Šarke - udaljenost rupa

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
bero555
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 05 Aug 2012 20:24
Location: Zagreb

Šarke - udaljenost rupa

Post by bero555 »

Kao prvo, lijepi pozdrav svima!
Imam jedno početničko pitanje budući da sam unatoč činjenici što sam pročitao glavninu postova na forumu tek sad u nedoumici. :-)
Dakle, bit ću vam zahvalan ako mi pojasnite ovo:
Ako imam npr. korpus širine recimo 60 cm i želim ga pokriti s frontom, može li fronta bit također 60 cm? Ne radi se o vratima u nizu niti ništa tome slično..Znači, samostojeći element..
Koliko sam vidio, fronta se uglavnom stavlja da je nešto uža od korpusa, ali da li je to u mom slučaju također nužno?
Ako je to izvedivo, na kojoj udaljenosti od ruba treba biti rupa za šarku?
Drugim riječima, je li razlika u širini korpusa i vrata u nekakvoj ovisnosti o udaljenosti rupe za šarku od ruba vrata?
AKo da, koja bi to ovisnost bila?
Zahvaljujem se unaprijed i pozdravljam do sljedećeg početničkog pitanja..:D
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Slobodno mozes da stavis istu sirinu krila kao i korpusa, a udaljenost rupe nema veze sa tim sto znaci da trebas busiti tako da rupa bude udaljena od coska 5mm. Ono na sta treba obratiti paznju prilikom stavljanja te sirine krila je broj sarki koje ce ga nositi, moj predlog je da budu minimum 3!
User avatar
era
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 06 Nov 2009 10:27
Location: Užice

Post by era »

www.green-line.co.rs/proizvodi/pdf/01.pdf

ovde je sve lepo objašnjeno, šta kad i kako, a veličina frontanema ako se poklapa sa korpusom nestvara nikakv problem, ona samo određuje koliko ti šarki treba, da li dve ili tri, a koje ti trebaju šarke zavisi od pozicije fronta i načina na koji hoćeš da se otvara.
User avatar
bero555
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 05 Aug 2012 20:24
Location: Zagreb

Post by bero555 »

Hvala obojici!
Saša, kad kažeš da je rupa 5 mm od ruba da li je to pod pretpostavkom da je debljina iverala i korpusa 18 ili 19 mm?
Ja imam 18-icu..

Ok, radi se o milimetrima, ali pokušavam uhvatiti logiku stvari..
Gledam ovaj katalog od Ere, prvi primjer s lijeve strane, str. 4.

Ispravite me ako griješim, moj A je 0, K je udaljenost do rupe (Saša kaže 5 mm), S mi je 18 mm, ali što mi je H?
To je stvar šarke, zar ne? Kako znam koliko je to?

Ako sam na pravom putu, K=H+4, što će reći da je Saša za taj H stavio 1 mm.. Jesam u pravu? :/
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Nisam gledao tu formulu ali predpostavljam da je H razmak izmedju krila i korpusa pri zatvorenom polozaju!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

H je visina (ili ako hoces "debljina"), podloske na koju se kaci sarka. Ta podloska se proizvodi u nekoliko dimenzija (pogledaj recimo stranu 1-9 sredina)
User avatar
dusanld
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 May 2012 16:55
Location: Beograd

Post by dusanld »

Nije direktno vezano za ovo pitanje, ali ima neke veze. Po dijagramu sa sajta koji je kolega postavio trebalo bi pet šarki za vrata širine 60 cm i visine 260 cm. Moje je pitanje da li je neko radio ovolika vrata od univera, s tim da se kače na korpus koji je takođe 18mm. Kakva su iskustva, da li univer 18mm može da izdrži tolika vrata, obzirom da šarke šrafim standardno 4x18 šrafovima ? Hvala unapred !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije problem da li ce srafovi drzati u univeru (hoce, upravo zato sto ima puno sarki, to jest teret je rasporedjen).
Problem je u samom boku. On ce se iskriviti osim ako ga ne ukrutis horizontalnim policama koje moraju biti povezane sa bokovima (znaci ne samo spustene na nosace, vec zasrafljene, zalepljene.. kako god samo da postoji kruta veza).
User avatar
dusanld
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 May 2012 16:55
Location: Beograd

Post by dusanld »

Hvala na odgovoru profesore Mbole, tako sam nešto i planirao!
User avatar
kadishon
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 28 Jul 2010 01:25
Location: Zrenjanin

Post by kadishon »

