Spajanje "Iver" odnosno Confirmat vijkom

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

djuro2 wrote:@mbole
Dio koji je 5mm sirok udje u iveral bez ikakvih problema ne razdvoji nista samo udje u iveral. Egger iveral



@savage
konfirmat vijak koji sam ja kupovao u iverpanu ima promjer tijela 3,5mm. Gdje ti to kupujes vijak koji ima 4mm promjer tijela?
Ovo oko sarafa je cista alkemija vise :smejanje::smejanje:
U pravu si djuro2, 3,5x5x8mm!

Image

Ti koristis te male konfirmate? Sa kojim svrdlom busis pilot rupe? 3,5mm? Gdje nades svrdlo za drvo 3,5mm? Ja vidio samo 3 i 4mm!
Nije to alkemija djuro moj to je ozbiljna stvar!
Last edited by savage1337 on 19 Nov 2016 22:20, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jbg... ja sam eger trosio mozda dva puta (i to kad je neko drugi kupovao). Bas je bio mekan, tako da u njemu sto kazes udje bez problema.

@savage
Pa probaj kad vec imas sve. Imas sigurno neke restlove od tog univera. Probas... ako radi... ne popravljaj :)
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Ja sam slomio klesta pokusavajuci da presecem obican Lih-Lin holsraf 4x60...tako da sraf nece nikad puci...i sto ti rekose iskusni majstori,zasrafi to vec jednom...tad ces shvatiti o cemu ti pricamo i videces da bzvz obracas paznju ne neke sitnice...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

mbole wrote:Jbg... ja sam eger trosio mozda dva puta (i to kad je neko drugi kupovao). Bas je bio mekan, tako da u njemu sto kazes udje bez problema.

@savage
Pa probaj kad vec imas sve. Imas sigurno neke restlove od tog univera. Probas... ako radi... ne popravljaj :)
Ma nemam jos, u ponedjeljak idem po ivericu, al definitivno cu se poigrati sa 3mm pilot rupom i malim konfirmatom.
nikola28 wrote:Ja sam slomio klesta pokusavajuci da presecem obican Lih-Lin holsraf 4x60...tako da sraf nece nikad puci...i sto ti rekose iskusni majstori,zasrafi to vec jednom...tad ces shvatiti o cemu ti pricamo i videces da bzvz obracas paznju ne neke sitnice...
Ma tako je znaci saraf nece puknuti, jefino se moze iverica otkinut...
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

@savage1337 - pobednik si, majke mi.
Da ih nisi ovoliko pritiskao i "mucio" nikada mi ostali ne bi smo saznali toliko stvari od pravih legendi, majstora, stolara. Bar u svoje ime pricam.

E, sad je doslo do toga, da li koristiti burgiju 3 ili 3,5 ili 4 mm. Ona od 3 mm definitivno otpada, po meni, jer mislim da ce da razvali ivericu.
Ja ti preporucujem da, ukoliko ne nadjes od 3,5mm (a moze se naci) - probaj sa burgijom od 4 na nekom otpadu, usrafi konfirmat 5x50 i testiraj.
Nema boljeg saznanja od licnog iskustva, narocito za tebe, koji neces nista prihvatiti zdravo za gotovo. Jednostavno PROBAJ i samo ce ti se reci.
Last edited by micha56 on 19 Nov 2016 22:47, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dodje mi da svratim na buvljak i posaljem par burgija za Zagreb :)

Cvrc... danas bila subota i bubanj potok. Nisam skoro svracao, jel uopste jos postoji buvljak na Nbg?
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

mbole wrote:Dodje mi da svratim na buvljak i posaljem par burgija za Zagreb :)

Cvrc... danas bila subota i bubanj potok. Nisam skoro svracao, jel uopste jos postoji buvljak na Nbg?
Isto sam pomislio , cini mi se da je kod mene burgija 5x7x10 350din .

Image

doduse ne bas ova marka ali tih dimenzija
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

@micha56, hvala, probat cu kad pokupim ivericu u ponedjeljak, pa javim kako mi se to sve cini.

@fini, takav u HR kosta 5885 dinara: http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada- ... as-1222851
Za taj novac se moze naci i busilica/sarafilica :)

@mbole, ma vec sam nasao prva liga decka tu na forumu iz Srbije, zečino tebe gledam :D, i vec su kupljene 4 burgije, 2 za male i 2 za velike konfirmate, ali ne ide postom:
http://www.posta.rs/dokumenta/lat/posal ... ska_HR.pdf
Poglavlje 72, gvožđe i čelik ništa ne prolazi preko carine :/
Tako da cekamo sad da navrati covjek do HR :D

Ma znam da pretjerujem sa vijcima, to mi je... "profesionalna deformacija" :D Na poslu mi zivot ovisi o tim vijcima, najmanji je 1-3/8", matica 55mm, na tako velikom vijku, 0,2mm je velika stvar. Zato ja sad sve tu promjeravam i gledam, a i zato jer mi je zanimljivo i zelim sve to saznati, a ne samo ulovit prvi vijak pa sarafat. To mi nije posao nego hobi, ne pritiscu me rokovi... zelim sve napraviti kako treba a vremena imam :)

Vidjet cu jos oko tih vijaka, na poslu sam na dve kuhinje odsarafio vijak i sve veliki konfirmati, ali sa cime su buseni da mi je znati... jer nije da ih nema u HR, ali nisu bas tako pristupacni.
Dok recimo u Srbiji, nije problem, i jeftini su, dostupni, nekih 20ak kuna je jedno svrdlo. Milina.

