Kuhinjski frontovi od medijapana sa šarom uz pomoć ručnog frezera.

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
Post Reply
User avatar
livri
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Nov 2012 21:48
Location: Nis

Kuhinjski frontovi od medijapana sa šarom uz pomoć ručnog frezera.

Post by livri »

Posto sam nov na forumu prvo da pozdravim sve majstore i ostale!

Kao amater imam mnogo nedoumica, ovde cu napisati sta me muci trenutno i sta zelim da napravim a ukoliko neko vec ima iskustva oko toga moze ovde da napise a ja cu postaviti jos neko dodatno pitanje da ne bih odmah zatrpao forum pitanjima.

Napravio sam korpuse od iverice i sada mi je zelja da frontove napravim od medijapana.

Koristio bih ovu metodu http://www.youtube.com/watch?v=Sd73fWST4qc samo sto bi sablon bio malo pojednostavljen, odnosno napravljen za jednokratnu upotrebu.

Sam oblik sare nije toliko bitan, problem su glodala za tu primenu koja su bar kod mene u gradu retka, jos jedan problem kod njih je sto su retko namenjena da se koriste kod rucnog frezera, valjda zbog jacine masine koju koriste kada se ide iz jednog prelaza.
Ne mislim na neka specificna glodala, nego npr. ono sto se naziva ogee glodalo http://www.cmtutensili.com/show_items.a ... .101/102~2 Vazno je samo da nema lager na pocetku. Ili da se radi iz vise prelaza, sa vise razlicitih glodala. Interesuju me vasa iskustva, koja glodala ste koristili u te svrhe, i koje maksimalne velicine za rucni frezer.

pozdrav
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa upravo ovo glodalo na koje si dao link postoji u obe dimenzije namenjene za male rucne glodalice (6 i 8mm).
To sto ih nema u Nisu nije problem, posto Filos iz Cacka koji drzi CMT salje brzom postom. Jedino sto ti se mozda cena nece svideti, posto CMT nije jeftin.
User avatar
livri
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Nov 2012 21:48
Location: Nis

Post by livri »

U potrazi sam za tim glodalima, zato sam i dao link do toga sta je nabavljivo kod nas, vazno mi je da neko kaze konkretno da li je probao to da radi na taj nacin, da li moze sa njim odmah da se izvlaci dekorativni zljeb ili je potrebno da se izvuce prvo zljeb ravnim glodalom do odredjene dubine. To sto glodalo ima prihvat 8mm po meni nije garancija da ce raditi sa nekim slabijim frezerom, kada sam gledao slicna glodala od nekih proizvodjaca pise da je zabranjeno da se koristi sa rucnim i da mora biti na stonom frezeru i pise preporucena snaga u HP, dok kod drugih pise da moze i na rucnom, iz tog razloga pitam da li je neko probao.
Sto se tice cena za takva glodala kod nas i preko ovo CMT sto sam dao link u prethodnom postu spada u jeftinija, ukoliko sam se dobro snasao u cenovniku, ono kosta oko 20e, dok sledece slicno kosta oko 30, a wurth-ovo, odnosno freud koje nema u srbiji ali mogu da poruce kosta 80e, sve ove skuplje varijante, nisu opcija za mene, posto ja to pravim iz zezanja, par krila.

Imam varijantu da iz kineskog kompleta glodala koristim ravno za izvlacenje zljeba a zatim da posle predjem sa ogee kome se skine lager i isece osovina da bude u ravni sa bocnim nozevima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U principu bilo bi bolje da se prvo prodje ravnim, kako bi se skinula najveca kolicina materijala, ako nista drugo, zato sto su ravna glodala obicno jeftinija, pa je isplativije tupiti njega nego ovo specificno.
Sto se tice snage, to naravno zavisi i od dimenzija glodala, a ova na koja si dao link su sirine 12.7 i 19mm. Posto je zleb i relativno plitak, mislim da tu ne treba bog zna kakva snaga, a ako se prvo prodje ravnim od recimo 8 ili 10mm (zavisi koje konkretno profilno koristis), u sustini skidas jako malo po ivicama. Prilicno sam ubedjen da bi to bez nekih problema uradila i glodalica od oko 1000W, a da bi ona od oko 1500 bila vise nego dovoljna.

