Spajanje tankong MDF-a

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Spajanje tankong MDF-a

Post by djuro2 »

Kako bi vi spojili dva komada tankog MDF-a. Pod tankim mislim 10 do 12 mm? Radim neke kutijice za poklon nista posebno veliko 30cm x 15cm od 12mm MDF-a. Inace sarafim pa kitam, ali postoji li neki jednostavniji a jednako cvrst nacin spajanja. U buduce cu dodati jos i ljepilo, ali ce mi malo zakomplicirati izradu to zbog nacina farbanja. Probao spojiti samo MDF ljepljenjem i cini mi se da je dosta jako ulovilo, e sad jos stavim par sarafa i to je ok. Ne znam jel bi keksici za 10 do 12mm bili dovoljno dobri ili domino moza? Cini mi se ako bi stavio keksic ili domino da ne bi bas previse materijala ostalo koji bi drzao, makar mozda dodatno ljepilo moda bi bilo ok.
Uglvanom koje su mi opcije prilikom spajanja 10 do 12 mm MDF-a?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

To sto si radio, lepak i par srafova po stranici mora biti i brzo i dovoljno, plus ti ne trebaju stege. Keks je tu po meni suvisan. A za srafove mislim da je dobro prethodno da izbusis rupice da ti se mdf negde nebi rascevetao.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Pezzo wrote:To sto si radio, lepak i par srafova po stranici mora biti i brzo i dovoljno, plus ti ne trebaju stege. Keks je tu po meni suvisan. A za srafove mislim da je dobro prethodno da izbusis rupice da ti se mdf negde nebi rascevetao.
Predbusenje obavezno inace se raspada mdf. Tako se i meni cini da saraf i ljepilo je dobitna konbinacija.
User avatar
lepi777
Majstor početnik
Posts: 138
Joined: 16 Dec 2010 23:55
Location: Jadranovo

Post by lepi777 »

Mozda ovako? ovdje je prikazano sa šperpločom...
Iskusnijima pitanje, dali se na isti način može spajat mdf?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ALRl17SjoVQ[/youtube]
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Srafovi su ti nepotrebni, osim ako ih koristis umesto stega.
MDF se lepi izuzetno dobro. Za razliku od drveta nema "celo" gde vlakna idu upravno na spoj i gde drvo lose drzi.
Tako da je sasvim dovoljno da ga zalepis, i odgovarajuce stegnes.
Ako pusti lepak, na tako tankom materijalu pustice srafovi jos pre njega. Naravno, nece puci sraf, iscupace se iz MDF-a, ili ce ga "razvaliti", posto tu srafovi moraju da budu relativno tanki, pa navoj drzi na maloj povrsini.

Ako radis seriju, onda ti se isplati da napravis namensku stegu.
Uz nju bi mogao i da radis spoj pod 45 stepeni (gerovan). On je nesto cvrsci, zbog vece povrsine, a lepse izgleda posto se sam spoj ne primecuje.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

mbole wrote:....Uz nju bi mogao i da radis spoj pod 45 stepeni (gerovan). On je nesto cvrsci, zbog vece povrsine, a lepse izgleda posto se sam spoj ne primecuje.
Gerovi, papirna traka i "beli" lepak :tummenupp:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da, stalno zaboravim na obicnu krep traku, koja je perfektna "stega" za gerovanu kutiju.
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Ja bih se slozio- zalepio sam mnogo komada 8mm MDFa i sve moze sa tutkalom.
Probao sam da slomim- pukne MDF, tutkalo drzi svoje...
Nisam koristio geru, tj nemam je, ali verujem da je lepse...
Frezer ce to mozda da radi ako bude potrebe :)
Post Reply