Nekoliko saveta za pocetnike na ovu temu.
1.Dimenzije frontova kada se rade sa ravnim sarkama su jednake sa korpusom s tim sto se oduzima debljina kant trake odnosno abs- zavisi cime se kantujem front N.P.R. Front sirine 600mm za melaminsko kantovanje umanjujemo za po milimetar sa obe strane i doboijamo 598mm nakon kantovanja dobijamo punu meru 600mm,ako se frontovi rade sa kolenastim sarkama od sirine korpusa oduzmemo dve debljine univera 36mm zatim oduzmemo dve debljine kant trake ili abs-a npr 2mm za melamin i po 2mm sa obe strane za zazor izmedju stranice korpusa i fronta tako dobijamo da za korpus sirine 600mm-36mm-2mm-6mm=556mm

2.sve rupe za standardne sarke se buse tako da centar glodala od 35mm bude na udaljenosti od ivice fronta 21mm (rupe za sarke se buse kad je front vec iskantovan) a dubina busenja ili rucnom busilicom uz predhodno vezbanje ili najbezbednije stubnom busilicom :-)

Nadam se da ce ovi redovi nekom biti od koristi ;-)
P.S. Nije znanje,znanje znati vec je znanje,znanje dati :-)
Nije znanje,znanje znati vec je znanje znanje dati!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Osim sto se ne slazemo za par stvari :)

Najpre, vecina stovarista, barem ovde u Bg, kantuje na masinama sa predfrezerima, tako da je secena mera istovremeno i konacna (pre nanosenja trake, glodalima se skida tacno koliko je traka debela). Naravno, tako nije svuda, pa se treba raspitati unapred na stovaristu gde se kupuje materijal.
Ukoliko sami raskrajamo tablu, onda si u pravu, samo sto je po 1mm sa svake strane, za melamin malo previse. On je obicno debeo oko 0.3-0.5mm.

Dalje, konacna dimenzija vrata treba da bude za oko 2mm manja od spoljasnjih dimenzija korpusa (neki standard je cak 3, ali uobicajeno je dva).
Zasto?
Pa kad slozis dva elementa sa vratima jedan na drugi, ako su dimenzije vrata iste kao dimenzije elemenata, vrata ce kaciti jedna o druga. Slicno je i kada dva elementa stavis jedan pored drugog.
Pogotovu sto secenje plocastog materijala nije bas u desetu tacno, vec najcesce sa tolerancijom od oko 0.5mm. Ako bude iseceno tako da je na gornjoj granici tolerancije susedna vrata ce se preklopiti.

Tacna mera za centar rupe za sarku fi-35mm, je 21.5mm (standard 32/37)

PS
Popuni u profilu lokaciju odakle si (pravila foruma)
User avatar
kadishon
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 28 Jul 2010 01:25
Location: Zrenjanin

Post by kadishon »

mbole sve sto si ti napisao i ja sam izuzev mere za busenje rupe za sarke ne slazemo se u 0,5 mm :-) sto se masinskog kantovanja tice slazem se da sam izostavio da navedem i tu mogucnost da pojedine kanterice imaju predfrezer.
Nije znanje,znanje znati vec je znanje znanje dati!
User avatar
Tomo10
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 31 Jan 2012 21:18
Location: Vrbovec HR

Post by Tomo10 »

www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/3279_wolfcraft_5205.jpg

Imaš šablonu sa rasporedom rupa i udaljenostima na horizontalnom dijelu kutnika.
Cijena u Zagrebu u Bauhausu oko 150-tak kuna (20 euradi)
Last edited by Tomo10 on 29 Jan 2014 12:15, edited 1 time in total.
User avatar
aleksandar111
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 20 Nov 2013 18:34
Location: Herceg Novi

Post by aleksandar111 »

Tomo10 wrote:www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/3279_wolfcraft_5205.jpg

Imaš šablonu sa rasporedom rupa i udaljenostima na horizontalnom dijelu kutnika.
Cijena u Zagrebu u Bauhausu oko 150-tak kuna (20 euradi)
Imam ga ja, velik, tezak, glomazan, netacan... velike su rupe gdje stavis olivku, pa nije bas tacno.
Ako nije problem 1mm-2mm onda je dobar :)
Umetnost je znati zanimljivo pričati, ali je jos veća umetnost znati pažljivo slušati
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja imam par ovih vec 10-tak godina:
Image

http://www.hettich.com/blaetterkataloge ... age=2.3.24

Mali, jednostavan, zgodan "za poneti"... Jos kad se upari sa "burgijom za sarke" (viewtopic.php?id=2678) izuzetno precizan.

A usput, tema je od pre godinu i nesto dana :)
Post Reply