Svrdlo od 300 dinara u Srbiji: http://www.prodavnicaalata.rs/sr/proizv ... -x-50/1089
Svrdlo od 2836 dinara u Hrvatskoj: http://iverpan.hr/alati-i-sablone/svrdl ... rmat-vijak
Last edited by savage1337 on 19 Nov 2016 23:37, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa sto ne kazete, organizovacemo nesto.
Prvo sto mi pada napamet, kum mi radi u firmi koja je ogranak M-San-a, i koliko znam jednom nedeljno imaju transport na relaciji Zg-Bg.
Ne verujem da bi bio problem da se posalje par burgija.
Ako neko ima bolju/brzu varijantu... javljajte se.

Usput, 72 se odnosi na gvozdje i celik, a burgija spada pod 73 "artikli od gvozdja i celika", za koje vazi 2.12.2 iz dela II (ne salje ti se stangla celika vec gotov proizvod):
Artikli koji su
namenjeni za li)nu
upotrebu, a koji su
od plemenitih
metala i drugih
materijala (staklo,
keramika, drvo, itd.
na primer kašike,
noževi, tanjiri),
bižuterija; ljudska
kosa i perike;
duva)ki
instrumenti;
kontaktna so)iva

Potrebno je da se priloži potvrda izdata od Ministarstva zdravlja, a u
vezi sa stepenom zdravstvene ispravnosti (sanitarni nalazi).

Pri cemu vazi i: 1 Iz ovih zahteva se iskljucuju pošiljke za privatna lica, u kolicinama namenjenim za kucnu upotrebu.

Tako da to moze da se salje bez ikakvih problema.
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

savage1337 wrote:Hvala Nikola i Fini! :D

Nevjerovatno ali ja jos nisam odabrao koji vijak koristiti za spajanje tih korpusa. Za dva dana podizem ploce, ali nisam se odlucio za vijak, sve imam, aposlutno sve, ali ne znam koji vijak koristiti.
Znaci definitivno zelim konfirmat, ali ne znam jel 5x50mm ili 7x50mm.
Odgovor lezi bas u ovom tvom linku .
http://www.prodavnicaalata.rs/sr/proizv ... -x-50/1089

7x50 (za MDF/iveral debljine 18/19 mm
i 5x50 (za MDF iveral debljine 10/12 mm).

dakle , konfirmate 5x50 koristi jedino za fioke ( ladice ) ako ih kojim slucajem radis od materijala 10/12mm

za sve ostalo 18/19mm dileme nema , konfirmati 7x50mm

" Dok recimo u Srbiji, nije problem, i jeftini su, dostupni, nekih 20ak kuna je jedno svrdlo. Milina.

Svrdlo od 300 dinara u Srbiji http://www.prodavnicaalata.rs/sr/proizv ... -x-50/1089
Svrdlo od 2836 dinara u Hrvatskoj
http://iverpan.hr/alati-i-sablone/svrdl ... rmat-vijak

u ovom slucaju nisi bas uporedio iste stvari

ja sam recimo ovu burgiju za iver vijak platio 10Dm u BG ( na sajmu namestaja firma WOOLF - Subotica ) pitaj boga koje god a ostra je i dan danas ( ostrice su od tvrdih metala , cini mi se HM oznaka )

Image

Image

Image

a ova je placena 250 din , kasnije kupljena , mnoogo manje radila i vec je tupa ( sto mozda i nije cudo , na njoj je oznaka HSS , sve vreme busi medijapan i ivericu )
Image

moram da potrazim nekoga ko bi mogao da naostri , malo je komplikovano ( bar meni ) jer ima ova 3 prelaza

dakle , koliko para toliko muzike

S tim u vezi pitanje za iskusnije , moze li se iverica ( univer ) i medijapan obradjivati alatom sa oznakom HSS ?

pozZz . . .
Last edited by LepoJeBitiFin on 20 Nov 2016 11:57, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moze al kratko :)
Jednsotavno iverica, MDF pa cak i sper iako u manjoj meri, otupe HSS cas posla.

Za 250 din se ne isplati da ti je neko ostri. Kupi novu.
Verovatno bi te ostrenje kostalo slicno ili vise od toga.
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Post by Zuba1970 »

Koji vijak se koristi kad hovu da spojim dve iver ploce debljine 18 mm ? Uzeo sam vijak duzine 30 mm ali ne znam koja treba debljina.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

4x30...burgija 3 mm...
User avatar
Zuba1970
Precizni šegrt
Posts: 99
Joined: 05 Nov 2016 23:12
Location: Beograd

Post by Zuba1970 »

Hvala jedino nisam siguran da li je vijak koji sam uzeo 4x30. Moracu da proverim kod prodavca na buvljaku.
Last edited by Zuba1970 on 20 Nov 2016 13:21, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Izmjeri ga, dugacak je 30 milimetara
Post Reply