Kojim alatom smirglati ivericu?

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
Pigoza
Majstor početnik
Posts: 127
Joined: 17 Jun 2009 13:21
Location: Pozega

Kojim alatom smirglati ivericu?

Post by Pigoza »

Postovani,posto sam ja totalni amater u ovome, i ono sto mene licno zanima je gradnja zvucnickih kabineta(zvucnih kutija),pa me zanima kad se napravi i sastavi kutija,cime se moze zatim smirglati,mislim na alat. Da li je to u pitanje vibraciona slajferica ili kojim alatom se moze smirglati a da nije rucno.
Drugo pitanje,prilikom secenja iverice ,da li je bolje koristiti ubodnu testeru ili kruznu testeru,mislim kad se sece pravolinijski. Pozzz
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Ako je praviš od iverice , zašto bi je šmirglao :forvonad:? Å to se sečenja tiče, ručni cirkular ti je bolji u svakom slučaju, manje "kida" ivericu, ako je dobra testera, ali bez formatizera (sečenje u nekoj firmi koja se time bavi) ništa...
User avatar
Pigoza
Majstor početnik
Posts: 127
Joined: 17 Jun 2009 13:21
Location: Pozega

Post by Pigoza »

Pitao sam jer bih spajao stranice srafovima i lepljenjem,pa bi posle gitovanja valjalo presmirglati,a i pre farbanja koliko ja znam dobro je presmirglati smirglom sitnom granulacijom reda 250,pa me zanima cime se smirgla.Meni se cini da je to vibraciona slajferica jer ima i rotaciona.
Pa verovatno bih tamo gde kupujem ivericu ili medijapan i da mi iseku po meri,ali ako bih ja to morao da uradim, sta bi onda bio dobar izbor,zato sam i pitao.
Tamo gde kupujem ivericu rade majstorcici koji nemaju formatizer,pa bih morao da pronadjem ko ima....pozz
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Prvo upiši odakle si, pravila foruma...

pa što ne kažeš da bi radio to od sirove ili furnirane iverice :smejanje: ? A zar ti nije lakše da uzmeš neku oplemenjenu ivericu u dekoru i izbegneš kompletno to farbanje? Svaka firma koja radi sečenje pločastog materijala radi i kantovanje :einstein: ... Kakva je to firma koja ne seče uslužno :forvonad:?
Last edited by -NIKOLA- on 21 Aug 2014 13:05, edited 1 time in total.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

ako hoces kvalitetan zvuk radi je od medijapana i izbegni srafljenje nego da to lepis eventualno nekim tiplovima ili keksicima da spojis bilo bi dobro
User avatar
Pigoza
Majstor početnik
Posts: 127
Joined: 17 Jun 2009 13:21
Location: Pozega

Post by Pigoza »

Pozdrav,ja koliko se secam da sam se predstavio. Ako nisam rado cu to uciniti,ali koliko me sluzi pamcenje da sam to i uradio ranije.
Znam da je MDF ili Medium densite fibreboard bolji za zvuk ali i skuplji, cak ima i High densite,ali nisam siguran da ima kod nas da se kupi.
Ako uzmem oplemenjenu ivericu i onda budem spajao stranice srafovima ostace rupe koje izgledaju ruzno cak i sa onim plasticnim kapama,da bih to izbegao postoji varijanta sa ja to zalepim i usrafim a da onda prelepim stranice sa tankim furnirom -oplemenjenim reda 5-10mm. To je jedna varijanta,a druga je presvlacenje Eko kozom ili na kraju krajeva farbanje uz prethotno gitovanje rupa i smirglanje.
Sto se tice tiplova ili keksicima razmisljao sam o tome ali buduci da nemam stege, a za keksice je potrebna masina da napravi udubljenja za to onda se nisam odlucio za tu varijantu.Citao sam da su ranije, mnoge firme koje su pravile zvucne kutije koristile tehnikom srafovima,iako je i njima tada bila poznata tehnika tiplova i kekseva.
Sto se tice firmi koje rade usluzno,ovde u Pozegi toga i nema,ima firme koje rade plocasti namestaj ali ne rade usluzno secenje,vec to radim kod majstora-stolara a on nema te masine ,verovatno poznaje nekoga u tim firmama pa im to odrade....itd itd
Sve u svemu dosad mi jos niko nije odgovorio kako se zove alat koji se koristi za brusenje stranica drveta -iverice. Jel to vibraciona slajferica ili kako se zove,koriste je i auto-limari kod smirglanja.
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

to se zove vibraciona ili kruzna slajferica nadji nekog majstora da ti oplemenjenu ivericu isece pod uglom od 45 i onda spojis i nemas brusenja i dobijes idealnu ivicu nema kantovanja nema nista ima ovde jedan kolega na forumu mozda moze on da ti pomogne
User avatar
Pigoza
Majstor početnik
Posts: 127
Joined: 17 Jun 2009 13:21
Location: Pozega

Post by Pigoza »

Onda najbolje sve da mi uradi majstor a ja da ugradim zvucnike :-(
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pigoza wrote:Pozdrav,ja koliko se secam da sam se predstavio. Ako nisam rado cu to uciniti,ali koliko me sluzi pamcenje da sam to i uradio ranije.
Nije stvar u predstavljanju, vec treba da u svom profilu popunis polje "Lokacija"
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Pigoza wrote:Onda najbolje sve da mi uradi majstor a ja da ugradim zvucnike :-(
Neka ti majstor napravi kutije u grubo, pofreza otvore za zvučnike, a tebi ostaje sasvim dovoljno posla oko finiširanja (kitanja, šmirglanja, pripasivanja, i spajanja) da osjetiš zadovoljstvo slikom i zvukom kojima si i sam pridonio
Last edited by BILJEŽNIK on 22 Aug 2014 20:56, edited 1 time in total.
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Ma ne mora sve biti baš savršeno , nacrtaj kutiju na papir, izvuci dimenzije , nakon toga odi i kupi isječen materijal , kod kuće ga finiširaj . Sirova iverica nema glatku površinu , tako kad spojiš kutiju ivervijcima npr. 4,5 x 70 i izrežeš za zvučnik, pokitaj spojeve kitom za drvo , a i one ivice piljene iverice , nakon toga ofarbaj sa temeljnom bojom , potom sa završnom i gotovo . Naravno da ovo možeš sam i bez previše znanja i alata :)
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

I jos jedan predlog...Kada posrafis kutiju, odvijes jedan sraf, razbusis rupu na debljinu npr 8mm, kapnes malo lepka i ukucas tipl. I tako redom...
Furnir se prodaje u debljinama 0.5-2mm, najcesci je onaj od 0.6mm. Njega mozes zalepiti sintelanom, ima dosta o tome na forumu.
Za smirglanje se koristi excentar slajferica koja nije bas jeftina ali to moze i rukom da se odradi uz malo truda i puno znoja :)
Zar Tojo nema uslugu secenja?
User avatar
Pigoza
Majstor početnik
Posts: 127
Joined: 17 Jun 2009 13:21
Location: Pozega

Post by Pigoza »

Ima Tojo,iskreno nisam ga ni pitao, ai neznam sta sve ima od masina. Hvala na odgovorima. Zanimljiv mi je taj predlog sa srafovima i tiplovima,ja sam isao na varijantu sa srafovima ne zato sto je to bolje vec zato sto nemam stege,ako stavim tiplove ipak bi trebala kutija da se stegne stegama,a ako srafim onda nemora,samo zato sam hteo da srafim.Hvala na pomoci!
Post Reply