Mala skola zanata

Razgovori o radu sa ivericom, tehnike, materijali i ostalo
User avatar
slovenija
Majstor
Posts: 278
Joined: 21 Oct 2012 20:28

Post by slovenija »

Stefany-mil wrote:Nije potrebno ni nasledstvo ni kredit od banke,samo VOLJA.

Licno ne znam zasto sam ovo sve napisao,ali negde osecam potrebu da neke stvari razjasnim onima koji se ne snalaze
a ne shvataju gde je problem.Nadam se da ce ovo nekome pomoci.


Pozdrav.
volja...volja..naravno da treba volje :prsgore:

Samo od kada je slovenija išla v evropo... voljo IMAMO da radimo samo para nemaju ljudi veliko. Ako ljudi nemajo veliko para ne možeš kvalitetno koja je u vezi z parama. novac =kvaliteta :oskyldig:
User avatar
Stefany-mil
Šegrt
Posts: 30
Joined: 23 Nov 2011 09:12
Location: Pancevo
Contact:

Post by Stefany-mil »

Vidim da je ova tema dosta posecena i bas mi je drago zbog toga.
Uvek ima ljudi koji imaju para, samo je pitanje kako doci do njih.
Ajde malo da sagledamo zasto je tesko doci do njih.Da kazemo
da imamo 4 grupe poencijalnih klijenata.
1.Siromasni
2.Srednja klasa
3.Punise-dobrostojeci
4.Prebogati
Prva grupa ne kupuje namestaj, a prebogati traze brendirano i visoke klase,
tako da njih mozemo da iskljucimo iz price sa plocastim materijalima.
Imamo 2 i 3 grupu.

Srednja klasa su 90% klijentele a zasto?
Nema ovih sto imaju?
Svi znamo da to nije tacno.
Aj da pitamo njih 10 punisa sta misle o majstorima,odgovor ce biti isti od svih,
"mani me majstora,sve su to lazovi i prevaranti,ovi sto valjaju moras da cekas
mesec dana a ovi sto mogu odmah bolje da ti ne rade"
Sta je to sto oni ocekuju:
1.Da bude brzo - jer oni ne treba da cekaju,jer su oni navikli da im se sve odmah
zavrsava,da sve moze,da su oni glavni,da su oni velicina a svi ostali manjina,
i na kraju ipak se svet okrece oko njih.Mogu sebi da priuste i bahatost a ponekad
i bezobrazluk.
2.Jedni vole da dobiju kvalitet za nisku cenu a drugi da plate skupo ali da znaju sta
su platili.Ako vas punisa namirise da ga klepate,to im je druga stvar koju naj vise
mrze posle odlaganja zavrsetka posla i ostavljanja nedovrsenih stvari takozvanih repova.
To oni vide kao nepostovanje njihovih zaradjenih para, a svi znamo kako je 90% njih
u srbiji doslo do istih.na fazon cega se pametan stidi, budala se ponosi.
3.Kada punisa zove, na teren se izlazi odmah, ali odmah jer sutra mu neces trebati.
4.punisa voli da plati na kraju kada je sve gotovo,jer ako si ga zajebavao kada se dodje
do placanja onda ON zajebava.
Za.ebana sorta-ali moze da plati,uvek ih ima i svi su povezani.Ako vide da si posten-(ne klepas)
i vredan-(uradis kako si i kada si rekao) sve vracaju duplo i nikada ti nece ostati duzni a i pomocice
u svemu koliko god mogu.Naravno cast izuzecima a njih treba izbegavati u sirokom luku.
Ko ovo iznese prvi i drugi put,posle ima posla preko glave,radi-pravi i na kraju uzme pare.
Jedan posao sa ovima je daleko isplativiji od 3 posla sa srednjom klasom.
95 % majstora ovo ne moze da ispostuje i zato nam je ogroman procenat srednje klase koja
je totalno drugacija i zivi u vremenu u kojem smo i mi pa samim tim nam je i lakse da saradjujemo.
Razumem ja da imamo mi nas ponos i da se mi ne prodajemo za pare, ali da li je to stvarno tako
ili je u pitanju-EGO.
Ako dodjemo nakostreseni,bahati i pomalo bezobrazni u neku radnju jer nam je neko nesto zajebao
a tamo se slucajno nadje vlasnik radnje pa nas ljubazno saslusa i resi nas problem na svoju stetu,
da li se on prodao za pare ili je bio mudar? Zasto se baviti uzimanjem para ako ne znas da ih uzmes.
Za punise treba znanje i disciplina a toga je medju nama jako malo.Zalosno ali istinito.

