Spajanje "Iver" odnosno Confirmat vijkom

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

ja isto radim drugu varijantu ali obavezno stavim barem dvije tiple uz dva konfirmata.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Meni se druga varijanta vise svida vizualno, i koliko sam primjetio vecina kuhinja koje sam vidio su napravljene bas tako.
Prva varijanta je cvrsca to nemoze nitko pobiti. Recimo ormare vidim rade kao prvu varijantu, a donje kuhinjske elemente kao drugu, vakjda zbog estetike.

Nego jel ima negdje na nasim prostorima za nabaviti ovakve nozice: http://www.ikea.com/PIAimages/0276193_PE414427_S5.JPG
Mislim da bi to uvelike ojacalo drugu varijantu. Znaci da se nozica "utipla" u dno bocne stranice sa ova dva pipca, a istalo ide na dno.

I sa koliko vijaka spajate bocnu stranicu na dno kabineta u varijanti 2?
Last edited by savage1337 on 18 Nov 2016 16:32, edited 1 time in total.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Konacno imam sve sto se tice konfirmat vijka 50 x 5 za ivericu. Burgija i bit sa imbusom 3 mm za srafilicu:

Image

Jedino jos ugaone stege, mada mislim da cu ih za pocetak napraviti u Home varijanti i mogu da krenem u izradu visecih elemenata za moju kuhinju.
Pokupio sam dovoljno znanja o izradi i nacinu spajanja ovde na forumu zahvaljujuci @savage 1337, koji je bas bio uporan u raznim pitanjima, a i svi ostali da mu objasne o cemu se radi i ...
Naravno ukoliko negde zapnem - pitam !
Last edited by micha56 on 19 Nov 2016 10:32, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Samo udri :prsgore:
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

Sretan pochetak . . .

nego , jesi li siguran da je ova burgija za te konfirmate , nesto me buni ta konusna glava ?
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

LepoJeBitiFin wrote:Sretan pochetak . . .

nego , jesi li siguran da je ova burgija za te konfirmate , nesto me buni ta konusna glava ?
Hvala!
Nego, nisam siguran da sam razumeo. Konusna glava je ono sto na vrhu stoji pritegnuto srafom za frzenkovanje ili upustanje?

Ma i mene nervira i nepotrebno je, ali sam dobio tako preko AlliExpres-a. Skinucu je, jer je izgleda nepotrebna i samo smeta.
Vazno je da je burgija dole dobrih dimenzija i srafljenje konfirmata ide odlicno i sa velikim momentom stezanja.
Last edited by micha56 on 19 Nov 2016 16:04, edited 1 time in total.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Ja ponekad koristim i pcelinji vosak.Lakse se zavrce i nepuca univer.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Ova nauka sa konfirmat vijcima 5x50 u zadnjih par tjedana je zbilja postala prava znanost :smejanje:
Za 5x50 konfirmat vijke dovoljan je obican 3,5mm borer iliti svrdlo iliti burgija kako kome draze. Probusi i usarafi. Potrosio 10tak borera 3,5mm i nebrojeno 5x50 konfirmata i s nijednim problema.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kako ti ne razvali univer na vrhu gde treba da dodje deo koji je punih 5mm?

Micho, mozda ipak da ostavis konusni deo, mada nije idealan, samo koliko da ti sluzi kao vizuelni granicnik do koje dubine treba da ides.
I ako takne malo, nece biti strasno, samo da ne odes preduboko sa konusom.
Ili ga prevrni, da konus bude pozadi, pa da ti ravna strana bude granicnik.
User avatar
micha56
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 235
Joined: 30 Aug 2016 20:26
Location: Cuprija - Srbija

Post by micha56 »

Ma za te stvari imam one prstenove razlicitih precnika (braca kinezi), koji u sebi sadrze "crva" za stazanje na burgiju (sa imbus kljucem) i ne strce van prstena. Oni bas za te stvari i sluze.
Ovaj konusni deo moze da bude i opasan jer mu onaj srafic strci van i moze lako da zakaci i prst kad se okrece.
Sve, sve, ali miris tek obradjenog drveta je nezamenjiv ...
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Jel koristi itko ljepilo za drvo kad sarafi sarafe? Mislim na to da kad izbusim pilot rupu, kapnem par kapi ljepila u rupu, i mozda malo po vijku pokapam, pa ga tako uvrnem? Jel ima ikakve koristi od toga?

