Mala skola zanata

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

bravo majstore,to je to
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Stefany-mil
Juce 11:26:33
Plasim se da ti odgovorim na ovaj post.
Imaš pivo u prvoj kafani pored radnog mesta,ako odgovoriš :)
User avatar
miloscale
Majstor majstora
Posts: 779
Joined: 08 Sep 2011 00:29
Location: petrovac na mlavi
Contact:

Post by miloscale »

delimicno se slazem sa Stefany-mil-om
i drvo se polako vraca na scenu samo polako ljudi i nadajte se da ce da bude bolje
i kod mene u petrovcu ima 136 stolarskih radionica od toga dvadesetak prijavljenih
sve ostalo na crno ali radi se nezalim se
User avatar
musashi
Dodavač alata
Posts: 3
Joined: 01 Jun 2012 19:42

Post by musashi »

Imam jedno pitanje koje nije bas vezano za temu ali...Koji softver koristite u Stefany-Mil za crtanje 3D modela?
User avatar
bosko67
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 22 Jun 2011 20:47

Post by bosko67 »

Zakljucak:
Za nas je jako vazno da ponuda bude brza i ozbiljna jer za samo jedan dan duze klijent se malo "oladio" i jos mu iskrsli neki troskovi pa nam na kraju
javi "cucemo se" Nismo izgubili samo taj posao.Izgubili smo KLIJENTA kome da smo napravili to sto mu treba njemu bi sve ostalo "staro"bolo oci a mi
bi mu izmamili sve pare iz dzepa koje bi on imao samo da se otarasi "starog" a ubaci novo.I ne samo njemu vec u buducnosti i njegovim prijateljima.
Kada se ovo dugorocno izracuna moze da se desi da smo puno posla a i para izgubili.
Na mom papiru su se pojavile jos neke stavke.
Nabavka.
Nikada nisam jajario i kupovao u sest firmi jureci da se ustedi neki dinar.
Odlucio sam se za jednu firmu koja je je bila naj stabilnija sa robom i kvalitetom.
Obzirom da sam sve kupovao na jednom mestu,ubrzo sam postao vazan kupac
gde su mi se otvorile dodatne povoljnosti i finansiske a i mogao sam svoje rokove
da ispostujem jer sam i ja bio ispostovan.
IZGLEDA DA STE BAS IMALI SRECE SA ODABIROM FIRME S KOJOM STE SARADJIVALI? ILI STE OK LIK PA VAM NEKE SITNICE NISU SMETALE?ALI IZ GORE NAVEDENOG VIDIM DA STE DOSTA RACUNA VODILI O "KVALITETU"
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

@miloscale
i kod mene u petrovcu ima 136 stolarskih radionica od toga dvadesetak prijavljenih
sve ostalo na crno ali radi se nezalim se...
-----------

