertikalno, dobijes jedno odstojanje, a ako stoji polozena drugo.
Pola milimetra ne deluje veliko, ali kad slozis bok korpusa na dno, a ivica viri pola milimetra to se vidi iz aviona. A oko te mere nema "pogadjanja", to odredjuje sama kekserica, i ako to seta... dzaba krecis.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Ja sam gledao neko skuplje wolfcraftovo pomagala kad sam tekao da malo fali pa da se uzme neka jeftina kekserica. To za te jeftine si 1000% u pravu, uvek mora nešto da zeza, zato im i cena jeste takva. Cak sam video da Wolfcraft ima i posebnu spravu koja se stavlja na standardnu brusilicu i dobije se kao neka kekserica. Mada sam od toga odustao jer mislim da to ne može da valja. Bas je teško biti hobi majstor. Nije mi bas pametni da ulozim u neku kvalitetniju masinu pa da stoji ili da se koristi tipa par puta godišnje.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Problemi hobi majstora... Dobrodosao u klub :D
Takav spoj ti ne bi savjetovao za komodu. Čak i da ga odradiš da ne zijeva ivice će ti uvijek biti ranjive, a one su najosjetljiviji dio najmještaja. Malo veća vlaga, manji udar ili išta slično i već izgleda staro 10 godina. A lljudi vole zavirivati po ćoškovima.
Malo skrećem sa teme, ali ako već hoćeš da praviš spoj pod 45 stepeni možeš na čelo korpusa staviti drvenu masku spojenu pod tim uglom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako si hobi majstor, ni jeftina kekserica ti se ne isplati, posto je to nesto reda bar 70-tak evrica, a sto kazes, upotrebices je mozda dva put godisnje.
Ako bas naidje nesto sto nemas cime drugo da uradis, bolje plati da ti neko usluzno iskeksuje.

A za ostalo, sablonce ovog tipa kao sa linka gore (imam i onaj skuplji wolfcraftov, ne secam se kad sam ga zadnji put upotrebio), tiplici, ili srafovi gde moze... a ostalo potrosis na :skool: :)
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Pa mogao bih da nadjem nekog da mi to odradi, to je najmanji problem,ali mi je nekako gust da to uradim sam. A :skool: se u bilo kom slucaju podrazumeva. Cak sam sedeo i smislio sam neko pomagalo Image
i kada sam pitao koliko bi to ispalo da se na CNC masini odradi, dali su mi ponudu od 4000 din.
Sto vise mozgam sta mi je raditi i citajuci vase komentare, izgleda da ce mi izbor pasti na onu najjeftiniju Wolfcraftovu spravicu.

Cak sam se u pocetku razmisljao i o ovom http://www.alatiimasine.com/proizvod/mu ... wolfcraft/ ali ne znam koliko je to pametno resenje, s obzirom na cenu...?
Last edited by Bojan88 on 26 Jul 2016 21:47, edited 1 time in total.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

I jos nesto, verovatno vec ima o tome pisano i izvinjavam se zbog toga sto postavljam isto pitanje, ali mi treba burgija ili kako se vec zove, kojom bih prosirio pocetak pilot rupe kako bi glava iver vijka lepo usla i bila ravna sa plocom?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za te novce, vec imas celu keksaricu. Kilavog kineza, al nisam bas ubedjen da je ovo nesto mnogo bolje resenje.

Ta jeftina wolfcraftova spravica sasvim lepo radi.
Cesto je koristim cak i danas kad radim srafovima. Zabusim njome dva tipla fi 6, cisto da drze poziciju tj. poravnaju ivice, da ne moram da to pridrzavam rukama (a uvek ti fali bar jedna ruka :))