I na kraju zasto zajebavamo srednju klasu kada nam je ona 90% posla.
Razumna pitanja a strasno bih voleo odgovore:

1. Zasto se radi na procenat?
Recimo u pitanju je kuhinja koja u jednoj varijanti materijala kosta: materijal=100.000 + 40% =140.000 (zarada=40.000)
a ista ta kuhinja sa skupljim materijalom i boljim okovom kosta 150.000+40%=210.000 (zarada=60.000)
Ovako radi 99% stolara.Gde je ovde logika.Aj da u startu nagovorimo coveka koji nije lako zaradio svoje pare
da kupi losije.Zar ne treba da bude obrnuto?bolja kuhinja daje bolju reklamu.kvalitetan okov se lakse ugradjuje.
I na kraju zadovoljstvo pri radu je daleko vece.zasto onda to treba da bude skuplje?
Ako vec i radimo na procenat,zasto to ne izgleda ovako?
Ako zelite jeftiniju varijantu- 100.000+40%=140.000
A ako se odlucite za kvalitetniju varijantu ja cu moj rad spustiti na 30%.
Da li ce ovo motivisati klijenta na bolje i kvalitetnije-naravno.
A onda racunica izgleda ovako:150.000+30%=195.000 (zarada=45.000).
Sta je bolje?
Po meni naj korektnije je reci klijentu-moj rad kosta 40.000 a vi uzmite sta vam odgovara.
Taj procenat je svima dosao glave jer posten covek ce odmah reci da radi na 40% od materijala,
a neko drugi ce dobiti posao na "30%" a svi znamo kako se to navuce da bude i preko 40.

2.Zasto kada se nema posla iz straha da ne izgubimo ponudjen posao ubijamo cenu sami sebi,
a kada ga imamo previse, klepamo pa ako prodje prodje.Pritom ne postujemo ono sto smo rekli
klijentu za rok a bogami i sve ostalo.Zasto se onda cuditi jednog dana da nema posla ni kada bi
trebalo da ga bude.

3.Zasto danas kada svaka kuca ima kompijuter i internet u 90% slucajeva ne postoji nikakva
ozbiljnija prezentacija klijentu nego se i dalje crta na papiru olovkom i rukom.a svi znamo kako
mocno nasi crtezi izgledaju a klijent bi trebao da se odluci za fundermax i blum.Idi begaj, sto bi
Zika Pavlovic reko.:cool:

4.Zasto palamudimo o kvalitetu tipa dal je bolji spoj sa 4x50 ili iver vijak a onda sav okov kupimo
od rumuna na buvljaku.A kantujemo samo ono sto se "vidi".Idi begaj:rodna:

5.Zasto zimi kada nema posla nijedan stolar nikada nije kupio i procitao neku knjigu tipa
prodaja,motivacija kupca,pristupi kupcu,istrazivanja trzista itd itd...idi begaj

6.Zasto se 90% nazovi majstora ukaki kada treba da okaci front na recimo masinu za sudove
ili neki drugi ugradni uredjaj.ne daj boze da treba u 2.5 m kuhinje da upakuje ugradni frizider,ugradnu
masinu za sudove,ugradnu rernu i plocu,ugradnu kantu za smece,tiki bojler,ves masinu,mikrotalasnu
i jos da ima i neka fioka.Koliko li bi to kostalo da mi je znati.

7.I na kraju zasto mnogi i dan danas od alata imaju dve aku busilice stare ihihi,jednu ubodnu testeru
i neku drljavu kutiju sa rumunskim raznim srafovima u njoj a onda prilikom ugradnje posalju klijenta
da ode do radnje i donese dva tipla jer je zafalilo.I onda za nedostatak posla kriva i kriza i drzava.idi begaj.

Imam ja tih stavki "zasto" milion ali mi je problem da nadjem objasnjenje zasto je to tako.
Nikako ne razumem i ne mogu da shvatim.

