spajanje korpusa kod americkog plakara

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

spajanje korpusa kod americkog plakara

Post by lukank »

pozdrav. Trebam napraviti plakar dimenzija 2.75v * 2.00 s * 0.60d. Plakar ide do plafona. Zanima me na koji nacin da spojim korpus? To moram raditi na licu mjesta ali me zanima kako. Na plakar ce ici klizna vrata.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daj neku skicu toga.
Koliki je prostor u koji ce ici taj plakar? Jel to udubljenje u zidu ili ide uobicajeno uza zid, ili ide od zida do zida, kolika je visina plafona...
Od svega toga zavisi najbolji/moguci/najjednostavniji nacin da se to spoji.

Za spajanje mozes da koristis svasta, od srafova do tiplova, keksa, ekscentara...

Bojim se da ti je plakar sa kliznim vratima malo krupan zalogaj za prvo sto radis (barem pretpostavljam da je prvo, prema tvom pitanju).
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

visina plafona je 2.75, nema udubljenje u zidu vez ide uobicajno uza zid. na jednoj strani ide do zida a na drugoj je slobodan
Nije prvo sto radim, vise radim sa punim drvetom pa sam malo slabiji iz ove oblasti
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

jasno je meni sa cim moze ali me interesuje kako se spaja na licu mjesta, tacnije gornja ploca korpusa kako se spaja, moram naci nekoga ko ce mi drzati plocu duzine 2m i sirine 60cm na toj visini ako cu sarafiti sa strane zar ne?
Last edited by lukank on 28 Aug 2014 10:23, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Tu gornju plocu/poklopac mozes i sam montirati. Ja sam imao slican slucaj, samo sto je bio manji element ali nisam mogao da ga ubacim jer je zid sa 3 strane i blizu je tabla sa osiguracima pa sam morao da ga sklopim na licu mesta. Upotrebio sam plasticne ugaonike za spajanje i jednostavno usrafio iznutra.
A kad se rade plakari i slicne ugradnje, osnovno je da se prvo precizno premeri prostor i obelezi, koristis visak, libelu i kanap sa bojom za obelezavanje, jer je uvek nesto krivo, zid, pod ili plafon. Zatim se pravi postolje na kome ce stajati i ono mora biti cvrsto i dobro horizontalno. I tek onda ubacujes kutije korpusa.
I lakse ti je da pravis iz delova i kad ih ubacis, usrafis ih medjusobno.
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

oki, znam da moze tako ali mi nije to sa plasticnim uglovima bas cvrsto. Da li posle gornju plocu sarafim za plafon da bi bila cvrsca jer na nju ide klizac?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa ako je plakar do plafona, klizace mozes da usrafis i u plafon, nezavisno od korpusa. A taj gornji poklopac nista ne nosi i ugaonici su sasvim dovoljni, a i jako je to iako ne izgleda. I ako ces sine da kacis na tu plocu, mozes i da je potkajlujes uz plafon, mada mislim i da nema potrebe.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

A da napravis plakar iz dva-tri dela?
Da napravis dve kutije od 200*100 za dole i na njih jednu od 75*200. Onda dodas masku preko boka koji je vidan.
Ovako potrosis malo vise materijala ali je sve mnogo elegantnije na montazi. Ako se odlucis za varijantu da na licu mesta sklapas, setices se ovog posta kada znoj pocne da te obliva dok pokusavas to da povezes :)
User avatar
ZAAK
Majstor početnik
Posts: 147
Joined: 04 Apr 2010 16:31
Location: Rijeka

Post by ZAAK »

zasto radis korpus do plafona???
takvom tipu ormara netreba pod, plafon i ledja jer za to koristi sam prostor. pojednostavi sebi zivot i napravi obicnu stelazu koja sa svim okomicama ide do visine zadnje police. ako ti je ormar visok 275cm rekao bih da je max uporabna visina korpusa cca 220-230cm, na kraju sve to zatvoris bokom koji ide do plafona i na njega se naslanjaju vrata. a naravno gornju i donju vodilicu ucvrstis za pod i plafon
Last edited by ZAAK on 30 Aug 2014 12:41, edited 1 time in total.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

ZAAK wrote:zasto radis korpus do plafona???
takvom tipu ormara netreba pod, plafon i ledja jer za to koristi sam prostor. pojednostavi sebi zivot i napravi obicnu stelazu koja sa svim okomicama ide do visine zadnje police. ako ti je ormar visok 275cm rekao bih da je max uporabna visina korpusa cca 220-230cm, na kraju sve to zatvoris bokom koji ide do plafona i na njega se naslanjaju vrata. a naravno gornju i donju vodilicu ucvrstis za pod i plafon
Image Image

Otprilike ovako nešto
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto su kolege vec napisale, bojim se da ces na kraju imati ozbiljnih problema da to legne kako treba, posto ja jos cekam da vidim ravan zid ili plafon.

No nije nista nemoguce. Napravi plafon tako da je oslonjen sa gornje strane na bok, a ne da stoji izmedju bokova. Tada ce ugaonici biti sasvim dovoljni, posto oni tada sluze samo da plafon ne moze da spadne sa boka, a tezinu ploce i svega sto je na nju okaceno drzi direktno bok. Opet na toj duzini ce ti trebati bar dve dodatne vertikale jer ce se u suprotnom ta ploca uviti cim je postavis.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Evo kako sam ja to uradio, možda dobiješ neku ideju:

viewtopic.php?pid=71573#p71573

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
lukank
Samostalni majstor
Posts: 195
Joined: 24 Aug 2014 00:06
Location: Niksic

Post by lukank »

aha, hvala na predlozima, pomogli ste mi
User avatar
aleksandar111
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 20 Nov 2013 18:34
Location: Herceg Novi

Post by aleksandar111 »

napravi li ga?
Umetnost je znati zanimljivo pričati, ali je jos veća umetnost znati pažljivo slušati
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Ja sam 2012. godine napravio osam kliznih plakara na nacin kako ti je objasnio ivicaimarica- dva donja dela i nadgradnja...na taj nacin sam uspeo da ugradim dva klizna plakara za jedan dan,napravljenih prethodnih dana...najlepsi deo je sto radis u radionici,na stolu,bez cucanja,klecanja,pentranja,bez da ti gazda stoji nad glavom....a ''pricvrscivanje'' za plafon drvenim kajlicama ili kao sto sam imao na jednom mestu gde se plafon krunio- purpenom,ali pomalo i samo iznad bokova,nikako izmedju da se ne bi pokrivili...do sad nisam imao ni jednu reklamaciju...
Post Reply