Za iver vijak je bilo da se kupi na buvljacima trostepenih burgija koje odjednom rade celu pricu.
Samo... pitanje je sta zoves iver vijkom? Obican sraf za ivericu, ili onaj bas siroki sa obicno imbus prihvatom (ima ga u dve dimenzije), posto cesto tim imenom ljudi zovu i jedno i drugo. Ne znam kakva je situacija u Valjevu, al tamo je postojala ozbiljnija metalska industrija (ponesto postoji i danas), tako da mora da ima neko ko to radi, ili ko moze to da ti odradi, to jest prebrusi obicnu burgiju tako da ima prvo deo koji je debeo ko stablo, onda deo koji je precnika glave, i na kraju se ostavi originalna burgija koja je precnika "kapice".
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ili nakon sto izbusis rupe za vijke "podebljaš" ih sa borerom za metal (beton) fi 8. Samo prva dva tri milimetra, naravno. Vrh borera pravi rupu sličnu glavi vijka, tako da super legne. Mi to ovde zovemo frezentovanje, ne znam zašto :)
Usput, tiple i crtači (kirneri, kako ih mbole zove) su ti daleko najjeftinija varijanta za spajanje (pored vijaka, naravno). Mozes tiplati i bez pomagala samo prvo malo vjezbaj na otpadu.
http://www.mojaradionica.com/spajanje_i ... lovima.htm
ovdje ti je otprilike objasnjeno kako se radi. (da li se ovo vodi kao reklamiranje drugog sajta? Ako jeste, brisite, naci cu neki video)
Ovo ti, naravno, vrijedi samo ako ces spajati daske pod uglom od 90 stepeni, ako i dalje ciljas na spoj pod 45 stepeni, sretno :)
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Odustao sam ipak od 45 stepeni jer ipak nemam ni iskustva ni odgovarajuce masine, tako da sam danas pazario Einhell keksericu. Vodjice jesu malo klackave ali za sad nije strasno, noz ne landara, isprobano na neki otpacima univera i za sad super spoj ispadne. Jedino sto mi ne uliva poverenje je odredjivanje ugla, to je kao na igracki odradjeno, mada ne sumnjam ni da će se, gore navedeno, vremenom rasklimati da vise neće biti za upotrebu. Ali posto sam hobi majstor nadam se da će meni malo duze posluziti. Sad sam prvi put radio sa keksicima i mogu reci da mi je svanulo u odnosu od pre neki dan sa toplo ima bez pomagala. :D
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

@Profesor - Ja sam mislio na obican za drvo/ivericu, taj sam i koristio, a i u prodavnicama kad pitas skoro uvek ti ponude taj, retko kad ovaj drugi. Video sam da ovaj drugi ima i sa imbus i obicnom glavom, tj ne uzivo nego na sajtu neke firme. Postojala je dok je nekad fabrika vijaka "Gradac" radila, imali su bas kvalitet i raznoliku ponudu, ali nažalost ugasena kao i mnoge firme iz tog vremena. Sada se u radnjama susreće uglavnom roba iz Panceva i sl. Nego reci mi da li postoji bitna razlika u odnosu na obican i taj drugi vijak ili su u principu to nijanse?
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

@sasasasa - i od tih malih kirnera sam odustao, prvi me odvratila cena jer u prvoj radnji su imali samo Boschove, a i neki glas u glavi mi govorio: Uzmi keksericu, uzmi keksericu... :D
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Meni se taj glasic javlja kad god prodjem kraj radnje :D
I ja sam opucao na Einhell, 70 eura bas nije mnogo. Je li veliki problem sa vodjicama? Ja, kad sam zadnji put gledao keksaricu, nisam primijetio da igdje lufta. Koliko je precizna, realno? Tj koliko si uspio biti precizan sa keksaricom?
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Pa kada u ruku uzmeš plasticni deo/telo kekserice i onaj metalni sa vodjicama i uglom, oseti se da malo klima. Uglove nisam probao ali mi ne ulivaju nadu, za to ona deo/vodjicama na kome su ispisani stepeni, u donjem delu su dva srafa krvnički stegnita te to posle prilikom stelivanja ugla zna malo da se uvija pa mi zato ne uliva poverenje. Probao sam za spojeve pod pravim uglom i tu stvarno nema zamerke, cak i to sto se klima na vodjici po kojoj klizi telo kekserice ne utice na preciznost, zasad. Mogu postaviti i sliku spoja, ali na to nisam nasao zamerku.
Post Reply