Pomoc u vezi donjeg ugaonog kuhinjskog elementa

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
milica
Šegrt
Posts: 40
Joined: 19 Apr 2009 20:13
Location: Beograd

Pomoc u vezi donjeg ugaonog kuhinjskog elementa

Post by milica »

Moze li mi neko dati savet u vezi donjeg ugaonog elementa kuhinje;
Image
Da li se i zadnje strane rade od univera 18mm ili ima neki drugi sistem,da bi se stedelo na materijalu.
Na slici je plan moje kuhinje koju bih da napravim,ali mi nesto previse materijala treba,jer imam dva donja ugla.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Jedna mora biti od iverala, a druga može od lesonita.
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Možeš uštedjeti tako, da srednji element (ladičar) ne bude zaseban i time uštediš jednu stranicu.
User avatar
OpasnicKim
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 08 Feb 2013 19:53
Location: Gornji Milanovac

Post by OpasnicKim »

Pozadine se uvek rade od lesonita...dokazano dobro drzi...
Last edited by OpasnicKim on 07 Mar 2013 09:24, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bar jedna od pozadina mora da bude od univera.
Sam lesonit jednostavno nije dovoljno krut da drzi ugao. Takodje letve u uglu i slicna "podupiranja" imaju problem sa uvijanjem.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Mozes u uglu, izmedju poda i plafona(znaci za 3.6 manje od bocnih stranica), da stavis dvije slajfne po 7-8 cm i onda stavljas obje ledjne strane od lesonita!
Jos bih predlozio da taj pod i policu ne radis kako je prikazano iz djelova vec da od punog komada isijeces ubodnom visak a potom precizno obradis rucnim frezerom (ili CNC). Velika je razlika!!!
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Sasa wrote:Mozes u uglu, izmedju poda i plafona(znaci za 3.6 manje od bocnih stranica), da stavis dvije slajfne po 7-8 cm i onda stavljas obje ledjne strane od lesonita!
Jos bih predlozio da taj pod i policu ne radis kako je prikazano iz djelova vec da od punog komada isijeces ubodnom visak a potom precizno obradis rucnim frezerom (ili CNC). Velika je razlika!!!
Upravo ovako kao što Saša kaže , na zadnjem kutu postaviš kut od dva komada cca 8 pa i do 10 cm to će držati okomicu , poleđinu zatvoriš sa lesonitom , a pod i policu isječeš od jednog komada ( barem pod , zbog čvrstoće )
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tesko mogu da se slozim sa saletom, a probacu da objasnim zasto. Naravno ova varijanta je jeftinija, ali...

Ugaoni element u sustini mozes da posmatras kao obican elemnt kome je isecen jedan ugao. Posto svaki "normalan" element ima samo jednu (zadnju stranicu) od lesonita, a sve ostale su od univera, ne vidim zasto bi to ovde bilo drugacije.

Inace, mogli bi da na sve uglove bilo kog elementa postavimo po dve slajfne, a ostatak rupe popunimo lesonitom. Tako bi bilo jos jeftinije :)

Naravno, kad sve to upadne u ugao, i poveze se sa ostalim elementima, stajace i sa letvicama. Sam ugao, najcesce nije bog zna kako opterecen (tesko da ces uspeti da se bas oslonis na njega), a zidovi i ploca ga drze da ne moze da se upreda to jest mrda levo-desno.

Opet sa druge strane cena belo-belo univera koji se tu koristi uopste nije toliko drasticno veca od cene lesonita, a i ne pravis seriju od 1000 komada, vec ces imati razliku od 1-2 kvadratana metra, pa ce razlika biti 5-6 evrica, sto se po meni ne isplati..
User avatar
milica
Šegrt
Posts: 40
Joined: 19 Apr 2009 20:13
Location: Beograd

Post by milica »

Hvala , mnogo ste mi pomogli
Ipak cu sve od univera, kada sve sagledam, ipak nije to prevelika razlika u ceni, kao sto kaze Mbole, ipak ne radi se svaki dan kuhinja.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Evo jedne male ideje...

Image

Image

Image

Image


Radi se o kombinaciji korpusa od iverice i frontova od drveta.
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Koje šarke treba da idu na jedna od vrata,a koje na korpus ?,mislim na zadnju sliku"Radi se o kombinaciji korpusa od iverice i frontova od drveta."
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
slavijov
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 222
Joined: 23 Jan 2010 20:00
Location: Krusevac
Contact:

Post by slavijov »

Skoro sam ih namestao,mislim da je model sarke isti nebitno da li je u pitanju iverica ili kombinnacija (barem ja mislim).Å arka poznatija kao žaba,tako je kod mene zovu,na krilu koje se vezuje za korpus se buše sve četiri rupe,standardno kao i za sve ostale.Meni je nekako lakse da krilo koje vezujem za korpus vežem prvo sa nulom šarkom,zatim je skinem ,postavim žabu i u iste rupe je zašrafim (ako neko zna drugu tehniku neka javi)
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Znam ja to, nego da li na vrata ide ravna,polukriva,kriva..šarka
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
slavijov
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 222
Joined: 23 Jan 2010 20:00
Location: Krusevac
Contact:

Post by slavijov »

Ni jedna od ove tri,ide zglobna sarka,cena joj je negde oko 2 evra,mada moze i ravna samo bi krilo mogao da otvoris maksimalno 90 stepeni (mozda koji stepen preko).
User avatar
tishler
Moderator
Moderator
Posts: 1008
Joined: 31 Jan 2010 21:14
Location: Tuzla

Post by tishler »

…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs

www.stolarskaradionica.com
Post Reply