Pomozite ako boga znate :forvonad:
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ta tvoja podela na 4 klase klijenata nije u osnovi korektna. To znaci da ti ne gledas svoja posla, nego zavirujes u tudji novcanik, a upravo je to jako losa osobina i veoma cesta u nasem narodu. Sutradan ces se ti sam naci u situaciji da nasledis neku lovu ili dobijes na lutriji ili se ozenis bogato i zazelis neku dobru uslugu, jednostavno zelis da ti se nesto obavi perfektno. I kako treba majstor da razmislja ? Pa ja mislim da treba da bude srecan sto je dobio novog klijenta i da se drzi svoje cene, svojih rokova i kvaliteta, a ne da kaze: gledaj ovog skorojevica, ma ko ga j... ima taj para. Dogovor moras ispostovati, a ako uocis bilo koji problem, ljudski je i profesionalno ponasanje da odmah nazoves telefonom klijenta i pitas ga za misljenje. Najgore ponasanje jeste, a i najcesce, da cutis i guras po svome, da te neko ko placa trazi i podseca i da ga razocaras na kraju ili ostavis i nezavrseno a trazis da naplatis. Pa brate, ako si majstor, zna se kako se radi, a ne da mi trazis pare za svaki sraf i krijes se od mene. Pa necu ja za svoje pare nikoga da jurim.

Imam ja tih primera gomilu. Najvise mrzim "majstore" koji, kad dogovore posao, pocnu sa pitanjima koga imam, odakle mi pare, sta radim i sl. Pa sta te bre zabole kolko imam i koga imam ? Jel to tvoj poso ? Zasto sam ja tebe zvao ?
Meni je nekoliko puta prekipelo sa lazovima. Mozda su oni i eksperti za svoj posao, ali sam nekoliko njih cekao mesecima da mi urade posao od par sati rada i na kraju, pri novom kontaktu sam morao coveku da kazem doslovce: "Slusaj me pazljivo, rekao si u sredu dolazis kod mene. Ne dodjes li u sredu i ne javis mi se telefonom, zaboravi da smo se uopste dogovarali, odmah trazim drugoga." I onda taj zna sta je red... ili hoce posao ili nece. Nema tu trte mrte, samo ono prvo. Onaj ko placa, taj i odredjuje rokove i trazi garanciju, a tvoje je da li ces morati da uposlis cetu majstora i da kazes svoju cenu. Mislim da treba da budes srecan ako neko ima poverenja da ti ustupi veci i skuplji posao i da se ne bavis tracevima nego poslom zbog koga su te i zvali.
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Pezzo wrote:Ta tvoja podela na 4 klase klijenata nije u osnovi korektna. To znaci da ti ne gledas svoja posla, nego zavirujes u tudji novcanik, a upravo je to jako losa osobina i veoma cesta u nasem narodu. Sutradan ces se ti sam naci u situaciji da nasledis neku lovu ili dobijes na lutriji ili se ozenis bogato i zazelis neku dobru uslugu, jednostavno zelis da ti se nesto obavi perfektno. I kako treba majstor da razmislja ? Pa ja mislim da treba da bude srecan sto je dobio novog klijenta i da se drzi svoje cene, svojih rokova i kvaliteta, a ne da kaze: gledaj ovog skorojevica, ma ko ga j... ima taj para. Dogovor moras ispostovati, a ako uocis bilo koji problem, ljudski je i profesionalno ponasanje da odmah nazoves telefonom klijenta i pitas ga za misljenje. Najgore ponasanje jeste, a i najcesce, da cutis i guras po svome, da te neko ko placa trazi i podseca i da ga razocaras na kraju ili ostavis i nezavrseno a trazis da naplatis. Pa brate, ako si majstor, zna se kako se radi, a ne da mi trazis pare za svaki sraf i krijes se od mene. Pa necu ja za svoje pare nikoga da jurim.

