Kacenje sudopere za donji deo elementa

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Kacenje sudopere za donji deo elementa

Post by Lizard »

Kupio sam sudoperu koja na svakom uglu ima rupe predvidjene za kacenje ali meni nije jasno kako pa vas molim za pomoc ako je moguce.Sudoperu sam kupio polovnu ali je nova i donesena je iz inostranstva pa je moguce da oni tamo koriste neka druga resenja.Nisam dobio nista uz nju.Na slici se vidi kako izgleda otvor za kacenje.





Image



Hvala unapred
Last edited by Lizard on 22 Jul 2014 18:49, edited 1 time in total.
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

To je nasadni sudoper koji se montira na gornje stranice elementa tako da ušarafiš šarafe s ravnom glavom koja prolazi kroz tu rupu na sredini na točno odmjereno mjesto a trebalo bi biti 4 šarafa. Ušarafi ih tako da između stranice elementa i glave šarafa može proći debljina lima sudopera,kad to napraviš onda spusti sudoper na element tako da šarafi uđu u te okrugle rupe i potezanjem naprijed ili nazad (ovisno kako odmjeriš kad budeš šarafio) sudoper se zaglavljuje na element. Ovo je jako stari sistem pričvršćivanja.
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

Potpuno te razumem.
Kada ostavim izmedju glave srafa i stranice elementa onoliko koliko je debeo lim onda se sudopera samo navuce.Tu ponovo postoji mali luft pa me zanima jer postoji potreba za nekim dotezanjem.Da bi sudpera stajala cvrsto ili je to dovoljno.
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Mozes dotegnuti malo ako bas hoces, ili stavi malo silikona na lim koji naleze na drvo.
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

Hvala puno
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo ne znam pomocu kog srafcigera bi to mogao da dotegnes :)
A i malo je nepotrebno, posto tesko da ce sudoperi pasti na pamet da iz cista mira ukine zakon gravitacije i resi da podje na gore :)

Salu na stranu, srafovi treba da budu pritegnuti taman da sudopera naidje "tesno" to jest da moras malo da je "naguras" preko njih. Ili negde postoji dodatna rupa sa strane ili nesto slicno, da se fiksira tako da ne moze da se mrda napred nazad.
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

I ja sam se pitao kako da dotegnem ali reko verovatno moze nekako , iznutra recimo.Mislim da ce to da bude ok.
Narucio ivericu danas.Za neki dan stize i to je to.
Hvala
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

aj da se pohvalim ,
Vama je ovaj deo kujne verovatno maciji kasalj ali meni je prva stvar od iverice sklopljena ikada.

malo sam se zabrojao pa sam dobio nepotrebnih 18 mm viska napred ali ispade da je
i bolje tako jer je sudopera pre uska tako da imam lufta da mi radni deo bude siri.



Image
Last edited by Lizard on 28 Jul 2014 02:13, edited 1 time in total.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

samo pazi da ti sada ne ulazi voda na tih nepotrebnih 18 mm, naduće se iverica za čas!
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

Da , planirao sam neku gumu.Gledacu da bude lepo.Hvala
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

I ja mijenjam kuhinju. Zadržaću staro korito sudopere ali nigdje ne mogu da nađem dihtung koji se dobija uz nova korita. Da li je rješenje sirova guma ili nešto drugo.
Pozdrav svim forumašima
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Dali si možda čuo da postoji nešto što se zove silikon ;)
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Silikon je odlicna zamena za te stvari.
User avatar
pgale
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 16 Feb 2012 10:45
Location: Trebinje, Republika Srpska

Post by pgale »

Pretpostavljam da je to ono što svaki novopečeni majstor nosi za pasom (i glumi kauboja) i kad vidi kakvu rupu začepi je po principu "drži vodu dok majstori odu". Å alu na stranu koliko će taj silikon da drži, godinu, dvije, deset....
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

...duže nego što će ti se držati kuhinja!
Post Reply