Izbor načina spajanja iverice

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Izbor načina spajanja iverice

Post by milanbetter »

Poštovani prijatelji,

Kako da napravim pravi izbor koju metodu spajanja da koristim kod pravljenja: nasadne sudopere - donjeg elementa, gornjeg elementa kuhinje, malog garderobera (220x60x50), i male komode za televizor (70x50x50) sa prednjim vratima. Sve bela iverica.
Sutra podižem sav izrezan materijal iz univer firme, ali nisam siguran za koju opciju da se opredelim.

Da li da koristim:
1. Spajanje keksevima i lepkom
2. Spajanje šrafovima
3. Spajanje unutrašnjim ugaonicima
ili nešto drugo
(nemam adekvatne mogućnosti za tiple)

Unapred hvala na odvojenom vremenu i pomoci
Milan
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Izabereres opciju koja ti je najzgodnija. Svaka ima svojih prednosti i mana.

1. Prednosti: brzo i jako. Mane: srafovi se negde vide, pa moras da koristis kapice.

2. Prednosti: jako, i samo po sebi precizno (pod uslovom da imas iole valjanu keksericu). Mane: moras da imas keksericu i stege, i cekas da se lepak osusi.

3. Prednosti: brzo, ne vidi se spolja. Mane: spoj je slabiji od prethodna dva, tako da ga koristis samo tamo gde to konstrukcija omogucava, to jest gde ce sam spoj trpeti male sile (npr nije dobro da njime kacis dno viseceg elementa, ili dno stojeceg ako je dno izmedju bokova, ali mozes dno stojeceg ako bokovi leze na dnu)
User avatar
milanbetter
Majstor početnik
Posts: 112
Joined: 06 May 2013 11:08
Location: Niš, Srbija

Post by milanbetter »

Hvala MBole
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Da ne otvaran novu temu, dobro sto pronadjoh ovo. Hteo bih za savet kako da pricvrstim dno visećeg dela? Keksericu nemam, a ni stege ako se odlučim za drvene tiple. Ako je jedno od to dvoje jedina opcija, lakse bih nabavio stegu nego kupovao keksericu, a i sa njim nikada nisam radio. Pretpostavljam da mi samo ostaje spajanje vijcima i onda pokrivanje rupa plasticnim kapicama? Da li bi moglo da se korste ekscentar spojnice ili trajne spojnice, kakav bi kvalitet spoja bio i koliku bi silu ili tezinu ovakav način spajanja mogao da trpi?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice stega, nisu ti potrebne ne znam kakve, posto tipl/keks treba da bude stegnut samo koliko da "ne zeva". U sustini sam tipl ili keks nikako ne mozes da stegenes tamo gde je lepljeni spoj. Keks se doduse steze sam (bubri). A ivicu ploce ne mozes nikako da zalepis za boik druge, tj. lepak bas i ne hvata za melamin.
Daklem moze i neka improvizovana stega od letve i par klinova.

Ja licno, najvise volim da dno prikacim "odozdo" srafovima. Daklem da dno nije izmedju bokova, vec da prelazi preko njih. Po mom iskustvu i nekoj teoriji, to je najjaci spoj. Mana je sto se srafovi vide odozdo, pa moraju da idu kapice ili "flekice", i nekome smeta sto kad gledas sa strane vidi se ivica dna. Meni ne smeta, a ako je bas... moze da se stavi jedna "fals" tabla preko boka koji se vidi. Naravno ako uopste postoji bok koji se vidi.

Ekscentar je izmisljen da bi bio brz i jednostavan za sastavljanje. Ima manju nosivost od srafa, i trazi jako precizno busenje sablonom. Pri tom mali ekscentri su bolji od velikih (manje oslabe ivericu).

Za trajne spojnice sam ti vec odgovorio u drugoj temi.

A dve poruke gore imas i prednosti i mane za sva tri nacina, pa ti izaberi sta tebi najvise odgovara. Ne znamo sta ces drzati na toj donjoj polici, dal snajka voli da se osloni o nju...

Koliko tazno neki od ovih spojeva moze da izdrzi nije moguce reci, posto apsolutna cifra zavisi najvise od same iverice, tj njenog kvaliteta. Uvek ce prvo puci iverica, nikad spojnica (dobro ima i onih plastikanaca... al da ih ne razmatramo). Tako da mozes samo relativno da poredjas, ovaj spoj je jaci, ovaj malo slabiji, ovaj jos slabiji...
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Hvala na opsirnom i korisnom odgovoru! :)
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Još jedna stvar. Čime bušiti rupe za ekscentar? Ove sto sam nasao vidim da su fi15.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovim, samo naravno 15mm: http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... em=0104101
Pri cemu ovo uopste nije glodalo (da se ne zeznes i slucajno ubacis u glodalicu), vec forstner burgija, al trgovacka posla.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

E to mi je trebalo. Hvala još jednom.
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Da li je to ista burgija kao i ova sto se vidi na snimku http://youtu.be/Z6_JMLUm6-I u 3.23 minutu?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jeste.
Slika na woby sajtu ne odgovara bas stvarnom izgledu burgije, mada je opsti oblik takav.

Posto busis univer, obavezno uzmi "glodalo" sa vidijom. Ona kojih ima da se nadje od obicnog celika (koji bi kao trebalo da je HSS, al nije ni blizu) ce se ako uopste uspeju da izbuse neku rupu, istupiti maltene nakon dve probusene (slicno bi bilo i sa pravim HSS, jednostavno nisu namenjena za ivericu).
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Pa vidim ja da nešto nije kako treba. Nmg da verujem da se nisu potrudili ni sliku kakvu treba da okace. Potrazicemu tu bolju samo ako nije mnogo skupa, ne isplatimo se da plaćam ne znam koliko za par rupa godišnje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cena je ta, i to je ta burgija, samo slika ne valja
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Da li moguce i koliko bi to cvrsto bilo spajati ivericu na sledeci nacin?
Image

Pretpostavljam ako je moguce da onda u obzir dolaze keksici, samo mislim da bi mi to zadalo glavni problem, kako odrediti ugao kanala gde bi keksic upao? Pretpostavljam da bi to ovako islo:
Image
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

I jos jedna bitna stvar... Pre neki dan sam sklapao neku polici u hteo da neke spojeve odradim drvenim tiplovima. 1001 put merio (posto nemam pomagalo za precizno busenje rupa, niti stubnu busilicu ni one male kako ih zovu "kirneri") i na kraju opet nije ispalo kako treba. Jednostavno je nemoguce savrseno izbusiti rupe i da se posle sa tiplovima u milimetar uklapaju. E sad se razmisljam, posto vidim da cena tih malo ozbiljnijih pomagala za busenje rupa je slicna kao nekih hobi kekserica, pa da li je bolje da predjem na spajanje keksicima, posto mislim da oni imaju malo tolerancije u odnosu na tiplove?
Post Reply