Imam ja tih primera gomilu. Najvise mrzim "majstore" koji, kad dogovore posao, pocnu sa pitanjima koga imam, odakle mi pare, sta radim i sl. Pa sta te bre zabole kolko imam i koga imam ? Jel to tvoj poso ? Zasto sam ja tebe zvao ?
Meni je nekoliko puta prekipelo sa lazovima. Mozda su oni i eksperti za svoj posao, ali sam nekoliko njih cekao mesecima da mi urade posao od par sati rada i na kraju, pri novom kontaktu sam morao coveku da kazem doslovce: "Slusaj me pazljivo, rekao si u sredu dolazis kod mene. Ne dodjes li u sredu i ne javis mi se telefonom, zaboravi da smo se uopste dogovarali, odmah trazim drugoga." I onda taj zna sta je red... ili hoce posao ili nece. Nema tu trte mrte, samo ono prvo. Onaj ko placa, taj i odredjuje rokove i trazi garanciju, a tvoje je da li ces morati da uposlis cetu majstora i da kazes svoju cenu. Mislim da treba da budes srecan ako neko ima poverenja da ti ustupi veci i skuplji posao i da se ne bavis tracevima nego poslom zbog koga su te i zvali.
Mislim da nisi uopće pročitao tekst od kolege s razumjevanjem ili ga nisi niti pročitao jer je bit napisanoga upravo suprotno od onoga što si ti napisao. To što si ti imao loša iskustva s majstorima(a tko nije) neznači da su svi takvi a o tome upravo i govore tekstovi od kolege koje očito nisi pročitao u cijelosti. To da nekoga treba da zaboli koliko tko ima i da se treba držati svoje cijene to si u pravu ali kolega nije niti napisao drugačije samo je okarakterizirao potencijalne klijente i večinom je u pravu! Određeno poštovanje prema naručiocu radova mora postojati ali to da naručioc odlučuje o rokovima i da mu se netko treba klanjati što naručuje od njega tu si se malo zaletio!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

i da mu se netko treba klanjati što naručuje od njega tu si se malo zaletio!
---------
Nisam se ja nista zaleteo, sve ima svoju cenu. Tvoje je da ispostujes sta si se dogovorio sa klijentom. Koliko on ima ili nema novaca ili je podigao kredit da ti to plati, to je licno njegova stvar. Ne mogu se klijenti deliti po debljini novcanika/lisnice.

"4.Zasto palamudimo o kvalitetu tipa dal je bolji spoj sa 4x50 ili iver vijak a onda sav okov kupimo
od rumuna na buvljaku."
--------
Onaj ko je ozbiljan u poslu, takve stvari ne radi vec mu cena podrazumeva i neki odredjeni kvalitet. Kao sto si vec primetio, neposteno je cenu odredjivati po procentu od cene materijala. Tvoje je da imas svoju cenu po dnevnici ili po satu i tome dodas sve troskove i to je to. Na nekim sajtovima se moze naci i cenovnik po metru kuhinje i mislim da je to korektno.
Odrzavanje sajtova je zasebna prica. Mnogi su postavljeni i zaboravljeni i to je velika greska. Danas svaka kuca ima internet i kad nesto trazis, prvo ti padne na pamet da potrazis na internetu. I glupo je kriti cene. Nudim to i to po toj i toj ceni i napises kontakt telefon i adresu da ljudi mogu i da vide robu. Nema tu tajni i sakrivanja. Ko je konkurentan imace vise posla, ko nije neka propadne. Ko je sposobniji i opremljeniji, zaradice vise, ko nije, neka se uci.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Pezzo wrote:cenovnik po metru kuhinje i mislim da je to korektno.
nije korektno jer se postavlja pitanje : kakve kuhinje?

pa kad napravis cenovnik za sve vrste kuhinja pa onda po duznom metru -to je korektno :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Stefany-mil
Šegrt
Posts: 30
Joined: 23 Nov 2011 09:12
Location: Pancevo
Contact:

Post by Stefany-mil »

Sve ste lepo potvrdili ono sto je napisano.Kada su ljudi koji imaju novca u pitanju cini mi se da ste se nasli uvredjeni a lepo sam
stavio "cast izuzecima" koji su kod nas retki jer su u srbiji ljudi koji imaju novca vise nego srednja klasa obicno to zaradili na
naftu-zlato-cigarete-obojene metale itd itd a to je uglavnom preko noci.retki su oni koji su ga zaradili postenim radom i znanjem.
Ove dve grupe ljudi se totalno drugacije odnose prema drustvu i zato sam naglasio cast izuzecima.A inace ste i potvrdili moju
pricu sta se sve i na koji nacin trazi u poslu i hvala na tome.

Sto se tice drugog majstorskog dela tu se malo nismo razumeli jer su to pitanja okrenuta masi koja sve te stvari koristi
u praksi a meni apsolutno nije jasno da velika vecina pravi ozbiljne greske u poslu danas kada se za svaki posao treba
boriti.Hteo sam samo da ukazem na ozbiljne stvari koje su jako ucestale-nista drugo.