Kod nas je skoro sav materijal iz uvoza i najbolje prolaze trgovci, tj. oni ubiru kajmak. Zatim, izrada namestaja po meri zahteva mnogo vise vremena, pa se u inostranstvu naplacuje duplo skuplje u odnosu na namestaj iz serijske proizvodnje, plus montaza i transport. Kod nas same musterije ucenjuju i kazu da imaju vec gotovo u radnji i jeftinije. I takva musterija ti moze samo pokidati zivce, od nje nema ni "leba" ni "kruha" :)
Zatim, ima takvih i stolara, koji bi da im pruzis usluge, ali da budu perfektne i da oni ispadnu veliki majstori kod musterije i dobro naplate, a da ti, koji si im prakticno zavrsio posao, nista ne zaradis. Ja sam pokusao sa nekoliko njih i sve sam ih otkacio, ima budala koje rade iako im se uopste ne isplati. Da bi napravio dobar namestaj, moras imati i prostor i opremu i veliko iskustvo, kvalitetne materijale, pa i ispostovati rokove. Velika je stvar ne prevariti se pri pogadjanju posla, a meni se desavalo da mi neko vuce cenu na minimum, obecavajuci buduce poslove, pa kad se posle obavljenog posla preracunam, vecu dnevnicu je imala cistacica koja nije imala ni svoju metlu. Zato, ne radim jajarama, vec ih upucujem na radnje sa jeftinim namestajem. Ako neko ocekuje da cu ja da strahujem od inspekcija i radim na crno, da bi njemu bilo malo jeftinije i jos po meri, od toga nema nista. Takve poslove je bolje zaobici i zaraditi na drugoj strani. Moze se iz tih poslova izvuci po neka parica, medjutim moras da znas unapred tacnu cenu svega i koliko ti se uopste isplati da ulazis u taj posao.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Pezzo wrote:Kod nas je skoro sav materijal iz uvoza i najbolje prolaze trgovci, tj. oni ubiru kajmak. Zatim, izrada namestaja po meri zahteva mnogo vise vremena, pa se u inostranstvu naplacuje duplo skuplje u odnosu na namestaj iz serijske proizvodnje, plus montaza i transport. Kod nas same musterije ucenjuju i kazu da imaju vec gotovo u radnji i jeftinije. I takva musterija ti moze samo pokidati zivce, od nje nema ni "leba" ni "kruha" :)
Zatim, ima takvih i stolara, koji bi da im pruzis usluge, ali da budu perfektne i da oni ispadnu veliki majstori kod musterije i dobro naplate, a da ti, koji si im prakticno zavrsio posao, nista ne zaradis. Ja sam pokusao sa nekoliko njih i sve sam ih otkacio, ima budala koje rade iako im se uopste ne isplati. Da bi napravio dobar namestaj, moras imati i prostor i opremu i veliko iskustvo, kvalitetne materijale, pa i ispostovati rokove. Velika je stvar ne prevariti se pri pogadjanju posla, a meni se desavalo da mi neko vuce cenu na minimum, obecavajuci buduce poslove, pa kad se posle obavljenog posla preracunam, vecu dnevnicu je imala cistacica koja nije imala ni svoju metlu. Zato, ne radim jajarama, vec ih upucujem na radnje sa jeftinim namestajem. Ako neko ocekuje da cu ja da strahujem od inspekcija i radim na crno, da bi njemu bilo malo jeftinije i jos po meri, od toga nema nista. Takve poslove je bolje zaobici i zaraditi na drugoj strani. Moze se iz tih poslova izvuci po neka parica, medjutim moras da znas unapred tacnu cenu svega i koliko ti se uopste isplati da ulazis u taj posao.
""svaka ti na mjestu"":pljesk:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

jašta lepo rečeno :hurra::hurra::hurra::hurra::hurra::hurra::hurra:
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto bi rekli: bolje dzabe sedeti, nego dzabe raditi.

A "gotovo iz radnje" znamo svi na sta lici.
Ponekd se treba potruditi i ljudima objasniti koji i kakav krs se nudi za te pare, posto jednostavno ne znaju. Zadnji put su kupovali namestaj u proslom veku, i tada je ono sto se prodavalo u radnji bila kvalitetna roba.
Naravno uvek ima onih koji jednostavno ucenjuju, i sa takvima se lepo pozdravis.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

