Plakar od univera - pitanja oko korpusa

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Ma ne trebaš previše voditi brigu oko leđa , MDF će držati dovoljno dobro ako ga samo prilegneš na poleđinu i prikucaš čavlima
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
darconny
Šegrt
Posts: 44
Joined: 12 Dec 2013 15:21
Location: Beograd, Vozdovac

Post by darconny »

Hvala, jedino sto ce se kasnije ekseri teze izvaditi, ako se ne varam.

Posto kazes MDF, da li je MDF ili HDF?
Posto koliko vidim ovde na stovaristu to zovu HDF 3mm za ledja ili sto je nekad bio lesonit.
User avatar
darconny
Šegrt
Posts: 44
Joined: 12 Dec 2013 15:21
Location: Beograd, Vozdovac

Post by darconny »

NIKOLAJ 4x60 wrote:Nisam ni rekao da stavljaš nožice od 10 cm :smejanje:, ali onda razmisli možda o cokli :forvonad: ? Ne moraš i donju praviti izjedna, previše sebi komplikuješ sastavljanje posle, veruj mi, nema taj plakar gde ako ti je gornja polica izjedna i fiksiraš samo donju širu :prs:, osim ako nećeš držati cigle unutra :smejanje:
a što se tiče lesonita, dok nisam ušao ozbiljno u ovu priču i kupio heftalicu, sve kompletno sam radio sa ekserima i držalo je bez problema :oskyldig:
OK, ako cu sa coklom onda opet mora da ide malo vise od tih 2.5cm, ako se ne varam :)
Pa cigle naravno, a sta bi drugo drzao u plakaru :smejanje:

Jel' zna neko kako se pravi tj spaja ta dupla sipka kao na slici

Image
User avatar
Oxymoron
Šegrt
Posts: 49
Joined: 10 Apr 2010 12:13
Location: Kiseljak

Post by Oxymoron »

Ako ti je visina ormara ujedno i visina stropa onda ces imati problem pri uspravljanju.
Onda pravi ovaj gornji dio zasebno pa ga samo nabaci na donji.
Lesomal ( ledja) mozes i zavrtati sarafima ako mislis da ces nekada trebati da demontiras ormar
100put crtaj, jednom prodaj
User avatar
darconny
Šegrt
Posts: 44
Joined: 12 Dec 2013 15:21
Location: Beograd, Vozdovac

Post by darconny »

Oxymoron wrote:Ako ti je visina ormara ujedno i visina stropa onda ces imati problem pri uspravljanju.
Onda pravi ovaj gornji dio zasebno pa ga samo nabaci na donji.
Lesomal ( ledja) mozes i zavrtati sarafima ako mislis da ces nekada trebati da demontiras ormar
Planirana visina je 221cm, a plafon je na 250cm. Tako da se uspravlja bez problema :)
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

darconny wrote:
Oxymoron wrote:Ako ti je visina ormara ujedno i visina stropa onda ces imati problem pri uspravljanju.
Onda pravi ovaj gornji dio zasebno pa ga samo nabaci na donji.
Lesomal ( ledja) mozes i zavrtati sarafima ako mislis da ces nekada trebati da demontiras ormar
Planirana visina je 221cm, a plafon je na 250cm. Tako da se uspravlja bez problema :)
Možeš ga praviti i višljeg, pitagorina teorema :einstein:, olovku u šake i računaj :)
User avatar
darconny
Šegrt
Posts: 44
Joined: 12 Dec 2013 15:21
Location: Beograd, Vozdovac

Post by darconny »

NIKOLAJ 4x60 wrote:
darconny wrote:
Oxymoron wrote:Ako ti je visina ormara ujedno i visina stropa onda ces imati problem pri uspravljanju.
Onda pravi ovaj gornji dio zasebno pa ga samo nabaci na donji.
Lesomal ( ledja) mozes i zavrtati sarafima ako mislis da ces nekada trebati da demontiras ormar
Planirana visina je 221cm, a plafon je na 250cm. Tako da se uspravlja bez problema :)
Možeš ga praviti i višljeg, pitagorina teorema :einstein:, olovku u šake i računaj :)
Sve sam vec racunao, nego posto je prvi plakar reko da ne preterujem.. transport, sklapanje itd :oskyldig:
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

darconny wrote:Vidim da ce biti na kraju i tipli i pvc vezaci.. i poneki sraf dole i gore :)