Nije mi namera nikoga da uvredim, vec cisto pricamo o poslu.
Mozda ce ovo nekome znaciti a nekome nece.
Situacija na trzistu se svakodnevno menja hteli mi to ili ne,
neke ce vreme pregaziti,vrlo brzo se trziste u ovakvim uslovima kristalise a uglavnom
ostaju oni koji o tome razmisljaju i prate desavanja.

P.S " Tvoje je da ispostujes sta si se dogovorio sa klijentom. Koliko on ima ili nema novaca ili je podigao kredit da ti to plati, to je licno njegova stvar. Ne mogu se klijenti deliti po debljini novcanika/lisnice."
Inace ova recenica vam je teska zabluda kada je trgovina u pitanju.Ova procena prilikom ugovaranja posla i ponude je MNOGOOOOO vazna.
Last edited by Stefany-mil on 26 Oct 2012 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa nazalost, mnogima je to vazno. Meni licno je najbitnije da uradim kvalitetno i da niko ne upire prstom u moje brljotine. Odakle klijentu novac i kako ga je zaradio, to me se ne tice, ima ko o tome vodi racuna. Jel sada treba svakom majstoru, koga pozoves u kucu, da se ispovedas ? I na kraju, onaj koji je pun love, pre ce te izraditi. Tako da to za tvoj posao uopste nije bitno.

Singer, ja sam jasno napisao i ne treba da vadis iz konteksta. Cena tvog rada plus troskovi.
Kako se radi na zapadu ? Ide se na brzu proizvodnju novim tehnologijama, ustedama na vremenu, dok se kod nas ide na filozofiranje i vacarenje. Zato oni imaju vise posla i nize cene, a vece plate. Zavrni brate rukave i pokazi se, niko te ne zove da se sa tobom nadmudruje. Ako si dobar, bices trazen iako si skuplji.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

Pezzo wrote:Singer, ja sam jasno napisao i ne treba da vadis iz konteksta. Cena tvog rada plus troskovi.
Kako se radi na zapadu ? Ide se na brzu proizvodnju novim tehnologijama, ustedama na vremenu, dok se kod nas ide na filozofiranje i vacarenje. Zato oni imaju vise posla i nize cene, a vece plate. Zavrni brate rukave i pokazi se, niko te ne zove da se sa tobom nadmudruje. Ako si dobar, bices trazen iako si skuplji.
ja ne vadim iz konteksta sta si ti napisao vec citiram :stolt:

duzni metar kuhinje od mdf-a sa rustik sarom i ravnim vratima i matu ili sjaju ili sa al-ramom i peskarenim staklima pa sve kombinacije sa svima pa tako od univera sve kombinacije pa okovom zicanom pa push sistemima...... i da ne nabrajam.

cena duznog metra kuhinje """"KAKVE""" od navedenih.

jel ti sad razumes poentu????:forvonad:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa razumem ja tebe, ali ti ne razumes. Sa frontovima od mdf se obicno krecu od 300 evra po duznom metru (racunajuci i gornje i donje elemente. Nadje se i po neko malo i jeftiniji, ali pitanje je i kvaliteta izrade, sa ili bez ugradnje, cene korpusa, okova i td. Napravis 3-4 kombinacije i odredis svoje cene, nema druge. Od drugih materijala idu i preko 500, samo od univera jeftinije. Zasebne zelje racunas zasebno. Esad, tu ima vise elemenata koji su bitni za uspesan posao, od dizajna do odnosa prema klijentima. Ono sto ne zelis i sam ne cini drugima, ponasaj se kao prema prijateljima i ljudi ce ti dolaziti. Sta ti ocekujes od prodavca kad udjes u radnju ? Pa valjda da ti da prijateljski savet i pomogne ti da ne pogresis, da te pazljivo saslusa sta ti tacno treba, da ne bacas pare. A ako ti primetis da je njemu stalo samo da ti nesto uvali, naravno da ces otici kod drugoga.
User avatar
darkoknez
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Jan 2010 23:45
Location: čačak

Post by darkoknez »

mislim da sam razumeo tvoj način određivanja cene kuhinje. kao kod automobila- imaš cenu osnovnog modela, a sve od dodatne opreme koju želiš na svom modelu plaćaš dodatno.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Darko, neku racunicu moras da imas da nebi dzabe radio. Imaju je i onaj sto ti prodaje materijal i onaj sto od tebe kupuje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo sto su trgovina i proizvodnja dve "malkice" razlicite stvari :)

Potpuno se slazem da za isti rad reba uzeti potpuno isto para, bez obzira na to da li je musterija Rokfeler ili sljaker u Gradskoj cistoci.
I to bi sve bilo u redu kada bi se ti bavio samo proizvodnjom (pravljenjem) nekog dela namestaja.