A "gotovo iz radnje" znamo svi na sta lici.
Ponekd se treba potruditi i ljudima objasniti koji i kakav krs se nudi za te pare
--------
Po radnjama dosta namestaja solidno izgleda, ali se oni uglavnom trude da se takmice sa cenama na ustrb kvaliteta, kako materijala tako i izrade. Tako danas imamo namestaj iz poljske od medijapana oblepljenog foto tapetama da bi dobilo izgled drveta. Ili iz Austrije u salonu Kika, od topolovog drveta, koje se do sada nije koristilo za namestaj nego za izradu paleta ili konstrukcija za tapaciranje, a po njemu neka najjeftinija boja i ko zna kakvog kvaliteta zavrsni lak. Domaci, uglavnom od bukve, zavrseni jeftinim nitro lakom, koji od najmanje vlage pobeli i pocne da se ljusti, a o dizajnu da i ne raspravljamo, to je tek za veliku diskusiju.
Na nasem trzistu su gomile jeftinih kombinacija, mada ako se malo pozabavimo kvalitetom, on je uglavnom jako nizak. Ako je nesto kvalitetno, onda su im cene u nebesima.
Trazio sam prosle godine da kupim neku ugaonu garnituru za sedenje za dnevni boravak. Ima ih puno, po neki dizajn je i prihvatljiv. Ali brate, to je sve tako napravljeno da je onaj naslon koji ide do zida predebeo, zauzima pola metra. Sem toga, sve je to napunjeno gomilama jeftinih sundjera i to se za godinu dana izoblici, da moras da ga nosis na tapaciranje. Elem, odlucio sam se da to sam napravim. Kupio najskuplje duseke i jastuke za 800 evra, kupio mebl koji mi se svidja i 100 evra me kostalo sivenje, kupio lak, bajc i drvo sam imao i sve me je izaslo 1000 evra. Takav kvalitet garniture nebih nasao na trzistu, a najobicnija i najruznija bi bila skuplja. Ovako sam bar uradio po meri koje su mi odgovarale za taj prostor. Slikacu je ovih dana pa cu vam postaviti sliku.

Nas narod je u nekom svom fazonu. Tesko mu je objasniti sta je kvalitet, jednostavno masa trazi ono sto je najjeftinije i to im je merilo. Najbolje ide onaj od univera, usrafljen holtz srafovima :) Koliko ce to da mu traje, to mu je sporedno pitanje. Zato se i kaze da sirotinja najvise placa jer kupuje 2 puta. Prvi put zato sto se zaleti, a drugi put jer je ukapirao da to ne valja ili mu se raspalo.
Last edited by Pezzo on 21 Sep 2012 17:33, edited 1 time in total.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Pezzo, daj sliku te garniture
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Sale, imam nekoliko slika, ali jos nisam slikao kad je sve bilo gotovo. Ove dve slike su bile tamne, pa sam morao da ih izbledim i smanjim, ali slikacu ponovo, kao sto sam gore vec napisao. Za sada ovo:

http://www.freeimagehosting.net/hsmdd

http://www.freeimagehosting.net/bec8v

Nesto nece da se otvaraju slike na postu, pa sam sada stavio samo linkove.
Last edited by Pezzo on 23 Sep 2012 09:35, edited 1 time in total.
User avatar
Apolon
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 06 Apr 2012 15:07
Location: Ratkovo

Post by Apolon »