Naravno, ako je sirina glodala veca, onda rastu i zahtevi za snagom.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Mozda je suvisno da dajem ovaj komentar, ali pored toga sto su ta cmt godala preskupa, to deluje i dosta kicerajski, bar meni. Zatim, te isfrezovane povrsine treba i ofarbati, a popunjavanje osnovnim lakom i smirglanje samo zadrzavaju. Mislim da je to sara prevazidjenog dizajna i nije ni interesantna. Stvar je ukusa, ali ja nebih bacao pare na skupa glodala zbog toga, pre bih se odlucio za neko manje glodalo i umetnuo po neku manje nametljivu crtu. To se svakako vidi da nije masiv nego mdf, pa mislim da nema ni potrebe imitirati sare za drvene porte.
Sem toga, pogledao sam u katalogu cmt, ta glodala izgleda imaju samo u kompletu za kuhinje, koji kostaju poprilicno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da prostis Pezzo, malo ga tupis :)
Covek je pitao kako da radi sa konkretnim glodalom.
Dal se to uklapa u moj ili tvoj ukus... kad budemo umjetnicki forum, pricacemo o tome.

Sto se tice cene CMT glodala, prilicno sam ubedjen da kostaju taman koliko treba. To sto je nama ta cena previsoka je probklem nasih novcanika, a ne robe.

Covek lepo napisa da ovo radi za sebe i prema tome "zadrzavanje oko popunjavanja osnovnim lakom..." je potpuno nebitna stavka.

Ponovo se vodis komercijalom, a zaboravljas da postoji gomila ljudi kojima to jednostavno nije bitno.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ja sam se u svom komentaru ogradio i napisao da je mozda suvisan. Nadam se da nisam nikoga uvredio sto sam izneo svoje misljenje. Ja takve sare vidjam po svim radnjama godinama, a u poslednje vreme je u trendu mdf sa ravnom povrsinom. Kako on hoce, tako neka radi, njegova stvar naravno. Dal ga tupim ili ne i da li je umetnicki forum, proceni sam. Koliko ja mogu da primetim, uopste nije retkost da se ovde govori i o estetskoj strani, pa nisam primetio da si nekome zbog toga davao primedbe. Ako vam nesto smetam ovde, slobodno recite.
Za cene cmt nisi u pravu, skupo je to i hobistima na zapadu (a kod nas je sva uvozna roba skuplja jos za najmanje 30%), ali tamo cmt ima i konkurenciju a kod nas tesko. Mislim, imam ja pare za cmt i da im kupim sve sto imaju tamo u Prvomajskoj, ali realno to toliko ne vredi.
Ako bude radio sa vise manjih glodala, za svako ce mu trebati poseban sablon, pa neka razmislja.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

p.s.
samo da dodam, na sajmu je bilo slicnih glodala kod Veki alati, medju onima u ponudi 3 komada za 2000 din. a sirine zahvata su otprilike oko 3 cm i prihvat 8 mm. Ne znam da li on salje brzom postom, a ni da li ih je rasprodao do sada, uglavnom ovi koji idu danas na sajam mogu i da pogledaju i pitaju na standu.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Kolega livri, to na snimku izgleda veoma prosto i masina ide kao kroz sir, ali moramo znati da je to reklama i da se tako ne moze odraditi bez obzira od kojeg proizvodjaca glodala koristis.

Ako imas merak (i zivaca) da odradis sam tih par krila kupi najjeftinija glodala i u par prolaza imaces zadovoljavajuci proizvod.
A sto se isplativosti tice mislim da 2-3 evra po krilu kosta CNC obrada takvih sara, pa dalje sabiraj sam!
User avatar
livri
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Nov 2012 21:48
Location: Nis

Post by livri »

@mbole
Kada sam ponovo pregledao reklamu, vidim da i oni prvo prelaze ravnim, znaci da je tako bolje. :D.

@Pezzo
Tesko je na osnovu samog glodala bez uvida u celinu odrediti da li je "kicerajski", kic se moze napraviti i najprostijim glodalom, boja moze uticati da nesto bude kic kao sto i nacin na koj je ostatak prostorije uredjen moze da utice da nesto ne deluje kao kic i ako zasebno deluje tako. Sto se tice toga da je sara prevazidjenog dizajna tu se slazem sa tobom, moze da se kaze da je demode pre nego kic i zato cu razmotriti jos malo moju odluku i ja sam u startu imao ideju da idem sa skromnijom sarom, ali mi se cini da mdf obradjen na ovaj dacin deluje nekako ozbiljnije, mada znam da se vidi da nije masiv i da bi ovo bio pokusaj imitacije ali sta onda reci za ivericu u natur finisu? Voleo bih i ja da to bude drvo, ali posto je ovo mala privremena kuhinja za sada ce biti mdf. Pokusacu da postavim slike kako bih ja voleo da to izgleda i slike nekih drugih krila sa jednostavnijom sarom.
http://postimage.org/image/80vfq4m5z/
http://postimage.org/image/459o4wu5x/

@Sasa
Svestan sam da je ovo samo reklama, zato sam i pitao na forumu da bih saznao na koje probleme mogu da naidjem, svestan sam i kolicine prasine koja mora da izadje iz toga... Bio sam u ubedjenju da ce mi taj rad pricinjavati zadovoljstvo. Znam samo da nigde nisam nasao na forumima ili ovako da sam cuo da neko radi na taj nacin, verovao sam da je u pitanju vreme koje ovaj nacin rada oduzima i da majstori lako odgovaraju musterije od toga, a nisam ni znao da je obrada na cnc masini toliko povoljna. Kada postavim tako, nije mi nikakav problem da platim obradu na cnc masini, ali onda bih mogao da platim i farbanje u komori.. sto dovodi do toga da je mozda bilo bolje da sam kupio gotovu kuhinju a u stavri sam hteo malo da se zabavim tom vrstom rada i poboljsam vestinu, razmislicu o svemu.