I dajte neka netko napise, koliko vijaka sarafite kad spajate plocu na plocu? Recimo element dubine 580mm, jesu dosta 2 sarafa na svakom rubu, ili je bolje i u sredinu staviti treci?
Imaju neka pravila koliko sarafa ide po duzini stranice koja se spaja, tipa svakih 30cm jedan saraf i tako?
Last edited by savage1337 on 19 Nov 2016 20:33, edited 1 time in total.
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Ne treba ti lepak,sta ako budes morao nesto da menjas,rastavljas,popravljas?
Na 58 cm ja bih stavio 3 srafa jer se desi da sredina pobegne...
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 583
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

savage1337 wrote:Jel koristi itko ljepilo za drvo kad sarafi sarafe? Mislim na to da kad izbusim pilot rupu, kapnem par kapi ljepila u rupu, i mozda malo po vijku pokapam, pa ga tako uvrnem? Jel ima ikakve koristi od toga?
Korist bi imali samo trgovci . . .

mani se lepka

Cak i ako si siguran da se nikada neces seliti , da neces rastavljati i prepravlajti namestaj lepak u ovom slucaju ne znaci nista i potpuno je bespotreban

Slazem se za srafove 3kom
Last edited by LepoJeBitiFin on 19 Nov 2016 21:09, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Hvala Nikola i Fini! :D

Nevjerovatno ali ja jos nisam odabrao koji vijak koristiti za spajanje tih korpusa. Za dva dana podizem ploce, ali nisam se odlucio za vijak, sve imam, aposlutno sve, ali ne znam koji vijak koristiti.
Znaci definitivno zelim konfirmat, ali ne znam jel 5x50mm ili 7x50mm.

Ako se odlucim za 5x50mm, pilot rupu planiram busiti 4mm svrdlom. Jer taj mali konfirmat ima 4x5x8mm dimenzije.
A 7x50mm konfirmat ima dimenzije 5x7x10mm i tu nisam pametan sa cim busiti jer nemogu nigdje naci svrdlo za konfirmate.

Znaci jako jako tesko mi je doci do svrdla za konfirmate. Mogu kupiti u Ivrpanu ima svrdlo za konfirmat 7x50mm, ali izgleda tako lose da nema sanse da bih ga kupio.
Evo ga tu: http://iverpan.hr/alati-i-sablone/svrdl ... rmat-vijak
Drzao sam ga u ruci i trazio konfirmat vijak 7x50, na brzinu sam gledao bio sam u prolazu, ali cini mi se da se cak ni dimenzije ne poklapaju kad sam svrdlo stavio pored vijka.
Onda ima na Njuskalu ovo: http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada- ... as-1222851
Izgleda dobro, ali 360kn za svrdlo?!? Previse mi je to.

Onda pak razmisljam sto je bolje i razmisljam sto je @mbole pisao o nacinima spajanja iverice prije u ovom postu...
Moje razmisljanje je da vijak 5x50mm i 7x50mm nece puknuti pod opterecenjem prije nego se iverica odcijepi. Znaci mislim da kad bi skocio na plocu spojenu malim i velikim konfirmatom, da bi se prije iverica odlomila pod pritiskom, nego sto bi vijak puknuo, bilo veliki konfirmat bilo mali konfirmat. Mislim da je najslabija karika tu iverica.

Eh ako je to tocno, onda je mozda bolje ici sa malim konfirmatom, jer on ostavlja vise mesa / iverice :D

A opet, netko je konstruirao te konfirmate bas za ivericu debljine 19mm ili 3/4", sto se vidi bas iz toga sto je na velikom konfirmatu, znaci 5x7x10mm, onaj dio sa 7mm dug tocno 19mm.
Znaci prva stranica kroz koju prvo ide vijak u drugu stranicu na koju se spaja, na njoj nema navoja, navoj vijka pocinje na drugoj stranici kad je vec prosao prvu i tako ju savrseno navlaci na prvu stranicu.

To je to, to je taj vijak, samo nemogu do svrdla. Jedini problem je to svrdlo. Toliko ga je tesko nabaviti da se pitam sa cime sarafe ostali stolari u mojoj okolici, kad je toliko nedostupan.

A vidjet cu jos, prekosutra idem jos pokupovat neke sitnice i vijke pa cu odluciti do tad.
Last edited by savage1337 on 19 Nov 2016 23:38, edited 1 time in total.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

@mbole
Dio koji je 5mm sirok udje u iveral bez ikakvih problema ne razdvoji nista samo udje u iveral. Egger iveral



@savage
konfirmat vijak koji sam ja kupovao u iverpanu ima promjer tijela 3,5mm. Gdje ti to kupujes vijak koji ima 4mm promjer tijela?
Ovo oko sarafa je cista alkemija vise :smejanje::smejanje:
Last edited by djuro2 on 19 Nov 2016 22:13, edited 1 time in total.
Post Reply