Spajanje "Iver" odnosno Confirmat vijkom

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Post by Zuba1970 »

Jel ova varijanta 1. bolja i ako gledamo sliku obrnuto? Odnosno ako se pravi radni sto tako da se konfirmat(ili vijak 4x50) busi kroz radnu plocu stola u vertikalnu plocu odozgo a ne kroz vertikalnu plocu stola sa strane u radnu plocu stola. Ovo pitam da kad budem odlazio sa krojnom listom da mi se iseku delovi korpusa. Ja sam inace crtao sto sa varijantom 2. U slucaju police koju sam takodje crtao sa varijantom 1. cu promeniti u varijantu 2. a samim tim i mere delova police.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Ploca stola se obicno ne busi zbog estetike ali i prakticnosti. Tipluje se, keksuje, spaja ekscentrima mada moze i na druge nacine tako da se odozgo ne vide srafovi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Plocu stola obicno vezujes tako da stavis dve "letve" polozeno, jednu napred, jednu nazad, koje povezes sa bokovima, i onda odozdo srafis kratkim srafovima kroz njih.

I naravno ko sto ivan rece drugim varijantama koje nisu srafovi.
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Post by Zuba1970 »

Ja sam i crtao tako da radni deo ide na bocne ivice stola nego me malo pokolebali ovi crtezi. Nista u tom slucaju cu samo da modifikujem crtez i mere elemenata police a sto ostaje kako je bilo. Znam i za ekscentru. Cak sam mislio da napravim varijantu da malo "uvucem" strane stola koje bih spoio letvom i naravno odzgo nju vezao za radnu plocu stola. U tom slucaju kantovale bi se sve 4 strane radne ploce stola.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Za sto tih dimenzija i 10-ak pvc uglica ce da rade posao ali...
Metarska ploca ako je 18mm debljine i ako su noge izvucene skroz u sirinu, ploca ce se uvijati pod laktovima. Tada su te vezne (ona prednja) jako korisne, bitno je ojacaju.
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Post by Zuba1970 »

E na to uvijanje nisam racunao onda je bolja ova varijanta sa uvucenim stranama. Bice 18 mm debljine mada sam mogao i deblje ali majci je potreban najosnovniji sto bez fioka. A ja kad se ispraksujem idem dalje...
Last edited by Zuba1970 on 06 Nov 2016 22:56, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zuba1970 wrote:Ja sam i crtao tako da radni deo ide na bocne ivice stola nego me malo pokolebali ovi crtezi. Nista u tom slucaju cu samo da modifikujem crtez i mere elemenata police a sto ostaje kako je bilo. Znam i za ekscentru. Cak sam mislio da napravim varijantu da malo "uvucem" strane stola koje bih spoio letvom i naravno odzgo nju vezao za radnu plocu stola. U tom slucaju kantovale bi se sve 4 strane radne ploce stola.
Upravo tako i trebada se uradi, to jest da ploca bude prepustena preko ivica.

A ovo za "pokolebali te crtezi" ne razumem bas?
Pa upravo varijante gde bok lezi na dnu, odnosno gde plafon lezi na boku su jace od onih gde je horizontala izmedju bokova.
Prosto receno, tada srafovi sluze samo da ne daju plocama da skliznu, dok puno opterecenje nosi direktno ploca na pritisak.

Cak i kada se radi o polici. Ako je dno prikaceno "odozdo" za bokove, ti treba policom da iscupas srafove iz boka, sto je daleko teze nego da kada je polica izmedju bokova rascepis dno (ili plafon sve jedno).

Jeidna razlika je u estetici kod police, to jest da li se ivica vidi sa strane ili odozdo.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Dobro je kada ispod stola imas dosta prostora za noge, okretanje,...prepustena ploca opet dobro izgleda. Ja sam prepustao po 5cm, to dobro izgleda
Prednja vezna od 10-12cm ako je zasrafljena sa 4-5 srafova i jos bolje i dodatno zalepljena za radnu povrsinu (makar i sa dve linije silikona), problem uvijanja je 95â„… resen
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Definitivno po meni - varijanta 1, uvek kada je moguca.

Nego, da li je to sada neko novo pravilo na forumu (i dalje pise VELIKIM SLOVIMA ...) ili jednostavno previd, ali dosta ljudi ucesnika u diskusiji nije upisalo odakle je, kao sto je @milos, @tisler, @slaven.sa i td.
A mozda sam ja nesto propustio nekako ????
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tema je od pre 8 godinica, tako da ima ljudi koji su tada bili na forumu, i otisli u medjuvremenu.
Pravilo o popunjavanju lokacije je uvedeno naknadno, kada smo shvatili da je ta informacija jako cesto potrebna.

Za neke clanove koji su odavno na forumu, jednostavno smo propustili da ih upozorimo, a oni nisu uklavirili da je to nepopunjeno.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

OK, samo sam pitao, a ovi koje sam pomenuo izgleda nisu aktivni odavno.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Varijanta 1 ili 2 ima veze sa čvrstoćom, ali ponekad ima i estetika svoju ulogu, negdje se traži ravna forma e tu olazi samo br. 2 .
Ja radim u većini slučajeva drugu varijantu, ali osim konfirmata dodatno koristim ili tiple ili tiple + ljepilo ili kekse, kekse + ljepilo , ovisi o kojem komadu namještaja je riječ.
Do sad nisam imao ni jednu reklamaciju.
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Post by Zuba1970 »

Da li bi na savijanje radne ploce stola uticalo ako bih uzeo dve lepljene iverice od 18 mm ?
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Kada govorimo o jacini spoja kod spajanja iver (konfirmat) vijcima takodje mislim da je varijanta 1 ubedljivo jaca. Radi se vrlo cesto i druga varijanta i moguce da nema reklamacija, ali da je prvi spoj jaci, istina je.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zuba1970 wrote:Da li bi na savijanje radne ploce stola uticalo ako bih uzeo dve lepljene iverice od 18 mm ?
Bi naravno.
Sto bi rekli "dimenzije jesu bitne" :)
Post Reply