Da li mislis na ove pvc spojnice kao ovde:
http://www.artinvesthome.com/katalog.ph ... catID=1034

Upustac - da li moze ovakav rucni da posluzi za ta ledja od 3mm:
http://www.prodavnicaalata.rs/sr/proizv ... lfcraft/91
Upravo te pvc spojnice, drže kao lude, ja keksam samo kad moram, ali baš kad moram :smejanje:, a za lesonit, izgubićeš vremena i vremena sa šrafovima i upuštačem, a isto će ti držati kao i ekserići ::neznam::...
User avatar
darconny
Šegrt
Posts: 44
Joined: 12 Dec 2013 15:21
Location: Beograd, Vozdovac

Post by darconny »

Hvala Nikolaj, pretpostavljam da tu idu po dve spojnice sa donje strane poprecnog elementa.
Da li treba da se nesto opet tu busi ili radi upustacem, ili te spojnice mogu direktno da se srafe srafilicom?

Da, kapiram da je brze ekserima, samo ne znam kolika je sansa da ekserom razvalim HDF plocu. I ako budem hteo nekad da rasklopim, mislim da ce ici teze ako je zakucano.
Nemam osecaj koliko je veca muka da srafim :)
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

Dve, tri , pet, koliko god ti smatraš da treba, ali za tu dubinu ja bih stavio 3 vezača i miran san, a što se tiče pripreme , postoji jedan JIG :), koji se koristi da bi ubrzao posao, ali možeš i ovako ,bez ikakve pripreme, šraf 3,5x16 ili 4x16 i udri! Ekserom nećeš nikako razvaliti les, naravno ako to nije ekser za tarabu ili krovnu konstrukciju :smejanje:, a što se tiče rasklapanja, les će ti biti najmanji problem, ako ovde nameravaš da lepiš neke spojeve drvenim tiplama :oskyldig:, uzmi to u obzir, a to da li je brže kucati ili šrafiti les, probaj jednu stranicu sa jednim, a jednu sa drugim, pa ćeš videti sam :)
Last edited by -NIKOLA- on 05 Feb 2014 17:24, edited 1 time in total.
User avatar
darconny
Šegrt
Posts: 44
Joined: 12 Dec 2013 15:21
Location: Beograd, Vozdovac

Post by darconny »

OK, ima dosta za razmisljanje.. i uzimanje u obzir :)

A ove police koje se ne srafe, da li njih da racunam nesto manje npr 2mm ili tacno kao otvor?
Na nekim kuhinjama sam vidjao da su malo manje od otvora i kantovane sa svih strana.
User avatar
-NIKOLA-
Majstor majstora
Posts: 564
Joined: 11 May 2012 17:11
Location: Novi Sad

Post by -NIKOLA- »

kantuješ samo jednu vidnu stranicu, odbijaš 1 mm po širini i 1 cm po dubini, bar ja tako radim...
User avatar
darconny
Šegrt
Posts: 44
Joined: 12 Dec 2013 15:21
Location: Beograd, Vozdovac

Post by darconny »

NIKOLAJ 4x60 wrote:kantuješ samo jednu vidnu stranicu, odbijaš 1 mm po širini i 1 cm po dubini, bar ja tako radim...
Jasno za dimenzije, nije mi jasno kantovanje, jedino ako je zbog ustede. Ne vidim zasto ne bih kantovao tri strane, tj sve osim one koja se naslanja na ledja.
Ili cak sve cetiri, da se ne kruni iverica i ne oseca miris :)
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

naravno da je zbog uštede , nema ti potrebe kantirati ono što se ne vidi , a iveral nakon montaže i čišćenja , ne pušta miris
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
darconny
Šegrt
Posts: 44
Joined: 12 Dec 2013 15:21
Location: Beograd, Vozdovac

Post by darconny »

U redu, hvala.
A da li oduzimate po 1mm i za poprecne fixne elemente ili radite tacno koliko je i otvor?
Logicno mi je ako se tipluje da ide tacno u milimetar.
Post Reply