Izbor načina spajanja iverice

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

U stvari postavicu slike svih problema koje sam uvideo, možda neki i mogu da se poprave... Mada je i već pisano dosta o tome, malo je nelogicno popravljati i utezati uredjaj tek izvadjen iz kutije.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Znaci, pada ko pod led :)
Cim kupim stucer
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Ja sve nevidljive spojeve radim sa konfirmatima 5 x 50. Prethodno bušim svrdlom za metal promjera 4 mm s upuštačem: http://www.manal.hr/alat/product.php?id_product=847

Ponekad, kad mi zatreba treća ruka, koristim ovo: https://webshop.schachermayer.com/cat/h ... /101145689
Last edited by BILJEŽNIK on 27 Jul 2016 21:50, edited 1 time in total.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

jednom kad naviknes na to da Einhell kekserica malo laze pa jos kad otrkijes i kako ,bez problema ces raditi sa njom :D
to je hobi alat ali moze se raditi s njim.pazi samo da ti nepadne sa visine ugasila je ,nestace i to malo preciznosti koje ima
i za stezanje kada lepis keksovan spoj koji odradi losa kekserica a to znaci da su rupe malo labave .dovoljna ti je obicna krep traka netreba ti stega
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Konfirmat generalno drzi bolje od obicnog srafa, posto je bas namenski pravljen za spoj u iverici. Ima jako siroke i tanke navoje, prilicno debelo stablo, glavu koja se oslanja na dosta veliku povrsinu...
Radi se u dve dimenzije (iskreno ne secam se vise koje su nazivne mere, davno sam ih kupovao zadnji put, cini mi se 5 i 8mm). Ja sam na pocetku koristio ove vece, ali sam kasnije presao na tanje, i rade bez problema, a imaju i prednosti, to jest manje "pojedu" od iverice, a nasuprot uobicajenom misljenju, nije sraf taj koji ce da popusti, uvek prvo popusti iverica :)

Sto se tice rada sa keksericom, najpre da te lepo sluzi nova igracka.
Nadalje, jedan od najpreciznijih a i najzgodnijih nacina koje znam za rad sa njom je da uopste ne koristis onaj granicnik koji postoji na kekserici, vec koristis samo telo kekserice kao "meru". Za ivericu od 18-19mm, zleb za keks dodje skoro tacno po sredin.

Princip je sledeci:
Recimo da je ploca koja ce imati zleb na kantu, ploca br. 1 a ploca koja ce imati zleb na povrsini ploca br2
Prvo stavis ploce tako da su im ivice poravnate kako ce vec biti kada se spoje, i grubo obelezis olovkom gde ce se nalaziti keksici na obe ploce. Ovde nije strasno i ako malo pobegne posto keks ima veliku toleranciju u tom pravcu. Obe ploce obelezavas na povrsini koja ce biti unutrasnja strana korpusa.

Stavka koja ti jos treba je jedna lepo ravna letva (lepo cetvrtasta to jest sa stranicama u vinklu), deblja od iverice (recimo 5X5) koju pricvrstis stegama uz neku ivicu stola.

Plocu br.1 stavis spoljasnjom povrsinom na ravan sto (daklem na gore je povrsina koja ce biti u unutrasnjosti korpusa)
Keksericu polozis na sto i useces zlebove na mestima gde si obelezio. Suprotnu stranu ploce oslonis o pomenutu letvu, tako da ploca ne bezi kad rezes, a mozes da drzis keksericu sa obe ruke.

Plocu br2 postavis na sto tako da joj je unutrasnja povrsina korpusa gore, i ivicu uz koju ces keksati prislonis skroz uz letvu (ne boli ako je prihvatis stegama da ne bi mrdala).
Sada keksericu postavis vertikalno, dno kekserice oslonis na letvu i useces.