Hvala svima na odgovorima koje sam dobio do sada. Odlucicu sta i kako, pa ukoliko definitivno odlucim da radim na ovaj nacin postavicu i neku sliku.
Last edited by livri on 17 Nov 2012 18:42, edited 1 time in total.
User avatar
livri
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Nov 2012 21:48
Location: Nis

Post by livri »

Da se nadovezem na moju poslednju poruku. Stolari kod nas, sa velikim radionicama i svim neophodnim masinama, po mojoj pretpostavci za slicnu ili malu razliku u ceni mogu od drveta napraviti ono za sta se koristi medijapan, a sam medijapan je dosta zahtevan kada je kasnija obrada u pitanju, lakiranje i ostalo i na kraju to bude obican MDF, surogat pravog drveta, zato se oni preterano i ne trude oko toga, dok majstori-monteri, koji ivericu izrezanu po meri uz pomoc dve ugaone stege i srafilice spajaju, ne zele da se opterecuju nicim sta ne mogu brzo da zavrse i naplate. Verovatno kada musterija od tih sto sklapaju kuhinje trazi MDF oni ili savetuju musteriju da je iverica jeftinija i prakticnija ili angazuju ove sa cnc masinama, farbanje u komori, PU farbe, a krajnja cena bude...
User avatar
livri
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Nov 2012 21:48
Location: Nis

Post by livri »

Kao sto sam obecao evo nekoliko slika radova, ne pisem ovo da bih pokazao kako sam izmislio toplu vodu i kako sam veliki majstor vec vise iz razloga ako se jos neki pocetnik odluci da radi na ovaj nacin da vidi sta ga sve ceka. Temu jesam poceo davno ali cekao sam lepse vreme i radio sam obicno samo vikendom (2-3 vikenda).

Imao sam element sa sudoperom i dva elementa od stare kuhinje koja je malo korsicena ali je dozivela poplavu, tako da sam izbacio coklu i montirao nozice i utegao sve koliko je moglo. Sve sta sam mogao ja sam iskoristio a sta nisam imao to sam napravio.
Image

Bilo je par gresaka prilikom rezanja materijala tako da sam sva krila montirao i proverio:
Image

Odlucio sam se za jednostavnu saru koja ce imitirati ram i ukladu, prvo izvlacenje kanala ravnim glodalom:
Image

Napravio sam jednostavan sablon/pomagalo tako sto sam na metalnu kutiju zavario sparing ispod koga se podvuce mdf, kasnije frezer seta po sparingu, sve je veoma prosto.
Image

Zatim ide obaranje ivica kanala pod 45 na obe strane, koristio sam slican nacin rada.
Image


Image

Smirglanje i dalje farbanje po detaljnom uputstvu sa sajta stolarske radionice: http://www.stolarskaradionica.com/tehni ... j&strana=1

Farbanje temeljnom
Image

Image

Brusenje temeljne x 2

Image

Image

Farbanje zavrsnom bojom

Image

Image

Farbanje u "mracnoj komori" :)

Image

Brusenje
Image

Farbanje
Image

Kako izgleda sve to na kraju:
Image

Image

Hvala svima sa ove teme koji su mi pomogli savetima. Najvise muke mi je zadalo smirglanje, sreca pa je ova sara bila veoma prosta da je bilo nesto komplikovanije mozda bih odustao. Problem mi je napravilo i to sto sam hteo da farbam pistoljem sa diznom 1.3. Farbao sam dosta ali ovo je prvi put da sam radio sa PU boojama, sada imam jedno iskustvo vise.
U svakom slucaju ja sam zadovoljan.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

svaka cast na trudu(koji se isplatio) :pljesk::pljesk::pljesk:

p.s. svidja mi se boja :prsgore:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Одличан рад и сјајна презентација!
За нас почетнике и аматере изузетно корисно.

Са нестрпљењем чекам следећи рад.

Капа доле!
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
era
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 06 Nov 2009 10:27
Location: Užice

Post by era »

Svaka čast, izbor boje daje skladnost, a i super prikaz izrade, i naravno svaka čast na trudu.
Baš je superiška.
Post Reply