Evo da se i ja ukljucim. I ja sam poceo da se bavim plocastim namestajem pre tri godine otprilike, i to sasvim slucajno. Razlog je bio sto imam drugara stolara koji je presao na PVC stolariju , tako da nije vise imao vremena za plocasti namestaj , a ja sam mu cesto pomagao u tom poslu pa sam nesto uz njega i naucio.
Inace sam po struci poljoprivredni tehnicar, radio sam u struci nekih 8 godina i posto sam u vojsci igrom slucaja naucio i malo da shisham, napustio sam firmu i poceo da radim kao muski frizer. Posto sam imao lufta , a lokal mi je u kuci , poceo sam i sa ivericom. Jednostavno sam se nasao i u tom poslu i sada vise uzivam u tome nego u frizeraju, koji radim vec 16 godina, pa je verovatno doslo malo i do zasicenja.
Zivim u malom mestu pa ne mogu da se pohvalim sa nekim velikim obimom posla, govorim o plocastom namestaju, ali kapne po koji dinar. Pristalica sam filozofije da je kvalitet na prvom mestu i toga se pridrzavam. Trudim se da ugradjujem koliko toliko kvalitetne okove i to uvek naglasavam musterijama, posebno im dajem do znanja da sa losim materijalom ne radim sto i jeste tako, nije samo foliranje da se ubedi musterija. Slazem se sa konstatacijom da se mora potencijalnom naruciocu dati do znanja da ste ozbiljan i kvalitetan majstor i da cena prati kvalitet i ne treba se spustati toliko nisko samo da se dobije posao, po meni time se pokazuje slabost koju musterija zloupotrebljava i na kraju ostanes bez posla.
Jednostavno svojim stavom vremenom dolazis do toga da se isfiltriraju musterije koje cene tvoj rad i sve manje nailazis na one koji ti i ne trebaju kao musterije, jednostavno brzo shvatis da samo sa njima gubis svoje dragoceno vreme jer su neozbiljni ili samo tako pitaju da bi pitali, ili nemaju predstavu koliko to kosta sto oni hoce pa se iznenade kad cuju cenu i kao: PA MI SMO MISLILI DA JE TO JEFTINIJE...
Nadam se da nisam previse filozofirao... pozdrav...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Stefany je u mnogo stvari u pravu i ima zdravu logiku. A u osnovi celog posla je samodisciplina i kontinualni rad. Medjutim, danas ni to nije dovoljno zbog prenatrpanosti trzista, pa se ne treba ogranicavati samo na potencijalne lokalne musterije. Danas, ako ti nesto treba, prvo ukljucis racunar i guglas, trazis proizvode ili usluge i interesujes se za cene. Ako ti pruzas nesto interesantno ljudima, bices angazovan, ako si neskroman, neces. Danas imamo sve vise internet prodavnica i to je dobro, mnogo bolje nego ranije i mnogo vece mogucnosti za zaradu. Ipak, pored sve konkurencije uvek ima mesta i za nove. Uvek sam imao neki svoj stav da ne postoji posao koji ne moze doneti i dobru zaradu, sve zavisi kako se radi. I zato se kod nekih ceka u redu za uslugu, a kod nekih skoro da nema musterija.
Primera, kako treba raditi a kako ne, ima na svakom koraku. Licno me najvise nervira masovna neposlovnost prodavaca. Svi bi hteli pare na brzinu, svi bi hteli da prodaju samo skuplje proizvode, a sitan pribor i rezervne delove da prodaje neko drugi. Pa tako imas bojlera i slavina na svakom koraku, ali kad ga pitas jel ima on i dihtunge, onda pocne da te ubedjuje da to imas da kupis i na buvljaku. E pa ja necu da idem po buvljacima, nego cu otici u drugu prodavnicu gde prodaju sve u kompletu.
Zatim, naisao sam na slucaj dve prodavnice u Zemunu, da im ne pominjem sada imena, ali se nalaze u istoj ulici na par stotina metara udaljenosti. I meni je trebaoonaj plovak sa ventilom za vodokotlic. Kupim ja tamo, odem i namestim, ne valja. Odem ponovo u istu prodavnicu i kupim drugi tip, ne valja ni taj. Odem treci put i pitam ih koji je najbolji i kupim taj i jos jedan, znaci ukupno 4 komada. E taj "najbolji" se sav razleteo na proste cinioce cim sam pustio vodu sa ventila na zidu. I sve sto sam kupio u toj prodavnici i od druge robe, nije valjalo, kupovao sam ponovo. Kasnije sam pronasao tu drugu prodavnicu u istoj ulici i vec sam desetak puta kupovao kod njih i sve sto sam kupio tamo je bilo sasvim ok i funkcionisalo perfektno.
Prema tome, ako podjemo od sebe, niko od nas ne voli da bude prevaren i da ga neko seta ko majmuna. I od toga treba uvek polaziti, ako neces pored loseg posla jos da te neko naplavi :)
I veoma je ruzno, sto se kod nas cesto vidja, udjes u radnju, a prodavac te ne konstatuje, ili ga trazis po prodavnici, ili razgovara telefonom i ti cekas, on te kao ne primecuje... ili sedi u susednom lokalu. Ili udjes sa zenom da pogledas namestaj, a on se zalepi za vas i prati vas u stopu... a sa vrata je odmah pitao: izvolte sta treba ? Pa nisam doso da kupim burek, nego da pogledam namestaj u salonu :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bice da svi Zemunci razmiisljau na isti nacin ( a i zemunice :))
Joooj kako je par njih dozivelo da im "objasnim nesto roditeljki" :).
Svasta na ovom svetu mogu da podnesem i istrpim, al da me prave budalom i vredjaju moju inteligenciju... tu vec zapadamo u ozbiljan konflikt.
Post Reply