Medjutim ti si istovremeno i trgovac, to jest pre nego sto pocnes da pravis taj komad, prvo treba da ga prodas.
Tu vec dolazimo do dela gde cena postaje fleksibilna.
Dzaba sto ti radis ekstra kvalitetno, od dobrog i kvalitetnog materijala... kada musterija to nemoze da plati. Odjednom postaje jako bitna platezna moc potencijalnog kupca.

Naravno uvek mozes ostati tvrdo pri svojoj ceni, pri maternijalu koji zelis da koristis... ali kako sada stvari stoje to znaci samo da ces imati jako malo posla, sve dok ne dobacis do bolje stojeceg dela drustva koji moze da plati to sto ti nudis.

Takodje, mislim da niko nije omenuo nepostovanje rokova, ali jeste pomenuo da u principu ne treba da bude musterija ta koja ih odredjuje.
Ovde moram da podsetim na "pravilo trojno":
od tri faktora: cena, kvalitet i rok
musterija moze da odredi dva.
Treci se odredjuje sam

Drugim recima, moze nesto da bude kvaltetno i u roku "za juce", al onda ce da kosta ozbiljno. Ili moze da bude i kvalitetno i jeftino, al tada je rok "kad stignem".

Meni su oduvek odredjivanja cene "na procenat od materijala", kao i "na duzni metar" bile potpuno besmislene.
Sve dok se ne zna sta tacno treba da se pravi, i od kakvog se materijala pravi, cena rada je potpuno nedefinisana.

Upravo ovo sto je Stefany pomenuo: zasto bih naplatio vise, kad ugradjujem kvalitetniji okov koji je lakse ugraditi, i imam manje zezanja sa njim?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ima nekog smisla i naplata po procentu, jer ako ti se desi da upropastis neki komad, moras da kupis novi od svojih para. Znaci imas veci rizik.
Ja sam naveo primer da neki imaju po 5-6 varijanti i svaka ima svoju cenu po duznom metru kuhinje. Naravno, oni su preracunali koliko im ide kog materijala i koliko im ostaje. Znaci tu se nude vec gotove kombinacije. Da bi cena bila niza, mora biti i jeftiniji materijal. Univera imas od 800 i 1600 din/m2 na primer. Ako lakiras mdf, imas zavrsne lakove od 7 evra, 17 evra ili i mnogo vise ako ides sa specijalnim efektima. Ja sam jednom radio, covek trazio vino-boju. E ta je kostala 17 evra za kg (1 kg = 0,6 lit.) i posle sam video da mu nije bilo pravo kad sam mu rekao cenu, ali sta mu treba reci ? Zato je najbolje imati svoje varijante kao osnovne, jeftinije i skuplje, pa neka biraju i boju i dezen i sarke i bravice kao dodatne opcije. Znam neke koji u startu kazu 10-20% vecu cenu i na kraju im se uvek desi da negde imaju veci nepredvidjeni trosak, pa im dodje na isto.
Sem toga, namestaj po meri mora biti skuplji jer to oduzima mnogo vise vremena nego ako se nesto radi serijski sa standardnim dimenzijama. Nasi majstori i nadrimajstori sami sebi ubijaju cenu da bi po svaku cenu dosli do posla. Prave losu uslugu i sebi i musteriji kome fusare zbog neke male razlike u ceni. Zato neki i samo usrafe korpuse obicnim srafovima za drvo i tako ugradjuju i njih angazuju. Ja tako nisam radio i necu da radim. Dobro, sad to i ne radim, samo iznosim svoje stavove.

"Ovde moram da podsetim na "pravilo trojno":
od tri faktora: cena, kvalitet i rok
musterija moze da odredi dva."
---------
Musterija ne moze nista da ti odredjuje, moze samo da ti kaze sta mu treba. Tvoje je da mu kazes posteno sta si od toga u mogucnosti, za koju cenu i za koje vreme. Dogovor kucu gradi.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

:skoorpning:
Pezzo wrote:covek trazio vino-boju.
Koja je to boja?
Post Reply