Tako je jedina "merka" rastojanje od dna ploce kekserice do noza, i koristis istu kad rezes obe ploce, pa ne zavisis od toga koliko je precizno podesena "ogradica" na kekserici.
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Ja sam prije par mjeseci isto imao dvojbu no odlucio sam se ipak za ovo

Image

busenje rupa je toliko jednostavno i prakticno s tim pomagalom da uopce nerazmisljam kad radim. Ono sto sam se sto puta uhvatio je da ako radim npr. ladice okrenem si kontra letvu i onda mi se spoj ne uklapa, sreca je sto se vise ladica radi odjednom pa odma prebacim mjere za drugu, no to je moja greska.

Cijena je bila 125kn (mislim da bi to trebalo biti oko 2000din) - evo i par slika
https://goo.gl/photos/xBZodqvXWrPrRsDk9


Vidim da je netko gore stavio ove nastavke za prosirivanje rupa od wolcrafta, kupio sam kad i ovo pomagalo, no toliko su losi i tupi da to nije istina (svrdla + glava za vecu rupu). Nakon toga sam kupio od wolcrafta samo nastavke za prosirit glavu i oni rade savrseno.

http://www.wolfcraft.com/en/products/p/ ... index.html
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upustace uglavnom koristim metalske.
Daleko su preciznije uradjeni i ostriji, imas ih tacno na meru kolika je glava srafa, uz malo paznje mozes da dobijes i cilindrican deo na vrhu tako da glava tacno upadne i poravna se sa povrsinom, a nema jos "venac" okolo nje.

Ovako nesto: http://www.jurcec.hr/index.php?option=c ... Itemid=284

Ovde ih ima po buvljacima (Bubanj Potok), za ne tako velike novce (iskreno, ne secam se koliko tacno, prilicno davno sam kupovao, a i tad sam uzeo jos gomilicu drangulija na istom mestu).
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Da, onaj granicnik sam odmah i skinuo, tako da kao sto rece samo telo koristim i idealno je za ivericu 18-19mm... Juce sam stigao samo da je probam i za prvi put koriscenje mislim da je spoj ok
Image
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

Neko je vec pisao o problemima ovih jeftinih i naveo da su pojedini srafovi krvnicki stegnuti. To sam se i sam uverio:
Image

Vidi se kako je iskrzana ova zastitna folija, tj ne ide glatko. Jedan sam uspeo da popustim i za nijansu je odmah bolje bilo, dok drugi nema sanse, pocela je glava srafa da se zajeda, tako da od popustanja vise nema nista....
User avatar
Bojan88
Majstor početnik
Posts: 137
Joined: 07 Dec 2015 00:36
Location: Valjevo

Post by Bojan88 »

A i svakako cu naruciti to Wolfcraftovo pomagalo, zatrebace sigurno, nisam ja od drvenih tiplova definitivno odustao.
Videi sad da ima i ovih iver vijaka,a da nije imbus glava Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Odvij taj sraf kljestima ako treba. Ako imas procisti navoj ureznicom i stavi "pismen" sraf sa imbus glavom.
Cesto sam vidjao da kinezi ne urezu navoj do kraja, vec cistom silom uteraju sraf.

Ima i ovih sa pozidrive glavom, ali je generalno imbus bolji (pod uslovom da glava srafa i kljuc nisu napravljeni od kineskog sira :))
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Post by Zuba1970 »

Unapred se izvinjavam jer ce vam moje pitanje biti glupo zato sto nikad nisam spajao ivericu Tek otkrivam svet stolarije. Koliko sam za ovo kratko vreme citao po forumu postoje razne metode spajanja delova korpusa. 4x50 obicnim srafovima, konfirmatima i sl. E sad ono moje "glupo" pitanje glasi da li se predrupa busi samo u iverici kroz koju ide sraf ili i u ivericu u koju se srafi? Za konfirmat vidim da se busi. I ako je debljina 4 ili 5 mm da li se onda koristi burgija manjeg profila 3 ili 4mm ili odgovara debljini srafa?
Inace za pocetak nameravaam da napravim najobicniju policu kao i radni sto u obliku slova П.

Kasno Marko na Kosovo stize.:) Nadjoh odgovore na moja postavljena pitanja. http://www.stolarskaradionica.com/tehni ... j&strana=5
Izvinjavam se moderatorima.
Last edited by Zuba1970 on 06 Nov 2016 11:59, edited 1 time in total.
Post Reply